Widelands - en to it translation catalogue (1079 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
it: %1$s o %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
it: Spazio assente

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
it: Alcuni dei tuoi edifici non sono stati costruiti per mancanza di spazio. Sei svantaggiato per questo; considera riavviare la mappa con condizioni iniziali più bilanciate.

en: Not enough space
it: Spazio non sufficiente

en: No rocks nearby
it: Nessuna roccia nelle vicinanze

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
it: Non ci sono rocce vicino alla tua posizione iniziale. Perciò ricevi risorse extra per autofinanziare la tua economia.

en: No trees nearby
it: Nessun albero nelle vicinanze

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
it: Non ci sono alberi vicino alla tua posizione iniziale. Perciò ricevi risorse extra per autofinanziare la tua economia.

en: Status
it: Stato

en: New Objective
it: Nuovo obiettivo

en: New Objectives
it: Nuovi obiettivi

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
it: Nessuna IA

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
it: IA Normale

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
it: IA Debole

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
it: IA Molto Debole

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
it: falso

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
it: vero

[ctx: sentence_separator]
note: * TRANSLATORS: Put 2 sentences one after the other. Languages using Chinese script probably * want to lose the blank space here.
en: %1% %2%
it: %1%%2%

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
it: Gen

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
it: Mag

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
it: Giu

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
it: Lug

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
it: Ago

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
it: Set

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
it: Ott

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
it: Dic

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
it: Menù principale

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
it: Strumenti

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
it: Mostra / Nascondi

en: Tool size
it: Dimensione dello strumento

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Help
it: Aiuto

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
it: Nuova mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
it: Nuova mappa casuale

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
it: Carica una mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
it: Salva la mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
it: Opzioni della mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
it: Esci dall'editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
it: Cambia l'altezza

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
it: Cambia l'altezza del terreno

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
it: Elevazione casuale

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
it: Imposta l'altezza del terreno a un valore casuale

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
it: Terreno

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
it: Cambia il tipo di terreno della mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
it: Oggetti fissi

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
it: Aggiungi o rimuovi elementi fissi

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
it: Animali

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
it: Aggiungi o rimuovi animali

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
it: Risorse

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
it: Imposta o cambia risorse

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
it: Spazi portuali

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
it: Aggiungi o rimuovi spazi portuali

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
it: Giocatori

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
it: Imposta il numero di giocatori e i loro nomi, tribù e posizioni di partenza

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
it: Origine della mappa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
it: Scegli la posizione che avrà le coordinate (0, 0). Questa si troverà all'angolo in alto a sinistra della mini mappa generata.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
it: Dimensione della mappa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
it: Cambia la dimensione della mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
it: Informazioni

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
it: Fai click su un campo per mostrare le informazioni

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
it: Nascondi gli spazi edificabili

en: Show Building Spaces
it: Mostra gli spazi edificabili

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
it: Nascondi la griglia

en: Show Grid
it: Mostra la griglia

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
it: Nascondi gli oggetti fissi

en: Show Immovables
it: Mostra gli oggetti fissi

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
it: Nascondi gli animali

en: Show Animals
it: Mostra gli animali

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
it: Nascondi le risorse

en: Show Resources
it: Mostra le risorse

en: Unsupported Format
it: Formato non supportato

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
it: Widelands non può caricare il file "%s". Il formato del file sembra essere incompatibile.

en: Unsaved Map
it: Mappa non salvata

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
it: La mappa non è stata salvata, vuoi davvero uscire?

en: Error
it: Errore

en: Loading map “%s”…
it: Caricamento della mappa "%s" in corso...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
it: Senza nome

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Loading world…
it: Mondo in caricamento...

en: Random Player
it: Giocatore casuale

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
it: Attualmente selezionati: %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
it: Clicca per selezionare un oggetto. Utilizza il tasto CTRL per selezionare oggetti multipli.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
it: Attualmente selezionati: %s

en: Field Information
it: Informazioni sul campo

en: Node
it: Nodo

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
it: Coordinate: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
it: piccolo

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
it: medio

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
it: grande

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
it: bandiera

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
it: miniera

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
it: porto

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
it: attraversabile a piedi

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
it: attraversabile a nuoto

en: Owned by: Player %u
it: Posseduto da: Giocatore %u

en: Owned by: —
it: Posseduto da: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
it: Nome: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
it: È: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
it: Oggetti

en: Immovable: %s
it: Oggetti fissi: %s

en: Animals: %s
it: Animali: %s

en: Workers: %s
it: Lavoratori: %s

en: Ships: %s
it: Navi: %s

en: Map
it: Mappa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Players: %u
it: Giocatori: %u

en: Players: –
it: Giocatori: –

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Description: %s
it: Descrizione: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
it: (nessuno)

en: Enabled Add-Ons: %s
it: Abilita Add-On: %s

en: Error!
it: Errore!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
it: Le mie mappe

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
it: Scenari multiplayer

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
it: Mappe scaricate

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
it: Directory corrente: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
it: Mostra

en: Cancel
it: Annulla

en: File names
it: Nomi dei file

en: Map names
it: Nomi delle mappe

en: Original map names
it: Nomi originali delle mappe

en: Translated map names
it: Nomi delle mappe tradotti

en: Click player to remove
it: Fai click sul giocatore per rimuoverlo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this suggested team lineup
it: Cancella il team di giocatori suggerito

en: Add a player to this team
it: Aggiungi giocatore a questo team

en: Theme
it: Tema

en: Add lineup
it: Aggiungi schieramento

en: Add another suggested team lineup
it: Aggiungi un altro team di giocatori suggerito

en: Map name:
it: Nome della mappa:

en: Authors:
it: Autori:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Hint (optional):
it: Consiglio (opzionale)

en: Tags:
it: Etichette:

[ctx: map_theme]
en: (none)
it: (nessuno)

en: Waterway length limit:
it: Limite lunghezza del corso d'acqua:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
it: Disabilitato

en: %u Player | %u Players
it[0]: %u giocatore
it[1]: %u giocatori
it[2]: %u giocatori

en: Suggested Teams:
it: Squadre suggerite:

en: Main Options
it: Opzioni

en: Tags
it: Etichette

en: Teams
it: Squadre

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
it: Non è raccomandato consentire corsi d'acqua più lunghi di %u

en: Size: %1% x %2%
it: Dimensioni: %1% x %2%

en: Create Map
it: Crea una mappa

en: Terrain:
it: Terreno:

en: Creating empty map…
it: Creazione di una mappa vuota in corso...

en: Players:
it: Giocatori:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
it: Basso

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
it: Medio

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
it: Alto

en: Climate
it: Clima

en: Terrain Distribution
it: Distribuzione del terreno

en: Water:
it: Acqua:

en: Land:
it: Terreno:

en: Wasteland:
it: Terra incolta:

en: Mountains:
it: Montagne:

en: Island mode
it: Modalità isola

en: Random number:
it: Numero casuale:

en: Map ID:
it: ID Mappa:

en: Random
it: Casuale

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
it: Predefinito

en: Alpine
it: Alpino

en: Atoll
it: Atollo

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
it: Terra incolta

en: Generating random map…
it: Generazione di una mappa casuale in corso...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
it: Mappa casuale

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
it: La mappa è stata generata. Per favore controlla le posizioni iniziali dei giocatori per assicurarti che i tuoi portatori non affoghino, o siano bloccati su un'isola o in cima a una montagna.

en: The Widelands Random Map Generator
it: Generatore di Mappa Casuale di Widelands

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
it: Questa mappa è stata generata automaticamente dal Generatore di Mappa Casuale di Widelands

en: Player
it: Giocatore

en: Generate Map
it: Genera una mappa

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Make Directory
it: Crea directory

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
it: senza nome

en: A file or directory with that name already exists.
it: Esistono già un file o una cartella con quel nome.

en: Error Creating Directory!
it: Errore Durante Creazione della Cartella!

en: Error while creating directory ‘%s’.
it: Errore durante la creazione della cartella'%s'.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
it: Un file con il nome '%s' esiste già. Sovrascriverlo?

en: Error Saving Map!
it: Errore durante il salvataggio della mappa!

en: Saving the map…
it: Salvataggio della mappa in corso...

en: Map saved
it: Mappa salvata

en: Enter Directory Name:
it: Inserisci il nome della directory:

en: This extension is reserved!
it: Questa estensione è riservata

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
it: Troppi giocatori

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
it: Non si raccomandano più di 8 giocatori se non per motivi di test. Sei sicuro di voler impostare più di 8 giocatori?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
it: Non ricordarmelo più

en: Abort
it: Annulla

en: Player Options
it: Opzioni del giocatore

en: Number of players
it: Numero di giocatori

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
it: Giocatore %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
it: Tribù

[ctx: tribe]
en: Random
it: Casuale

en: The tribe will be selected at random
it: La tribù sarà scelta casualmente

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
it: Imposta la posizione iniziale di questo giocatore

en: Height Tools Options
it: Opzioni degli strumenti per l'altezza

en: Increase/Decrease height by:
it: Aumenta/Diminuisci altezza di:

en: Set height to:
it: Imposta l'altezza a:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
it: Clicca sulla mappa per aumentare l'elevazione del terreno, Shift + clicca per diminuirla.

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
it: Ctrl + Clicca sulla mappa per fissare l'elevazione del terreno.

en: Increase/Decrease amount by:
it: Aumenta/Diminuisci quantità di:

en: Set amount to:
it: Imposta quantità a:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
it: Clicca sulla mappa per aumentare l'ammontare della risorsa selezionata, Shift + clicca per diminuirlo.

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
it: Ctrl +Click sulla mappa per impostare la quantità della risorsa selezionata. Questo sostituirà le quantità già impostate.

en: Random Height Options
it: Opzioni di elevazione casuale

en: Minimum height:
it: Altezza minima:

en: Maximum height:
it: Altezza massima:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
it: Clicca sulla mappa per impostare l'altezza del terreno a un valore casuale entro l'intervallo specificato

en: Fixed height
it: Altezza fissa

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
it: Seleziona la nuova dimensione della mappa, quindi fai click sul punto dove vuoi effettuare la modifica. Quando si aumenta la dimensione della mappa, verranno inserite nuove colonne/righe a est/sud del punto selezionato. Quando si riduce la dimensione della mappa, il numero di colonne/righe indicato verrà rimosso da est/sud del punto indicato.

en: Tool Size
it: Dimensione strumento

en: Current Size:
it: Dimensione attuale:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
it: Caricamento partita: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
it: Dati elementali

en: Economies
it: Economie

en: AI
it: IA

en: Command queue
it: Coda dei comandi

en: Messages
it: Messaggi

en: Finishing
it: Completamento

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
it: Salvataggio partita: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
it: Auto-salvataggio in corso...

en: Interactive player
it: Giocatore interattivo

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
it: Widelands non funziona: impossibile rilevare versione dello shader

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
it: Problema sconosciuto durante la lettura delle informazioni dal driver grafico.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
it: Widelands non riesce a rilevare la versione di OpenGL

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
it: Widelands non può funzionare perché la versione dei driver grafici è troppo vecchia.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
it: Aggiornare la versione %1$u a %2$u,%3$u o successiva.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
it: %1$s deve essere aggiornato alla versione %2$u.%3$u o successiva.

en: Shading Language
it: Linguaggio dello shader

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
it: spazio vuoto

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
it: %s all'inizio del nome del file

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
it: %s da qualsiasi parte nel nome del file

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
it: Non sono consentiti i seguenti caratteri:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
it: sì

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
it: acceso

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
it: spento

en: Tribes
it: Tribù

en: World
it: Monto

en: Map Set
it: Impostazioni della Mappa

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
it: Campagna

en: Win Condition
it: Condizione di vittoria

en: Starting Condition
it: Condizioni Iniziali

en: No conflicts
it: Nessun conflitto

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
it: %1$s ( prevista versione %2$s, trovata %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
it: %1$s, %2$s (prevista versione %3$s, trovata %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
it[0]: %1$u add-on con versione errata: %2$s
it[1]: %1$u add-on con versione errata: %2$s
it[2]: %1$u add-on con versione errata: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
it[0]: %1$u add-on mancante: %2$s
it[1]: %1$u add-on mancante: %2$s
it[2]: %1$u add-on mancante: %2$s

en: %s (missing)
it: %s (mancante)

en: %1$s, %2$s (missing)
it: %1$s, %2$s (mancante)

en: %1$s and %2$s: %3$s
it: %1$s e %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
it[0]: %u add-on mancanti
it[1]: %u add-on mancanti
it[2]: %u add-on mancanti

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
it: Nessuno

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
it: %1$s<br>· %2$s (versione %3$s)

en: Creating player %d…
it: Creazione giocatore %d...

en: Postloading world and tribes…
it: Post-caricamento mondo e tribù

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
it: Pulizia per caricamento: obbiettivi Mappa (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
it: Pulizia per caricamento: Giocatori (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
it: Pulizia per caricamento: Mappa (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
it: Non impostato

en: Preloading map…
it: Pre-caricamento mappa...

en: Initializing game…
it: Inizializzazione partita...

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
it: Creazione infrastrutture del giocatore...

en: Missing starting position
it: Posizione iniziale mancante

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
it: Widelands non ha potuto avviare il gioco, perché il giocatore %u non ha una posizione di partenza.
    Puoi aggiungere manualmente una posizione di partenza con l'editor di Widelands, in modo da risolvere questo problema.

en: Trade Offer
it: Offerta Commerciale

en: This market has received a new trade offer.
it: Questo mercato ha ricevuto una nuova offerta commerciale.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
it: Questa partita è stata salvata da una versione più vecchia di Widelands e non può più essere caricata, oppure si tratta di una nuova versione che non possiamo ancora gestire.

en: File successfully saved!
it: File salvato con successo!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
it: Il file di backup '%s' non può essere cancellato.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
it: La cartella '%s' non può essere creata!

en: File ‘%s’ could not be removed!
it: Il file '%s' non può essere rimosso!

en: Try saving under a different name!
it: Prova a salvare con un altro nome!

en: Error writing data to file ‘%s’!
it: Errore nella scrittura del file '%s'!

en: Saved file may be corrupt!
it: Il file salvato potrebbe essere danneggiato!

en: File ‘%s’ could not be restored!
it: Il file '%s' non può essere ripristinato!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
it: Il file di backup '%s' sarà disponibile per qualche tempo.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
it: Il file '%s' è stato ripristinato dal backup.

en: An unexpected error occurred:
it: Riscontrato errore inaspettato:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
it: Estate

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
it: Inverno

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
it: Deserto

en: No description defined
it: Nessuna descrizione definita

en: %i%% built
it: %i%% costruito

en: %u%% dismantled
it: %u%% smantellato

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
it: Perso!

en: Militarysite lost!
it: Sito militare perso!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
it: Nemico sconfitto!

en: Enemy at site defeated!
it: Nemico nel sito sconfitto!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
it: Attacco!

en: You are under attack
it: Sei sotto attacco

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
it: l'economia ha bisogno della merce '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
it: l'economia non ha bisogno della merce '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
it: l'economia ha bisogno del lavoratore '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
it: l'economia non ha bisogno del lavoratore '%s'

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
it: l'edificio ha le seguenti merci: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
it: l'edificio non ha le seguenti merci: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
it: un lavoratore ha bisogno di esperienza

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
it: i lavoratori non hanno bisogno di esperienza

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
it: Non ha avviato %1$s perché %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
it: Completato %1$s perché %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
it: Saltato %1$s perché %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
it[0]: %s è assente
it[1]: %s sono assenti
it[2]: %s sono assenti

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
it[0]: Prodotto %s
it[1]: Prodotti %s
it[2]: Prodotti %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
it[0]: Reclutato %s
it[1]: Reclutati %s
it[2]: Reclutati %s

en: No soldier found for this training level!
it: Nessun soldato trovato per questo livello di addestramento!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
it: Completato %s

en: (stopped)
it: (interrotto)

en: Can’t find any more resources!
it: Non è possibile trovare altre risorse!

en: Port Space
it: Spazio per il porto

en: Port Space Found
it: Trovato dello spazio per il porto

en: An expedition ship found a new port build space.
it: Una nave in spedizione ha trovato un nuovo luogo dove costruire un porto.

en: Island Circumnavigated
it: Isola circumnavigata

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
it: In attesa

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
it: Una nave in spedizione ha circumnavigato la sua isola senza eventi.

en: Coast Reached
it: Raggiunta la costa

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
it: Terra in vista!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
it: Una nave in spedizione ha raggiunto la costa e sta attendendo ulteriori ordini.

en: New port construction site is gone
it: Il nuovo cantiere del porto è andato

en: Port Lost!
it: Porto perso!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
it: Scarico merci fallito, la spedizione è annullata ora.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
it: Spedizione

en: Expedition Ready
it: Spedizione pronta

en: An expedition ship is waiting for your commands.
it: Una nave in spedizione sta attendendo i tuoi ordini.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
it: Sta trasportando via mare

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
it: Vuoto

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
it: In attesa

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
it: Sta esplorando

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
it: Trovato uno spazio per il porto

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
it: Sta fondando una colonia

en: Logic error
it: Errore logico

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
it: Caricamento %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
it: Navi

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
it: Merci

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
it: Lavoratori

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
it: Edifici

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
it: Lavoratore mancante

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
it: Lavoratori mancanti

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
it: Lavoratore in arrivo

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
it: Lavoratori in arrivo

en: A new port was added to your economy.
it: Un nuovo porto è stato aggiunto alla tua economia.

en: A new headquarters was added to your economy.
it: Un nuovo quartier generale è stato aggiunto alla tua economia.

en: A new warehouse was added to your economy.
it: Un nuovo magazzino è stato aggiunto alla tua economia.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
it: Corso d'acqua

en: Waterway destroyed
it: Corso d'acqua eliminato

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
it: Un corso d'acqua è stato eliminato per fare spazio al tuo nuovo molo.

en: A geologist found resources.
it: Un geologo ha trovato delle risorse.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
it: Il tuo %s non riesce a tornare a casa: potrebbe morire!

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
it: Lavoratore

en: Worker got lost!
it: Il lavoratore si è perso!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
it: arabile

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
it: navigabile

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
it: irraggiungibile

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
it: terreno per miniere

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
it: non attraversabile

en: A map file is invalid:
    %s
it: File mappa non valido:
    %s

en: This objective has no description.
it: Questo obiettivo non ha alcuna descrizione.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
it: Nave%d

en: Desync
it: Desincronizza

en: End of Replay
it: Fine del replay

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
it: Raggiunta la fine della riproduzione e il gioco è in pausa. Puoi ripartire a giocare e continuare a guardare se vuoi.

en: Saving game…
it: Salvataggio...

en: Saving failed!
it: Salvataggio fallito!

en: Game saved
it: Gioco salvato

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
it: Salvataggio della mappa: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
it: Salvataggio automatico mappa in corso...

en: Heights
it: Rilievi

en: Terrains
it: Terreni

en: Starting positions
it: Posizione iniziale

en: Map version
it: Versione mappa

en: Building restrictions
it: Limiti di costruzione

en: Flags
it: Bandierine

en: Roads and waterways
it: Strade e canali

en: Map objects
it: Obbiettivi mappa

en: Win condition
it: Condizione di vittoria

en: Flag details
it: Dettagli della bandiera

en: Road and waterway details
it: Dettagli di strade e canali

en: Building details
it: Dettagli degli edifici

en: Territory
it: Territorio

en: Vision
it: Vista

en: Scripting
it: Script

en: Objectives
it: Obiettivi

en: Images
it: Immagini

en: Minimap
it: Minimappa

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
it: Il motore di gioco ha ricevuto un segnale SIGABRT che molto probabilmente è stato generato da un salvataggio danneggiato. Non sono state implementate al momento soluzioni per questo bug. Siamo spiacenti, ma questo salvataggio sembra sia irrimediabilmente danneggiato.

en: Loading map…
it: Caricamento della mappa in corso

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
it: Mappa di Bluebyte Settlers II . Nessun commento definito!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
it: Caricamento della mappa: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
it: Territori

en: Initializing flags
it: Inizializzazione bandiere

en: Initializing roads and waterways
it: Avvio di strade e canali

en: Initializing buildings
it: Avvio di edifici

en: Initializing map objects
it: Avvio di oggetti della mappa

en: Checking map
it: Controlla la mappa

en: Preparing game…
it: Creazione partita in corso...

en: Could not establish connection to host
it: Non posso stabilire una connessione con l'host

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
it: Widelands non è riuscito a stabilire una connessione all'indirizzo fornito.
    Su quella porta non girava un server di Widelands oppure il server si è
    spento mentre cercavi di connetterti.

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
it: %1$s
    · ‘%2$s’ richiesto dall'host non è stato trovato

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
it: %1$s
    · ‘%2$s’ installato nella versione %3$s ma l'host utilizza la %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
it: Il file /me non ha superato il controllo in MD5.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
it: /me ha controllato il file ricevuto. Sebbene in controllo md5 abbia avuto successo, non posso gestire il file.

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
it: La connessione con l'host è stata perduta a causa della seguente motivazione: 
    %s

en: Available host commands are:
it: I comandi disponibili per l'host sono:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
it: /help  -  visualizza questa guida

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
it: /announce <msg>  -  Invia un messaggio come annuncio (chat di sistema)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
it: /warn <nome> <ragione>  -  Avvisa l'utente <nome> a causa di <ragione>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
it: /kick <nome> <ragione>  -  Allontana l'utente <nome> a causa di <ragione>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
it: /forcePause            -  Forza il gioco in pausa.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
it: /endForcedPause        -  Riprende il gioco a velocità normale.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
it: Uso errato, dovrebbe essere: /announce <messaggio>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
it: Uso errato, dovrebbe essere: /warn <nome> <motivo>

en: The client %s could not be found.
it: Non è stato possibile trovare il client %s

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
it: Uso errato, dovrebbe essere: /kick <nome> <motivo>

en: You can not kick yourself!
it: Non puoi cacciare te stesso!

en: Are you sure you want to kick %s?
it: Sei sicuro di voler cacciare %s?

en: The stated reason was: %s
it: La ragione dichiarata è stata: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
it: Se sì, digita /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
it: Rimozione annullata: nessun nome è stato indicato!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
it: Uso sbagliato, dovrebbe essere: /ack_kick <nome>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
it: Rimozione annullata: nome errato!

en: Pause was already forced - game should be paused.
it: Pausa già richiesta - la partita dovrebbe essere in pausa.

en: There is no forced pause - nothing to end.
it: Non c'è nessuna pausa forzata - nulla da terminare.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
it: Comando non valido! Digita /help per la lista dei comandi.

en: Failed to host the server!
it: Impossibile fornire un host al server!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
it: Widelands non ha potuto fare da host al server.
    Questo non dovrebbe succedere, e l'unico modo per risolvere il problema è scriverci. Segnala il bug.

en: Failed to start the server!
it: Impossibile inizializzare il server!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
it: Widelands non è stato in grado di inizializzare un server.
    È possibile che un server di qualche altro processo sia già in esecuzione sulla nostra porta.

en: %li second | %li seconds
it[0]: %li secondo
it[1]: %li secondi
it[2]: %li secondi

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
it: Widelands non ha potuto stabilire una connessione con l'indirizzo indicato.
    O non c'è un metaserver in ascolto sulla porta attesa o
    la tua configurazione di rete è difettosa.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
it: Gli utenti marcati IRC potrebbero non rispondere ai messaggi.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
it: Riconnesso al metaserver con successo!

en: Something went wrong: %s
it: Qualcosa è andato storto: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
it: Benvenuto al metaserver di Widelands!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
it: Hai fatto accesso con il nome di ‘%s’, in quanto quello che che avevi richiesto è già in uso o prenotato.

en: Our forums can be found at:
it: Puoi trovare i nostri forum qui:

en: For reporting bugs, visit:
it: Per segnalare i bug, vai su:

en: Mixed up
it: Confuso

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
it: Il metaserver ha inviato uno strano ERRORE durante la connessione

en: Unexpected packet
it: Pacchetto inaspettato

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
it: Ricevuto un pacchetto di rete inaspettato dal metaserver. Forse il metaserver sta usando una versione diversa del protocollo. Se l'errore persiste, prova ad aggiornare il gioco.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
it: ATTENZIONE: Ricevuto un comando %s nonostante non siamo nello stato CONNECTING.

en: Invalid chat message type "%s".
it: Tipo di messaggio "%s" non valido.

en: Invalid message type
it: Tipo di messaggio non valido

en: The game %s is now available
it: La partita %s è ora disponibile

en: The game %s has been closed
it: La partita %s è stata chiusa

en: %s joined the lobby
it: %s è entrato nella lobby

en: %s left the lobby
it: %s è uscito dalla lobby

en: Chat message could not be sent.
it: Non è stato possibile inviare il messaggio di chat.

en: Command could not be executed.
it: Non è stato possibile eseguire il comando.

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
it: Ricevuto messaggio di errore per il comando %1%:%2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
it: Ricevuto un messaggio sconosciuto dal metaserver: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
it: Il messaggio non può essere inviato: non sei connesso al metaserver!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
it: Il messaggio non può essere inviato: era previsto che fosse un messaggio privato?

en: Supported admin commands:
it: Comandi per amministratore supportati:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
it: /motd <msg> - Imposta un messaggio di saluto fisso

en: /announce <msg> - Send a one time system message
it: /announce <msg> - Invia un solo messaggio di sistema

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
it: /warn <user> <msg> - Invia un messaggio di sistema privato all'utente indicato

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
it: /kick <user|game> - Rimuovi dal metaserver l'utente o la partita indicati

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
it: /ban <user> - Blocca un utente dal metaserver per 24 ore

en: Conversion error
it: Errore di conversione

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
it: Impossibile determinare il valore reale per "%s"

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: There is no user with this name logged in.
it: Nessun utente connesso con questo nome.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
it: Partita inesistente. Forse si è già conclusa.

en: Wrong password, please try again.
it: Password errata. Riprova.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
it: Sei stato momentaneamente escluso dal gioco.

en: The protocol version you are using is not supported!
it: La versione di protocollo che stai usando non è supportata!

en: You are already logged in!
it: Hai già effettuato l'accesso!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
it: Sei stato disconnesso per aver inviato un comando da superutente senza averne il permesso. Questo "incidente" verrà loggato e comunicato all'amministratore.

en: Connection was closed by the client normally.
it: La connessione è stata chiusa normalmente dal client.

en: The connection to the metaserver was lost.
it: Connessione con il metaserver perduta.

en: Metaserver did not answer
it: Il metaserver non ha risposto

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
it: Sei stato disconnesso dal metaserver, in quanto non hai risposto alla richiesta PING in tempo.

en: Client has left the game.
it: Il client ha lasciato il gioco.

en: Client crashed and performed an emergency save.
it: Il client è andato in crash ed ha effettuato un salvataggio di emergenza.

en: Connection was lost.
it: Connessione perduta.

en: Server has left the game.
it: Il server ha abbandonato il gioco.

en: The game has started just after you tried to connect.
it: Il gioco è partito subito dopo che ti sei provato a connettere.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
it: Il server è andato in crash ed ha effettuato un salvataggio di emergenza.

en: Client and host have become desynchronized.
it: Il client e l'host sono andati fuori sincronizzazione.

en: Kicked by the host: %s
it: Cacciato dall'host: %s

en: Client sent malformed commands: %s
it: Il client ha inviato messaggi in un formato non corretto: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
it: %1$s ha lasciato il gioco (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
it: %1$s sostituito con %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
it: Un utente sconosciuto ha abbandonato la partita (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
it: Il server ha inviato un comando SYNCREQUEST anche se non c'è nessuna partita in corso.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
it: Ricevuto un PLAYERCOMMAND anche se nessun gioco è in corso.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
it: Ho inaspettatamente ricevuto un comando LAUNCH dal server.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
it: Il server ha mandato un aggiornamento per un giocatore che non esiste.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
it: Il server ha mandato un aggiornamento per un utente che non esiste.

en: Server uses a different protocol version
it: Il server usa una diversa versione del protocollo

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
it: Ricevuto comando numero %s, che non è consentito in questo stato.

en: Client reports time to host that is running backwards.
it: Il client riporta che è tornato indietro il tempo all'host.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
it: Il client simula il tempo di gioco più lontano consentito dall'host.

en: Client did not submit sync report in time.
it: Il client non ha spedito il resoconto di sincronia per tempo.

en: The game has already started.
it: Il gioco sta già girando.

en: Client has no access to other player’s settings.
it: Il client non ha accesso alle impostazioni dell'altro giocatore.

en: Client has no access to server settings.
it: Il client non ha accesso alle impostazioni del server.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
it: Il client ha inviato un comando TIME anche se non c'è nessun gioco in corso.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
it: Il client ha inviato un playercommand per un altro giocatore.

en: Client sent unexpected synchronization report.
it: Il client ha mandato un resoconto di sincronizzazione inaspettato.

en: Client requests file although none is available to send.
it: Il client richiede un file sebbene non ve ne siano disponibili da inviare

en: Host sent player %s to the lobby!
it: L'host ha spedito il giocatore %s al gruppo!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
it: ATTENZIONE: %1$s usa la versione: %2$s, mentre l'host usa la versione: %3$s

en: %s has joined the game
it: %s si è unito al gioco

en: Started to send file %1$s to %2$s!
it: Iniziato invio del file %1$s a %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
it: Trasferimento del file %1$s a %2$s completato

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
it: Il giocatore "%s" è stato sconfitto ed è diventato spettatore.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
it: Il client %1$s non ha risposto per più di %2$s.

en: Client %s is cheating!
it: L'utente %s sta barando!

en: Failed to use the local network!
it: Connessione alla rete locale fallita!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
it: Widelands non è riuscito a connettersi alla rete locale. Forse ci sono processi attivi che utilizzano un server attraverso %s; oppure, la configurazione di rete non è più valida.

en: Choose Color…
it: Scegli il colore...

en: Initial Color
it: Colore iniziale

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Green"
en: G
it: V

en: Default Color
it: Colore predefinito

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

[ctx: dropdown]
en: Select Item
it: Seleziona oggetto

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
it: Non selezionato

en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Please wait…
it: Attendi...

en: Game ending – please wait…
it: Partita finita – Attendi…

en: Loading…
it: Caricamento in corso...

en: Decrease the value
it: Diminuisci il valore

en: Increase the value
it: Aumenta il valore

en: Decrease the value by 10
it: Diminuisce il valore di 10

en: Increase the value by 10
it: Aumenta il valore di 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti
it[2]: %d minuti

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
it[0]: %d campo
it[1]: %d campi
it[2]: %d campi

en: Close
it: Chiudi

en: Minimize
it: Minimizza

en: Restore
it: Ripristina

en: Pin
it: Blocca

en: Unpin
it: Sblocca

en: About Widelands
it: Riguardo a Widelands

en: Lua Error
it: Errore LUA

en: Technical Info
it: Info tecniche

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Send this message now?
it: Invia ora?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
it: Impossibile inviare la tua richiesta.
    Messaggio di errore:
    %s

en: Sent
it: Inviato

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
it: Il tuo messaggio è stato inviato al team degli sviluppatori di Widelands. Ti risponderemo il prima possibile! Controlla spesso la casella di posta.

en: Login
it: Accedi

en: Reset
it: Resetta

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
it: Per usare un account registrato, crea un account sul sito di Widelands. Fai log in su %s e scegli una password sulla tua pagina profilo per giocare online.

en: Username:
it: Nome utente:

en: %u bytes
it: %u byte

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
it: Qualsiasi

en: Quality not yet evaluated
it: Qualità non ancora valutata

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
it: Scarsa

en: This add-on may cause major glitches and errors.
it: Questo add-on potrebbe causare glitch ed errori gravi.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
it: Buona

en: This add-on works as advertised.
it: Questo add-on funziona come pubblicizzato.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
it: Eccellente

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
it: Questo add-on è stato premiato per l'alto livello di qualità.

en: Verified only
it: Solo verificati

en: Show only verified add-ons
it: Mostra solo add-on verificati

en: Sort by
it: Ordina per

en: Minimum quality
it: Qualità minima

en: Choose add-on to upload…
it: Scegli add-on da caricare...

en: Upload a screenshot…
it: Carica uno screenshot…

en: Understood and confirmed
it: Ricevuto e confermato

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
it: Seleziona questa casella per confermare di aver letto e accettato le condizioni di cui sopra.

en: Reset the filters
it: Cancella i filtri

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh the list of add-ons available from the server
it: Aggiorna la lista di add-on disponibili dal server

en: Fix dependencies…
it: Risolvi dipendenze...

en: Try to automatically fix the dependency errors
it: Prova a risolvere automaticamente gli errori nelle dipendenze

en: Move selected add-on to top
it: Sposta in alto gli add-on selezionati

en: Move selected add-on one step up
it: Sposta sopra add-on selezionato

en: Move selected add-on one step down
it: Sposta sotto add-on selezionato

en: Move selected add-on to bottom
it: Sposta add-on selezionato in fondo

en: Launch the add-ons packager…
it: Avvia il package di estensioni...

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
it: Contattaci...

en: Tools for Add-Ons Developers
it: Strumenti per sviluppatori di add-on

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
it: Il pacchetto di estensioni interattive ti permette di creare, modificare e cancellare estensioni. Puoi raggruppare mappe create con l'editor di mappe di Widelands sotto forma di estensione usando l'interfaccia grafica e condividendola con altri giocatori, senza dover scrivere una singola stringa di codice.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
it: Per ulteriori informazioni su come sviluppare e presentare i tuoi add-on, visita %s.

en: Open Link
it: Apri link

en: Copy Link
it: Copia link

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
it: È vietato caricare estensioni dai contenuti pericolosi o dannosi o spam. Caricando un'estensione, affermi che essa è di tua creazione o che hai ottenuto il permesso di caricarla da parte di chi l'ha creata.

en: Development
it: Sviluppo

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
it: Nome (A-Z)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
it: Nome (Z-A)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
it: Più popolari

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
it: Meno popolari

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
it: Più scaricate

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
it: Meno scaricate

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
it: Più vecchie

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
it: Più recenti

en: Filter add-ons by name
it: Filtra estensioni per nome

en: Not logged in
it: Non collegato

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
it: Clicca per accedere. Potrai commentare e votare le estensioni e caricarne di tue.

en: Please log in to upload add-ons
it: Accedi per caricare estensioni

en: Please log in to upload content
it: Accedi per caricare contenuti

en: Please log in to send an enquiry
it: Accedi per inviare una richiesta

en: Logged in as %s
it: Accesso effettuato come %s

en: Logged in as %s (admin)
it: Accesso effettuato come %s (admin)

en: Click to log out
it: Clicca per disconnetterti

en: Server Error
it: Errore del server

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
it: Impossibile connettersi al server.
    Messaggio di errore:
    %s

en: Wrong Password
it: Password errata

en: The entered username or password is invalid:
    %s
it: Il nome utente o la password sono errati.
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
it: Caricamento estensioni (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
it: Connessione al server in corso...

en: Server Connection Error
it: Errore di connessione al server

en: Upload
it: Carica

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
it: Vuoi davvero caricare l'estensione ‘%s’ sul server?

en: Add-Ons Packager
it: Package di estensioni

en: New add-on
it: Nuova estensione

en: Delete this add-on
it: Elimina questa estensione

en: Name:
it: Nome:

en: Author:
it: Autore:

en: Version:
it: Versione:

en: New Add-On
it: Nuova estensione

en: Category
it: Categoria

en: Invalid Name
it: Nome non valido

en: An add-on with this internal name already exists.
it: Esiste già un'estensione con questo nome interno.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
it: Un'estensione con questo nome interno è stata eliminata recentemente. Per favore conferma le modifiche prima di usare di nuovo questo nome.

en: Delete Add-on
it: Elimina estensione

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
it: Vuoi davvero eliminare l'estensione '%s'?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
it: Vuoi davvero eliminare l'estensione locale '%s'?
    
    Nota che questa estensione non potrà più essere scaricata di nuovo dal servere.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
it[0]: Se esci adesso dal packager, tutte le modifiche alle seguenti %uestensioni verrano annullate.
it[1]: Se esci adesso dal packager, tutte le modifiche alle seguenti %u estensioni verrano annullate.
it[2]: Se esci adesso dal packager, tutte le modifiche alle seguenti %u estensioni verrano annullate.

en: %1$s
    · %2$s
it: %1$s
    . %2$s

en: Quit Packager
it: Esci dal packager

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Players: %s
it: Giocatori: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Are you sure you want to delete this comment?
it: Sei sicuro di voler cancellare il commento?

en: Edit Comment
it: Modifica commento

en: Write Comment
it: Scrivi commento

[ctx: tx]
en: Priority:
it: Priorità:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
it: Descrizione

en: Return to the main menu
it: Ritorna al menu principale

en: Play this campaign
it: Gioca questa campagna

en: Tribe Name
it: Nome della tribù

en: Campaign Name
it: Nome della campagna

en: Help: %s
it: Aiuto: %s

en: Metaserver Lobby
it: Metaserver di gruppo

en: Open Games:
it: Partite aperte:

en: Join this game
it: Unisciti a questo gioco

en: Name of your server:
it: Nome del tuo server:

en: Open a new game
it: Avvia nuova partita

en: User Status
it: Stato utente

en: Administrator
it: Amministratore

en: Registered
it: Registrato

en: Unregistered
it: Non registrato

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
it: Nome

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
it: Versione

en: Game
it: Partita

en: Connection Timed Out
it: Connessione scaduta

en: Configure this game
it: Configura questa partita

en: Peaceful mode
it: Modalità pacifica

en: Start game
it: Avvia gioco

en: Win condition is set through the scenario
it: La condizione di vittoria è impostata attraverso lo scenario

en: Saved Game
it: Partita salvata

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
it: La partita è una partita salvata - la condizione di vittoria è stata impostata prima.

en: Show the help window
it: Mostra la finestra di aiuto

en: The host has not yet selected a map or saved game.
it: L'host non ha ancora selezionato una mappa o una partita salvata.

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
it: AVVERTIMENTO:
    Il salvataggio che hai selezionato è una directory. Questo succede se attivi l'opzione "nozip" o se scompatti manualmente un salvataggio.
    Widelands non è in grado di trasferire le strutture della directory ai client, seleziona un altro salvataggio o comprimi il contenuto delle directory

en: File not found
it: File non trovato

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
it: Widelands ha cercato di iniziare una partita con un file che non è stato trovato nel percorso indicato.
    Il file era: %s
    Se succede ciò in un gioco in rete, l'host potrebbe aver selezionato un file che tu non possiedi. Normalmente questo file dovrebbe esserti inviato dall'host; forse il trasferimento non è ancora terminato!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
it: Non è possibile trovare il file selezionato. Se non ti è stato automaticamente trasferito, segnala all'host questo problema.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
it: Impostazioni per una partita multiplayer

en: Choose Game
it: Scegli la partita

en: Choose Replay
it: Scegli il replay

en: Show Filenames
it: Mostra il nome del file

en: Load this replay
it: Carica questo replay

en: Return to the multiplayer game setup
it: Ritorna all'impostazione di una partita multiplayer

en: Return to the single player menu
it: Torna al menù del giocatore singolo

en: Load this game
it: Carica questa partita

en: Online Game Settings
it: Impostazioni della partita online

en: Save
it: Salva

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
it: nessuno

en: Please enter a nickname!
it: Per favore inserisci il nickname!

en: Please enter your password!
it: Inserisci la tua password, per favore!

en: Begin a new game
it: Inizia una nuova partita

en: New Game
it: Nuova partita

en: New Random Game
it: Nuova partita casuale

en: Create a new random match
it: Crea un nuovo incontro casuale

en: Campaigns
it: Campagne

en: Play a campaign
it: Gioca una campagna

en: Tutorials
it: Tutorial

en: Play one of our beginners’ tutorials
it: Gioca uno dei nostri tutorial per principianti

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
it: Carica una partita

en: Continue Playing
it: Continua a giocare

en: Map: %s
it: Mappa: %s

en: Win Condition: %s
it: Condizione di vittoria: %s

en: Gametime: %s
it: Tempo di gioco: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
it: Salvato: %s

en: Online Game
it: Partita online

en: LAN / Direct IP
it: LAN / IP diretto

en: Edit an existing map
it: Modifica una mappa esistente

en: Continue Editing
it: Continua a modificare

en: Single Player…
it: Giocatore singolo...

en: Multiplayer…
it: Multiplayer...

en: Watch Replay
it: Visualizza replay

en: Add-Ons
it: Estensioni (Add-Ons)

en: Options
it: Opzioni

en: Exit Widelands
it: Esci da Widelands

en: No tribes found!
it: Nessuna tribù trovata!

en: invalid tribe ‘%s’
it: Tribù non valida ‘%s’

en: Saved Players
it: Giocatori salvati

en: Player %u: –
it: Giocatore %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
it: Giocatore%1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
it: Dettagli della mappa

en: Scenario Details
it: Dettagli dello scenario

en: Hint: %s
it: Consiglio: %s

en: (no map)
it: (nessuna mappa)

en: Choose Map
it: Scegli la mappa

en: Show all maps
it: Mostra tutte le mappe

en: Show original map names
it: Mostra i nomi originali delle mappe

en: Official & Unofficial
it: Ufficiali & Non ufficiali

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
it: Qualunque squadra

en: Back
it: Indietro

en: Role
it: Ruolo

en: Spectator
it: Spettatore

en: Type
it: Tipo

en: Team
it: Squadra

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
it: IA Casuale

en: Shared in
it: Condiviso

en: Closed
it: Chiuso

en: Open
it: Apri

en: Human
it: Umano

en: No Team
it: Nessuna squadra

en: Team %d
it: Squadra %d

en: Clients
it: Clienti

en: List of games in your local network:
it: Lista di giochi nella tua rete locale:

en: Your nickname:
it: Il tuo nomignolo:

en: Host to connect:
it: Ospitante a cui connettersi:

en: Load previous host
it: Carica il precedente ospitante

en: Host a new game
it: Ospita una nuova partita

en: Host
it: Ospitante

en: State
it: Stato

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Invalid Address
it: Indirizzo non valido

en: Apply
it: Applica

en: Language
it: Lingua

en: Window Size
it: Dimensione della finestra

en: Maximum FPS:
it: FPS massimi:

en: Snap windows only when overlapping
it: Aggancia le finestre solo quando sovrapposte

en: Dock windows to edges
it: Aggancia la finestra agli angoli

en: Distance for windows to snap to other panels:
it: Distanza di aggancio tra le finestre e gli altri pannelli:

en: Distance for windows to snap to borders:
it: Distanza per l'aggancio delle finestre dai bordi:

en: Save game automatically every:
it: Salvataggio automatico del gioco ogni

en: Maximum number of autosave files:
it: Massimo numero di file di autosalvataggip:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
it: Scrivi syncstreams nelle partite in rete per eseguire il debug di desincronizzazione

en: Show Soldier Levels
it: Mostrai livelli dei soldati

en: Show Buildings
it: Mostra gli edifici

en: Start building road after placing a flag
it: Inizia la costruzione della strada dopo aver piazzato la bandiera

en: Show in-game chat with transparent background
it: Mostra la chat integrata con lo sfondo trasparente

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
it: Usa la modalità watchwindow singola

en: Interface
it: Interfaccia

en: Sound
it: Sonoro

en: Saving
it: Salvataggio

en: New Games
it: Nuove partite

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
it: Spento

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Try system language
it: Prova la lingua del sistema

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
it: La traduzione in %s è completa.

en: Choose Scenario
it: Scegli lo scenario

en: Choose Tutorial
it: Scegli il tutorial

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
it: Scegli un tutorial dall'elenco, poi premi “OK”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
it: Sulla destra puoi visualizzare una descrizione del tutorial selezionato.

en: Play this scenario
it: Gioca questo scenario

en: Play this tutorial
it: Gioca questo tutorial

en: The order in which the tutorials should be played
it: L'ordine in cui i tutorial dovrebbero essere giocati

en: Tutorial Name
it: Nome del tutorial

en: The number of this scenario in the campaign
it: Il numero di questo scenario nella campagna

en: Scenario Name
it: Nome dello scenario

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
it: Percorso non valido al file %s in campaigns.lua di tutorials.lua.

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
it: Autore

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
it: Autori

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
it: Io

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Operating System:
it: Sistema operativo:

en: Home Directory:
it: Cartella Home:

en: Configuration File:
it: File di configurazione:

en: Data Directory:
it: Cartella dati:

en: Locale Directory:
it: Cartella locale:

en: Executable Directory:
it: Cartella eseguibili:

en: Copy
it: Copia

en: Copy the technical report to the clipboard
it: Copia report tecnico negli appunti

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
it: Messaggio d'errore:

en: Game data error
it: Errore nei dati del gioco

en: Weaving Mill
it: Stabilimento tessile

en: Toggle Minimap
it: Mostra o nascondi la minimappa

en: Cut Text
it: Taglia testo

en: Toggle Grid
it: Mostra o nascondi la griglia

en: Toggle Resources
it: Mostra o nascondi le risorse

en: Toggle Buildings Visibility
it: Mostra o nascondi gli edifici

en: General Statistics
it: Statistiche generali

en: Ware Statistics
it: Statistiche sulle merci

en: Building Statistics
it: Statistiche sugli edifici

en: Soldier Statistics
it: Statistiche del soldato

en: Seafaring Statistics
it: Statistiche sui viaggi marittimi

en: Pause
it: Metti in pausa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
it: Salva la partita

en: Messages: Show Seafaring Messages
it: Messaggi: Mostra messaggi su viaggi marittimi

en: Seafaring: Go to Ship
it: Viaggi marittimi: Vai alla nave

en: Seafaring: Watch Ship
it: Viaggi marittimi: Osserva nave

en: Seafaring: Open Ship Window
it: Viaggi marittimi: Apri finestra della nave

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
it: Viaggi marittimi: Apri finestra della nave e vai alla nave

en: Seafaring: Show All Ships
it: Viaggi marittimi: Mostra tutte le navi

en: Seafaring: Show Idle Ships
it: Viaggi marittimi: Mostra navi inattive

en: Seafaring: Show Transport Ships
it: Viaggi marittimi: Mostra navi da trasporto

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
it: Viaggi marittimi: Mostra spedizioni in attesa

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
it: Viaggi marittimi: Mostra spedizioni esplorative

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
it: Viaggi marittimi: Mostra spedizioni con spazi porto

en: Destroy building?
it: Distruggi la costruzione?

en: Do you really want to destroy this building?
it: Vuoi davvero distruggere questo edificio?

en: Dismantle building?
it: Smantellare l'edificio?

en: Do you really want to dismantle this building?
it: Vuoi davvero smantellare questo edificio?

en: Enhance building?
it: Potenziare l'edificio?

en: Do you really want to enhance this building?
it: Vuoi davvero migliorare questo edificio?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
it: Sii prudente se il nemico è vicino!

en: Sink the ship?
it: Affonda la nave?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
it: Vuoi davvero affondare %s?

en: Cancel expedition?
it: Annullare la spedizione?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
it: Vuoi davvero annullare la spedizione attiva?

en: Attack
it: Attacca

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
it[0]: %u soldato
it[1]: %u soldati
it[2]: %u soldati

en: Number of soldiers
it: Numero di soldati

en: Start attack
it: Inizia attacco

en: Attackers:
it: Aggressori:

en: Show Debug Window
it: Mostra la finestra di debug

en: Center view on this
it: Centra la vista su questo

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
it: HP: %1$u/%2$u AT: %3$u/%4$u DE: %5$u/%6$u EV: %7$u/%8$u

en: Owned:
it: Posseduto:

en: Show previous building
it: Mostra gli edifici precedenti

en: Show next building
it: Mostra gli edifici successivi

en: Small buildings
it: Edifici piccoli

en: Medium buildings
it: Edifici medi

en: Big buildings
it: Edifici grandi

en: Mines
it: Miniere

en: Ports
it: Porti

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
it: Continua

en: Enhance to %s
it: Migliora a %s

en: Construction costs:
it: Costi di costruzione:

en: Destroy
it: Distruggi

en: Dismantle
it: Smantella

en: Returns:
it: Restituisce:

en: Hide work area
it: Nascondi area di lavoro

en: Show work area
it: Visualizza area di lavoro

en: Start an expedition
it: Inizia una spedizione

en: Cancel the expedition
it: Annulla la spedizione

en: Building materials
it: Materiali da costruzione

en: Prefer heroes
it: Preferisci gli eroi

en: Prefer rookies
it: Preferisci le reclute

en: Normal policy
it: Politica normale

en: Preferably store selected wares here
it: Immagazzina la merce selezionata preferibilmente qui

en: Do not store selected wares here
it: Non imagazzinare la merce selezionata qui

en: Remove selected wares from here
it: Rimuovi la merce selezionata da qui

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
it: Incrementa la capacità. Tieni premuto Ctrl per impostare la capacità al valore massimo.

en: Economy options
it: Opzioni dell'economia

en: Decrease target
it: Diminuisci l'obiettivo

en: Increase target
it: Aumenta l'obiettivo

en: Increase target by 10
it: Aumenta il bersaglio di 10

en: The profile name cannot be empty
it: Il nome del profilo non può essere vuoto

en: The default profile cannot be overwritten
it: Il profilo predefinito non può essere sovrascritto

en: Save the profile under this name
it: Salva il profilo sotto questo nome

en: Delete the selected profiles
it: Elimina i profili selezionati

en: Overwrite?
it: Sovrascrivere?

en: Save Profile
it: Salva il profilo

en: Existing Profiles
it: Profili esistenti

en: Build small building
it: Costruisci un edificio piccolo

en: Build medium building
it: Costruisci un edificio medio

en: Build port building
it: Costruisci un edificio portuale

en: Action
it: Azione

en: Build road
it: Costruisci strada

en: Destroy this flag
it: Distruggi bandierina

en: Configure this flag’s economy
it: Configura l'economia di questa bandiera

en: Send geologist to explore site
it: Manda un geologo ad esplorare il territorio

en: Place a flag
it: Posiziona una bandiera

en: Destroy a road
it: Distruggi strada

en: Watch field in a separate window
it: Visualizza il gioco in una finestra separata

en: Watch
it: Osserva

en: Build mines
it: Costruisci miniere

en: Build flag
it: Costruisci una bandierina

en: Cancel road
it: Annulla strada

en: Build roads
it: Costruisci strade

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
it: Il client è stato disconnesso

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
it: Continua partita

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
it: Esci dalla partita

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
it: Sostituisci il giocatore con %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
it: Campo di debug

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
it: Conferma di uscita dalla partita

en: Are you sure you wish to exit this game?
it: Sei sicuro di volere uscire da questa partita?

en: Error Saving Game!
it: Errore durante il salvataggio della partita!

en: Messages: Inbox
it: Messaggi: in arrivo

en: Title
it: Titolo

[ctx: message]
en: Type
it: Tipo

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
it: Invia

en: Show Archive
it: Archivio

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
it: Centra la vista principale della mappa sulla posizione

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
it: Mostra tutti i messaggi

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
it: Mostra solamente i messaggi relativi all'economia

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
it: Mostra solamente i messaggi relativi alla navigazione in mare

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
it: Mostra solamente i messaggi relativi alla guerra

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
it: Mostra solamente i messaggi relativi allo scenario

en: Messages: Archive
it: Messaggi: archivio

en: Show Inbox
it: In arrivo

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
it: Ripristina il messaggio selezionato

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
it: Archivia il messaggio selezionato

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
it: Opzioni audio

en: Game over
it: Partita terminata

en: Player Info:
it: Informazioni sul giocatore:

en: Elapsed time:
it: Tempo impiegato:

en: Continue playing
it: Continua la partita

en: Time
it: Tempo

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
it: Perso

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
it: Vinto

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
it: Ritirato

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: You won!
it: Hai Vinto!

en: You lost.
it: Hai perso.

en: %s won!
it: Ha vinto %s!

en: Score
it: Punteggio

en: Team Score
it: Punteggio di squadra

en: Directory Name:
it: Nome della directory:

en: Error:
it: Errore:

en: Map Name:
it: Nome della mappa:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
it: Inizio del replay:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
it: Tempo di gioco:

en: Widelands Version:
it: Versione di Widelands:

en: Win Condition:
it: Condizioni per la vittoria:

en: Land
it: Terra

en: Productivity
it: Produttività

en: Casualties
it: Perdite

en: Kills
it: Uccisioni

en: Military buildings lost
it: Edifici militari persi

en: Military buildings defeated
it: Edifici militari sconfitti

en: Civilian buildings lost
it: Edifici civili persi

en: Military
it: Militari

en: Priority: Very Low
it: Priorità: molto bassa

en: Priority: Low
it: Priorità: bassa

en: Priority: Normal
it: Priorità: normale

en: Priority: High
it: Priorità: alta

en: Priority: Very High
it: Priorità: molto alta

en: Remove ware
it: Rimuovi merce

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
it: Vista della mappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
it: Nascondi la minimappa

en: Show Minimap
it: Mostra la minimappa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
it: Resetta lo zoom

en: PAUSE
it: PAUSA

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
it: Velocità della partita

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
it: Imposta le opzioni degli effetti sonori e della musica

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
it: Nascondi i livelli dei soldati

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
it: Nascondi gli edifici

en: Speed +
it: Velocità +

en: Speed -
it: Velocità -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
it: Riduci la velocità della partita

en: Resume
it: Riprendi

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
it: Riprendi la partita

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
it: Metti in pausa la partita

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
it: Statistiche

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
it: Viaggiare in mare

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
it: Soldati

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
it: Scorte

en: %u new message | %u new messages
it[0]: %u nuovo messaggio
it[1]: %u nuovi messaggi
it[2]: %u nuovi messaggi

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
it: Elimina questo replay

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
it: Elimina questa partita

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
it: Elimina questi replay

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
it: Elimina queste partite

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
it: Ufficiale

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
it: Non ufficiale

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
it: Sbilanciata

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
it: Traghetti

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
it: Manufatti preziosi

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
it: Senza regole

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
it: 1 contro 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
it: Squadre da 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
it: Squadre da 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
it: Squadre da 4

en: No Author
it: Nessun autore

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
it: superiore

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
it: vuoto

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
it: Il nome originale di questa mappa: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
it: Il nome di questa mappa nella tua lingua: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
it: Consiglio

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
it: Gioc.

en: Filename
it: Nome del file

en: The name of the map or scenario
it: Il nome della mappa o dello scenario

en: Size
it: Dimensione

en: The size of the map (Width x Height)
it: La dimensione della mappa (Larghezza x Altezza)

en: Map Name
it: Nome della mappa

en: Owner
it: Proprietario

en: Roads
it: Strade

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
it: giorni

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
it: ore

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
it: minuti

en: game
it: gioco

en: Additional item
it: Oggetto aggiuntivo

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: Exp
it: Esp

en: Next Level
it: Livello Successivo

en: Terminate the employment of the selected worker
it: Termina l'impiego del lavoratore selezionato

en: (coming)
it: (in arrivo)

en: (vacant)
it: (vacante)

en: Do you really want to delete this game?
it: Vuoi davvero eliminare questa partita?

en: Error Deleting File!
it: Errore durante l'eliminazione del file!

en: Error Deleting Files!
it: Errore durante l'eliminazione dei file!

en: Do you really want to delete this replay?
it: Vuoi davvero eliminare questo replay?

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
it: Questo file è nel formato sbagliato e non può essere caricato. Forse è stato creato con una versione obsoleta di Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
it: Oggi, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
it: salvato oggi alle %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
it: Ieri, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
it: Salvataggio automatico: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
it: Salvataggio automatico %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
it: GS

en: Incompatible: %s
it: Incompatibile: %s

en: Save Date
it: Data del salvataggio

en: The date this game was saved
it: La data in cui questa partita è stata salvata

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
it: Il nome con cui il gioco è stato salvato seguito dal nome della mappa, o il nome della mappa seguito dall'ultimo obiettivo raggiunto.

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
it: SP = Giocatore Singolo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
it: MP = Multigiocatore

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
it: H = Multigiocatore (Host)

en: Numbers are the number of players.
it: I numeri sono il numero di giocatori.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
it: Modalità

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
it: Osserva la nave selezionata

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
it: Apri la finetra della nave selezionata

[ctx: ship]
en: Name
it: Nome

[ctx: ship]
en: Status
it: Stato

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
it: Mostra tutte le navi

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
it: Mostra le navi vuote

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
it: Mostra le spedizioni in attesa

en: Scout towards the north west
it: Esplora verso nord ovest

en: Explore the island’s coast clockwise
it: Esplora la costa dell'isola in senso orario

en: Scout towards the north east
it: Esplora verso nord est

en: Scout towards the west
it: Esplora verso ovest

en: Construct a port at the current location
it: Costruisci un porto in questa posizione

en: Scout towards the east
it: Esplora verso est

en: Scout towards the south west
it: Esplora verso sud ovest

en: Explore the island’s coast counter clockwise
it: Esplora la costa dell'isola in senso antiorario

en: Scout towards the south east
it: Esplora verso sud est

en: Sink the ship
it: Affonda la nave

en: Cancel the Expedition
it: Annulla la spedizione

en: Go to destination
it: Vai alla destinazione

en: Go to ship
it: Vai alla nave

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
it: Annulla la spedizione

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
it: Questa spedizione non può essere annullata perché la nave non ha alcun porto in cui ritornare.

en: Health: %u
it: Salute: %u

en: Attack: %u
it: Attacco: %u

en: Defense: %u
it: Difesa: %u

en: Evade: %u
it: Evasione: %u

en: By Attribute
it: Per attributo

en: Capacity
it: Capacità

en: Click soldier to send away
it: Clicca soldato per inviarlo via

[ctx: sound_options]
en: Music
it: Musica

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
it: Messaggi di gioco

[ctx: sound_options]
en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Wares (total)
it: Merci (totale)

en: Workers (total)
it: Lavoratori (totale)

en: Wares in warehouses
it: Merci nei magazzini

en: Workers in warehouses
it: Lavoratori nei magazzini

en: Next Mission
it: Prossima missione

en: Start the next mission now
it: Inizia ora la prossima missione

en: Continue playing this mission
it: Continua questa missione

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
it: Squadre suggerite

en: Soldiers in training
it: Soldati in addestramento

en: Production
it: Produzione

en: Consumption
it: Consumo

en: Economy health
it: Salute dell'economia

en: Remove a ware
it: Rimuovi una merce

en: Wares waiting to be shipped
it: Merci in attesa di spedizione

en: Workers waiting to embark
it: I lavoratori stanno aspettando l'imbarco

en: Expedition
it: Spedizione

en: Follow
it: Seguire

en: Center the main view on this
it: Centra vista principale su questo
