Widelands - en to la translation catalogue (235 entries)

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
la: Spatium nullum

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
la: Quidam aedificationes tuae, non satis spatium habentes, aedificantur non erant. Ergo tu incommodium habes; considera initium novum agere ut aequalia conditiones habere.

en: Not enough space
la: Non satis spatium

en: No rocks nearby
la: Nulla saxa in proximo

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
la: Nulla saxa prope locum initiale tuum sunt. Itaque suscipis materias additas oeconomiae tuae.

en: No trees nearby
la: Nullae arbores in proximo

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
la: Nullae arbores prope locum initiale tuum sunt. Itaque suscipis materias additas oeconomiae tuae.

en: New Objective
la: Propositum Novum

en: New Objectives
la: Proposita Nova

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
la: AI Nihil

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
la: AI Ordinarius

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
la: AI Debilis

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
la: AI Debilissimus

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
la: Iān

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
la: Mār

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
la: Māi

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
la: Iūn

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
la: Iūl

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
la: Index princeps

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
la: Instrumenta

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
la: Ostende / Occulta

en: Tool size
la: Spatium instrumenti

en: Undo
la: irritum facere

en: Redo
la: iterum facere

en: Help
la: Auxilium

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
la: Tabula nova

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
la: Nova tabula fortuita

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
la: Tabulam tollere

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
la: Tabulam servare

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
la: Optiones tabulae

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
la: Editorem finire

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
la: Muta altitudinem

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
la: Muta altitudinem agri

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
la: Altitudo fortuita

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
la: Statue altitudinem agri fortuitam

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
la: Ager

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
la: Muta agrem tabulae

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
la: Immobiles

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
la: Adde vel remove immobiles

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
la: Animalia

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
la: Adde vel remove animalia

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
la: Materies

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
la: Statue vel muta materies

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
la: Spatia portuum

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
la: Adde vel remove spatia portuum

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
la: Ludores

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
la: Origo tabulae

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
la: Pone positionem cui (0,0) coordinatae erint. Ibi superior sinister angulus tabulae.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
la: Spacium tabulae

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
la: Muta spatium tabulae

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
la: Nuntiatio

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
la: Occulta spatia aedificationem

en: Show Building Spaces
la: Ostende spatia aedificationem

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
la: Occulta reticulum

en: Show Grid
la: Ostende reticulum

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
la: Tabula non servata est. Num exire vis?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
la: Nullum nomen

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
la: Ignotum

en: Random Player
la: Ludor fortuitus

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
la: parvum

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
la: mediocre

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
la: magnum

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
la: vexillum

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
la: exhaurit

en: Map
la: Tabula

en: Players: %u
la: Ludores: %u

en: Author: %s
la: Auctor: %s

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
la: Tabulae meae

en: OK
la: Bene

en: Cancel
la: Dimittere

en: Delete
la: Delere

en: Authors:
la: Auctores:

en: Description:
la: Descriptio:

en: Create Map
la: Tabulam creare

en: Terrain:
la: locus

en: Players:
la: Ludores:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
la: Pauci

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
la: Multi

en: Water:
la: Aqua

en: Land:
la: Terra

en: Wasteland:
la: Vastitas

en: Mountains:
la: Montes

en: Map ID:
la: Tabulae ID:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
la: Vastitas

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
la: Tabula fortuita

en: Computer %u
la: Computratrum %u

en: Player
la: Ludor

en: Generate Map
la: Creare tabulam

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
la: innominatum

en: Player Options
la: Optiones ludoris

en: Number of players
la: Numerus ludorum

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
la: Ludor %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
la: Gens

en: Tool Size
la: Magnitudo instrumenti

en: Messages
la: Nuntia

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
la: Contentio

en: Missing starting position
la: Loco primo egeo

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
la: Ludore %u loco primo egente Widelands programma ludum incipere non potuit.
    Widelands editore tu ipse locum primum ad hoc emendum addas.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
la: Aestas

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
la: Hiems

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
la: Deserta

en: No description defined
la: Descriptio definita non est

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
la: Res

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
la: Operarii

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
la: Aedificia

en: Flags
la: Insignia

en: Objectives
la: Agenda

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
la: Est Tabula ludi Bluebyte Coloniorum II. Commentarium definitum non est!

en: Something went wrong: %s
la: Aliquid male evenit: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
la: %1$s ludum reliquit (%2$s)

en: Unknown user has left the game (%s)
la: Ludor ignotus ludum reliquit (%s)

en: The game has already started.
la: Ludus iam incepit.

en: %s has joined the game
la: %s ad ludum venit.

en: Loading…
la: Tollens...

en: Decrease the value
la: Pretium minue

en: Increase the value
la: Pretium auge

en: Close
la: Claudere

en: Password:
la: Tessera:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
la: Difficultas

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
la: Descriptio

en: Help: %s
la: Adiutorium: %s

en: Join this game
la: Ad hunc ludum advenire

en: Open a new game
la: Ludum novum aperire

en: Start game
la: Ludum incipere

en: Show the help window
la: Monstra adiutorii fenestram

en: File not found
la: Plica non inventa

en: Online Game Settings
la: Optiones ludi interretialis

en: Nickname:
la: Nomen ludoris:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
la: nemo

en: Please enter a nickname!
la: Cognomen indice!

en: Please enter your password!
la: Tesseram indice!

en: New Game
la: Novus ludus

en: Campaigns
la: Contentiones

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
la: Ludum tollere

en: Online Game
la: Ludus interretialis

en: Options
la: Optiones

en: (no map)
la: (nulla tabula)

en: Back
la: Revertere

en: Team
la: Societas

en: Closed
la: Clausum

en: Open
la: Aperire

en: Human
la: Homo

en: Clients
la: Clientes

en: Your nickname:
la: Nomen tuum:

en: Host
la: Susceptor

en: State
la: Status

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
la: Ignotum

en: Invalid Address
la: Litterae electronicae inefficaces

en: Apply
la: Applicare

en: Language
la: Lingua

en: Window Size
la: Spatium fenestrae

en: Sound
la: Sonores

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
la: Fenestra maxima

en: Tutorial Name
la: Nomen tutorialis

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
la: Auctor

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
la: Auctores

en: Game data error
la: Error datorum ludi

en: General Statistics
la: Census generales

en: Ware Statistics
la: Census rerum

en: Building Statistics
la: Census aedificiorum

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
la: Ludum servare

en: Destroy building?
la: Aedificium deleatur?

en: Do you really want to destroy this building?
la: Num vis aedifium delere?

en: Dismantle building?
la: Aedificium exarmatur?

en: Do you really want to dismantle this building?
la: Num vis aedificium exarmare?

en: Enhance building?
la: Aedificium cumuletur?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
la: Cave! Inimicus est proximus!

en: Sink the ship?
la: Navis caedeatur?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
la: Num vis navem %s caedeatur?

en: Cancel expedition?
la: Expeditio dimitteatur?

en: Attack
la: Impetus

en: Number of soldiers
la: Numerus militum

en: Start attack
la: Impetum incipere

en: Attackers:
la: Oppugnatores:

en: Owned:
la: Occupatum:

en: Show previous building
la: Ostende aedificium praeteritum

en: Show next building
la: Ostende aedificium proximum

en: Small buildings
la: Aedifica parva

en: Medium buildings
la: Aedifica mediocra

en: Big buildings
la: Aedificia magna

en: Mines
la: Metalla

en: Ports
la: Portus

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
la: Perge

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
la: Sistere

en: Enhance to %s
la: Auge ad %s

en: Destroy
la: Delere

en: Dismantle
la: Exarma

en: Hide work area
la: Regio laborandi non monstra

en: Show work area
la: Monstra regio laborandi

en: Preferably store selected wares here
la: Hic praecipue res electa deponere

en: Do not store selected wares here
la: Noli electas res hic deponere

en: Remove selected wares from here
la: Electas res abhinc deportare

en: Economy options
la: Optiones administrationis

en: Build small building
la: Aedificia parva facere

en: Build medium building
la: Aedificia mediocra facere

en: Build road
la: Viam facere

en: Destroy this flag
la: Hoc insigne delere

en: Send geologist to explore site
la: Geologus ad aream explorandam mittere

en: Destroy a road
la: Viam delere

en: Watch
la: Spectare

en: Build mines
la: Metalla aedificare

en: Build flag
la: Insigne deponere

en: Cancel road
la: Viam faciendam dimittere

en: Build roads
la: Vias facere

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
la: Ludum finire

en: Title
la: Titulus

en: Show Archive
la: Archivum monstrare

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
la: Monstra locum tabulae in mediam fenestram

en: Show Inbox
la: Nuntia nova monstrare

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
la: Optiones sonorum

en: You won!
la: Vicisti!

en: You lost.
la: Victus es.

en: Map Name:
la: Nomen tabulae:

en: Military buildings lost
la: Militaria aedificia perdita

en: Military buildings defeated
la: Militaria aedificia victa

en: Civilian buildings lost
la: Civilia aedificia perdita

en: Military
la: Militia

en: PAUSE
la: INTERCAPEDO

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
la: Census

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
la: Milites

en: %u new message | %u new messages
la[0]: %u nuntium novum
la[1]: %u nuntia nova

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
la: Lud.

en: Size
la: Magnitudo

en: Map Name
la: Nomen tabulae

en: Roads
la: Viae

en: Next Level
la: Gradus proximus

en: (coming)
la: (veniens)

en: (vacant)
la: (vacatum)

en: Click soldier to send away
la: Super militem crepe, ut amittatur

en: Wares (total)
la: Res (in summa)

en: Workers (total)
la: Operarii (in summa)

en: Wares in warehouses
la: Res in horreis

en: Workers in warehouses
la: Operarii in horreis

en: Soldiers in training
la: Milites exercentes

en: Follow
la: Sequere
