Widelands - en to ms translation catalogue (589 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ms: %1$s atau %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
ms: %1$s dan %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ms: Tiada Ruang

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ms: Sesetengah bangunan permulaan anda tidak mempunyai bilik yang mencukupi dan tidak dibina. Anda berada pada kedudukan tidak baik; mulakan semula peta ini dengan syarat permulaan yang lebih baik.

en: Not enough space
ms: Ruang tidak mencukupi

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ms: Tanpa AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ms: AI Biasa

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ms: AI Lemah

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ms: AI Sangat Lemah

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
ms: palsu

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
ms: benar

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
ms: Mac

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ms: Mei

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
ms: Ogo

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
ms: Okt

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
ms: Dis

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ms: Menu Utama

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
ms: Alatan

en: Undo
ms: Buat Asal

en: Redo
ms: Buat Semula

en: Help
ms: Bantuan

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ms: Peta Baharu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ms: Peta Rawak Baharu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
ms: Muat Peta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
ms: Simpan Peta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ms: Pilihan Peta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
ms: Tutup Penyunting

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ms: Ubah tinggi

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ms: Tinggi rawak

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ms: Rupa Bumi

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ms: Kekal

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
ms: Haiwan

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ms: Sumber

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ms: Pemain

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ms: Tetapkan kedudukan yang mana bermula dengan koordinat (0, 0). Ia akan berada di bucu kiri-atas peta mini yang dijana.

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ms: Widelands tidak dapat memuatkan fail "%s". Format fail kelihatan tidak serasi.

en: Unsaved Map
ms: Peta Tidak Disimpan

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ms: Peta belum lagi disimpan, anda pasti mahu keluar?

en: Error
ms: Ralat

en: Loading map “%s”…
ms: Memuatkan peta “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ms: Tanpa Nama

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: Random Player
ms: Pemain Rawak

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ms: Semasa: %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ms: Klik untuk memilih satu item. Guna kekunci Ctrl untuk memilih item berbilang.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ms: Semasa: %s

en: Field Information
ms: Maklumat Medan

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ms: Koordinat: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ms: kecil

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ms: sederhana

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ms: besar

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ms: bendera

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ms: periuk api

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
ms: pelabuhan

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ms: boleh dilalui

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ms: boleh direnangi

en: Caps: %s
ms: Pop: %s

en: Owned by: Player %u
ms: Milik: Pemain %u

en: Owned by: —
ms: Milik: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ms: Nama: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ms: Adalah: %s

en: Map
ms: Peta

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ms: Nama: %s

en: Players: %u
ms: Pemain: %u

en: Players: –
ms: Pemain: -

en: Author: %s
ms: Pengarang: %s

en: Error!
ms: Ralat!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ms: Peta Saya

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ms: Senario Pemain Berbilang

en: Cancel
ms: Batal

en: Delete
ms: Padam

en: Authors:
ms: Pengarang:

en: Description:
ms: Keterangan:

en: Hint (optional):
ms: Pembayang (pilihan):

en: Tags:
ms: Tag:

en: %u Player | %u Players
ms[0]: Pemain %u

en: Suggested Teams:
ms: Pasukan Disaran:

en: Main Options
ms: Pilihan Utama

en: Tags
ms: Tag

en: Teams
ms: Pasukan

en: Size: %1% x %2%
ms: Saiz: %1% x %2%

en: Create Map
ms: Cipta Peta

en: Terrain:
ms: Rupa Bumi:

en: Creating empty map…
ms: Mencipta peta kosong...

en: Players:
ms: Pemain:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ms: Rendah

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ms: Sederhana

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ms: Tinggi

en: Water:
ms: Air:

en: Land:
ms: Daratan:

en: Wasteland:
ms: Tanah Tandus:

en: Mountains:
ms: Gunung:

en: Island mode
ms: Mod pulau

en: Map ID:
ms: ID Peta:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ms: Tanah Tandus

en: Generating random map…
ms: Menjana peta rawak...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ms: Peta Rawak

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ms: Peta telah dijana. Sila dwi-klik kedudukan permulaan pemain untuk memastikan pembawa anda tidak lemas, atau tersangkut di atas pulau atau berada di atas gunung.

en: Computer %u
ms: Komputer %u

en: Player
ms: Pemain

en: Generate Map
ms: Jana Peta

en: Filename:
ms: Nama Fail:

en: Make Directory
ms: Buat Direktori

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ms: tidak bernama

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ms: Fail dengan nama '%s' sudah wujud. Tulis-ganti ia?

en: Error Saving Map!
ms: Ralat Menyimpan Peta!

en: Enter Directory Name:
ms: Masukkan Nama Direktori:

en: Player Options
ms: Pilihan Pemain

en: Number of players
ms: Bilangan pemain

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ms: Pemain %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
ms: Puak

[ctx: tribe]
en: Random
ms: Rawak

en: The tribe will be selected at random
ms: Puak akan dipilih secara rawak

en: Height Tools Options
ms: Pilihan Alat Ketinggian

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ms: Klik pada peta untuk tingkatkan, Shift + Klik pada peta untuk rendahkan ketinggian rupa bumi

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ms: Ctrl + Klik pada peta untuk tetapkan tinggi rupa bumi

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ms: Klik pada peta untuk tingkatkan, Shift + Klik pada peta untuk kurangkan amaun sumber terpilih

en: Random Height Options
ms: Pilihan Tinggi Rawak

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ms: Ctrl + Klik pada peta untuk tetapkan tinggi rupa bumi berdasarkan nilai rawai dalam julat yang ditentukan

en: Tool Size
ms: Saiz Alat

en: Messages
ms: Mesej

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
ms: ya

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
ms: hidup

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
ms: tidak

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
ms: mati

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ms: Tidak ditetapkan

en: Missing starting position
ms: Kedudukan permulaan hilang

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ms: Widelands tidak dapat memulakan permainan, kerana pemain %u tiada kedudukan mula.
    Anda boleh tambah kedudukan mula secara manual dengan Penyunting Widelands untuk membaiki masalah ini.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ms: Musim Panas

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ms: Musim Sejuk

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ms: Padang Pasir

en: No description defined
ms: Tiada keterangan ditakrif

en: %i%% built
ms: %i%% dibina

en: %u%% dismantled
ms: %u%% dirobohkan

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ms: Ditawan!

en: Militarysite lost!
ms: Tapak tentera ditawan!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ms: Erwyn Dikalahkan!

en: Enemy at site defeated!
ms: Pihak musuh dalam tapak telah kalah!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ms: Serang!

en: You are under attack
ms: Anda telah diserang

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ms: ekonomi memerlukan barangan '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ms: ekonomi tidak memerlukan barangan '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ms: ekonomi memerlukan pekerja '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ms: ekonomi tidak memerlukan pekerja '%s'

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ms: bangunan mempunyai barangan berikut: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ms: bangunan tidak mempunyai barangan berikut: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ms: pekerja memerlukan pengalaman

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ms: pekerja tidak memerlukan pengalaman

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ms: Tidak dapat memulakan %1$s kerana %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ms: %1$s selesai kerana %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ms: %1$s dilangkau kerana %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
ms[0]: %s telah hilang

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
ms[0]: Hasilkan %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
ms[0]: Kerahkan %s

en: No soldier found for this training level!
ms: Tiada askar ditemui untuk tahap latihan ini!

en: (stopped)
ms: (dihentikan)

en: Can’t find any more resources!
ms: Tidak dapat cari sumber lagi!

en: Port Space
ms: Ruang Pelabuhan

en: Port Space Found
ms: Ruang Pelabuhan Ditemui

en: An expedition ship found a new port build space.
ms: Sebuah kapal ekspedisi telah menemui ruang untuk pembinaan pelabuhan baharu.

en: Island Circumnavigated
ms: Sekeliling Pulau Dijelajahi

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
ms: Menunggu

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
ms: Sebuah kapal ekspedisi berlayar mengelilingi pulay tanpa apa-apa arahan.

en: Coast Reached
ms: Pantai Dilabuhi

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
ms: Daratan Ditemui!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
ms: Sebuah kapal ekspedisi telah berlabuh dan menunggu arahan lanjut.

en: New port construction site is gone
ms: Tapak pembinaan pelabuhan baharu telah hilang

en: Port Lost!
ms: Pelabuhan Ditawan!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
ms: Kerja-kerja memuat naik barangan telah gagal, ekspedisi dibatalkan sekarang.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
ms: Ekspedisi

en: Expedition Ready
ms: Ekspedisi Sedia

en: An expedition ship is waiting for your commands.
ms: Kapal ekspedisi menunggu arahan tuan.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
ms: Perkapalan

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
ms: Menunggu

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
ms: Peninjauan

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
ms: Ruang Pelabuhan Ditemui

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
ms: Mengasaskan sebuah Koloni

en: Logic error
ms: Ralat logik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
ms: Barangan

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
ms: Pekerja

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
ms: Bangunan

en: A new port was added to your economy.
ms: Satu pelabuhan baharu telah ditambah ke dalam ekonomi anda.

en: A new headquarters was added to your economy.
ms: Satu ibu pejabat baharu telah ditambah ke dalam ekonomi anda.

en: A new warehouse was added to your economy.
ms: Satu gudang baharu telah ditambah ke dalam ekonomi anda.

en: A geologist found resources.
ms: Ahli geologi telah menemui sumber.

en: Worker got lost!
ms: Pekerja telah sesat!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
ms: suai tani

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
ms: boleh dijelajah

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
ms: tidak boleh dijelajah

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
ms: boleh dilombong

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
ms: tidak boleh dilalui

en: This objective has no description.
ms: Objektif ini tidak mempunyai keterangan.

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
ms: Penghujung main semula telah dicapai dan permainan telah dijedakan. Anda boleh menyahjeda permainan dan terus menonton jika anda mahu.

en: Saving failed!
ms: Penyimpanan gagal!

en: Game saved
ms: Permainan disimpan

en: Flags
ms: Bendera

en: Objectives
ms: Objektif

en: Loading map…
ms: Memuatkan peta...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
ms: Peta Settlers II Blutbyte. Tiada ulasan ditakrif!

en: Could not establish connection to host
ms: Tidak dapat jalinkan sambungan dengan hos

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
ms: /me memeriksa fail yang diterima. Walaupun hasil tambah semak md5 berjaya, Saya tidak dapat mengendalikan fail.

en: Available host commands are:
ms: Perintah hos tersedia adalah:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
ms: /help  -  Tunjuk bantuan ini

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
ms: /announce <msg>  -  Hantar mesej sembang sebagai pengumuman (sembang sistem)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
ms: /warn <name> <reason>  -  Beri amaran kepada pengguna <name> atas sebab <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
ms: /kick <name> <reason>  -  Tendang pengguna <name> atas sebab <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
ms: /forcePause            -  Paksa permainan dijedakan.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
ms: /endForcedPause        -  Kembali permainan ke kelajuan asal.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
ms: Penggunaan salah, sepatutnya: /announce <message>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
ms: Penggunaan salah, sepatutnya: /warn <name> <reason>

en: The client %s could not be found.
ms: Klien %s tidak ditemui.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
ms: Penggunaan salah, sepatutnya: /kick <name> <reason>

en: You can not kick yourself!
ms: Anda tidak boleh tendang diri sendiri?

en: Are you sure you want to kick %s?
ms: Anda pasti mahu menendang %s?

en: The stated reason was: %s
ms: Sebab dinyatakan adalah: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
ms: Jika ya, taip: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
ms: Penggunaan salah, sepatutnya: /ack_kick <name>

en: Pause was already forced - game should be paused.
ms: Jeda telah dikuatkuasakan - permainan sepatutnya telah dijeda.

en: There is no forced pause - nothing to end.
ms: Tiada jeda terpaksa - tiada apa dilakukan.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
ms: Perintah tidak sah! Taip /help untuk dapatkan senarai perintah.

en: %li second | %li seconds
ms[0]: %li saat

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
ms: Widelands tidak dapat jalinkan sambungan ke alamat yang diberi.
    Sama ada tiada pelayan meta berjalan pada port cadangan atau
    persediaan rangkaian anda telah mengalami kerosakan.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
ms: Berjaya menyambung semula dengan pelayan meta!

en: Something went wrong: %s
ms: Ada masalah berlaku: %s

en: Mixed up
ms: Bercampur

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
ms: Pelayan meta menghantar RALAT pelik ketika penyambungan

en: Unexpected packet
ms: Paket tidak dijangka

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
ms: AMARAN: Menerima satu perintah %s walaupun tidak berada dalam keadaan BERSAMBUNG.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
ms[0]: Ofset masa pelayan ialah %d saat.

en: Invalid chat message type "%s".
ms: Jenis mesej sembang "%s" tidak sah.

en: Invalid message type
ms: Jenis mesej tidak sah

en: The game %s is now available
ms: Permainan %s kini tersedia

en: The game %s has been closed
ms: Permainan %s telah ditutup

en: %s joined the lobby
ms: %s menyertai lobi

en: %s left the lobby
ms: %s meninggalkan lobi

en: Chat message could not be sent.
ms: Mesej sembang tidak dapat dihantar.

en: ERROR: %s
ms: RALAT: %s

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
ms: Menerima satu perintah tidak diketahui daripada pelayan meta: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
ms: Mesej tidak dapat dihantar: Anda tidak bersambung dengan pelayan meta!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
ms: Mesej tidak dapat dihantar: Adakah ia merupakan mesej persendirian?

en: Conversion error
ms: Ralat penukaran

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
ms: Tidak dapat tentukan nilai sebenar untuk "%s"

en: The protocol version you are using is not supported!
ms: Versi protokol yang anda guna tidak disokong!

en: You are already logged in!
ms: Anda sudah pun mendaftar masuk!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
ms: Anda terputus hubungan, keranan anda telah menghantar perintah pengguna super tanpa keizinan pengguna super. Insiden ini akan dilogkan dan dilaporkan kepada pentadbir,

en: Connection was closed by the client normally.
ms: Sambungan ditutup oleh klien secara biasa.

en: The connection to the metaserver was lost.
ms: Sambungan dengan pelayan meta telah terputus.

en: Metaserver did not answer
ms: Pelayan meta tidak membalas

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
ms: Anda terputus dari pelayan meta, kerana anda tidak membalas permintaan PING dalam masa yang ditetapkan.

en: Client has left the game.
ms: Klien telah meninggalkan permainan.

en: Client crashed and performed an emergency save.
ms: Klien telah mengalami kerosakan dan membuat simpan kecemasan.

en: Connection was lost.
ms: Sambungan terputus.

en: Server has left the game.
ms: Pelayan telah meninggalkan permainan.

en: The game has started just after you tried to connect.
ms: Permainan sudah pun bermula selepas anda cuba menyambung.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
ms: Pelayan telah mengalami kerosakan dan membuat simpan kecemasan.

en: Client and host have become desynchronized.
ms: Klien dan hos telah menjadi tidak segerak.

en: Kicked by the host: %s
ms: Ditendang oleh hos: %s

en: Client sent malformed commands: %s
ms: Klien menghantar perintah cacat: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
ms: %1$s telah meninggalkan permainan (%2$s)

en: Unknown user has left the game (%s)
ms: Pengguna tidak diketahui telah meninggalkan permainan (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
ms: Pelayan menghantar SYNCREQUEST walaupun tiada permainan berjalan.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
ms: Menerima PLAYERCOMMAND walaupun tiada permainan berjalan.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
ms: Perintah LAUNCH diterima tanpa jangka dari pelayan.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
ms: Pelayan menghantar kemaskini pemain yang mana pemain tersebut yang tidak wujud.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
ms: Pelayan menghantar kemaskini pengguna yang mana tidak wujud.

en: Server uses a different protocol version
ms: Pelayan menggunakan versi protokol yang berlainan

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
ms: Bilangan perintah %s diterima, yang mana tidak dibenarkan dalam keadaan ini.

en: Client reports time to host that is running backwards.
ms: Klien melaporkan waktu hos yang berjalan secara terbalik.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
ms: Simulasi klien melangkaui waktu permainan yang dibenarkan oleh hos.

en: Client did not submit sync report in time.
ms: Klien tidak menyerah laporan segerak mengikut masa yang ditetapkan.

en: The game has already started.
ms: Permainan sudah pun bermula.

en: Client has no access to other player’s settings.
ms: Klien tidak mempunyai capaian ke tetapan pemain lain.

en: Client has no access to server settings.
ms: Klien tidak mempunyai capaian ke tetapan pelayan.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
ms: Klien menghantar perintah TIME walaupun permainan tidak bejalan.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
ms: Klien menghantar PLAYERCOMMAND untuk pemain lain.

en: Client sent unexpected synchronization report.
ms: Klien menghantar laporan penyegerakan tidak dijangka.

en: Client requests file although none is available to send.
ms: Klien meminta fail walaupun tidak tersedia untuk dihantarkan.

en: Host sent player %s to the lobby!
ms: Hos menghantar pemain %s ke lobi!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
ms: AMARAN: %1$s guna versi: %2$s, manakala Hos guna versi: %3$s

en: %s has joined the game
ms: %s telah menyertai permainan

en: Started to send file %1$s to %2$s!
ms: Mula menghantar fail %1$s ke %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
ms: Selesai menghantar fail %1$s ke %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
ms: Pemain '%s' telah dikalahkan dan menjadi penonton.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
ms: Klien %1$s tidak membalas lebih dari %2$s.

[ctx: dropdown]
en: Select Item
ms: Pilih Item

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
ms: Tidak Terpilih

en: Loading…
ms: Memuatkan...

en: Decrease the value
ms: Rendahkan nilai

en: Increase the value
ms: Tingkatkan nilai

en: Decrease the value by 10
ms: Rendahkan nilai sebanyak 10

en: Increase the value by 10
ms: Tingkatkan nilai sebanyak 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
ms[0]: %d minit

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
ms[0]: %d piksel

en: Close
ms: Tutup

en: About Widelands
ms: Perihal Widelands

en: Password:
ms: Kata Laluan:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
ms: Kesukaran

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
ms: Keterangan

en: Return to the main menu
ms: Kembali ke menu utama

en: Play this campaign
ms: Main kempen ini

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
ms: Sukar

en: Tribe Name
ms: Nama Puak

en: Campaign Name
ms: Nama Kempen

en: Help: %s
ms: Bantuan: %s

en: Metaserver Lobby
ms: Lobi Pelayan Meta

en: Clients online:
ms: Klien atas-talian:

en: Join this game
ms: Sertai permainan ini

en: Name of your server:
ms: Nama pelayan anda:

en: Open a new game
ms: Buka satu permainan baharu

en: User Status
ms: Status Pengguna

en: Administrator
ms: Pentadbir

en: Registered
ms: Berdaftar

en: Unregistered
ms: Tidak Berdaftar

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
ms: Nama

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
ms: Versi

en: Game
ms: Permainan

en: Start game
ms: Mula main

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
ms: Senario

en: Win condition is set through the scenario
ms: Syarat menang telah ditetapkan dalam senario

en: Saved Game
ms: Permainan Tersimpan

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
ms: Permainan merupakan permainan tersimpan - syarat menang telah ditetapkan sebelum ini.

en: Show the help window
ms: Tunjuk tetingkap bantuan

en: The host has not yet selected a map or saved game.
ms: Hos belum lagi memilih peta atau permainan tersimpan.

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
ms: AMARAN:
    Permainan tersimpan yang anda pilih merupakan direktori. Ia berlaku jika anda tetapkan pilihan 'nozip' pada benar atau nyahzip permainan tersimpan secara manual.
    Widelands tidak dapat menghantar struktur direktori kepada klien, sila pilih permainan tersimpan lain atau zipkan kandungan direktori.

en: File not found
ms: Fail tidak ditemui

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
ms: Widelands cuba memulakan permainan yang mana fail tidak ditemui pada laluan yang diberi.
    Fail tersebut ialah: %s
    Jika ia berlaku dalam permainan rangkaian, hos mngkin telah memilih fail bukan milik anda. Kebiasaannya, fail sebegitu patut dihantar daripada hos kepada anda, tetapi berkemungkinan pemindahan belum lagi selesai!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
ms: Fail terpilih tidak ditemui. Jika ia tidak dipindahkan secara automatik kepada anda, sila maklumkan kepada hos berkenaan masalah ini.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ms: Persediaan Permainan Pemain Berbilang

en: Show Filenames
ms: Tunjuk Nama Fail

en: Load this replay
ms: Muat main semula ini

en: Return to the multiplayer game setup
ms: Kembali ke persediaan permainan pemain berbilang

en: Return to the single player menu
ms: Kembali ke menu pemain tunggal

en: Load this game
ms: Muat permaianan ini

en: Nickname:
ms: Gelaran:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
ms: tiada siapa

en: Please enter a nickname!
ms: Sila masukkan satu gelaran!

en: Please enter your password!
ms: Sila masukkan kata laluan anda!

en: New Game
ms: Permainan Baharu

en: Campaigns
ms: Kempen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
ms: Muat Permainan

en: LAN / Direct IP
ms: LAN / IP Terus

en: Watch Replay
ms: Tonton Main Semula

en: Options
ms: Pilihan

en: Exit Widelands
ms: Keluar dari Widelands

en: (no map)
ms: (tanpa peta)

en: Show all maps
ms: Tunjuk semua peta

en: Show original map names
ms: Tunjuk nama peta asal

en: Back
ms: Undur

en: Role
ms: Peranan

en: Spectator
ms: Penonton

en: Type
ms: Jenis

en: Team
ms: Pasukan

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
ms: AI Rawak

en: Shared in
ms: Dikongsi dalam

en: Closed
ms: Ditutup

en: Open
ms: Buka

en: Human
ms: Manusia

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
ms: Dikongsi dengan Pemain %u

en: Clients
ms: Klien

en: List of games in your local network:
ms: Senarai permainan dalam rangkaian setempat anda:

en: Your nickname:
ms: Gelaran anda:

en: Host to connect:
ms: Hos bersambung:

en: Load previous host
ms: Muatkan hos terdahulu

en: Host a new game
ms: Hos satu permainan baharu

en: Host
ms: Hos

en: State
ms: Keadaan

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: Apply
ms: Laksana

en: Language
ms: Bahasa

en: Maximum FPS:
ms: FPS Maksimum:

en: Snap windows only when overlapping
ms: Lekat tetingkap hanya bila bertindih

en: Dock windows to edges
ms: Labuhkan tetingkap ke pinggir

en: Distance for windows to snap to other panels:
ms: Jarak tetingkap terlekat dengan panel lain:

en: Distance for windows to snap to borders:
ms: Jarak tetingkap dilekat dengan sempadan:

en: Save game automatically every:
ms: Simpan permainan secara automatik setiap:

en: Maximum number of autosave files:
ms: Bilangan maksimum fail autosimpan:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
ms: Tulis strim segerak dalam permainan rangkaian untuk menyahpepijat nyahsegerak

en: Start building road after placing a flag
ms: Mula membina jalan selepas meletak bendera

en: Show in-game chat with transparent background
ms: Tunjuk sembang dalam-permainan dengan latar belakang lutsinar

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
ms: Guna mod tetingkap pantau tunggal

en: Interface
ms: Antaramuka

en: Sound
ms: Bunyi

en: Saving
ms: Menyimpan

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
ms: Mati

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
ms: Skrin Penuh

en: Try system language
ms: Cuba bahasa sistem

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
ms: Anda boleh baca keterangan tutorial terpilih di sebelah kanan.

en: Play this scenario
ms: Main senario ini

en: Play this tutorial
ms: Main tutorial ini

en: The order in which the tutorials should be played
ms: Turutan turutan yang patut dimainkan

en: Tutorial Name
ms: Nama Tutorial

en: The number of this scenario in the campaign
ms: Bilangan senario ini di dalam kempen

en: Scenario Name
ms: Nama Senario

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
ms: Mesej ralat:

en: Game data error
ms: Ralat data permainan

en: General Statistics
ms: Statistik Am

en: Ware Statistics
ms: Statistik Barangan

en: Building Statistics
ms: Statistik Bangunan

en: Chat
ms: Sembang

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
ms: Simpan Permainan

en: Destroy building?
ms: Musnahkan bangunan?

en: Do you really want to destroy this building?
ms: Anda pasti mahu memusnahkan bangunan ini?

en: Dismantle building?
ms: Runtuhkan bangunan?

en: Do you really want to dismantle this building?
ms: Anda pasti mahu meruntuhkan bangunan ini?

en: Enhance building?
ms: Tambah baik bangunan?

en: Do you really want to enhance this building?
ms: Anda pasti mahu menambah baik bangunan ini?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
ms: Hati-hati jika ada pihak musuh berhampiran anda!

en: Sink the ship?
ms: Tenggelamkan kapal?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
ms: Anda pasti mahu menenggelamkan kapal %s?

en: Cancel expedition?
ms: Batal ekspedisi?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
ms: Anda pasti mahu membatalkan ekspedisi aktif?

en: Attack
ms: Serang

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ms[0]: %u askar

en: Number of soldiers
ms: Bilangan askar

en: Start attack
ms: Mula menyerang

en: Show Debug Window
ms: Tunjuk Tetingkap Nyahpepijat

en: Center view on this
ms: Tengahkan paparan di sini

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
ms: HY: %1$u/%2$u  SR: %3$u/%4$u  TH: %5$u/%6$u  EL: %7$u/%8$u

en: Owned:
ms: Dimiliki:

en: Show previous building
ms: Tunjuk bangunan terdahulu

en: Show next building
ms: Tunjuk bangunan berikutnya

en: Mines
ms: Lombong

en: Ports
ms: Pelabuhan

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
ms: Teruskan

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
ms: Henti

en: Enhance to %s
ms: Tambah baik kepada %s

en: Construction costs:
ms: Kos pembinaan:

en: Destroy
ms: Musnah

en: Dismantle
ms: Runtuh

en: Returns:
ms: Kembali:

en: Hide work area
ms: Sembunyi kawasan kerja

en: Show work area
ms: Tunjuk kawasan kerja

en: Start an expedition
ms: Mulakan sebuah ekspedisi

en: Cancel the expedition
ms: Batalkan ekspedisi

en: Building materials
ms: Bahan Bangunan

en: Normal policy
ms: Polisi Biasa

en: Preferably store selected wares here
ms: Utamakan menyimpan barangan terpilih di sini

en: Do not store selected wares here
ms: Jangan simpan barangan terpilih di sini

en: Remove selected wares from here
ms: Buang barangan terpilih dari sini

en: Economy options
ms: Pilihan ekonomi

en: Decrease target
ms: Kurangkan sasaran

en: Increase target
ms: Tingkatkan sasaran

en: Build small building
ms: Bina bangunan kecil

en: Build medium building
ms: Bina bangunan sederhana

en: Build port building
ms: Bina pelabuhan

en: Action
ms: Tindakan

en: Build road
ms: Bina jalan

en: Destroy this flag
ms: Musnahkan bendera ini

en: Send geologist to explore site
ms: Hantar ahli geologi untuk menjelajah tapak

en: Place a flag
ms: Letak bendera

en: Destroy a road
ms: Musnahkan jalan

en: Watch field in a separate window
ms: Tonton medan dalam tetingkap berasingan

en: Watch
ms: Tonton

en: Build mines
ms: Bina lombong

en: Build flag
ms: Bina bendera

en: Cancel road
ms: Batal jalan

en: Build roads
ms: Bina jalan

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
ms: Keluar dari Permainan

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
ms: Nyahpepijat Medan

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
ms: Pengesahan Keluar Permainan

en: Are you sure you wish to exit this game?
ms: Anda pasti mahu keluar dari permainan ini?

en: Messages: Inbox
ms: Mesej: Kotak Masuk

en: Title
ms: Tajuk

[ctx: message]
en: Type
ms: Jenis

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
ms: Hantar

en: Show Archive
ms: Tunjuk Arkib

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
ms: Tengahkan paparan peta utama pada lokasi

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
ms: Tunjuk semua mesej

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
ms: Tunjuk mesej ekonomi sahaja

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
ms: Tunjuk mesej pelautan sahaja

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
ms: Tunjuk mesej perperangan sahaja

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
ms: Tunjuk mesej senario sahaja

en: Messages: Archive
ms: Mesej: Arkib

en: Show Inbox
ms: Tunjuk Kotak Masuk

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
ms[0]: Pulih %d mesej terpilih

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
ms: Pulih mesej terpilih

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
ms[0]: Arkibkan %d mesej terpilih

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
ms: Akribkan mesej terpilih

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
ms: Pilihan Bunyi

en: Game over
ms: Permainan tamat

en: Player Info:
ms: Maklumat Pemain:

en: Elapsed time:
ms: Masa berlalu:

en: Continue playing
ms: Terus bermain

en: Time
ms: Masa

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
ms: Kalah

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
ms: Menang

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
ms: Tarik Diri

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: You won!
ms: Anda menang!

en: You lost.
ms: Anda kalah

en: %s won!
ms: %s menang!

en: Score
ms: Skor

en: Team Score
ms: Skor Pasukan

en: Map Name:
ms: Nama Peta:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
ms: Masa Permainan:

en: Widelands Version:
ms: Versi Widelands:

en: Win Condition:
ms: Syarat Menang:

en: Land
ms: Daratan

en: Productivity
ms: Produktiviti

en: Casualties
ms: Kematian

en: Kills
ms: Bunuh

en: Military buildings lost
ms: Bangunan tentera yang musnah

en: Military buildings defeated
ms: Bangunan tentera ditawan

en: Civilian buildings lost
ms: Bangunan awam musnah

en: Military
ms: Tentera

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ms: Tetap semula zum

en: PAUSE
ms: JEDA

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
ms: Tetapkan pilihan kesan bunyi dan muzik

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
ms: Statistik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
ms: Pelayaran

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
ms: Askar

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
ms: Stok

en: %u new message | %u new messages
ms[0]: %u mesej baharu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
ms: Padam main semula ini

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
ms: Padam permainan ini

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
ms: Rasmi

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
ms: Tidak Seimbang

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
ms: Artifaks

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
ms: Percuma untuk semua

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
ms: Pasukan 2 orang

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
ms: Pasukan 3 orang

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
ms: Pasukan 4 orang

en: No Author
ms: Tanpa Pengarang

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
ms: induk

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
ms: kosong

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
ms: Nama asal peta ini: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
ms: Nama peta ini dalam bahasa anda: %s

en: Filename
ms: Nama Fail

en: The name of the map or scenario
ms: Nama peta atau senario

en: Size
ms: Saiz

en: The size of the map (Width x Height)
ms: Saiz peta (Lebar x Tinggi)

en: Map Name
ms: Nama Peta

en: Owner
ms: Pemilik

en: Roads
ms: Jalan

en: Zoom
ms: Zum

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
ms: hari

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
ms: jam

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
ms: minit

en: game
ms: permainan

en: Exp
ms: Png

en: Next Level
ms: Aras Berikutnya

en: Terminate the employment of the selected worker
ms: Tamatkan pengambilan pekerja terpilih

en: (coming)
ms: (akan datang)

en: (vacant)
ms: (kosong)

en: Do you really want to delete this game?
ms: Anda pasti mahu memadam permainan ini?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
ms[0]: Anda pasti mahu memadam permainan %d ini?

en: Do you really want to delete this replay?
ms: Anda pasti mahu memadam main semula ini?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
ms[0]: Anda pasti mahu memadam main semula %d ini?

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
ms: Fail ini mempunyai format salah dan tidak dapat dimuatkan. Mungkin ia telah dicipta dengan versi Widelands yang lebih lama.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
ms: Hari Ini, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
ms: Semalam, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
ms: Autosimpan: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
ms: Autosimpan %1%: %2%

en: Incompatible: %s
ms: Tidak Serasi: %s

en: Save Date
ms: Tarikh Simpan

en: The date this game was saved
ms: Tarikh permainan ini disimpan

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
ms: Nama fail bagi permainan yang telah disimpan diikuti dengan nama peta, atau nama peta diikuti dengan objektif terakhir yang dicapai.

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
ms: SP = Pemain Tunggal

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
ms: MP = Pemain Berbilang

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
ms: H = Pemain Berbilang (Hos)

en: Numbers are the number of players.
ms: Nombor adalah bilangan pemain.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
ms: Mod

en: Scout towards the north west
ms: Tinjau ke arah barat laut

en: Explore the island’s coast clockwise
ms: Jelajah persisir pantai pula mengikut jam

en: Scout towards the north east
ms: Tinjau ke arah timur laut

en: Scout towards the west
ms: Tinjau ke arah barat

en: Construct a port at the current location
ms: Bina pelabuhan pada lokasi semasa

en: Scout towards the east
ms: Tinjau ke arah timur

en: Scout towards the south west
ms: Tinjau ke arah barat daya

en: Explore the island’s coast counter clockwise
ms: Jelajah persisir pantau pulau melawan jam

en: Scout towards the south east
ms: Tinjau ke arah tenggara

en: Sink the ship
ms: Tenggelamkan kapal

en: Cancel the Expedition
ms: Batalkan Ekspedisi

en: Go to destination
ms: Pergi ke destinasi

en: Go to ship
ms: Pergi ke kapal

en: Capacity
ms: Kapasiti

en: Click soldier to send away
ms: Klik askar untuk mengerahnya

en: Wares (total)
ms: Barangan (jumlah)

en: Workers (total)
ms: Pekerja (jumlah)

en: Wares in warehouses
ms: Barangan dalam gudang

en: Workers in warehouses
ms: Pekerja dalam gudang

en: Soldiers in training
ms: Askar dalam latihan

en: Production
ms: Pengeluaran

en: Consumption
ms: Penggunaan

en: Wares waiting to be shipped
ms: Barangan menunggu untuk dihantar melalui kapal

en: Workers waiting to embark
ms: Pekerja menunggu untuk menaik kapal

en: Expedition
ms: Ekspedisi

en: Follow
ms: Ikut

en: Center the main view on this
ms: Tengahkan paparan utama di sini
