Widelands - en to lt translation catalogue (543 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
lt: %1$s arba %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
lt: %1$s ir %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
lt: Nėra vietos

en: Not enough space
lt: Nepakanka vietos

en: No rocks nearby
lt: Netoliese nėra akmens

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
lt: Šalia tavo pradinės padėties nėra akmens. Todėl ekonomikos vystymui gauni papildomų išteklių.

en: No trees nearby
lt: Netoliese nėra medžių

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
lt: Šalia tavo pradinės padėties nėra medžių. Todėl ekonomikos vystymui gauni papildomų išteklių.

en: Status
lt: Būsena

en: New Objective
lt: Naujas tikslas

en: New Objectives
lt: Nauji tikslai

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
lt: Be DI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
lt: Įprastas DI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
lt: Silpas DI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
lt: Labai silpnas DI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
lt: neteisinga

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
lt: teisinga

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
lt: Saus

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
lt: Vas

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
lt: Kov

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
lt: Bal

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
lt: Geg

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
lt: Bir

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
lt: Liep

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
lt: Rugp

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
lt: Rugs

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
lt: Spal

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
lt: Lap

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
lt: Gruo

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
lt: Pagrindinis meniu

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
lt: Įrankiai

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
lt: Rodyti / Slėpti

en: Tool size
lt: Įrankių dydis

en: Undo
lt: Atšaukti

en: Redo
lt: Atstatyti

en: Help
lt: Pagalba

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
lt: Naujas žemėlapis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
lt: Naujas atsitiktinis žemėlapis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
lt: Įkelti žemėlapį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
lt: Įrašyti žemėlapį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
lt: Žemėlapio nustatymai

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
lt: Išeiti iš redagavimo programos

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
lt: Keisti aukštį

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
lt: Keisti reljefo aukštį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
lt: Atsitiktinis aukštis

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
lt: Nustatyti reljefo aukščiui atsitiktinę vertę

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
lt: Reljefas

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
lt: Pakeisti žemėlapio reljefą

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
lt: Nekilnojami objektai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
lt: Pridėti ar pašalinti nekilnojamus objektus

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
lt: Gyvūnai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
lt: Pridėti ar pašalinti gyvūnus

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
lt: Ištekliai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
lt: Nustatyti ar pakeisti išteklius

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
lt: Erdvės uostui

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
lt: Pridėti ar pašalinti erdves uostui

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
lt: Žaidėjai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
lt: Nustatyti žaidėjų skaičių ir jų vardus, gentis ir pradines padėtis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
lt: Žemėlapio kilmė

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
lt: Nustatyti poziciją, kurios koordinatės bus (0,0). Tai bus sugeneruoto minižemėlapio viršutinis kairysis kampas.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
lt: Žemėlapio dydis

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
lt: Pakeisti žemėlapio dydį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
lt: Informacija

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
lt: Paspausk ant laukelio, kad būtų rodoma informacija apie jį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
lt: Paslėpti erdves statiniams

en: Show Building Spaces
lt: Rodyti erdves statiniams

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
lt: Slėpti tinklelį

en: Show Grid
lt: Rodyti tinklelį

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
lt: Slėpti nekilnojamus objektus

en: Show Immovables
lt: Rodyti nekilnojamus objektus

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
lt: Slėpti gyvūnus

en: Show Animals
lt: Rodyti gyvūnus

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
lt: Slėpti išteklius

en: Show Resources
lt: Rodyti išteklius

en: Unsupported Format
lt: Nepalaikomas formatas

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
lt: Widelands negali paleisti failo "%s" . Failo formatas atrodo yra nesuderinamas.

en: Unsaved Map
lt: Neįrašytas žemėlapis

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
lt: Žemėlapis nebuvo išsaugotas. Ar tikrai norite išeiti?

en: Error
lt: Klaida

en: Loading map “%s”…
lt: Įkeliamas žemėlapis “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
lt: Be pavadinimo

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
lt: Nežinomas

en: Loading world…
lt: Įkeliamas pasaulis...

en: Random Player
lt: Atsitiktinis žaidėjas

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
lt: Dabartinis: %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
lt: Norėdamas pažymėti spustelėk elementą. Naudok Ctrl klavišą norėdamas pažymėti keletą elementų.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
lt: Dabartinis: %s

en: Field Information
lt: Laukelio informacija

en: Node
lt: Mazgas

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
lt: Koordinatės: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
lt: mažas

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
lt: vidutinis

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
lt: didelis

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
lt: vėliava

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
lt: kasykla

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
lt: uostas

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
lt: praeinamas

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
lt: praplaukiamas

en: Caps: %s
lt: Galimybės: %s

en: Owned by: Player %u
lt: Priklauso: Žaidėjui %u

en: Owned by: —
lt: Priklauso: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
lt: Vardas: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
lt: Yra: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
lt: Objektai

en: Immovable: %s
lt: Nekilnojamas objektas: %s

en: Animals: %s
lt: Gyvūnai: %s

en: Workers: %s
lt: Darbininkai: %s

en: Ships: %s
lt: Laivai: %s

en: Map
lt: Žemėlapis

[ctx: map_name]
en: Name: %s
lt: Pavadinimas: %s

en: Players: %u
lt: Žaidėjai: %u

en: Players: –
lt: Žaidėjai: –

en: Author: %s
lt: Autorius: %s

en: Description: %s
lt: Aprašymas: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
lt: (nėra)

en: Enabled Add-Ons: %s
lt: Galimi priedai: %s

en: Error!
lt: Klaida!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
lt: Mano žemėlapiai

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
lt: Kelių žaidėjų scenarijai

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
lt: Atsisiųsti žemėlapiai

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
lt: Dabartinis katalogas: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
lt: Rodyti

en: OK
lt: Gerai

en: Cancel
lt: Atsisakyti

en: File names
lt: Failo pavadinimai

en: Map names
lt: Žemėlapio pavadinimai

en: Original map names
lt: Originalūs žemėlapio pavadinimai

en: Translated map names
lt: Išversti žemėlapio pavadinimai

en: Click player to remove
lt: Pašalinimui paspauskite žaidėją

en: Delete
lt: Ištrinti

en: Delete this suggested team lineup
lt: Ištrinti šią pasiūlytą komandos rikiuotę

en: Add a player to this team
lt: Pridėti žaidėją į šią komandą

en: Theme
lt: Tema

en: Add lineup
lt: Pridėti rikiuotę

en: Add another suggested team lineup
lt: Pridėti kitą pasiūlytą komandos rikiuotę

en: Map name:
lt: Žemėlapio pavadinimas:

en: Authors:
lt: Autoriai:

en: Description:
lt: Aprašymas:

en: Hint (optional):
lt: Užuomina (neprivaloma):

en: Tags:
lt: Žymės:

[ctx: map_theme]
en: (none)
lt: (nėra)

en: Waterway length limit:
lt: Vandens kelio ilgio riba:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
lt: Išjungti

en: %u Player | %u Players
lt[0]: %u žaidėjas
lt[1]: %u žaidėjai
lt[2]: %u žaidėjai
lt[3]: %u žaidėjai

en: Suggested Teams:
lt: Siūlomos komandos:

en: Main Options
lt: Pagrindinės parinktys

en: Tags
lt: Žymės

en: Teams
lt: Komandos

en: Size: %1% x %2%
lt: Dydis:%1% x %2%

en: Create Map
lt: Sukurti žemėlapį

en: Terrain:
lt: Reljefas:

en: Creating empty map…
lt: Sukurti tuščią žemėlapį...

en: Players:
lt: Žaidėjai:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
lt: Žemas

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
lt: Vidutinis

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
lt: Aukštas

en: Climate
lt: Klimatas

en: Terrain Distribution
lt: Reljefo pasiskirstymas

en: Water:
lt: Vanduo:

en: Land:
lt: Žemė:

en: Wasteland:
lt: Dykvietė:

en: Mountains:
lt: Kalnai:

en: Island mode
lt: Salos režimas

en: Random number:
lt: Atsitiktinis skaičius:

en: Map ID:
lt: Žemėlapio ID:

en: Random
lt: Atsitiktinis

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
lt: Numatytas

en: Alpine
lt: Viršūkalnės

en: Atoll
lt: Atolas

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
lt: Dykvietė

en: Generating random map…
lt: Generuojamas atsitiktinis žemėlapis...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
lt: Atsitiktinis žemėlapis

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
lt: Buvo sukurtas žemėlapis. Prašome pakartotinai patikrinti žaidėjų pradines padėtis, įsitikinant, kad jūsų nešikai nepaskęs, neįstrigs saloje ar kalno viršūnėje.

en: The Widelands Random Map Generator
lt: Widelands atsitiktinio žemėlapio generatorius

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
lt: Šis žemėlapis buvo automatiškai sugeneruotas Widelands atsitiktinio žemėlapio generatoriaus.

en: Computer %u
lt: Kompiuteris %u

en: Player
lt: Žaidėjas

en: Generate Map
lt: Sugeneruoti žemėlapį

en: Filename:
lt: Failo pavadinimas:

en: Make Directory
lt: Sukurti katalogą:

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
lt: be pavadinimo

en: A file or directory with that name already exists.
lt: Failas arba katalogas su tokiu pavadinimu jau naudojamas.

en: Error Creating Directory!
lt: Klaida kuriant katalogą!

en: Error while creating directory ‘%s’.
lt: Klaida kuriant katalogą  ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
lt: Failas ‘%s’ pavadinimu jau egzistuoja. Ar perrašyti?

en: Error Saving Map!
lt: Klaida išsaugojant žemėlapį!

en: Saving the map…
lt: Žemėlapio išsaugojimas...

en: Map saved
lt: Žemėlapis išsaugotas

en: Enter Directory Name:
lt: Įvesk katalogo pavadinimą:

en: This extension is reserved!
lt: Šis plėtinys rezervuotas!

en: Width
lt: Plotis

en: Height
lt: Aukštis

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
lt: Per daug žaidėjų

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
lt: Mes nerekomenduojame nustatyti daugiau kaip 8 žaidėjų išskyrus testavimo tikslams. Ar jūs įsitikinęs, kad norite daugiau nei 8 žaidėjų?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
lt: Nebepriminti

en: Abort
lt: Nutraukti

en: Player Options
lt: Žaidėjo parinktys

en: Number of players
lt: Žaidėjų skaičius

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
lt: Žaidėjas %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
lt: Gentis

[ctx: tribe]
en: Random
lt: Atsitiktinis

en: The tribe will be selected at random
lt: Gentis bus pasirinkta atsitiktinai

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
lt: Nustatyti šio žaidėjo pradinę padėtį

en: Height Tools Options
lt: Aukščio nustatymo parinktys

en: Increase/Decrease height by:
lt: Padidinti/sumažinti aukštį:

en: Set height to:
lt: Nustatyti aukštį lygu:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
lt: Norėdamas padidinti reljefo aukštį spustelėk ant žemėlapio. Norėdamas sumažinti reljefo aukštį paspausk Shift klavišą ir spustelėk ant žemėlapio.

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
lt: Norėdamas nustatyti reljefo aukštį paspausk Ctrl klavišą ir spustelėk ant žemėlapio.

en: Increase/Decrease amount by:
lt: Padidinti/Sumažinti kiekį:

en: Set amount to:
lt: Nustatyti kiekį:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
lt: Norėdamas padidinti pažymėtų išteklių kiekį spustelėk ant žemėlapio. Norėdamas sumažinti pažymėtų išteklių kiekį paspausk Shift klavišą ir spustelėk ant žemėlapio

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
lt: Norėdamas nustatyti pažymėtų išteklių kiekį paspausk Ctrl klavišą ir spustelėk ant žemėlapio. Tai pakeis jau nustatytus išteklius.

en: Random Height Options
lt: Atsitiktinio aukščio parinktis

en: Minimum height:
lt: Mažiausias aukštis:

en: Maximum height:
lt: Didžiausias aukštis:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
lt: Norėdamas nustatyti atsitiktinę reljefo aukščio vertę nurodytame diapazone spustelėk ant žemėlapio.

en: Fixed height
lt: Nekintamas aukštis

en: Resize
lt: Pakeisti dydį

en: Tool Size
lt: Įrankių dydis

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
lt: Įkeliamas žaidimas: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Economies
lt: Ekonomikos

en: AI
lt: DI

en: Messages
lt: Pranešimai

en: Finishing
lt: Baigimas

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
lt: Žaidimo išsaugojimas: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
lt: Automatinis žaidimo išsaugojimas...

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
lt: tuščia vieta

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
lt: %s failo pavadinimo pradžioje

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
lt: %s bet kurioje failo pavadinimo vietoje

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
lt: Šie ženklai neleidžiami:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
lt: taip

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
lt: įjungti

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
lt: Kuriami žaidėjai...

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
lt: išjungti

en: Tribes
lt: Gentys

en: World
lt: Pasaulis

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
lt: Kampanija

en: No conflicts
lt: Konfliktų nėra

en: %s (missing)
lt: %s (trūkstamas)

en: %1$s, %2$s (missing)
lt: %1$s, %2$s (trūkstamas)

en: %1$s and %2$s: %3$s
lt: %1$s ir %2$s: %3$s

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
lt: Nėra

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
lt: %1$s <br>· %2$s (versija %3$s)

en: Creating player %d…
lt: Žaidėjo %d sukūrimas ...

en: File successfully saved!
lt: Failas sėkmingai išsaugotas!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
lt: Atsarginės failo ‘%s’ kopijos nepavyko ištrinti.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
lt: Katalogo '%s' sukūrimas negalimas!

en: File ‘%s’ could not be removed!
lt: Failo ‘%s’  nepavyko pašalinti!

en: Try saving under a different name!
lt: Bandyti išsaugoti kitu pavadinimu!

en: Error writing data to file ‘%s’!
lt: Klaida įrašant duomenis į failą ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
lt: Išsaugotas failas gali būti pažeistas!

en: File ‘%s’ could not be restored!
lt: Failo ‘%s’ nepavyko atkurti!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
lt: Atsarginė failo ‘%s’  kopija bus prieinama kurį laiką.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
lt: Failas ‘%s’ buvo atkurtas naudojant atsarginę kopiją.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
lt: Vasara

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
lt: Žiema

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
lt: Dykuma

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
lt: Puolimas!

en: You are under attack
lt: Tu užpultas

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
lt: ekonomikai reikalingi '%s' gaminiai

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
lt: ekonomikai nereikalingi '%s' gaminiai

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
lt: statinys turi šiuos gaminius: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
lt: statinys neturi šių gaminių:%s

en: No soldier found for this training level!
lt: Nėra kareivių šiam apmokymų lygiui!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
lt: Gaminių išgabenimas nepavyko, ekspedicija nutraukiama dabar.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
lt: Gaminiai

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
lt: Darbininkai

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
lt: Statiniai

en: A new warehouse was added to your economy.
lt: Naujas sandėlis pridėtas prie tavo ekonomikos.

en: A geologist found resources.
lt: Geologas rado išteklių.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
lt: Darbininkas

en: A map file is invalid:
    %s
lt: Žemėlapio failas yra neteisingas:
    %s

en: Saving game…
lt: Žaidimas įrašomas...

en: Saving failed!
lt: Įrašyti nepavyko!

en: Game saved
lt: Žaidimas įrašytas

en: Terrains
lt: Reljefai

en: Flags
lt: Vėliavos

en: Minimap
lt: Mini žemėlapis

en: Loading map…
lt: Įkeliamas žemėlapis...

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
lt: Įkeliamas žemėlapis: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
lt: Teritorijos

en: ERROR: %s
lt: KLAIDA: %s

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
lt: /warn <user> <msg> - Privačios sistemos žinutės siuntimas atitinkamam naudotojui.

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
lt: /kick < naudotojas | žaidimas > - Atitinkamo naudotojo ar žaidimo pašalinimas iš metaserverio.

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
lt: Nežinomas

en: There is no user with this name logged in.
lt: Nėra naudotojo prisijungusio šiuo vardu.

en: Wrong password, please try again.
lt: Neteisingas slaptažodis, prašome bandyti iš naujo.

en: The protocol version you are using is not supported!
lt: Jūsų naudojama protokolo versija nepalaikoma!

en: You are already logged in!
lt: Jūs jau esate prisijungęs!

en: The connection to the metaserver was lost.
lt: Ryšys su metaserveriu prarastas.

en: Metaserver did not answer
lt: Metaserveris neatsako.

en: Connection was lost.
lt: Ryšys dingo.

en: Server has left the game.
lt: Serveris paliko žaidimą.

en: %1$s has left the game (%2$s)
lt: %1$s paliko žaidimą (%2$s)

en: Unknown user has left the game (%s)
lt: Nežinomas naudotojas paliko žaidimą (%s)

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
lt: Serveris išsiuntė naudotojo atnaujinimą naudotojui, kurio nėra.

en: The game has already started.
lt: Žaidimas jau prasidėjo.

en: %s has joined the game
lt: %s prisijungė prie žaidimo

en: Started to send file %1$s to %2$s!
lt: Failo %1$s siuntimas %2$s pradėtas!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
lt: Failo %1$s siuntimas %2$s baigtas

en: Loading…
lt: Įkeliama...

en: Close
lt: Užverti

en: Minimize
lt: Sumažinti

en: About Widelands
lt: Apie Widelands

en: Username:
lt: Vartotojo vardas:

en: Password:
lt: Slaptažodis:

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
lt: Pavadinimas

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
lt: Pavadinimas (mažėjančia)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
lt: Naujausias

en: Filter add-ons by name
lt: Atrinkti priedus pagal pavadinimą

en: The entered username or password is invalid:
    %s
lt: Įvestas vartotojo vardas ar slaptažodis yra neteisingas:
    %s

en: New add-on
lt: Naujas priedas

en: Name:
lt: Pavadinimas:

en: New Add-On
lt: Naujas priedas

en: Enter the name for the new add-on.
lt: Įvesti pavadinimą naujam priedui

en: Invalid Name
lt: Neteisingas pavadinimas

en: An add-on with this internal name already exists.
lt: Priedas yra su šiuo vidiniu pavadinimu jau.

en: Create subdirectory
lt: Sukurti pakatalogį

en: Remove selected map or directory
lt: Pašalinti pažymėtą žemėlapį arba katalogą

en: Directory Tree
lt: Katalogo medis

en: Name: %s
lt: Pavadinimas: %s

en: Top-level directory
lt: Aukščiausio lygio katalogas

en: New Directory
lt: Naujas katalogas

en: Enter the name for the new directory.
lt: Įvesti naujo katalogo pavadinimą.

en: A directory with this name already exists.
lt: Katalogas yra su šiuo vardu jau.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
lt: Ar tikrai nori ištrinti katalogą '%s' su visu jo turiniu?

en: The campaigns difficulty. One word.
lt: Kampanijos sudėtingumas. Vienas žodis.

en: Choose Campaign
lt: Pasirinkti kampaniją

en: Play this campaign
lt: Žaisti šią kampaniją

en: Tribe Name
lt: Genties pavadinimas

en: Campaign Name
lt: Kampanijos pavadinimas

en: Help: %s
lt: Pagalba: %s

en: Join this game
lt: Prisijungti prie šio žaidimo

en: Name of your server:
lt: Tavo serverio pavadinimas:

en: Open a new game
lt: Atidaryti naują žaidimą

en: User Status
lt: Naudotojo būsena

en: Administrator
lt: Administratorius

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
lt: Vardas

en: Game
lt: Žaidimas

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
lt: Paspausti naują trumpinį arba uždaryti šį langą norint atšaukti

en: Start game
lt: Pradėti žaidimą

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
lt: Leisti žaidimo pradžioje žaidėjams pasirinkti jų pradinę poziciją

en: Saved Game is Directory
lt: Išsaugotas žaidimas yra katalogas

en: File not found
lt: Failas nerastas

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
lt: Kelių žaidėjų žaidimo nustatymai

en: Show Filenames
lt: Parodyti failų pavadinimus

en: Return to the multiplayer game setup
lt: Grįžti į kelių žaidėjų žaidimo nustatymus

en: Return to the single player menu
lt: Grįžti į vieno žaidėjo meniu

en: Load this game
lt: Įkelti šį žaidimą

en: Nickname:
lt: Slapyvardis:

en: Please enter a nickname!
lt: Prašau įvesti slapyvardį!

en: Begin a new game
lt: Pradėti naują žaidimą

en: New Game
lt: Naujas žaidimas

en: Campaigns
lt: Kampanijos

en: Play a campaign
lt: Žaisti kampaniją

en: Play one of our beginners’ tutorials
lt: Žaisti vieną iš mūsų pradedantiesiems skirtą pamoką

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
lt: Įkelti žaidimą

en: Single Player…
lt: Vieno žaidėjo ...

en: Multiplayer…
lt: Kelių žaidėjų ...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
lt: Pradėti arba paleisti vieno žaidėjo kampaniją ar laisvą žaidimą

en: Options
lt: Nustatymai

en: Exit Widelands
lt: Išeiti iš Widelands

en: Show all maps
lt: Rodyti visus žemėlapius

en: Back
lt: Atgal

en: Divergent Player Name
lt: Skirtingas žaidėjo vardas

en: Spectator
lt: Stebėtojas

en: Team
lt: Komanda

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
lt: Atsitiktinis DI

en: Begin LAN Game
lt: Pradėti LAN žaidimą

en: Your nickname:
lt: Tavo slapyvardis:

en: Apply
lt: Vykdyti

en: Language
lt: Kalba

en: Show Soldier Levels
lt: Rodyti kareivio lygius

en: Show Buildings
lt: Parodyti statinius

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
lt: Visame ekrane

en: Return to campaign selection
lt: Grįžti į kampanijos pasirinkimą

en: Tutorial Name
lt: Pamokos pavadinimas

en: Scenario Name
lt: Scenarijaus pavadinimas

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
lt: Klaidos pranešimas:

en: File system error
lt: Failų išdėstymo sistemos klaida

en: Singleplayer
lt: Vieno žaidėjo

en: Multiplayer
lt: Keli žaidėjai

en: General Statistics
lt: Bendra statistika

en: Ware Statistics
lt: Gaminių statistika

en: Building Statistics
lt: Statinių statistika

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
lt: Įrašyti žaidimą

en: Destroy building?
lt: Sugriauti pastatą?

en: Dismantle building?
lt: Išmontuoti statinį?

en: Do you really want to dismantle this building?
lt: Ar tikrai nori išmontuoti šį statinį?

en: Preserve wares
lt: Saugomi gaminiai

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
lt: Visi statinyje likę gaminiai bus išnešti statybininko, dėl to pailgės išmontavimo laikas

en: Enhance building?
lt: Pagerinti statinį?

en: Do you really want to enhance this building?
lt: Ar tikrai nori pagerinti šį statinį?

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
lt: Visi statinyje likę gaminiai bus išnešti statybininko, dėl to pailgės pagerinimo laikas

en: Sink the ship?
lt: Paskandinti laivą?

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
lt[0]: %u kareivis
lt[1]: %u kareiviai
lt[2]: %u kareiviai
lt[3]: %u kareiviai

en: Number of soldiers
lt: Kareivių skaičius

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
lt: Siųsti mažiau kareivių. Laikyk paspaudęs Ctlr mygtuką, norėdamas nesiųsti kareivių.

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
lt: Siųsti daugiau kareivių. Laikyk paspaudęs Ctlr mygtuką, norėdamas siųsti visus kareivius, kuriuos galima.

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
lt: Spustelėk ant kareivio, norėdamas pašalinti jį iš atakuojančių sąrašo.

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
lt: Laikyk paspaudęs Ctlr mygtuką, norėdamas pašalinti visus kareivius iš sąrašo.

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
lt: Laikyk paspaudęs Shift mygtuką, norėdamas pašalinti visus kareivius išskyrus tavo pažymėtą.

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
lt: Spustelėk ant kareivio, norėdamas įtraukti jį į atakuojančių sąrašą.

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
lt: Laikyk paspaudęs Ctlr mygtuką, norėdamas visus kareivius įtraukti į sąrašą.

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
lt: Laikyk paspaudęs Shift mygtuką, norėdamas įtraukti visus kareivius išskyrus tavo pažymėtą.

en: (no building selected)
lt: (nėra pažymėtų statinių)

en: Show previous building
lt: Rodyti ankstesnį statinį

en: Show next building
lt: Rodyti kitą statinį

en: Small buildings
lt: Maži statiniai

en: Medium buildings
lt: Vidutiniai statiniai

en: Big buildings
lt: Dideli statiniai

en: Muted – click to unmute
lt: Nutildyta. Norėdamas atšaukti nutildymą, paspausk.

en: Mute this building’s messages
lt: Nutildyti šio statinio pranešimus

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
lt: Visi šio tipo statiniai yra nutildyti – norėdamas atšaukti nutildymą, paspausk.

en: Mute all buildings of this type
lt: Nutildyti visus šio tipo statinius

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
lt: Tęsti

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
lt: Stabdyti

en: Destroy
lt: Sugriauti

en: Building materials
lt: Statybinės medžiagos

en: Preferably store selected wares here
lt: Pageidautina čia saugoti pasirinktus gaminius

en: Do not store selected wares here
lt: Nesaugoti čia pažymėtų gaminių

en: Remove selected wares from here
lt: Pašalinti iš čia pažymėtus gaminius

en: Ware settings to apply after construction
lt: Gaminio nustatymai, taikomi po pastatymo

en: Economy options
lt: Ekonomikos parinktys

en: Profile to apply to the selected items
lt: Profilį pritaikyti pažymėtiems vienetams

en: The profile name cannot be empty
lt: Profilio vardas negali būti tuščias

en: Save the profile under this name
lt: Išsaugoti profilį šiuo vardu

en: Save Profile
lt: Išsaugoti profilį

en: Existing Profiles
lt: Esami profiliai

en: Build small building
lt: Statyti mažą statinį

en: Build big building
lt: Statyti didelį statinį

en: Build medium building
lt: Statyti vidutinį statinį

en: Build port building
lt: Statyti uosto statinį

en: Action
lt: Veiksmas

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
lt: Darbininkas pažymėtas pašalinimui. Norėdamas atžymėti, paspausk.

en: Build road
lt: Tiesti kelią

en: Destroy this flag
lt: Sunaikinti šią vėliavą

en: Destroy a road
lt: Sunaikinti kelią

en: Watch
lt: Stebėti

en: Build mines
lt: Statyti kasyklas

en: Build flag
lt: Pastatyti vėliavą

en: Build roads
lt: Tiesti kelius

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
lt: Tęsti žaidimą

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
lt: Išeiti iš žaidimo

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
lt: Išėjimo iš žaidimo patvirtinimas

en: Are you sure you wish to exit this game?
lt: Ar tu tikrai nori išeiti iš šio žaidimo?

en: Error Saving Game!
lt: Klaida išsaugojant žaidimą!

en: Title
lt: Antraštė

en: Show Archive
lt: Rodyti archyvą

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
lt: Rodyti visas žinutes.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
lt: Rodyti tik geologų pranešimus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
lt: Rodyti tik ekonomikos žinutes.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
lt: Rodyti tik jūreivių pranešimus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
lt: Rodyti tik karo pranešimus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
lt: Rodyti tik scenarijaus pranešimus

en: Show Inbox
lt: Rodyti gautus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
lt[0]: Atkurti pažymėtą%d pranešimą
lt[1]: Atkurti pažymėtus %d pranešimus
lt[2]: Atkurti pažymėtus %d pranešimus
lt[3]: Atkurti pažymėtus %d pranešimus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
lt: Atkurti pažymėtą pranešimą

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
lt[0]: Archyvuoti pažymėtą %d pranešimą
lt[1]: Archyvuoti pažymėtus %d pranešimus
lt[2]: Archyvuoti pažymėtus %d pranešimus
lt[3]: Archyvuoti pažymėtus %d pranešimus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
lt: Archyvuoti pažymėtą pranešimą

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
lt: Garso nustatymai

en: Game over
lt: Žaidimas baigtas

en: Player Info:
lt: Žaidėjo informacija:

en: Elapsed time:
lt: Praėjęs laikas:

en: Continue playing
lt: Tęsti žaidimą

en: Time
lt: Laikas

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
lt: Pralaimėjo

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
lt: Laimėjo

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
lt: Pasidavė

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
lt: Nežinomas

en: You won!
lt: Jūs laimėjote!

en: You lost.
lt: Jūs pralaimėjote.

en: %s won!
lt: %s laimėjo!

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
lt[0]: Pažymėtas %1% katalogas ir %2%:
lt[1]: Pažymėti %1% katalogai ir %2%:
lt[2]: Pažymėti %1% katalogai ir %2%:
lt[3]: Pažymėti %1% katalogai ir %2%:

en: Directory Name:
lt: Katalogo pavadinimas:

en: Error:
lt: Klaida:

en: Map Name:
lt: Žemėlapio pavadinimas:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
lt: Žaidimo laikas:

en: Widelands Version:
lt: Widelands versija:

en: Win Condition:
lt: Laimėjimo sąlyga:

en: Land
lt: Žemė

en: Productivity
lt: Produktyvumas

en: Casualties
lt: Nuostoliai

en: Kills
lt: Nužudyti

en: Military buildings lost
lt: Prarasti kariniai statiniai

en: Military buildings defeated
lt: Užimti kariniai statiniai

en: Civilian buildings lost
lt: Prarasti civiliai statiniai

en: Military
lt: Kariuomenė

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
lt: Padidinti gaminių kiekį, kurį norite čia saugoti

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
lt: Sumažinti gaminių kiekį, kurį norite čia saugoti

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
lt: Laikyti paspaudus Shift norint padidinti visų tipų gaminius vienu metu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
lt: Laikyti paspaudus Shift norint sumažinti visų tipų gaminius vienu metu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
lt: Laikyti paspaudus Ctrl norint leisti visą šį gaminį

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
lt: Laikyti paspaudus Ctrl nenorint leisti šį gaminį

en: Remove ware
lt: Pašalinti gaminį

en: Add ware
lt: Pridėti gaminį

[ctx: hotkey]
en: Esc
lt: Išeiti

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
lt: Slėpti kareivio lygius

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
lt: Statistika

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
lt: Kareiviai

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
lt: Sandėlis

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
lt: Ištrinti šį žaidimą

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
lt: Ištrinti šiuos žaidimus

en: Directory
lt: Katalogas

en: Filename
lt: Failo pavadimas

en: The name of the map or scenario
lt: Žemėlapio arba scenarijaus pavadinimas

en: Map Name
lt: Žemėlapio pavadinimas

en: Roads
lt: Keliai

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
lt: dienos

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
lt: valandos

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
lt: minutės

en: game
lt: žaidimas

en: (Empty)
lt: (tuščias)

en: Next Level
lt: Kitas lygis

en: Confirm Deleting File
lt: Patvirtinti trinamą failą

en: Confirm Deleting Files
lt: Patvirtinti trinamus failus

en: Do you really want to delete this game?
lt: Ar tikrai norite ištrinti šį žaidimą?

en: Error Deleting File!
lt: Klaida trinant failą!

en: Error Deleting Files!
lt: Klaida trinant failus!

en: The game could not be deleted.
lt: Žaidimo nebuvo galima ištrinti.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
lt: Šiandien, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
lt: Šiandien išsaugota %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
lt: Vakar, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
lt: Vakar išsaugota %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
lt: SP = Vieno žaidėjo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
lt: MP = Keli žaidėjai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
lt: H = Kelių žaidėjų (Šeimininkas)

[ctx: ship]
en: Name
lt: Pavadinimas

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
lt: Rodyti laivus gabenančius gaminius ir darbininkus

en: Click soldier to send away
lt: Spustelėk kareivį, kad išsiųstum

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
lt: Garsumo keitimas. Norėdamas išgirsti pavyzdį, paspausk.

[ctx: sound_options]
en: Music
lt: Muzika

[ctx: sound_options]
en: User Interface
lt: Naudotojo sąsaja

en: Wares (total)
lt: Gaminiai (iš viso)

en: Workers (total)
lt: Darbininkai (iš viso)

en: Wares in warehouses
lt: Gaminių sandėliuose

en: Workers in warehouses
lt: Darbininkų sandėliuose

en: Soldiers in training
lt: Kareiviai apmokymuose

en: Remove 10 wares
lt: Pašalinti 10 gaminių

en: Remove a ware
lt: Pašalinti 1 gaminį

en: Add a ware
lt: Pridėti 1 gaminį

en: Add 10 wares
lt: Pridėti 10 vnt. gaminių

en: Wares waiting to be shipped
lt: Gaminiai laukia išgabenimo
