Widelands - en to nds translation catalogue (1722 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
nds: %1$s of %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
nds: %1$s un %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
nds: Keen Platz

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
nds: Welke vun dienen Anfangs-Husen sünd nich baut worden, wiel keen Rüümte daar is. Daarum hest du enen Nadeel un sallst di överleggen, of du de Kaart noch eenmal gerecht anfangen wullt.

en: Not enough space
nds: Nich noog Platz

en: No rocks nearby
nds: Keene Stenen dicht bi

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
nds: In de Naberskupp vun diener Anfangs-Stee gifft dat keene Stenen. Daarum kriggst du mehr Mineraale, um diene Weertskupp uptobauen.

en: No trees nearby
nds: Keene Bomen dicht bi

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
nds: In de Naberskupp vun diener Anfangs-Stee gifft dat keene Bomen. Daarum kriggst du mehr Mineraale, um diene Weertskupp uptobauen.

en: Status
nds: Tostand

en: New Objective
nds: Neje Upgaav

en: New Objectives
nds: Neje Upgaven

en: “%s”
nds: »%s«

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
nds: Keen künstelk Speler

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
nds: Normaaler künstelk Speler

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
nds: Slapper künstelk Speler

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
nds: Stümperiger künstelk Speler

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
nds: falsk

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
nds: wahr

[ctx: decimal_separator]
en: .
nds: ,

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
nds: Jan.

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
nds: Feb.

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
nds: März

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
nds: Apr.

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
nds: Mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
nds: Juni

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
nds: Juli

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
nds: Aug.

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
nds: Sep.

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
nds: Okt.

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
nds: Nov.

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
nds: Dez.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
nds: Höövdmenü

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
nds: Warktügen

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
nds: Wiesen / Verbargen

en: Tool size
nds: Warktüüg-Grött

en: Undo
nds: Torüggnehmen

en: Redo
nds: Wedderhalen

en: Help
nds: Hülp

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
nds: Neje Kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
nds: Neje tofällig Kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
nds: Lade Kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
nds: Kaart sekern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
nds: Kaart-Instellens

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
nds: Bewarker verlaten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
nds: Ännere de Höcht

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
nds: De Landskupp-Höcht ännern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
nds: Tofällige Höcht

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
nds: De Landskupp-Höcht tofällig ännern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
nds: Landskupp

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
nds: De Kaart-Landskupp ännern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
nds: Faste Dingen

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
nds: Faste Dingen hentofögen of wegdoon

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
nds: Deerten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
nds: Deerten hentofögen of wegdoon

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
nds: Mineraale

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
nds: Mineraale setten of ännern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
nds: Rüümte för Muden

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
nds: Rüümte för Muden hentofögen of wegdoon

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
nds: Spelers

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
nds: De Tahl vun Spelers un hör Namen, Völkers un Anfangs-Steden setten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
nds: Kaart-Quell

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
nds: Maak de Stee fast, dat de Stee (0|0) ween sall. Dat is de linke boven Eck vun de lütte Kaart.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
nds: Kaart-Grött

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
nds: Kaarten-Grött ännern

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
nds: Informatioon

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
nds: Klick up een Feld, um Informationen daaröver to wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Tool History
nds: Warktüüg-Histoorje

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the tool history tool in the editor
en: Restore previous tool settings
nds: Olle Warktüüg-Instellens weerbruken

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
nds: Rüümte tum Bauen verbargen

en: Show Building Spaces
nds: Rüümte tum Bauen wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
nds: Gröttste Rüümte tum Bauen verbargen

en: Show Maximum Building Spaces
nds: Gröttste Rüümte tum Bauen wiesen

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
nds: Of the gröttste Rüümte tum Bauen, wat verföögbaar worden, wenn man all fasten Dingen (Bomen, Stenen un so wieder) wegmaakt, wiest worden sall

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
nds: Gadder verbargen

en: Show Grid
nds: Gadder wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
nds: Faste Dingen verbargen

en: Show Immovables
nds: Faste Dingen wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
nds: Deerten verbargen

en: Show Animals
nds: Deerten wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
nds: Mineraale verbargen

en: Show Resources
nds: Mineraale wiesen

en: Unsupported Format
nds: Formaat word nich unnerstütt

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
nds: Widelands kunn de Datei »%s« nich laden. Dat Formaat is openbaar nich verdragelk.

en: Unsaved Map
nds: Nich sekert Kaart

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
nds: De Kaart is nich sekert worden. Willst du würrelk ofbreken?

en: Error
nds: Fehler

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
nds: Een Fehler is uptreden. De Fehler-Naricht is:
    
    %1$s
    
    Bidde melle deeses Probleem, daarmit wi Widelands beter maken könen. Du finnst mehr Narichten över dat Probleem in de Normaal-Utgaav (unner Windows is dat stdout.txt). Du bruukst Versioon %2$s.
    Bidde föög deese Informatioon to de Fehler-Mellen hento.

en: Loading map “%s”…
nds: Lade Kaart »%s« …

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
nds: Keen Naam

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
nds: Nüms

en: Loading world…
nds: Lade de Welt …

en: Random Player
nds: Tofälliger Speler

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: Height: inc./dec. %1$d, set to %2$d
nds: Höcht: verhoog/minner um %1$d, sett up %2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: %1$s: inc./dec. %2$d, set to %3$d
nds: %1$s: verhoog/minner um %2$d, sett up %3$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Noise height: %1$d–%2$d
nds: Tofällig Höcht: %1$d–%2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Critter: %1$s
nds: Deert: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
nds: Fastes Ding: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Terrain: %1$s
nds: Landskupp: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
nds: Utköörte Dingen: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
nds: Klick de Kaart tum Utkören. Bruuk de Strg-Tast tum Utkören vun mehr Dingen.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
nds: Utköörte Dingen: %s

en: Field Information
nds: Feld-Information

en: Node
nds: Knütt

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
nds: Stee: (%1$i|%2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
nds: lütt

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
nds: middel

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
nds: grot

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
nds: Fahn

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
nds: Bargwark

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
nds: Muu

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
nds: Tum Lopen

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
nds: Tum Swemmen

en: Caps: %s
nds: Teken: %s

en: Owned by: Player %u
nds: Hört to: Speler %u

en: Owned by: —
nds: Hört to: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
nds: Naam: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
nds: Dingen

en: Immovable: %s
nds: Fastes Ding: %s

en: Animals: %s
nds: Deerten: %s

en: Workers: %s
nds: Arbeiders: %s

en: Ships: %s
nds: Schippen: %s

en: Map
nds: Kaart

[ctx: map_name]
en: Name: %s
nds: Naam: %s

en: Size: %1% × %2%
nds: Grött: %1% × %2%

en: Players: %u
nds: Spelers: %u

en: Players: –
nds: Spelers: –

en: Author: %s
nds: Schriever: %s

en: Description: %s
nds: Beschrieven: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
nds: (keens)

en: Enabled Add-Ons: %s
nds: Anknipst Verwiederns: %s

en: Error!
nds: Fehler!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
nds: Miene Kaarten

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
nds: Rutfödderungen för mennig Spelers

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
nds: Rutfödderungen för eenen Speler

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
nds: Runnerladen Kaarten

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
nds: Stedenwies Verteeknis: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
nds: Wiesen

en: OK
nds: Jau

en: Cancel
nds: Ofbreken

en: File names
nds: Datei-Namen

en: Map names
nds: Kaart-Namen

en: Original map names
nds: Echte Kaart-Namen

en: Translated map names
nds: Översett Kaart-Namen

en: Click player to remove
nds: Speler tum wegdoon anklicken

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Delete this suggested team lineup
nds: Deese Vörslagen-Klottjen-Grupp wegdoon

en: Add a player to this team
nds: Eenen Speler tur Klottje hentofögen

en: Theme
nds: Thema

en: Add lineup
nds: Grupp hentofögen

en: Add another suggested team lineup
nds: Een anner Vörslag för Klottjen hentofögen

en: Map name:
nds: Naam vun de Kaart:

en: Authors:
nds: Schrievers:

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: Hint (optional):
nds: Tipp (wenn du wullt):

en: Tags:
nds: Teken:

[ctx: map_theme]
en: (none)
nds: (keens)

en: Waterway length limit:
nds: Hoogste Priel-Längde:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
nds: Utknipst

en: %u Player | %u Players
nds[0]: %u Speler
nds[1]: %u Spelers

en: Suggested Teams:
nds: Vörslagen för Klottjen:

en: Main Options
nds: Allgemeene Instellens

en: Tags
nds: Teken:

en: Teams
nds: Klottjen:

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
nds: Dat word nich anraden, Priel-Längden vun mehr as %u to verlöven

en: Size: %1% x %2%
nds: Grött: %1%×%2%

en: Create Map
nds: Kaart maken

en: Terrain:
nds: Landskupp:

en: Creating empty map…
nds: Maak leege Kaart …

en: Players:
nds: Spelers:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
nds: Leeg

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
nds: Middel

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
nds: Hoog

en: Climate
nds: Klima

en: Terrain Distribution
nds: Landskuppen-Verdelen

en: Wasteland:
nds: Broken:

en: Mountains:
nds: Bargen:

en: Island mode
nds: Nix as Insels

en: Random number:
nds: Tofällige Tahl:

en: Map ID:
nds: Kennteken för de Kaart:

en: Random
nds: Tofällig

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
nds: Normaal

en: Alpine
nds: Alpin

en: Atoll
nds: Mennig Eilannen

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
nds: Unland

en: Generating random map…
nds: Maak tofällige Kaart …

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
nds: Tofällige Kaart

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
nds: De Kaart is fardig. Bidde kiek na, of de Anfangs-Steden vun de Spelers good sünd un de Lüü nich verdrinken of up ’n Barg fastsitten.

en: The Widelands Random Map Generator
nds: De Widelands-Tofallskaarten-Maker

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
nds: Deese Kaart is vum Widelands-Tofallskaarten-Maker automatisk maakt worden.

en: Computer %u
nds: Reekner %u

en: Player
nds: Speler

en: Generate Map
nds: Kaart maken

en: Filename:
nds: Naam vun de Datei:

en: Make Directory
nds: Verteeknis maken

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
nds: ohne Naam

en: A file or directory with that name already exists.
nds: Eene Datei of een Verteeknis mit de Naam gifft ’t al.

en: Error Creating Directory!
nds: Kunn dat Verteeknis nich maken!

en: Error while creating directory ‘%s’.
nds: Kunn dat Verteeknis »%s« nich maken.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
nds: Eene Datei mit de Naam »%s« gifft ’t al. Överschrieven?

en: Error Saving Map!
nds: Fehler bi’n Kaart sekern!

en: Saving the map…
nds: Kaart word sekert …

en: Map saved
nds: Kaart sekert

en: Enter Directory Name:
nds: Giff de Naam för de Verteeknis in:

en: This extension is reserved!
nds: Deese Verwiederung is torügghollen!

en: Width
nds: Breddt

en: Height
nds: Höcht

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
nds: To völe Spelers

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
nds: Wi raden di an, dat du nich mehr as 8 Spelers fastsettst, buten tum Testen. Willst du würrelk mehr as 8 Spelers hebben?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
nds: Segg mi dat nich noch eenmal

en: Abort
nds: Ofbreken

en: Player Options
nds: Speler-Instellens

en: Number of players
nds: Tahl vun Spelers

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
nds: Speler %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
nds: Volk

[ctx: tribe]
en: Random
nds: Tofällig

en: The tribe will be selected at random
nds: Dat Volk word tofällig utköört

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
nds: Anfangs-Stee för deesen Speler fastleggen

en: Height Tools Options
nds: Instellens för dat Höchten-Warktüüg

en: Increase/Decrease height by:
nds: Verhoge/Minnere de Höcht um:

en: Set height to:
nds: Sette de Höcht fast to:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
nds: Klick de Kaart tum Verhogen an; drücke daar de Umschalt-Tast bi tum lütter maken.

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
nds: Klick de Kaart an un drücke daar de Strg-Tast bi tum Fastsetten vun de Höcht.

en: Increase/Decrease amount by:
nds: Verhoge/Minnere de Mass um:

en: Set amount to:
nds: Sette de Mass fast to:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
nds: Klick de Kaart tum Verhogen, of drücke daar de Umschalt-Tast bi tum lütter maken, vun de Mass vun de utköört Mineraal.

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
nds: Klick de Kaart tum an un drücke daar de Strg-Tast bi tum Fastsetten vun de Mass vun de utköört Mineraal. Daar wesen Mineraale warrn utwesselt.

en: Random Height Options
nds: Instellens för de tofällige Höcht

en: Minimum height:
nds: Lüttste Höcht:

en: Maximum height:
nds: Gröttste Höcht:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
nds: Klick de Kaart an tum Fastmaken vun de Höcht to eene tofällige Tahl in de utköört Intervall.

en: Fixed height
nds: Faste Höcht

en: Resize
nds: Grött ännern

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
nds: Köör de neje Kaart-Grött ut, dann klick de Kaart an, um se an de wünsket Stee oftodelen. Wenn de Kaart-Grött verhoogt word, worden neje Striepen of Riegen in de Oost/Süden vun de utköört Stee inföögt. Wenn de Kaart-Grött minnert word, worden Striepen of Riegen, wat to vööl sünd, in de Oost/Süden vun de utköört Stee wegnohmen.

note: * TRANSLATORS: Help tooltip in tool history window
en: Click to restore, Shift + Click to delete, and Ctrl + Click to pin an item.
nds: Klick an tum Torügghalen, Umschalt + Klick tum Lösken, Strg + Klick tum Faststeken.

en: Tool Size
nds: Warktüüg-Grött

en: Current Size:
nds: Upstünds Grött:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
nds: Lade dat Speel: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
nds: Eerste Dingen

en: Economies
nds: Weertskuppen

en: AI
nds: Künstelk Spelers

en: Command queue
nds: Speelbefehlen

en: Messages
nds: Narichten

en: Finishing
nds: Klaarmaken

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
nds: Sekere dat Speel: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
nds: Sekere dat Speel …

en: Interactive player
nds: Speler

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
nds: Widelands kann nich warken, wiel wi nich utfinnen könen, wat för eene Versioon vun de Shading-Spraak du hest.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
nds: ’t gifft een Probleem, waar wi nix över weten, Informationen vun dienem Bill-Utgaav-Driever to kriegen.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
nds: Widelands kann nich warken, wiel wi nich utfinnen könen, wat för eene OpenGL-Versioon du hest.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
nds: Widelands kann nich warken, wiel dien Bill-Utgaav-Driever to oll is.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
nds: De %1$u mutt de Versioon %2$u.%3$u of nejer hebben.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
nds: De %1$s mutt de Versioon %2$u.%3$u of nejer hebben.

en: Shading Language
nds: Shading-Spraak

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
nds: leeg

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
nds: An’n Begünn vun de Naam vun de Datei staht %s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
nds: Enerwaar in de Naam vun de Datei staht %s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
nds: Deese Bookstaven sünd nich verlöövt:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
nds: jau

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
nds: an

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
nds: nee

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
nds: ut

en: Tribes
nds: Völker

en: World
nds: Welt

en: Script
nds: Schrieven

en: Map Set
nds: Kaarten

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
nds: Rutfödderungs-Riege

en: Win Condition
nds: Upgaav tum Winnen

en: Starting Condition
nds: Anfangs-Kondiesje

en: No conflicts
nds: Keene Problemen

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
nds: %1$s (verwacht Versioon %2$s, finnt %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
nds: %1$s, %2$s (verwacht Versioon %3$s, finnt %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
nds[0]: %1$u Verwiedern mit de falsk Versioon: %2$s
nds[1]: %1$u Verwiederns mit de falsk Versioon: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
nds[0]: %1$u Verwiedern föhlt: %2$s
nds[1]: %1$u Verwiederns föhlen: %2$s

en: %s (missing)
nds: %s (föhlt)

en: %1$s, %2$s (missing)
nds: %1$s, %2$s (föhlt)

en: %1$s and %2$s: %3$s
nds: %1$s un %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
nds[0]: %u Verwiedern föhlt
nds[1]: %u Verwiederns föhlen

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
nds[0]: %u Verwiedern mit de falsk Versioon
nds[1]: %u Verwiederns mit de falsk Versioon

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
nds: Keene

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
nds: %1$s<br>· %2$s (Versioon %3$s)

en: Creating player %d…
nds: Maakt Speler %d …

en: Postloading world and tribes…
nds: Maak Welt un Völker klaar …

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
nds: Tum Laden uprümen: Kaart-Dingen (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
nds: Tum Laden uprümen: Spelers (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
nds: Tum Laden uprümen: Kaart (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
nds: Nich fastleggt

en: Preloading map…
nds: Lade de Kaart vör …

en: Initializing game…
nds: Speel word vörbereidt …

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
nds: Maak de Kraam för de Spelers …

en: Missing starting position
nds: Do fehlt eene Anfangs-Stee

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
nds: Widelands kunn dat Speel nich laden, wiel Speler %u keene Anfangs-Stee hett.
    Du kannst tum Ofhelpen eene Anfangs-Stee mit de Widelands-Bewarker daartodoon.

en: Initializing…
nds: Vörbereiden …

en: Trade Offer
nds: Hannel-Anbott

en: This market has received a new trade offer.
nds: Deese Markt hett een nejes Hannel-Anbott bekomen.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
nds: Deeses Speel is mit eener ollen Versioon vun Widelands sekert worden un kann nich mehr laden, of dat is eene neje Versioon, wat Widelands noch nich mit klaarword.

en: File successfully saved!
nds: De Datei is sekert worden!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
nds: Kunn de Sekerheidskopie »%s« nich wegdoon.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
nds: Kunn dat Verteeknis »%s« nich maken!

en: File ‘%s’ could not be removed!
nds: Kunn de Datei »%s« nich wegdoon!

en: Try saving under a different name!
nds: Versöök, eenen annern Naam tum Sekern to bruken!

en: Error writing data to file ‘%s’!
nds: Fehler bi’m Schrieven vun Daten in de Datei »%s«!

en: Saved file may be corrupt!
nds: De sekert Datei is villicht kaputt!

en: File ‘%s’ could not be restored!
nds: Kunn de Datei »%s« nich torügghalen!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
nds: De Sekerheidskopie »%s« is nu för eenige Tied daar.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
nds: De Datei »%s« is vun de Sekerheidskopie torügghaalt worden.

en: An unexpected error occurred:
nds: ’t hett eenen unverwachten Fehler geven:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
nds: Sömmer

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
nds: Wüüst

en: No description defined
nds: Nich beschrieven

en: %i%% built
nds: %i%% beschickt

en: %u%% dismantled
nds: %u%% ofbroken

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
nds: Verloren!

en: Militarysite lost!
nds: Soldateree-Boo verloren!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
nds: Feind överwunnen!

en: Enemy at site defeated!
nds: Soldateree-Boo innohmen!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
nds: Angriff!

en: You are under attack
nds: Du worst angrepen!

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
nds: de Weertskupp bruukt de Waar »%s«

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
nds: de Weertskupp bruukt de Waar »%s« nich

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
nds: de Weertskupp bruukt de Arbeider »%s«

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
nds: de Weertskupp bruukt de Arbeider »%s« nich

note: * TRANSLATORS: This is an item in a list of wares, e.g. "3x water": * TRANSLATORS:    %1$i = "3" * TRANSLATORS:    %2$s = "water" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:
en: %1$ix %2$s
nds: %1$i×%2$s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
nds: dat Huus hett deese Waren: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
nds: dat Huus hett deese Waren nich: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
nds: een Arbeider bruukt Erfahrung

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
nds: de Arbeiders bruken keene Erfahrung

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
nds: Hett nich begunnen, %1$s, denn %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
nds: Hett %1$s daankregen, denn %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
nds: Hett %1$s översprungen, denn %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
nds[0]: dat hapert an %s
nds[1]: dat hapert an %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
nds[0]: %s is produzeert worden
nds[1]: %s sünd produzeert worden

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
nds[0]: %s is anhüürt worden
nds[1]: %s sünd anhüürt worden

en: No soldier found for this training level!
nds: Keen Soldat för deese Lehre is funden worden!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
nds: Hett %s daankregen

en: (stopped)
nds: (stoppt)

en: Can’t find any more resources!
nds: Kann keene Mineraale mehr finnen!

en: Port Space
nds: Rüümte för Muden

en: Port Space Found
nds: Rüümte för Muden funnen

en: An expedition ship found a new port build space.
nds: Een Schipp up Söke hett nejen Rüümte för een Muu funnen.

en: Island Circumnavigated
nds: Insel umlopen

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
nds: Wachten

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
nds: Een Schipp up Söke hett sien Insel umlopen ohne dat wat passeert is.

en: Coast Reached
nds: Küst funnen

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
nds: Küst to sehn kregen

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
nds: Een Schiüü up Söke hett een Küst funnen un wacht för dien Gebodd.

en: New port construction site is gone
nds: Neje Rüümte för Muden is verswunnen

en: Port Lost!
nds: Muu quietworden!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
nds: De Waren kunnen nich utladen worden; de Söök is nu ofbroken worden.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
nds: Söök

en: Expedition Ready
nds: Söke torecht

en: An expedition ship is waiting for your commands.
nds: Een Schipp up Söke wacht för dien Gebodd.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
nds: Up Schipperee

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
nds: Leeg

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
nds: Wachten

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
nds: Söcht

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
nds: Rüüme för Muden funnen

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
nds: Sett een nejes Dörp up

en: Logic error
nds: Fehler in de Logik

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
nds: Lade Volk »%1%«: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
nds: Schippen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
nds: Waren

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
nds: Arbeiders

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
nds: Husen

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
nds: Arbeider föhlt

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
nds: Arbeiders föhlen

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
nds: Arbeider kummt

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
nds: Arbeiders kummen

en: A new port was added to your economy.
nds: Diene Weertskupp hett eene neje Muu kregen.

en: A new headquarters was added to your economy.
nds: Diene Weertskupp hett een nejes Raadhuus kregen.

en: A new warehouse was added to your economy.
nds: Diene Weertskupp hett een nejes Kraamhuus kregen.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
nds: Priel

en: Waterway destroyed
nds: Priel verneelt

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
nds: Een Priel is verneelt worden, daarmit diene neje Muu baut worden kunn.

en: A geologist found resources.
nds: Een Schattsöker hett Mineraale funnen.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
nds: Dien %s kann keenen Weg na Huus finnen un word wull doodgahn.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
nds: Arbeider

en: Worker got lost!
nds: Fehlgahner Arbeider!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
nds: tum Bauen

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
nds: Tum Seilen

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
nds: Nich to överkomen

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
nds: För Bargwarken

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
nds: Nich to henkomen

en: A map file is invalid:
    %s
nds: Eene Kaart-Datei is ungültig:
    %s

en: This objective has no description.
nds: Dit Upgaav is nich beschreven.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
nds: Schipp %d

en: Diplomacy
nds: Betreckens

en: %s has resigned and is now a spectator.
nds: %s hett upgeven un is nu een Tokieker.

en: Player Resigned
nds: Speler hett upgeven

en: Player Leaves Team
nds: Speler verlett Klottje

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
nds: %1$s hett Klottje %2$u verlaten un hett nu keene Klottje mehr.

en: Team Joining Request
nds: Klottje bitotreden anfraggt

en: Team Joining Invitation
nds: Klottje bitotreden anboden

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
nds: %1$s hett anfraggt, to %2$s sien Klottje bitotreden.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
nds: %1$s hett %2$s anboden, to sien Klottje bitotreden.

en: Team Change Accepted
nds: Klottje-Ännerns annohmen

en: Team Change Rejected
nds: Klottje-Ännerns oflehnt

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
nds: %1$s hett %2$s in sien Klottje annohmen.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
nds: %1$s hett ’t annohmen, to %2$s sien Klottje bitotreden.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
nds: %1$s hett %2$s verseggt, to sien Klottje bitotreden.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
nds: %1$s hett ’t oflehnt, to %2$s sien Klottje bitotreden.

en: Desync
nds: Verschuven

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
nds: Dat Upteken hett sik verschuven un dat Speel is anhollt worden.
    Du kiekst wahrschienelk een Upteken an, wat mit eener anner Versioon vun Widelands maakt worden is. Dat word nich unnerstütt.
    
    Wenn du di seker büst, dat dat Upteken mit de sülve Versioon vun Widelands, %1$s, maakt worden is, bidde melle deeses Probleem. Du finnst mehr Narichten över dat Probleem in de Normaal-Utgaav (unner Windows is dat stdout.txt). Bidde föög deese Informatioon to de Fehler-Mellen hento.

en: End of Replay
nds: Upteken to Enn

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
nds: Dat Upteken is över un dat Speel is anhollt. Wenn du willst, kannst du dat Speel wiederlopen laten un wieder tokieken.

en: Saving game…
nds: Sekere dat Speel …

en: Saving failed!
nds: Sekern is fehlslaan!

en: Game saved
nds: Dat Speel is sekert worden!

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
nds: Sekere de Kaart: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
nds: Sekere de Kaart …

en: Heights
nds: Höchten

en: Terrains
nds: Landskuppen

en: Starting positions
nds: Anfangs-Steden

en: Map version
nds: Kaart-Versioon

en: Building restrictions
nds: Bau-Verlöövnissen

en: Flags
nds: Fahnen

en: Roads and waterways
nds: Straten un Prielen

en: Map objects
nds: Kaart-Dingen

en: Win condition
nds: Upgaav tum Winnen

en: Flag details
nds: Fahnen-Infomationen

en: Road and waterway details
nds: Straten- un Prielen-Infomationen

en: Building details
nds: Husen-Infomationen

en: Territory
nds: Gewesten

en: Vision
nds: Utsicht

en: Scripting
nds: Schrievens

en: Objectives
nds: Upgaven

en: Images
nds: Billers

en: Minimap
nds: Lütt Kaart

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
nds: Dat Speel hett een SIGABRT-Signaal kregen, wat wull vun eenem kaputten sekert Speel komen is. Deeser Fehler kunn noch nich ofholpen worden. Leider is deeses sekert Speel wull so kaputt, dat dat nich mehr to bruken is.

en: Loading map…
nds: Lade de Kaart …

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
nds: Bluebyte Siedler II Kaart. Nich beschrieven!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
nds: Lade de Kaart: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
nds: Gewesten

en: Initializing flags
nds: Fahnen klaarmaken

en: Initializing roads and waterways
nds: Straten un Prielen klaarmaken

en: Initializing buildings
nds: Husen klaarmaken

en: Initializing map objects
nds: Kaart-Dingen klaarmaken

en: Checking map
nds: Kaart nakieken

en: Preparing game…
nds: Speel word torechtmaakt …

en: Could not establish connection to host
nds: Kunn keen Verbinnen mit de Weert maken

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
nds: Widelands kunn keen Verbinnen mit de angeven Adress maken. Of keen Widelands-Server leep an de angeven Port of de Server weer utknipst as du di verbinnen wullst.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
nds[0]: %u Verwiederns-Fehler funnen:
nds[1]: %u Verwiederns-Fehlers funnen:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
nds: %1$s
    · Weert bruukt »%2$s« – nich funnen

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
nds: %1$s
    · »%2$s« up Versioon %3$s installeert, aver Weert bruukt Versioon %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
nds: /me sien Datei hett de falske MD5-Nakiektahl.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
nds: /me hett de Datei kregen un nakiekt. De MD5-Nakiektahl is richtig, aver ick kann mit de Datei nix anfangen.

en: Disconnected
nds: Verbinnung trennt

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
nds: De Verbinnung mit de Weert is daarum trennt worden:
    %s

en: Available host commands are:
nds: Deese Befehlen kannst du de Weert geven:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
nds: /help  –  Wiest deese Hülp

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
nds: /announce <Naricht>  –  Schickt eene Snack-Naricht as Anslag (Systeem-Snack)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
nds: /warn <Naam> <Grund>  –  Warnt de Bruker <Naam> um <Grund>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
nds: /kick <Naam> <Grund>  –  Treddt de Bruker <Naam> um <Grund>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
nds: /forcePause            –  Dwingt dat Speel tum Anhollen.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
nds: /endForcedPause        –  Dat Speel kummt to de normaale Gauheid weer.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
nds: Falsk Gebruuk, dat sall heten: /announce <Naricht>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
nds: Falsk Gebruuk, dat sall heten: /warn <Naam> <Grund>

en: The client %s could not be found.
nds: De Gast %s kunn nich funnen werden.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
nds: Falsk Gebruuk, dat sall heten: /kick <Naam> <Grund>

en: You can not kick yourself!
nds: Du kannst di nich sülvst treden!

en: Are you sure you want to kick %s?
nds: Willst du %s würrelk treden?

en: The stated reason was: %s
nds: De angeven Oorsaak was: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
nds: Wenn ja, dann schriev: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
nds: Nüms word treden, wiel keen Naam geven is!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
nds: Falsk Gebruuk, dat sall heten: /ack_kick <Naam>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
nds: Nüms word treden, wiel de falske Naam geven is!

en: Pause was already forced - game should be paused.
nds: Dat Anhollen wurr al dwungen – dat Speel mutt al stillholen.

en: There is no forced pause - nothing to end.
nds: Dat Speel wurr nich tum Anhollen dwungen – kann keenen Stillstand upheven.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
nds: Ungültiger Befehl! Schriev /help för eene List vun Befehlen.

en: Failed to host the server!
nds: Kunn de Server nich berieten!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
nds: Widelands kunn nich begünnen, eenen Server tu berieten.
    Dat dürt nich passeren un du kannst wahrschienelk nix daran ännern. Bidde mell deesen Fehler.

en: Failed to start the server!
nds: Kunn de Server nich anschalten!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
nds: Widelands kunn eenen Server nich anschalten.
    Wahrschienelk bedrifft een anner Prozess al eenen Server up uns’ Port.

en: %li second | %li seconds
nds[0]: %li Sekünn
nds[1]: %li Sekünnen

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
nds: Widelands kunn sik nich mit de angeven Adress verbinnen.
    Of keen Metaserver leep up de geven Port of
    diene Internett-Instellens sünd kaputt.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
nds: Brukers mit de Teken »IRC« gahn wull nich up Narichten in.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
nds: Hebb mi mit de Metaserver verbunnen!

en: Something went wrong: %s
nds: Daar is wat fehlslaan: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
nds: Willkomen bi de Widelands-Metaserver!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
nds: Du büst as »%s« anmellt worden, denn de wünsket Naam is vörmaarkt of al bruukt.

en: Our forums can be found at:
nds: Uns’ Forums finnst du unner:

en: For reporting bugs, visit:
nds: Um Fehler to mellen, besöök:

en: Mixed up
nds: Dörnannerkleit

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
nds: De Metaserver hett een sünnerbaaren FEHLER wiel de Verbinnen schickt

en: Unexpected packet
nds: Unverwachts Paket

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
nds: Hebb een unverwachts Internett-Paket vun de Metaserver kregen. De Metaserver bruukt villicht eene anner Versioon vum Protokoll. Wenn de Fehler wiederhen uptreddt, versöök din Speel tu upfrisken.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
nds: ACHTUNG: Hebb een %s-Befehl kregen ofschoonst wi nich in’n CONNECTING-Tostand sünd.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
nds[0]: Server-Tied is %d Sekünn verschuven.
nds[1]: Server-Tied is %d Sekünnen verschuven.

en: Invalid chat message type "%s".
nds: Ungültige Snack-Narichten-Aard »%s«.

en: Invalid message type
nds: Ungültige Narichten-Aard

en: The game %s is now available
nds: Dat Speel %s is nu paraat

en: The game %s has been closed
nds: Dat Speel %s is nu dicht

en: %s joined the lobby
nds: %s is in de Deel komen

en: %s left the lobby
nds: %s hett de Deel verlaten

en: Chat message could not be sent.
nds: De Snack-Naricht kunn nich schickt werden.

en: Command could not be executed.
nds: Befehl kunn nich utföhrt worden.

en: ERROR: %s
nds: FEHLER: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
nds: Mit de Befehl »%1%« hett ’t unverwacht eenen Fehler geven: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
nds: Hebb een unbekannten Befehl vum Metaserver kregen: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
nds: De Naricht kunn nich schickt werden, wiel du nich mit de Metaserver verbunnen büst!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
nds: De Naricht kunn nich schickt werden: Sull dat eene persöönlike Naricht wesen?

en: Supported admin commands:
nds: Unnerstütt Chef-Befehlen:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
nds: /motd <Naricht> – Ännert de Begröten-Naricht fast

en: /announce <msg> - Send a one time system message
nds: /announce <Naricht> – Schickt een Maal eene Systeem-Naricht

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
nds: /warn <Naam> <Naricht> – Schickt de geven Bruker eene persöönlike Systeem-Naricht

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
nds: /kick – Lösket de geven Bruker of dat geven Speel vun de Metaserver

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
nds: /ban <Naam> – Verbannt eenen Bruker för 24 Stunnen vun de Metaserver

en: Conversion error
nds: Fehler bi’n Umwanneln

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
nds: Ick weet nich, of »%s« wahr of falsk heten sall

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: There is no user with this name logged in.
nds: Keen Bruker mit deesem Naam is anmellt.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
nds: Deeses Speel gifft ’t nich mehr, villicht is ’t jüüst dichtmaakt worden.

en: Wrong password, please try again.
nds: Falskes Passwoort, bidde noch eenmaal versöken.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
nds: Du büst för eenige Tied vum Spölen över ’t Internett verbannt worden.

en: The protocol version you are using is not supported!
nds: De Versioon vun de Protokoll, wat du bruukst, word nich akzepteert!

en: You are already logged in!
nds: Du büst al anmellt!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
nds: Dien Verbinnung wurr trennt, wiel du eenen Chef-Befehl sünner Chef-Rechten geven hest. Deese Saak word upschreven un an de Chefs mellt.

en: Connection was closed by the client normally.
nds: De Verbinnung wurr vun de Gast normaal dichtmaakt.

en: The connection to the metaserver was lost.
nds: De Verbinnung to de Metaserver was quietworden.

en: Metaserver did not answer
nds: De Metaserver hett nicht antwoordt.

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
nds: De Verbinnung wurr vun de Metaserver trennt, wiel du up eene PING-Anfraag nich bi Tied antwoordt hest.

en: Client has left the game.
nds: De Gast hett dat Speel verlaten.

en: Client crashed and performed an emergency save.
nds: De Gast is ofstört un hett drock sekert.

en: Connection was lost.
nds: De Verbinnung was quietworden.

en: Server has left the game.
nds: De Server hett dat Speel verlaten.

en: The game has started just after you tried to connect.
nds: Dat Speel hett even anfangen as du di verbinnen wullst.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
nds: De Server is ofstört un hett drock sekert.

en: Client and host have become desynchronized.
nds: De Tied vun de Gast un de Weert is verschuven worden.

en: Kicked by the host: %s
nds: Vum Weert treden: %s

en: Client sent malformed commands: %s
nds: De Gast hett kröpelige Befehlen schickt: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
nds: %1$s hett dat Speel verlaten (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
nds: %1$s is mit %2$s utwesselt worden

en: Unknown user has left the game (%s)
nds: Een of anner hett dat Speel verlaten (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
nds: De Server hett a SYNCREQUEST schickt ofschoonst keen Speel löppt.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
nds: Hebb een PLAYERCOMMAND kregen ofschoonst keen Speel löppt.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
nds: Hebb een unerwachtn LAUNCH-Befehl vun de Server kregen.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
nds: De Server hett een Speler-Vernejen för een Speler, wat ’t nich gifft, schickt.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
nds: De Server hett een Bruker-Vernejen för een Bruker, wat ’t nich gifft, schickt.

en: Server uses a different protocol version
nds: De Server bruukt eene anner Versioon vun de Protokoll

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
nds: Hebb Befehl Nummer %s kregen, wat in deesem Tostand nich verlöövt is.

en: Client reports time to host that is running backwards.
nds: De Gast mellt de Weert, dat de Tied rüggels verlöppt.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
nds: De Gast nimmt mehr Tied tum Speelen as de Weert verlöövt.

en: Client did not submit sync report in time.
nds: De Gast hett nich bi Tied mellt, dat dat Speel nich verschuven is.

en: The game has already started.
nds: Dat Speel hett al anfangen.

en: Client has no access to other player’s settings.
nds: De Gast dürt nich de Instellens vun anner Spelers bekieken.

en: Client has no access to server settings.
nds: De Gast kann nich de Instellens vun de Server bekieken.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
nds: De Gast hett a TIME-Befehl schickt ofschoonst keen Speel löppt.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
nds: De Gast hett een PLAYERCOMMAND för eenen annern Speler schickt.

en: Client sent unexpected synchronization report.
nds: De Gast hett unverwachts een Verschuvens-Bericht schickt.

en: Client requests file although none is available to send.
nds: De Gast will eene Datei kriegen ofschoonst keene paraat is.

en: Host sent player %s to the lobby!
nds: De Weert hett Speler %s in de Deel schickt!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
nds: WAHRSCHAU: %1$s bruukt deese Versioon: %2$s. Aver de Weert bruukt Versioon %3$s.

en: %s has joined the game
nds: %s is in dat Speel intreden.

en: Started to send file %1$s to %2$s!
nds: Hebb anfangen, Datei %1$s an %2$s to schicken!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
nds: Dat Schicken vun Datei %1$s an %2$s is fardig.

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
nds: De Speler »%s« wurr överwunnen un is nu een Tokieker.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
nds: De Gast %1$s hett tominnsten %2$s nich antwoordt.

en: Client %s is cheating!
nds: Gast %s beschitt!

en: Failed to use the local network!
nds: Kunn de stedenwies Nett nich bruken!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
nds: Widelands kunn dat stedenwies Nett nich bruken. Wahrschienelk bedrifft een anner Prozess al eenen Server up Port %s of diene Nett-Instellens sünd kaputt.

en: Choose Color…
nds: Farv utkören …

en: Initial Color
nds: Eerste Farv

en: Default Color
nds: Normaalfarv

en: Red
nds: Rood

en: Green
nds: Gröön

en: Blue
nds: Blau

[ctx: dropdown]
en: Select Item
nds: Ding utkören

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
nds: Nich utköort

en: No matches
nds: Nix funnen

en: Please wait…
nds: Bidde wachten …

en: Game ending – please wait…
nds: Speel ennt – bidde wachten …

en: Loading…
nds: Lade …

en: Decrease the value
nds: De Tahl minnern

en: Increase the value
nds: De Tahl anhogen

en: Decrease the value by 10
nds: De Tahl um 10 minnern

en: Increase the value by 10
nds: De Tahl um 10 anhogen

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
nds[0]: %d Menüüt
nds[1]: %d Menüten

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
nds[0]: %d Bildtüttel
nds[1]: %d Bildtüttels

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
nds[0]: %d Feld
nds[1]: %d Felden

en: Close
nds: Dichtmaken

en: Minimize
nds: Lütt maken

en: Restore
nds: Weer groot maken

en: Pin
nds: Faststeken

en: Unpin
nds: Lösssteken

en: About Widelands
nds: Över Widelands

en: Lua Error
nds: Lua-Fehler

en: Technical Info
nds: Technisk Informatioon

en: Contact Form
nds: Kuntakt-Formulaar

en: Send message
nds: Naricht schicken

en: Send Message
nds: Naricht schicken

en: Send this message now?
nds: Deese Naricht nu schicken?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
nds: Kann diene Naricht nich schicken.
    Fehler-Naricht:
    %s

en: Sent
nds: Schickt

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
nds: DIene Naricht is an de Widelands Entwickeln-Klottje schickt worden un wi worden so fix as wi könen antwoorden. Vergeet nich, stüttig in dienen inkomen Narichten up de Internett-Sied natokieken.

en: Login
nds: Anmellen

en: Reset
nds: Torüggsetten

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
nds: Um di as een vermarkt Bruker antomellen, bruukst du een Konto up de Widelands-Internett-Sied. Bidde mell di up %s an un sett een Passwoort för ’t Spölen över ’t Internett up diener Bruker-Instellens-Sied.

en: Username:
nds: Brukernaam:

en: Password:
nds: Kennwoord:

en: %u bytes
nds: %u Bytes

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
nds: Elkeen

en: Quality not yet evaluated
nds: Qualität noch nich beweert

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
nds: Slimm

en: This add-on may cause major glitches and errors.
nds: Deeses Verwiedern kann grote Problemen un Fehlers geven.

en: This add-on works as advertised.
nds: Deeses Verwiedern warkt as ’t sall.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
nds: Best

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
nds: Deeses Verwiedern is för siene unbannig gode Qualität uttekent worden.

en: Add-On Manager
nds: Verwiederns verwalten

en: Verified only
nds: Blot verifizeerte

en: Show only verified add-ons
nds: Blot verifizeerte Verwiederns wiesen

en: Sort by
nds: Sorteren na

en: Minimum quality
nds: Minnste Qualität

en: Choose add-on to upload…
nds: Verwiedern tum Upladen utkören …

en: Upload a screenshot…
nds: Billschirmfoto upladen …

en: Understood and confirmed
nds: Kapeert un inverstahn

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
nds: Indeem du deeses Kuntrollkistje markeerst, wiest du ut, dat du de Kondiesjes boven lesen hest un daarmit inverstahn büst.

en: Reset the filters
nds: Filters torüggsetten

en: Refresh
nds: List vernejen

en: Refresh the list of add-ons available from the server
nds: De LIst vun Verwiederns neei vun de Server halen

en: Fix dependencies…
nds: Ofhangens ofhelpen …

en: Try to automatically fix the dependency errors
nds: Versöök, de Fehlers mit de Ofhangens automatisk oftohelpen

en: Move selected add-on to top
nds: Utköört Verwiedern ganz na boven schuven

en: Move selected add-on one step up
nds: Utköört Verwiedern een Stapp na boven schuven

en: Move selected add-on one step down
nds: Utköört Verwiedern een Stapp na unnern schuven

en: Move selected add-on to bottom
nds: Utköört Verwiedern ganz na unnern schuven

en: Launch the add-ons packager…
nds: De Verwiederns-Packer opmaken …

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
nds: Kuntakteer us …

en: Tools for Add-Ons Developers
nds: Warktüüg för Verwiederns-Entwicklers

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
nds: De interaktiv Verwiederns-Packer verlöövt di, Verwiederns to maken, to bewarken un wegtodoon. Du kannst Kaarten, wat du mit de Widelands Kaart-Bewarker maakt hest, mit de graphisk Schnittstee as een Verwiedern packen un se mit anner Spelers delen, sünner eene enkelt Rieg Quelltexten schrieven to mutten.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
nds: För mehr Informationen, wo du diene eegenen Verwiederns entwickelst un packst, besöök bidde %s.

en: Open Link
nds: Verwies opmaken

en: Copy Link
nds: Verwies koperen

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
nds: Hier kannst du diene Verwiederns to de Server upladen, um se mit anner Spelers to delen. Wenn du se uplaadst, büst du inverstahn, dien Wark unner de Kondiesjes vun de GNU General Public License (GPL) Versioon 2 (de sülve Lizenz, unner wat Widelands sülvst deelt word) uttodoon. För mehr Informationen över de GPL, kiek bidde im Höövdmenü »Över Widelands« → »Lizenz« an.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
nds: ’t is nich verlöövt, Verwiederns uptoladen, wat slimme of ungode Inhollen of Werbung enthollen. Indeem du een Verwiedern uplaadst, sekerst du to, dat du dat Verwiedern sülven schreven hest of dat de Schriever(s) daarmit inverstahn is/sünd, dat du dat Verwiedern för hüm/se uplaadst.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
nds: Du muttst vun Nood de Verwiederns-Dokumentatioon unner de Verwies boven lesen hebben, ehr du Inhollen uplaadst. De Dokumentatioon word stüttig ännert, pass also up, dat du se vör körter Tied lesen hest un di na all de Anwiesens daar richt hest.

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
nds: De Widelands Entwicklen-Klottje word dien Verwiedern bold na de Upladen nakieken. Wenn se Fragen hebben, mellen se sik över eene PM up de Widelands-Internett-Sied bi di; kiek also bidde stüttig in de inkomen Narichten up diener Netwark-Brukersied na.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
nds: Technisk Problemen? Unklare Dokumentatioon? Kumplizeertere Dingen vun Nood, to ’n Bispööl een Verwiedern lösken of mit anner Verwiedern-Schrievers tosamentowarken? Besöök bidde uns’ Forum unner %s, segg uns, wat du bruukst, un de Widelands Entwickeln-Klottje hülpt di geern.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
nds: Du kannst Widelands Entwickeln-Klottje ok eene Naricht schicken, un wi hülpen di so fix as wi könen. Blot de Server-Chefen könen Narichtens lesen, wat so schickt worden. För anner Verwiedern-Schrievers is ’t meesttieden nüttelk, wat anner Lüü an Fragens un Antwoordens snacken; um dat bruuk deese Aard, Narichtens to schrieven, blot dann, wenn ’t eenen Grund gifft, waarum diene Sörg nich för elkeen Lüü hör Ohren is. Du kriggst uns’ Antwoord as eene PM up diener Brukersied up de Widelands-Internett-Sied.

en: Development
nds: Entwickeln

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
nds: Naam

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
nds: Naam (umdreiht)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
nds: Best beweert

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
nds: Slimmst beweert

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
nds: Meest runnerladen

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
nds: Minnst runnerladen

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
nds: Ollste

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
nds: Nejste

en: Filter add-ons by name
nds: Verwiederns na Namen filtern

en: Toggle category ‘%s’
nds: Deel »%s« an- of utknipsen

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
nds[0]: Willst du deeses %u Verwiedern würrelk vernejen?
nds[1]: Willst du deese %u Verwiederns würrelk vernejen?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
nds: 
    · %1$s (%2$s) vun %3$s

en: NOT VERIFIED
nds: NICH VERIFIZEERT

en: verified
nds: verifizeert

en: Upgrade All
nds: All vernejen

en: Not logged in
nds: Nich anmellt

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
nds: Klick tum Anmellen. Dann kannst du Verwiederns beweerten, Kommentaren schrieven un diene eegenen Verwiederns upladen.

en: Please log in to upload add-ons
nds: Bidde anmellen, um Verwiederns uptoladen

en: Please log in to upload content
nds: Bidde anmellen, um Inhollen uptoladen

en: Please log in to send an enquiry
nds: Bidde anmellen, um eene Naricht to schicken

en: Logged in as %s
nds: As %s anmellt

en: Logged in as %s (admin)
nds: As %s anmellt (Chef)

en: Click to log out
nds: Tum Ofmellen klicken

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
nds: Bidde de Inverstahns-Kuntrollkistje markeren, um Verwiederns uptoladen

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
nds: Bidde de Inverstahns-Kuntrollkistje markeren, um Inhollen uptoladen

en: Server Error
nds: Server-Fehler

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
nds: Kann sik nich mit de Server verbinnen.
    Fehler-Naricht:
    %s

en: Wrong Password
nds: Kennwoord is falsk

en: The entered username or password is invalid:
    %s
nds: De ingeven Brukernaam of Kennwoord is ungültig:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
nds: Haalt Verwiederns (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
nds: Mit de Server verbinnen …

en: Server Connection Error
nds: Fehler bi’m Verbinnen mit de Server

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
nds: eenem Netwark-Wrocker

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
nds: Kann de LIst vun Verwiederns nich vun de Server halen!<br>Fehler: %s

en: Installed (%u)
nds: Installeert (%u)

en: Browse
nds: Dörsöken

en: Browse (%u)
nds: Dörsöken (%u)

en: Upgrade all (%u)
nds: All vernejen (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
nds: För diene installeerten Verwiederns gifft dat keene Vernejens

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
nds[0]: Deeses %u Verwiedern vernejen:
nds[1]: Deese %u Verwiederns vernejen:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
nds: · »%1$s« bruukt »%2$s« wat nich funnen worden kann

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
nds: · »%1$s« bruukt »%2$s« wat utknipst is

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
nds: · »%1$s« bruukt »%2$s« wat unner de anner list is

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
nds: · »%1$s« bruukt eerst »%2$s« un dann »%3$s«, aver de Rieg is annersrum

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
nds: Een anknipst Verwiedern is kaputt. Mit de stedenwies Instellens kann keen Speel begonnen worden.
    Fehler-Naricht:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
nds[0]: %u Fehler mit de Ofhangens
nds[1]: %u Fehlers mit de Ofhangens

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
nds: Verwiederns mit Fehlers mit de Ofhangens warken villicht nich as se sallen, of Kaarten un Spelen laden dann villicht nich.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
nds: Dat Verwiedern »%1$s« kann nich upladen werden, denn siene Versioon (%2$s) is nich nejer as de Versioon up de Server (%3$s).

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
nds: Dat Verwiedern »%1$s« kann nich upladen werden, denn sien Deel (%2$s) is anners as siene Deel up de Server (%3$s).

en: Upload
nds: Upladen

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
nds: Willst du dat Verwiedern »%s« würrelk to de Server upladen?

en: Uploading ‘%s’…
nds: Lade »%s« up …

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
nds: Dat Verwiedern »%1$s« kunn nich to de Server upladen worden.
    
    Fehler-Naricht:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
nds: Lade »%s« runner …

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
nds: Dat Verwiedern »%1$s« kunn nich vun de Server runnerladen worden. Dat Installeren/Vernejen vun deeser Verwiedern word översprungen.
    
    Fehler:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
nds: De Översettens för dat Verwiedern »%1$s« kunnen nich vun de Server runnerladen worden. Dat Installeren/Vernejen vun de Översettens word översprungen.
    
    Fehler-Naricht:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
nds: De bruukt Verwiedern »%s« gifft dat up de Server nich.

en: Add-Ons Packager
nds: Verwiederns-Packer

en: New add-on
nds: Nejes Verwiedern

en: Delete this add-on
nds: Deeses Verwiedern wegdoon

en: Discard changes
nds: Ännerns wegdoon

en: Save changes
nds: Ännerns sekern

en: Writing Add-Ons…
nds: Schrievt Verwiederns …

en: Please be patient while your changes are written.
nds: Bidde wees gedüldig as diene Ännerns schrieven worden.

en: Name:
nds: Naam:

en: Author:
nds: Schriever:

en: Version:
nds: Versioon:

en: New Add-On
nds: Nejes Verwiedern

en: Enter the name for the new add-on.
nds: Giff de Naam för dat neje Verwiedern in.

en: Category
nds: Deel

en: Invalid Name
nds: Ungültig Naam

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
nds: Deeser Naam is ungültig. Grund: %s
    
    Bidde köör een anner Naam.

en: An add-on with this internal name already exists.
nds: Een Verwiedern mit deesem Naam gifft ’t al.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
nds: Een Verwiedern mit deesem Naam is eerst wegdaan worden. Bidde seker diene Ännerns ehr du de Naam weer bruken kannst.

en: Delete Add-on
nds: Verwiedern wegdoon

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
nds: Willst du dat Verwiedern »%s« würrelk wegdoon?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
nds: Willst du dat stedenwies Verwiedern »%s« würrelk wegdoon?
    
    Deeses Verwiedern kann nich weer vun de Server runnerladen worden.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
nds[0]: Wenn du de Packer nu dichtmaakst, worden all Ännerns to deesem %u Verwiedern wegdaan.
nds[1]: Wenn du de Packer nu dichtmaakst, worden all Ännerns to deesen %u Verwiederns wegdaan.

en: Quit Packager
nds: Packer ofmaken

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
nds: Willst du würrelk all Ännerns to de Verwiedern »%s« wegdoon?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
nds[0]: Willst du würrelk all Ännerns to deesem %u Verwiedern wegdoon?
nds[1]: Willst du würrelk all Ännerns to deesen %u Verwiederns wegdoon?

en: Discard Changes
nds: Ännerns wegdoon

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
nds: Willst du würrelk all Ännerns to de Verwiedern »%s« to de Fastplatt schrieven?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
nds[0]: Willst du würrelk all Ännerns to deesem %u Verwiedern to de Fastplatt schrieven?
nds[1]: Willst du würrelk all Ännerns to deesen %u Verwiederns to de Fastplatt schrieven?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
nds: Wahrschau: Wenn du elkeen Datei in deesem Verwiedern sülvst ännert hest, worden diene Ännerns villicht överschrieven!

en: Confirm Saving
nds: Sekern

en: Invalid Version
nds: Versioon ungültig

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
nds: »%1$s« is keene gültige Versioon. Dat Verwiedern »%2$s« word nich sekert.

en: Error Writing Addon
nds: Fehler bi’m Schrieven

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
nds: Dat Verwiedern »%1$s« kunnnich up de Fastplatt sekert worden:
    %2$s

en: Invalid filename
nds: Ungültig Dateinaam

en: Name too long
nds: Naam to lang

en: Invalid character ‘%c’
nds: Ungültig Bookstaav »%c«

en: Filename may not contain ‘%s’
nds: Dateinaam düür nich »%s« enthollen

en: Add selected map
nds: Utköört Kaart hentofögen

en: Create subdirectory
nds: Unnerverteeknis maken

en: Remove selected map or directory
nds: Utköört Kaart of Verteeknis wegdoon

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
nds: De utköört Verteeknisnaam word mehr as een Maal bruukt. All Verteeknissen mit deesem Naam hebben ok de sülven upwiest Naam.

en: Directory Display Name
nds: Upwiest Verteeknisnaam

en: Directory Tree
nds: Verteeknisboom

en: Name: %s
nds: Naam: %s

en: Size: %s
nds: Grött: %s

en: Players: %s
nds: Spelers: %s

en: Top-level directory
nds: Boverst Verteeknis

en: New Directory
nds: Nejes Verteeknis

en: Enter the name for the new directory.
nds: Giff de Naam för dat neje Verteeknis in.

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
nds: Verteeknissen düren nich mit »%s« ennen.
    
    Bidde köör een anner Naam.

en: A directory with this name already exists.
nds: Een Verteeknis mit deesem Naam gifft ’t al.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
nds: Willst du dat Verteeknis »%s« un all wat daar drin is würrelk wegdoon?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
nds: Willst du de Kaart »%s« würrelk wegdoon?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
nds: Swierigkeid

en: Difficulty:
nds: Swierigkeid:

en: The campaigns difficulty. One word.
nds: De Swierigkeid vun de Rutfödderungs-Riege. Een Word.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
nds: Körte Beschrieven, wat an de Swierigkeid hentoföögt word.

en: Edit…
nds: Bewarken …

en: Are you sure you want to delete this comment?
nds: Willst du deesen Kommentaar würrelk wegdoon?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
nds: De Kommentaar kunn nich wegdaan worden.
    
    Fehler-Naricht:
    %s

en: Edit Comment
nds: Kommentaar bewarken

en: Write Comment
nds: Kommentaar schrieven

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Bold text markup
en: B
nds: F

en: Bold
nds: Fett

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Italic text markup
en: I
nds: K

en: Italic
nds: Kursiv

en: Underline
nds: Unnertrecken

en: Shadow
nds: Scharr

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Color text markup
en: C
nds: #

en: Color…
nds: Farv …

en: Tiny
nds: Bannig lütt

en: Small
nds: Lütt

en: Large
nds: Groot

en: Huge
nds: Bannig groot

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
nds: De Kommentaar kunn nich ofschickt worden.
    
    Fehler-Naricht:
    %s

en: Preview:
nds: Utkiek:

en: The comment contains invalid richtext markup:
nds: De Kommentaar enthollt ungültige Richtext-Uttekens:

[ctx: tx]
en: Priority:
nds: Wichtigheid:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
nds: Ressourcen-Naam:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
nds: Teken (trennt mit Leegbookstavens; nix as Bookstavens):

en: This may take several minutes. Please be patient.
nds: Dat düürt eenige Menüten. Bidde wees gedüldig.

[ctx: priority]
en: Low
nds: Leeg

[ctx: priority]
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: priority]
en: High
nds: Hoog

en: Please explain why you are deleting this add-on.
nds: Bidde verklaar, um wat du deeses Verwiedern löskest.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
nds: Nich nakiekt

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
nds: Verifizeert

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
nds: Verschuuvt

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
nds: Seker vör Verschuvens

en: Your vote
nds: Dien Beweerten

en: Next screenshot
nds: Anner Billschirmfoto

en: Previous screenshot
nds: Vörig Billschirmfoto

en: Write a comment…
nds: Kommentaar schrieven …

en: Administrator actions
nds: Chef-Befehlen

en: Not voted
nds: Nich beweert

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
nds: De Beweerten kunn nich ofschickt worden.
    Fehler-Naricht: %s

en: Screenshots (%u)
nds: Billschirmfotos (%u)

en: Change verification status
nds: Verifizeren-Tostand ännern

en: Change quality rating
nds: Qualität-Beweerten ännern

en: Change sync-safety status
nds: Verschuvens-Sekerheid-Tostand ännern

en: Configure Transifex integration
nds: Transifex-Integratioon inrichten

en: Comments (%u)
nds: Kommentaren (%u)

en: Votes (%u)
nds: Beweertens (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
nds[0]: Beweerten dör de Bank: %1$.3f (%2$u Beweerten)
nds[1]: Beweerten dör de Bank: %1$.3f (%2$u Beweertens)

en: No votes yet
nds: Noch nich beweert

en: No comments yet.
nds: Noch keene Kommentaren.

en: %u comment: | %u comments:
nds[0]: %u Kommentaar:
nds[1]: %u Kommentaren:

en: %1$s (edited on %2$s)
nds: %1$s (bewarkt: %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
nds: %1$s (vun »%2$s« bewarkt: %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
nds: »%1$s« hett över Versioon %2$s kommenteert:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
nds: Deeses Billschirmfoto kunn um een Fehler nich vum Server haalt worden.

en: Please log in to comment
nds: Bidde anmellen, um Kommentaren to schrieven

en: Please log in to vote
nds: Bidde anmellen, um to beweerten

en: Uninstall
nds: Wegdoon

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
nds: Willst du deese Verwiedern würrelk wegdoon?
    
    %1$s
    vun %2$s
    Versioon %3$s
    Deel: %4$s
    %5$s
    
    Deeses Verwiedern kann nich weer vun de Server runnerladen worden.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
nds: Willst du deese Verwiedern würrelk wegdoon?
    
    %1$s
    vun %2$s
    Versioon %3$s
    Deel: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
nds: Deeses Verwiedern maakt Verschuvens in Internett-Spelens un Uptekens.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
nds: Bruukt eene Widelands-Versioon nich oller as %s.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
nds: Bruukt eene Widelands-Versioon nich nejer as %s.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
nds: Bruukt eene Widelands-Versioon nich oller as %1$s un nich nejer as %2$s.

en: Disable
nds: Utknipsen

en: Enable
nds: Anknipsen

en: by %s
nds: vun %s

en: Category: %s
nds: Deel: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
nds: Versioon: %1$s+%2$u

en: Install
nds: Installeren

en: Upgrade
nds: Vernejen

en: Comments and Votes
nds: Kommentaren un Beweertens

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
nds: vun %1$s (upladen vun %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
nds: Willst du deese Verwiedern würrelk installeren?
    
    %1$s
    vun %2$s
    %3$s
    Versioon %4$s
    Deel: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
nds: Willst du deeses Verwiedern würrelk vernejen?
    
    %1$s
    vun %2$s
    %3$s
    Installeert Versioon: %4$s
    Nejste Versioon: %5$s
    Deel: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
nds: Vun de Widelands Entwickeln-Klottje verifizeert

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
nds: Deese Verwiedern is noch nich vun de Widelands Entwickeln-Klottje nakiekt worden. Wi könen di nich versekern, dat dat nich slimme of ungode Inhollen hett.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
nds[0]: Grött all tosamen: %u Byte
nds[1]: Grött all tosamen: %u Bytes

en: %u download | %u downloads
nds[0]: %u Maal runnerladen
nds[1]: %u Maal runnerladen

en: %u comment | %u comments
nds[0]: %u Kommentaar
nds[1]: %u Kommentaren

en: %u screenshot | %u screenshots
nds[0]: %u Billschirmfoto
nds[1]: %u Billschirmfotos

en: Upload Screenshot for ‘%s’
nds: Billschirmfoto för »%s« upladen

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
nds: Beschrieven

en: Uploading…
nds: Lade up …

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
nds: Dat Billschirmfoto »%1$s« för dat Verwiedern »%2$s« kunn nich to de Server upladen worden.
    
    Fehler-Naricht:
    %3$s

en: Choose Campaign
nds: Rutfödderungs-Riege utkören

en: Return to the main menu
nds: Torügg tum Höövdmenü

en: Play this campaign
nds: Deese Rutfödderungs-Riege spölen

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
nds: Swierig.

en: Tribe Name
nds: Naam vun de Volk

en: Campaign Name
nds: Naam vun de Rutfödderungs-Riege

en: Help: %s
nds: Hülp: %s

en: Metaserver Lobby
nds: Metaserver-Deel

en: Clients online:
nds: Togegene Gasten:

en: Open Games:
nds: Opene Spelen:

en: Join this game
nds: Bi deesem Speel mitmaken

en: Name of your server:
nds: Naam vun dien Server:

en: Open a new game
nds: Een nejes Speel inrichten

en: Leave Lobby
nds: Deel verlaten

en: User Status
nds: Bruker-Tostand

en: Administrator
nds: Chef

en: Registered
nds: Vermarkt

en: Unregistered
nds: Frömd

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
nds: Naam

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
nds: Versioon

en: Game
nds: Speel

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
nds: Dat Speel »%s« löppt al. Bidde köör een anner Naam ut.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
nds: Widelands kunn de IP-Adress vun de Server nich bi Tied utfinnen. Dat is wull een Probleem mit de Nett vun di of vun de Server.

en: Connection Timed Out
nds: Tied för ’t Verbinnen verstreken

en: Network Error
nds: Netwark-Fehler

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
nds: Sünner Naam %u

en: Reset to default
nds: Tum Normaalweert torüggsetten

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
nds: Drück de neje Handigtast, of sluut deeses Fenster tum Ofbreken.

en: (unused)
nds: (nich bruukt)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
nds: Knöppboord- un Muus-Befehlen bewarken

en: Reset all
nds: All torüggsetten

en: Reset all to defaults
nds: All tum Normaalweert torüggsetten

en: Keyboard Shortcut Conflict
nds: Handigtast-Fehler

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
nds: De utköört Handigtast (»%1$s«) word all för dat hier bruukt: »%2$s«. Bidde köör een anner Handigtast ut of änner eerst de anner Handigtast.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
nds: Allgemeen

en: Editor
nds: Bewarker

en: Fastplace
nds: Fixbau

en: Mouse Scrolling
nds: Muusrad

en: Launch Game
nds: Speel begünnen

en: Configure this game
nds: Deeses Speel inrichten

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
nds: Een anknipst Verwiedern maakt bekennterwies Verschuvens. Keen Upteken word schrieven.

en: Peaceful mode
nds: Freedsames Speel

en: Custom starting positions
nds: Anfangs-Steden sülvst kören

en: Change map…
nds: Anner Kaart utkören …

en: Change saved game…
nds: Anner sekert Speel utkören …

en: Start game
nds: Speel begünnen

en: The relations between players are set by the scenario
nds: De Betrecken tüsken Spelers worden vun de Rutfödderung fastleggt.

en: The relations between players are set by the saved game
nds: De Betrecken tüsken Spelers worden vun de sekert Speel fastleggt.

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
nds: De utköört Upgaav tum Winnen verlöövt keene freedsamen Spelen

en: Forbid fighting between players
nds: Kämpe tüsken Spelers verseggen

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
nds: Keene utköört Anfangs-Kondiesje bruukt de Anfangs-Steden vun de Kaart.

en: The starting positions are set by the scenario
nds: De Anfangs-Steden worden vun de Rutfödderung fastleggt.

en: The starting positions are set by the saved game
nds: De Betrecken tüsken Spelers worden vun de sekert Speel fastleggt.

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
nds: Spelers hör eegen Anfangs-Steden tum Begünn vun de Speel utkören laten

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
nds: Rutfödderung

en: Win condition is set through the scenario
nds: De Upgaav tum Winnen leggt de Rutfödderung fast

en: Saved Game
nds: Sekert Speel

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
nds: Dat is een sekert Speel – de Upgaav tum Winnen is also al fastleggt.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
nds: Kann mögelk Upgaven tum Winnen nich utfinnen, wiel de Kaart »%s« nich laden worden kunn.

en: Show the help window
nds: Wies de Hülp-Fenster

en: Please select a map or saved game.
nds: Bidde köör eene Kaart of een sekert Speel ut.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
nds: De Weert hett noch keene Kaart un keen sekert Speel utköört.

en: Saved Game is Directory
nds: Dat sekert Speel is een Verteeknis

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
nds: WAHRSCHAU: Du hest een sekert Speel utköört, wat een Verteeknis is. Dat passeert, wenn du de Instellen »nozip« up wahr settst of de sekert Speel sülven utpackst.
    Widelands kann keene Verteeknissen an de Gasten schicken. Bidde köör een anner sekert Speel ut of pack de Inholl vun de Verteeknis in.

en: File not found
nds: Datei nich funnen

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
nds: Widelands wull een Speel begünnen, kunn de Datei daarför aver nich an de angeven Padd finnen.
    De Datei weer: %s
    Wenn dat in eenem Internett-Speel passeert, hett de Weert wull eene Datei utköört, wat du nich hest. De Weert sall di eene sülke Datei egentlik schicken, aver se is villicht noch nich ganz överdragen?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
nds: De utköört Datei kann nich funnen worden. Wenn se di nich automatisk överdragen word, informeer bidde de Weert över deeses Probleem.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
nds: Kann de Schrieven »%s« för de Upgaav tum Winnen nich laden.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
nds: Instellens för Speel för mennig Spelers

en: Choose Game
nds: Speel utkören

en: Choose Replay
nds: Upteken utkören

en: Show Filenames
nds: Wies Namen vun de Dateien

en: Load this replay
nds: Deeses Upteken laden

en: Return to the multiplayer game setup
nds: Torügg to de Speel-Instellens för mennig Spelers

en: Return to the single player menu
nds: Torügg to de Speel-Instellens för eenen Speler

en: Load this game
nds: Deeses sekert Speel laden

en: Version Mismatch
nds: Falsk Versioon

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
nds: Deeses Upteken is mit eener annern Versioon vun Widelands maakt worden. Villicht gaht dat doch, aver wahrschienelker word sik dat verschuven of gaar nich eerst laden.
    
    Bidde melle keene Fehlers, wat uptreden, as du deeses Upteken ankiekst.
    
    Willst du dat Upteken nu doch ankieken?

en: Online Game Settings
nds: Internett-Speel-Instellens

en: Save
nds: Sekern

en: Log in to a registered account.
nds: As vermarkt Bruker anmellen.

en: Nickname:
nds: Spitznaam:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
nds: unbekannt

en: Please enter a nickname!
nds: Bidde eenen Spitznaam ingeven!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
nds: Giff een gültigen Spitznaam in. Deeser Weert düür nix as engelske Bookstavens, Tahlen un de Tekens @ . + - _ enthollen.

en: Please enter your password!
nds: Bidde giff dien Kennwoord in!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
nds: Kann keen Speel begünnen!
    Fehler-Naricht:
    %s

en: Begin a new game
nds: Een nejes Speel begünnen

en: New Game
nds: Nejes Speel

en: New Random Game
nds: Nejes tofällig Speel

en: Create a new random match
nds: Een nejes tofällig Speel inrichten

en: Campaigns
nds: Rutfödderungs-Riegen

en: Play a campaign
nds: Eene Rutfödderungs-Riege spölen

en: Tutorials
nds: Inföhrens

en: Play one of our beginners’ tutorials
nds: Een vun uns’ Inföhrens för neje Spelers spölen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
nds: Speel laden

en: Continue a saved game
nds: Een sekert Speel wiederspölen

en: Continue Playing
nds: Wiederspölen

en: Map: %s
nds: Kaart: %s

en: Win Condition: %s
nds: Upgaav tum Winnen: %s

en: Gametime: %s
nds: Speeltied: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
nds: Sekert: %s

en: Online Game
nds: Internett-Speel

en: Join the Widelands lobby
nds: De Widelands-Deel betreden

en: Log in as a registered user
nds: As vermarkt Bruker anmellen

en: LAN / Direct IP
nds: LAN / IP stracks

en: Play a private online game
nds: Privates Speel över ’t Internett spölen

en: Create a new empty map
nds: Eene neje lege Kaart maken

en: Create a new random map
nds: Eene neje tofällig Kaart maken

en: Edit an existing map
nds: Eene Kaart bewarken

en: Continue Editing
nds: Wiederbewarken

en: Single Player…
nds: Een Speler …

en: Multiplayer…
nds: Mennig Spelers …

en: Editor…
nds: Bewarker …

en: Begin or load a single-player campaign or free game
nds: Eene Rutfödderung of frejes Speel för eenen Speler begünnen of wiederspölen

en: Play with your friends over the internet
nds: Mit dienen Fründen över ’t Internett spölen

en: Launch the map editor
nds: De Kaart-Bewarker opmaken

en: Watch Replay
nds: Upteken ankieken

en: Watch the replay of an old game
nds: Dat Upteken vun eenem ollen Speel ankieken

en: Add-Ons
nds: Verwiederns

en: Install and manage add-ons
nds: Verwiederns installeren un verwalten

en: Options
nds: Instellens

en: Technical and game-related settings
nds: Techniske un Speel-wichtige Instellens

en: Readme, License, and Credits
nds: Leesmi, Lizenz un well dat maakt hett

en: Exit Widelands
nds: Widelands verlaten

en: Quit the game
nds: Dat Speel verlaten

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug" or "Release")
en: Version %1$s
nds: Versioon %1$s

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
nds: (C) %1%-%2% vun de Widelands Entwickeln-Klottje · Vergünnt unner de GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
nds: Verschuvig Verwiedern funnen

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
nds: Een anknipst Verwiedern maakt bekennterwies Verschuvens. Büst du seker, dat du wiedermaken willst?

en: No tribes found!
nds: Keene Völkers funnen!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
nds: Keene Völkers sünd in data/tribes/initialization/[volknaam]/init.lua funnen worden.

en: invalid tribe ‘%s’
nds: Ungültig Volk »%s«

en: Saved Players
nds: Sekert Spelers

en: Player %u: –
nds: Speler %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
nds: Speler %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
nds: Över de Kaart

en: Scenario Details
nds: Över de Rutfödderung

en: Hint: %s
nds: Tipp: %s

en: No map selected
nds: Keene Kaart utköört

en: (no map)
nds: (keene Kaart)

en: Choose Map
nds: Kaart utkören

en: Show all maps
nds: Wies all Kaarten

en: Show original map names
nds: Wies echte Namen vun de Karten

en: Official & Unofficial
nds: Offiziell & Nich offiziell

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
nds: Elkeen Klottjen

en: Balanced & Unbalanced
nds: Utgleken & Nich utgleken

[ctx: balancing]
en: Unspecified
nds: Nich angeven

en: Back
nds: Torügg

en: Back to ‘%s’
nds: Torügg to »%s«

en: Close window
nds: Fenster dichtmaken

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
nds: Vertikaal rollen

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
nds: Horizontaal rollen

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
nds: In elkeen Richt rollen

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
nds: (normaal)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
nds: Keens

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Vertical"
en: Vertical
nds: Vertikaal

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
nds: Horizontaal

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
nds: Beide

en: Scroll Setting Conflict
nds: Rollen-Instellens-Probleem

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
nds: »%1$s%2$s« gifft een Probleem mit »%3$s«. Bidde köör wat anner ut of änner eerst de anner Instellen.

en: Reset Scrolling
nds: Rollen torüggsetten

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
nds: De Rollen-Instellens up de Normaalweerten torüggsetten, wat för normaale Musen mit eenem Rad anraden worden

en: Set for Touchpad
nds: För Tastfeld setten

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
nds: Sett »Kaart vergrotern« un »Kaart verschuven« up de Weerten, wat för een Tastfeld un anner Musen mit eenem vertikaal un ok eenem horizontaal Rad anraden worden.

en: Apply Scrolling
nds: Rollen anwennen

en: Apply scroll settings
nds: Rollen-Instellens anwennen

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
nds: Kaart vergrotern

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
nds: Kaart verschuven

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
nds: Speel-Gauheid ännern

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
nds: Bewarker-Warktüüg-Grött ännern

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
nds: Rollen-Richt för ’t Vergrotern vun de Kaart umkehren:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
nds: Rollen-Richt för ’t Listenwessler-Wesseln umkehren:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
nds: Rollen-Richt för ’t groter un lütter Maken umkehren:

en: Fix inverted horizontal scrolling
nds: Umdreiht horizontaal Verschuven ofhelpen

en: An SDL bug in some configurations causes horizontal scroll to be inverted. We try to detect them, but if we got it wrong, you can fix it here. Please report if you need to turn this on, so that we can improve the detection.
nds: Um eenen Fehler in SDL is dat horizontaal Verschuven of un an falsk herum. Wi versöken, dat uttofinnen, aver wenn wi dat nich henkriegen, kannst du dat hier ofhelpen. Bidde mell uns, wenn du dat anmaken muttst, daarmit wi dat Utfinnen verbetern könen.

en: Send feedback
nds: Rückmellen schicken

en: Scroll Settings Conflict
nds: Rollen-Instellens-Probleem

en: ‘%1$s’ or ‘%2$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
nds: »%1$s« of »%2$s« gifft een Probleem mit de anraadt Instellens. De Instellens, wat Problemen maken, ok ännern?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
nds: Rückmellen över dat umdreiht horizontaal Verschuven schicken

note: * TRANSLATORS: %s is a URL
en: Please help us improve the detection of inverted horizontal scrolling. To do so, please report at %s that horizontal scroll direction is wrong with your configuration. Please include the below technical information.
nds: Bidde hülp uns, dat Utfinnen vun umdreiht horizontaal Verschuven to verbetern. Mell daarto bidde unner %s, dat de horizontaal Verschuvens-Richt up dien Systeem falsk is. Bidde föög daar de technisk Informatioon unnen to.

en: Role
nds: Rulle

en: Divergent Player Name
nds: Verschedene Speler-Namen

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
nds: De Speler-Naam vun de utköört Stee (%1%) is anners as diener (%2%). Willst du deese Stee würrelk nehmen?

en: Spectator
nds: Tokieker

en: Type
nds: Aard

en: Team
nds: Klottje

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
nds: Tofälliger künstelk Speler

en: Shared in
nds: Deelt

en: Closed
nds: Dicht

en: Human
nds: Minske

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
nds: Mit Speler %u deelt

en: Start type is set via the scenario
nds: De Anfangs-Bedingungen leggt de Rutfödderung fast

en: No Team
nds: Keen Klottje

en: Team %d
nds: Klottje %d

en: Clients
nds: Gasten

en: Begin LAN Game
nds: LAN-Speel begünnen

en: List of games in your local network:
nds: Liste vun Speelen in dien stedenwies Nett

en: Your nickname:
nds: Dien Spitznaam:

en: Host to connect:
nds: Weert tum Verbinnen:

en: Load previous host
nds: Vörigen Weert laden

en: Host a new game
nds: Nejes Speel upsetten

en: Host
nds: Weert

en: State
nds: Tostand

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
nds: Giff een gültigen Spitznaam in. Deeser Weert düür nix as engelske Bookstavens, Tahlen un de Tekens @ . + - _ enthollen, un dat dör nich »team« wesen.

en: Invalid Address
nds: Adress ungültig

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
nds: De angeven Weerts-Naam of Adress is ungültig, daar kann man nich mit verbinnen.

en: Apply
nds: Anwennen

en: Language
nds: Spraak

en: Window Size
nds: Fenster-Grött

en: Grab Input
nds: Ingaven fangen

en: Use system mouse cursor
nds: Systeem-Muuswieser bruken

en: Maximum FPS:
nds: Hoogste FPS-Tahl:

en: Accessibility mode for tooltips
nds: Muushülptexten für Togangelkheid faststeken

en: Snap windows only when overlapping
nds: Fensters blot dann annannerbinnen, wenn se övernanner liggen

en: Dock windows to edges
nds: Fensters an Rannen fastbinnen

en: Animate automatic map movements
nds: Automatiske Kaart-Bewegens spölen

en: Distance for windows to snap to other panels:
nds: Ofstand dat Fensters an anner Rannen binnen

en: Distance for windows to snap to borders:
nds: Ofstand dat Fensters an de Rand binnen

en: Edit keyboard and mouse actions…
nds: Knöppboord- un Muus-Befehlen bewarken …

en: Save game automatically every:
nds: Speel automatisk sekern all:

en: Maximum number of autosave files:
nds: Hoogste Tahl vun Dateien vun automatiskem Sekern:

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
nds: Dateien mit Widelands-Daten (Kaarten, Uptekens un sekert Speelen) spaarsam sekern

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
nds: Sync-Streamen in Internett-Speelen schrieven, um Verschuvens to unnersöken

en: Show Census
nds: Namen vun Husen wiesen

en: Show Status
nds: Tostand wiesen

en: Show Soldier Levels
nds: Soldaten-Stand wiesen

en: Show Buildings
nds: Husen wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
nds: Arbeidsgewest-Övernannerliggen wiesen

en: Start building road after placing a flag
nds: Na de Fahnenbauen Straat bauen

en: Show in-game chat with transparent background
nds: Wies de Snack im Speel sünner Achtergrund

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
nds: Blot een Beluren-Fenster bruken

en: Display system time in the info panel
nds: Systeemtied in de Infobalken wiesen

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
nds: Diagonales Kart-Verschuven mit de Tahlenblock verlöven

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
nds: Kaart-Sicht verschuven, wenn de Muus bi de Rann vun de Billschirm is

en: Invert click-and-drag map movement direction
nds: Kaart-Klick-un-Treck-Richtung umdreihen

en: Teach me how to play
nds: Lehr mi wo man spöölt

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
nds: Wiederkomen …

en: Interface
nds: Bedeenen

en: Sound
nds: Gedrüüs

en: Saving
nds: Sekern

en: New Games
nds: Neje Spelen

en: In-Game
nds: Im Speel

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
nds: Nooit

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
nds: Heler Billschirm

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
nds: Grot

en: Try system language
nds: Spraak vun de Reekner versöken

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
nds: De Översetten na %s is kumpleet.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
nds: De Översetten na %1% is to %2%%% kumpleet.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
nds: Wenn du mit de Översetten helpen willst, besöök bidde %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
nds: De Tofallskaarten-Maker is noch nich perfekt. Up de Kaarten, wat he maakt, kann man meestens – man nich alltieden – good spölen. Seefahrt un künstelk Schatten worden nich unnerstütt. Verwiederns in de Delen Welt, Völkers un Schrieven sünd in tofällig Spelen utknipst.

en: Map Generation Error
nds: Fehler bi’m Kaart-Maken

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
nds: De Tofallskaarten-Maker hett dat nich daan kregen, eene gode Kaart to maken. Dat passeert of un an, denn de Tofallskaarten-Maker is noch nich perfekt. Bidde versöök dat noch eenmaal mit een bietje annern Instellens.

en: Choose Scenario
nds: Rutfödderung utkören

en: Choose Tutorial
nds: Inföhren utkören

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
nds: Köör een Inföhren vun de List ut un drück »Jau«.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
nds: Rechter Hand kannst du de Beschrieven vun de utkörte Inföhren lesen.

en: Return to campaign selection
nds: Torügg tum Rutfödderungs-Riegen-Utkören

en: Play this scenario
nds: Deese Rutfödderung spölen

en: Play this tutorial
nds: Deese Inföhren spölen

en: The order in which the tutorials should be played
nds: De raden Bört vun de Inföhrens

en: Tutorial Name
nds: Naam vun de Inföhren

en: The number of this scenario in the campaign
nds: Tahl vun Rutfödderungen in de Riege

en: Scenario Name
nds: Naam vun de Rutfödderung

note: * TRANSLATORS: Campaign scenario number table header
en: #
nds: Nr.

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
nds: De Datei-Padd »%s« in de campaigns.lua för Inföhrens is ungültig.

en: Tutorial
nds: Inföhren

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
nds: Schriever

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
nds: Schrievers

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
nds: Du

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Operating System:
nds: Bedrievssysteem:

en: Compiled with SDL version:
nds: Kompileert mit SDL-Versioon:

en: Using SDL version:
nds: Bruukt SDL-Versioon:

en: SDL video driver:
nds: SDL-Biller-Driever:

en: SDL horizontal scroll:
nds: SDL-Horizontaal-Verschuven:

en: assuming inverted
nds: umdreiht annohmen

en: Locale:
nds: Spraak:

en: Home Directory:
nds: Heemverteeknis:

en: Configuration File:
nds: Instellens-Datei:

en: Data Directory:
nds: Dateiverteeknis:

en: Locale Directory:
nds: Spraakverteeknis:

en: Executable Directory:
nds: Utföhrensverteeknis:

en: Copy
nds: Koperen

en: Copy the technical report to the clipboard
nds: De technisk Listen koperen

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
nds: Wiederkomen bewarken

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
nds: Upgaven

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
nds: All utkören

en: Unmark All
nds: Nix utkören

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
nds: Fehler-Naricht:

en: Game data error
nds: Fehler mit de Speel-Daten

en: Widelands could not find the file "%s".
nds: Widelands kunn de Datei »%s« nich finnen.

en: File system error
nds: Dateisysteem-Fehler

en: Empty value of command line parameter: %s
nds: Oorderreeg-Angaav för »%s« is leeg

en: %s can not be combined with other actions
nds: »%s« kann nich tosamen mit anner Dingen bruukt worden

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
nds: Oorderreeg-Befehl »%s« is unbekannt.
    Villicht föhlt een »=«?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
nds: --xres/--yres, --maximized un --fullscreen könen nich tosamen bruukt worden

en: Unknown command line parameter: %s
nds: Oorderreeg-Befehl »%s« is unbekannt

en: Game ended unexpectedly
nds: Speel ennt unverwacht

en: Unexpected error during the game
nds: Unverwachter Fehler bi’m Spölen

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
nds: Bi’m Spölen is een Fehler uptreden. De Fehler seggt:
    
    %1$s
    
    Bidde melle deeses Probleem, daarmit wi Widelands beter maken könen. Du finnst wichtige Mellungen in de Normaal-Utgaav (unner Windows is dat stdout.txt). Du bruukst Versioon %2$s.
    
    Bidde föög deese Informatioon to de Fehler-Mellen hento.
    
    Sall Widelands versöken, dat Speel in deesem Noodfall to sekern? Mennigmaal – aver nich alltieden – kann man dat laden un wiederspölen.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
nds: Dat Speel hett um dat unverwacht ennt:
    
    %s
    
    Sall Widelands versöken, dat Speel in deesem Noodfall to sekern? Mennigmaal – aver nich alltieden – kann man dat laden un wiederspölen.

en: Emergency save failed
nds: Noodfall-Sekern fehlslaan

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
nds: Dat dood uns Leid, aver Widelands hett dat nich daan kregen, dat Speel im Noodfall to sekern. Grund:
    
    %s

en: Warehouse
nds: Kraamhuus

en: Port
nds: Muu

en: Minor Training Site
nds: Lütte Övens-Boen

en: Major Training Site
nds: Grote Övens-Boen

en: Primary Small Military Site
nds: Eerste lütte Soldateree-Boo

en: Secondary Small Military Site
nds: Twede lütte Soldateree-Boo

en: Primary Medium Military Site
nds: Eerste middelgrote Soldateree-Boo

en: Secondary Medium Military Site
nds: Twede middelgrote Soldateree-Boo

en: Tower
nds: Toorn

en: Fortress
nds: Schanz

en: Woodcutter’s House
nds: Boomslageree

en: Forester’s House
nds: Förster-Huus

en: Quarry
nds: Flintslagerhuus

en: Primary Building Materials Industry
nds: Eerstes Baukraam-Produzeren

en: Secondary Building Materials Industry
nds: Twedes Baukraam-Produzeren

en: Tertiary Building Materials Industry
nds: Dardes Baukraam-Produzeren

en: Fishing
nds: Fisken

en: Hunting
nds: Jagen

en: Fish/Meat Replenishing
nds: Fiss/Fleesk nafüllen

en: Primary Farm
nds: Eerste Buurderee

en: Secondary Farm
nds: Twede Buurderee

en: Mill
nds: Möhlen

en: Bakery
nds: Backeree

en: Brewery
nds: Broeree

en: Smokery
nds: Rökelkamer

en: Tavern
nds: Kneipe

en: Ore Smelting
nds: Kluten Smelten

en: Tool Smithy
nds: Warktüügsmee

en: Weapon Smithy
nds: Wapensmee

en: Armor Smithy
nds: Panzersmee

en: Weaving Mill
nds: Spinnweelmöhlen

en: Shipyard
nds: Warft

en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

en: Scouting
nds: Bespejen

en: Barracks
nds: Kasern

en: Second Carrier
nds: Tweder Lastendrager

en: Charcoal
nds: Holtköhl

en: Stone Mine
nds: Steen-Bargwark

en: Coal Mine
nds: Köhle-Bargwark

en: Iron Mine
nds: Iesen-Bargwark

en: Gold Mine
nds: Gold-Bargwark

en: Agricultural Producer
nds: Buurderee-Produzeren

en: Primary Agricultural Consumer
nds: Eerster Buurderee-Bruker

en: Secondary Agricultural Consumer
nds: Tweder Buurderee-Bruker

en: Alternative Industry
nds: Wiedere Weertskupp

en: Industry Support
nds: Weertskupp-Unnerstütten

en: Terraforming
nds: Landwinnen

en: Singleplayer
nds: Een Speler

en: Multiplayer
nds: Mennig Spelers

en: Editor – Load Map
nds: Bewarker – Lade Kaart

en: Editor – New Map
nds: Bewarker – Neje Kaart

en: Editor – New Random Map
nds: Bewarker – Neje tofällig Kaart

en: About
nds: Över

en: Internet Login
nds: Internett-Instellens

en: Toggle Building Spaces
nds: Rüümte tum Bauen wiesen of verbargen

en: Toggle Minimap
nds: Lütt Kaart wiesen of verbargen

en: Encyclopedia
nds: Tum Naslaan

en: Cut Text
nds: Text utsnieden

en: Copy Text
nds: Text koperen

en: Paste Text
nds: Text infögen

en: Select All
nds: All utkören

en: Delete Item
nds: Ding wegdoon

en: Tooltip Accessibility Mode Key
nds: Knoop för Muushülptexten-Togangelkheid

en: Toggle Fullscreen
nds: Heler Billschirm an- of utknipsen

en: Take Screenshot
nds: Billschirmfoto maken

en: Zoom In
nds: Vergrotern

en: Zoom Out
nds: Verkleenern

en: Reset Zoom
nds: Vergrotern torüggsetten

en: Jump to Next Location
nds: To de anner Stee gahn

en: Jump to Previous Location
nds: To de lesten Stee gahn

en: Menu
nds: Menü

en: Info Tool
nds: Informatioons-Warktüüg

en: Players Menu
nds: Spelers-Menü

en: Toggle Grid
nds: Gadder wiesen of verbargen

en: Toggle Immovables
nds: Faste Dingen wiesen of verbargen

en: Toggle Animals
nds: Deerten wiesen of verbargen

en: Toggle Resources
nds: Mineraale wiesen of verbargen

en: Toggle Maximum Build Spaces
nds: Gröttste Rüümte tum Bauen wiesen of verbargen

en: Set Toolsize to %d
nds: Warktüüg-Grött up %d setten

en: Toggle Census
nds: Namen vun Husen wiesen of verbargen

en: Toggle Status Labels
nds: Tostand-Texten wiesen of verbargen

en: Toggle Soldier Levels
nds: Soldaten-Stand wiesen of verbargen

en: Toggle Buildings Visibility
nds: Sicht up Husen wiesen of verbargen

en: Toggle Overlapping Workareas
nds: Arbeidsgewest-Övernannerliggen wiesen of verbargen

en: General Statistics
nds: Tahlen över Allgemeens

en: Ware Statistics
nds: Tahlen över Waren

en: Building Statistics
nds: Tahlen över Husen

en: Stock Inventory
nds: Bestand-Fenster

en: Soldier Statistics
nds: Tahlen över Soldaten

en: Seafaring Statistics
nds: Tahlen över Seefahrt

en: Decrease Game Speed by 1×
nds: Speel-Gauheid um 1× minnern

en: Decrease Game Speed by 0.25×
nds: Speel-Gauheid um 0,25× minnern

en: Decrease Game Speed by 10×
nds: Speel-Gauheid um 10× minnern

en: Increase Game Speed by 1×
nds: Speel-Gauheid um 1× verhogen

en: Increase Game Speed by 0.25×
nds: Speel-Gauheid um 0,25× verhogen

en: Increase Game Speed by 10×
nds: Speel-Gauheid um 10× verhogen

en: Reset Game Speed
nds: Speel-Gauheid torüggsetten

en: Pause
nds: Anhollen

en: Scroll to Starting Field
nds: Tur Anfangsstee gahn

en: Chat
nds: Snack

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
nds: Speel sekern

en: Messages: Go to Location
nds: Narichten: Tur Stee gahn

en: Messages: Show All
nds: Narichten: All wiesen

en: Messages: Show Geologists’ Messages
nds: Narichten: Narichten vun Schattsökers wiesen

en: Messages: Show Economy Messages
nds: Narichten: Weertskupp-Narichten wiesen

en: Messages: Show Seafaring Messages
nds: Narichten: Seefahrt-Narichten wiesen

en: Messages: Show Military Messages
nds: Narichten: Soldateree-Narichten wiesen

en: Messages: Show Scenario Messages
nds: Narichten: Rutfödderungs-Narichten wiesen

en: Seafaring: Go to Ship
nds: Seefahrt: Tum Schipp gahn

en: Seafaring: Watch Ship
nds: Seefahrt: Schipp beluren

en: Seafaring: Open Ship Window
nds: Seefahrt: Schippfenster opmaken

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
nds: Seefahrt: Schippfenster opmaken un tum Schipp gahn

en: Seafaring: Show All Ships
nds: Seefahrt: All Schippen wiesen

en: Seafaring: Show Idle Ships
nds: Seefahrt: Lege Schippen wiesen

en: Seafaring: Show Transport Ships
nds: Seefahrt: Schippen up Schipperee wiesen

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
nds: Seefahrt: Söken bi’m Wachten wiesen

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
nds: Seefahrt: Söken bi’m Utförsken wiesen

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
nds: Seefahrt: Söken mit Rüümte för Muden wiesen

en: Set Landmark #%d
nds: Stee #%d marken

en: Go To Landmark #%d
nds: To markter Stee #%d gahn

[ctx: hotkey]
en: Shift
nds: Umschalt

[ctx: hotkey]
en: Ctrl
nds: Strg

[ctx: hotkey]
en: Space
nds: Leegtast

[ctx: hotkey]
en: Menu
nds: Menü

[ctx: hotkey]
en: Pause
nds: Paus

[ctx: hotkey]
en: Page Up
nds: Bild rup

[ctx: hotkey]
en: Page Down
nds: Bild runner

[ctx: hotkey]
en: Home
nds: Pos1

[ctx: hotkey]
en: End
nds: Ende

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
nds: Pieltast na links

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
nds: Pieltast na rechts

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
nds: Pieltast na boven

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
nds: Pieltast na unnern

[ctx: hotkey]
en: Insert
nds: Einfg

[ctx: hotkey]
en: Delete
nds: Entf

[ctx: hotkey]
en: Backspace
nds: Rücktast

[ctx: hotkey]
en: Caps Lock
nds: Faststelltast

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
nds: Num-Lock-Tast

[ctx: hotkey]
en: Scroll Lock
nds: Rollen-Tast

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
nds: Tahlenblock 1

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
nds: Tahlenblock 2

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
nds: Tahlenblock 3

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
nds: Tahlenblock 4

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
nds: Tahlenblock 5

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
nds: Tahlenblock 6

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
nds: Tahlenblock 7

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
nds: Tahlenblock 8

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
nds: Tahlenblock 9

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
nds: Tahlenblock 0

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
nds: Tahlenblock ,

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
nds: Tahlenblock +

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
nds: Tahlenblock -

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
nds: Tahlenblock *

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
nds: Tahlenblock /

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
nds: Tahlenblock Enter

en: (disabled)
nds: (utknipst)

en: Fastplace #%i
nds: Fixbau #%i

en: Destroy building?
nds: Huus ofbrannen?

en: Do you really want to destroy this building?
nds: Willst du deeses Huus würrelk ofbrannen?

en: Dismantle building?
nds: Huus plattrieten?

en: Do you really want to dismantle this building?
nds: Willst du deeses Huus würrelk plattrieten?

en: Preserve wares
nds: Waren behollen

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
nds: Elkeen Waar, wat noch im Huus is, word vun de Baukeerl rutsmieten. Dat Plattrieten düürt dann langer.

en: Enhance building?
nds: Huus utbauen?

en: Do you really want to enhance this building?
nds: Willst du deeses Huus würrelk utbauen?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
nds: Pass up, wenn de Feind in de Naberskupp is!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
nds: Elkeen Waar, wat noch im Huus is, word vun de Baukeerl rutsmieten. Dat Utbauen düürt dann langer.

en: Sink the ship?
nds: Schipp in de Grund jagen?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
nds: Willst du de %s würrelk in de Grund jagen?

en: Cancel expedition?
nds: Söke ofbreken?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
nds: Willst du de lopend Söke würrelk ofbreken?

en: Attack
nds: Angriff

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
nds[0]: %u Soldat
nds[1]: %u Soldaten

en: Number of soldiers
nds: Tahl vun Soldaten

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
nds: Minner Soldaten schicken. Holl de Strg-Tast drückt, um keene Soldaten to schicken

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
nds: Mehr Soldaten schicken. Holl de Strg-Tast drückt, um so völe Soldaten as mögelk to schicken

en: Start attack
nds: Angriepen

en: Attackers:
nds: Angriepers:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
nds: Klick up eenen Soldat, um hüm vun de List vun Angriepers wegtodoon

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
nds: Holl de Strg-Tast drückt, um all Soldaten vun de List wegtodoon

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
nds: Holl de Umschalt-Tast drückt, um all Soldaten bit tu hüm, waar du henwiest, vun de List wegtodoon

en: Not attacking:
nds: Griepen nich an:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
nds: Klick up eenen Soldat, um hüm up de List vun Angriepers to setten

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
nds: Holl de Strg-Tast drückt, um all Soldaten up de List to setten

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
nds: Holl de Umschalt-Tast drückt, um all Soldaten bit tu hüm, waar du henwiest, up de List to setten

en: Destroy target
nds: Dat Huus ofbrannen

en: Destroy the target building instead of conquering it
nds: Dat angriepen Huus nich innehmen, sünnern ofbrannen

en: Show Debug Window
nds: Unnersöken-Fenster wiesen

en: Center view on this
nds: Hierher springen

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
nds: GH: %1$u/%2$u  AG: %3$u/%4$u  VT: %5$u/%6$u  UW: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
nds: (keen Huus utköört)

en: Owned:
nds: Hett:

en: Under construction:
nds: Word beschickt:

en: Low productivity threshold:
nds: Wöörde is leeg wenn lütter as:

en: Show previous building
nds: Vörig Huus wiesen

en: Show next building
nds: Anner Huus wiesen

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
nds: Husen worden as lege Wöörde tellt, wenn hör Wöörde sünner deese Tahl fällt.

en: Small buildings
nds: Lütte Husen

en: Medium buildings
nds: Middelmatig Husen

en: Big buildings
nds: Grote Husen

en: Mines
nds: Bargwarken

en: Ports
nds: Muden

en: Low productivity:
nds: Lege Wöörde:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
nds: Soldaten hapern:

en: Muted – click to unmute
nds: Stummknipst – tum Luudmaken klicken

en: Mute this building’s messages
nds: De Narichten vun deesem Huus stummknipsen

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
nds: All deese Husen stummknipst – tum Luudmaken klicken

en: Mute all buildings of this type
nds: All deese Husen stummknipsen

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
nds: Wiedermaken

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
nds: Anhollen

en: Enhance to %s
nds: To %s utbauen

en: Construction costs:
nds: Beschickens-Kösten:

en: Destroy
nds: Ofbrannen

en: Dismantle
nds: Plattrieten

en: Returns:
nds: Gifft torügg:

en: Watch the scout
nds: De Bespejer beluren

en: Hide work area
nds: Arbeidsgewest verbargen

en: Show work area
nds: Arbeidsgewest wiesen

en: Start an expedition
nds: Söke anfangen

en: Cancel the expedition
nds: Söke ofbreken

en: Building materials
nds: Baukraam

en: Stop this building’s work after completion
nds: Deeses Huus na de Beschicken anhollen

en: Stopped
nds: Anhollen

en: Prefer heroes
nds: Helden vörtrecken

en: Prefer rookies
nds: Snöttbaarten vörtrecken

en: Normal policy
nds: Keen Vörrang, keen Groll

en: Preferably store selected wares here
nds: Utköört Waren mit Vörrang hier verwahren

en: Do not store selected wares here
nds: Utköört Waren hier nich verwahren

en: Remove selected wares from here
nds: Utköört Waren vun hier wegbrengen

en: Ware settings to apply after construction
nds: Waar-Instellens, wat na de Beschicken bruukt worden sallen

en: Worker settings to apply after construction
nds: Arbeider-Instellens, wat na de Beschicken bruukt worden sallen

en: Start an expedition from this port after completion
nds: Begünn eene Söök, nadeem deese Muu beschickt worden is

en: Settings to apply after construction
nds: Instellens, wat na de Beschicken bruukt worden sallen

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
nds: Tahl vun Steden minnern. Holl de Strg-Tast drückt, um de Tahl up de lüttsten verlöövten Weert to setten

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
nds: Tahl vun Steden verhoogen. Holl de Strg-Tast drückt, um de Tahl up de grootsten verlöövten Weert to setten

en: Economy options
nds: Weertskupp-Instellens

en: Decrease target by 10
nds: End-Tahl um 10 minnern

en: Decrease target
nds: End-Tahl minnern

en: Toggle infinite target
nds: Enn sünner Tahl an- of utknipsen

en: Increase target
nds: End-Tahl anhogen

en: Increase target by 10
nds: End-Tahl um 10 anhogen

en: Profile to apply to the selected items
nds: Deese Vörinstellen för de utköörten Dingen bruken

en: Save target settings
nds: End-Tahl-Instellens sekern

en: The profile name cannot be empty
nds: De Naam för eene Vörinstellen kann nich leeg wesen

en: The default profile cannot be overwritten
nds: De Normaal-Vörinstellen kann nich överschrieven worden

en: Save the profile under this name
nds: De Vörinstellen mit deesem Naam sekern

en: The predefined profiles cannot be deleted
nds: De normaalen Vörinstellens könen nich lösket worden

en: Delete the selected profiles
nds: Utköörte Vörinstellens lösken

en: Overwrite?
nds: Överschrieven?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
nds: Eene Vörinstellen mit deesem Naam gifft ’t al. Willst du se utwesseln?

en: Save Profile
nds: Vörinstellen sekern

en: Existing Profiles
nds: Vörinstellens

en: Build small building
nds: Bau een lüttes Huus

en: Build big building
nds: Bau een grotes Huus

en: Build medium building
nds: Bau een middelmatigs Huus

en: Build port building
nds: Bau een Muu

en: Action
nds: Doo wat

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
nds: Sall bold vun eenem Arbeider wegmaakt worden – tum Ofbreken klicken

en: Immovable Actions
nds: Faste Dingen

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
nds: Deeses fast Ding bold vun eenem gadelk Arbeider wegmaken laten

en: Build road
nds: Bau eene Straat

en: Build waterway
nds: Priel bauen

en: Destroy this flag
nds: Deese Fahn wegmaken

en: Configure this flag’s economy
nds: Weertskupp-Instellens för deese Fahn hör Weertskupp

en: Send geologist to explore site
nds: Een Schattsöker sall deese Stee unnersöken

en: Send scout to explore surroundings
nds: Bespejer stüren, um dat Gewest uttoförsken

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
nds: Du muttst deese Fahn mit eenem Bespejer-Huus verbinnen, ehr du hier eenen Bespejer henstüren kannst.

en: Place a flag
nds: Fahn upstellen

en: Destroy a road
nds: Straat wegmaken

en: Destroy a waterway
nds: Priel wegmaken

en: Watch field in a separate window
nds: Deese Stee in eenem nejen Fenster beluren

en: Watch
nds: Beluren

en: Build mines
nds: Bau een Bargwark

en: Build flag
nds: Fahn upstellen

en: Cancel road
nds: Straat nich bauen

en: Cancel road and start building waterway
nds: Straat nich bauen, Priel bauen

en: Build roads
nds: Straten bauen

en: Cancel waterway
nds: Priel nich bauen

en: Cancel waterway and start building road
nds: Priel nich bauen, Straat bauen

en: Build waterways
nds: Prielen bauen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
nds: Ingaav för Schrievens

en: Recipient
nds: Well dat kriggt

en: Unknown Recipient
nds: Unbekannte Persoon

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
nds: Gast is nich mehr verbunnen

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
nds: Een Speler is nich mehr mit de Speel verbunnen. Dat Speel is automatisk sekert worden. Willst du widerspölen?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
nds: Wiederspölen

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
nds: De Speler, de nich mehr verbunnen is, mit de utköörten künstelk Speler utwesseln un wiederspölen

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
nds: Künstelker Speler för de Speler, de nich mehr verbunnen is

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
nds: Speel verlaten

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
nds: Speler mit %s utwesseln

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
nds: Feld unnersöken

en: Accept
nds: Annehmen

en: Reject
nds: Oflehnen

en: %s has invited you to join their team.
nds: %s hett di anboden, to sien Klottje bitotreden.

en: %s wants to join your team.
nds: %s will to dien Klottje bitreden.

en: Leave
nds: Verlaten

en: Leave your current team and become teamless
nds: Dien stedenwies Klottje verlaten uns in keener mehr wesen

en: Resign
nds: Upgeven

en: Give up and become a spectator
nds: Upgeven un een Tokieker worden

en: Join
nds: Bitreden

en: Request to join this player’s team
nds: Anfragen, to deesem Speler sien Klottje bitotreden

en: Invite
nds: Inladen

en: Invite this player to join your team
nds: Deesen Speler in dien Klottje inladen

en: No team
nds: Keene Klottje

en: Team %u
nds: Klottje %u

en: Won at %s
nds: Um %s wunnen

en: Lost at %s
nds: Um %s verloren

en: Resigned at %s
nds: Um %s upgeven

en: Pending Diplomacy Actions
nds: Anstahn Betreckens-Aktioonen

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
nds: Speel würrelk verlaten?

en: Are you sure you wish to exit this game?
nds: Willst du deeses Speel würrelk verlaten?

en: Error Saving Game!
nds: Fehler bi’m Sekern vum Speel!

en: Messages: Inbox
nds: Inkomen Narichten

en: Title
nds: Titel

[ctx: message]
en: Type
nds: Aard

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
nds: Tied

en: Show Archive
nds: Wies olle Narichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
nds: Hierher springen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
nds: Alle Narichten wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
nds: Blot Narichten vun Schattsökers wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
nds: Blot Weertskupp-Narichten wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
nds: Blot Seefahrt-Narichten wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
nds: Blot Soldateree-Narichten wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
nds: Blot Rutfödderungs-Narichten wiesen

en: Messages: Archive
nds: Olle Narichten

en: Show Inbox
nds: Wies inkomen Narichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
nds[0]: De utköörte %d Naricht torügghalen
nds[1]: De utköörten %d Narichten torügghalen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
nds: Utköörte Naricht torügghalen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
nds[0]: De utköörte %d Naricht wegdoon
nds[1]: De utköörten %d Narichten wegdoon

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
nds: Utköörte Naricht wegdoon

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
nds: Gedrüüs-Instellens

en: Game over
nds: Speel över

en: Player Info:
nds: Speler-Informatioon:

en: Elapsed time:
nds: Verstrekene Tied:

en: Continue playing
nds: Wiederspölen

en: Time
nds: Tied

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
nds: Verloren

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
nds: Wunnen

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
nds: Hett upgeven

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: You won!
nds: Du hest wunnen!

en: You lost.
nds: Du hest verloren.

en: %s won!
nds: %s hett wunnen!

en: Team %u won!
nds: Klottje %u hett wunnen!

en: Score
nds: Tahl vun Punkten

en: Team Score
nds: Tahl vun Punkten för de Klottje

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
nds[0]: %d Datei
nds[1]: %d Dateien

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
nds[0]: %1% Verteeknis un %2% utköört:
nds[1]: %1% Verteeknissen un %2% utköört:

en: Directory Name:
nds: Verteeknis-Naam:

en: Error:
nds: Fehler:

en: Map Name:
nds: Naam vun de Kaart:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
nds: Upteken-Anfangstied:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
nds: Speeltied:

en: Widelands Version:
nds: Widelands-Versioon:

en: Win Condition:
nds: Upgaav tum Winnen:

en: Add-Ons:
nds: Verwiederns:

en: Game data error:
nds: Fehler mit de Speel-Daten:

en: Productivity
nds: Wöörde

en: Casualties
nds: Starvfallen

en: Kills
nds: Doodmaakt

en: Military buildings lost
nds: Verlorene Soldateree-Boen

en: Military buildings defeated
nds: Innohmene Soldateree-Boen

en: Civilian buildings lost
nds: Verlorene freedsame Husen

en: Military
nds: Soldateree

en: Info Panel Visibility
nds: Infobalken-Sicht

en: Follow mouse
nds: Muus nagahn

en: Hide
nds: Verbargen

en: Move panel to bottom
nds: Balken na unnern schuven

en: Move panel to top
nds: Balken na boven schuven

en: Cheat mode enabled
nds: Bescheten

en: Priority: Very Low
nds: Wichtigheid: Bannig leeg

en: Priority: Low
nds: Wichtigheid: Leeg

en: Priority: Normal
nds: Wichtigheid: Normaal

en: Priority: High
nds: Wichtigheid: Hoog

en: Priority: Very High
nds: Wichtigheid: Bannig hoog

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
nds: Verhoog de Tahl vun Waren, wat du hier verwahren willst

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
nds: Minner de Tahl vun Waren, wat du hier verwahren willst

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
nds: Holl de Umschalt-Tast drückt, um dat för all Waren up eenmaal to verhoogen

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
nds: Holl de Umschalt-Tast drückt, um dat för all Waren up eenmaal to minnern

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
nds: Holl de Strg-Tast drückt, um all vun deeser Waar to verlöven

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
nds: Holl de Strg-Tast drückt, um nix vun deeser Waar to verlöven

en: Remove ware
nds: Waar wegdoon

en: Add ware
nds: Waar hentofögen

en: Hide controls
nds: Stüren verbargen

en: Show controls
nds: Stüren wiesen

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
nds: Kaart-Sicht

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
nds: Lütt Kaart verbargen

en: Show Minimap
nds: Lütt Kaart wiesen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
nds: Vergrotern

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
nds: Vergrotern torüggsetten

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
nds: Verkleenern

en: Road length: %u
nds: Straatenlängde: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
nds: Priellängde: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
nds: Billschirmfoto to sekern fehlslagen!

en: Screenshot saved
nds: Billschirmfoto sekert

note: * TRANSLATORS: This is a game speed value
en: %1$u.%2$u×
nds: %1$u,%2$u×

en: PAUSE
nds: PAUS

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
nds: Speel-Gauheid

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
nds: Strg+Umschalt+Leegtast

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
nds: Instellens för Gedrüüs un Musik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
nds: Rutfödderung neei begünnen

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
nds: Willst du deese Rutfödderung würrelk neei begünnen?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
nds: Namen vun Husen verbargen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
nds: Tostand verbargen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
nds: Soldaten-Stand verbargen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
nds: Husen verbargen

en: Speed +
nds: Gauheid +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
nds: De Speel-Gauheid anhogen

en: Speed -
nds: Gauheid -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
nds: De Speel-Gauheid minnern

en: Resume
nds: Wiedermaken

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
nds: Wiederspölen

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
nds: Dat Speel anhollen

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
nds: Tahlen över alls

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
nds: Seefahrt

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
nds: Soldaten

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
nds: Bestand

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
nds: Arbeidsgewest-Övernannerliggen verbargen

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
nds: Of Arbeidsgewesten, wat övernanner liggen, wiest worden sallen, wenn du eene Baustee baust

en: %u new message | %u new messages
nds[0]: %u neje Naricht
nds[1]: %u neje Narichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
nds: Deeses Upteken wegdoon

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
nds: Deeses Speel wegdoon

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
nds: Deese Uptekens wegdoon

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
nds: Deese Speels wegdoon

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
nds: Offiziell

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
nds: Nich offiziell

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
nds: Utgleken

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
nds: Nich utgleken

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
nds: Fähren

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
nds: Künstelk Schatten

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
nds: All freei

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
nds: 1 tegen 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
nds: Klottjen vun 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
nds: Klottjen vun 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
nds: Klottjen vun 4

en: No Author
nds: Keen Schriever

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
nds: na boven

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
nds: leeg

en: Directory
nds: Verteeknis

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
nds: De echte Naam vun deese Kaart: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
nds: De Naam vun deese Kaart in dien Spraak: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
nds: Tipp

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
nds: Sp.

en: Filename
nds: Datei-Naam

en: The name of the map or scenario
nds: De Naam vun de Kaart of Rutfödderung

en: Size
nds: Grött

en: The size of the map (Width x Height)
nds: De Grött vun de Kaart (Breddt × Höcht)

en: Map Name
nds: Naam vun de Kaart

en: Owner
nds: Besitter

en: Roads
nds: Straten

en: Zoom
nds: Vergrotern

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
nds[0]: %1% Dag
nds[1]: %1% Daag

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
nds[0]: %1% St.
nds[1]: %1% St.

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
nds[0]: %1% Men.
nds[1]: %1% Men.

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
nds: Dagen

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
nds: Stünnen

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
nds: Menüten

en: game
nds: Speel

en: Additional item
nds: Ding daarto

en: (Empty)
nds: (Nix)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
nds: Hier

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
nds: Fehlt

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
nds: Kummt

en: Exp
nds: Erf.

en: Next Level
nds: Anner Stand

en: Decrease experience by 1
nds: Erfahrung um 1 minnern

en: Increase experience by 1
nds: Erfahrung um 1 verhogen

en: Terminate the employment of the selected worker
nds: De utköört Arbeider utboten

en: (coming)
nds: (kummt)

en: (vacant)
nds: (nich besett)

en: Confirm Deleting File
nds: Datei würrelk wegdoon

en: Confirm Deleting Files
nds: Dateien würrelk wegdoon

en: Do you really want to delete this game?
nds: Willst du deeses Speel würrelk wegdoon?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
nds[0]: Willst du deeses %d Speel würrelk wegdoon?
nds[1]: Willst du deese %d Speels würrelk wegdoon?

en: Error Deleting File!
nds: Kunn Datei nich wegdoon!

en: Error Deleting Files!
nds: Kunn Dateien nich wegdoon!

en: The game could not be deleted.
nds: Dat Speel kunn nich wegdaan worden.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
nds[0]: %d Speel kunn nich wegdaan worden.
nds[1]: %d Speelen kunnen nich wegdaan worden.

en: Do you really want to delete this replay?
nds: Willst du deeses Upteken würrelk wegdoon?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
nds[0]: Willst du deeses %d Upteken würrelk wegdoon?
nds[1]: Willst du deese %d Uptekens würrelk wegdoon?

en: The replay could not be deleted.
nds: Dat Upteken kunn nich wegdaan worden.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
nds[0]: %d Upteken kunn nich wegdaan worden.
nds[1]: %d Uptekens kunnen nich wegdaan worden.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
nds: Deese Datei hett de falsk Formaat un kann nich laden worden. Villicht wurr dat mit eener olleren Versioon vun Widelands maakt.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
nds: Vandaag, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
nds: vandaag um %1%:%2% sekert

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
nds: Güstern, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
nds: güstern um %1%:%2% sekert

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
nds: %2%. %1% %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
nds: sekert am %2$u. %1$s %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
nds: Automatisk Sekern: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
nds: Automatisk Sekern %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
nds: ES

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
nds: W (%1%)

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
nds: MS (%1%)

en: Incompatible: %s
nds: Nich verdragelk: %s

en: Save Date
nds: Seker-Datum

en: The date this game was saved
nds: De Datum as deeses Speel sekert wurr

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
nds: De Datei-Naam vun de sekert Speel un dann de Naam vun de Kaart, of de Naam vun de Kaart un dann de tolest schafft Upgaav.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
nds: Speelaard

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
nds: ES = Een Speler

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
nds: MS = Mennig Spelers

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
nds: W = Mennig Spelers (Weert)

en: Numbers are the number of players.
nds: De Tahlen sünd de Antahlen vun Spelers.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
nds: Aard

en: Filename: Map name (start of replay)
nds: Datei-Naam: Kaart-Naam (Anfang vun de Upteken)

en: Map name (start of replay)
nds: Kaart-Naam (Anfang vun de Upteken)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
nds: Deese Schipp beluren

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
nds: De Schipp-Fenster för deeses Schipp wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
nds: To deese Schipp springen un sien Fenster wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
nds: To deese Schipp springen

[ctx: ship]
en: Name
nds: Naam

[ctx: ship]
en: Status
nds: Tostand

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
nds: All Schippen wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
nds: Lege Schippen wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
nds: Schippen mit Waren un Arbeiders wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
nds: Söken bi’m Wachten wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
nds: Söken bi’m Utförsken wiesen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
nds: Wies Söken wat Rüümte för Muden funnen hebben of een Dörp upsetten

en: Scout towards the north west
nds: Na Noordwesten utförsken

en: Explore the island’s coast clockwise
nds: De Küst vun de Insel rechtsrum utförsken

en: Scout towards the north east
nds: Na Noordoosten utförsken

en: Scout towards the west
nds: Na Westen utförsken

en: Construct a port at the current location
nds: Hier eene Muu bauen

en: Scout towards the east
nds: Na Oosten utförsken

en: Scout towards the south west
nds: Na Südwesten utförsken

en: Explore the island’s coast counter clockwise
nds: De Küst vun de Insel linksrum utförsken

en: Scout towards the south east
nds: Na Südoosten utförsken

en: Sink the ship
nds: Schipp in de Grund jagen

en: Cancel the Expedition
nds: Söke ofbreken

en: Go to destination
nds: Tum Enn springen

en: Go to ship
nds: Tum Schipp springen

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
nds: Söke ofbreken

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
nds: Kann de Söke nich ofbreken, wiel de Schipp keene Muu tum Torüggkomen hett.

en: Health: %u
nds: Gesundheid: %u

en: Attack: %u
nds: Angriff: %u

en: Defense: %u
nds: Verteidigung: %u

en: Evade: %u
nds: Utwieken: %u

en: Overview
nds: Översicht

en: By Attribute
nds: Na Egenskupp

en: Capacity
nds: Steden

en: Click soldier to send away
nds: Klick eenen Soldaten an tum wegstüren

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
nds: Ännert de Luudstarkde. Klick dat an, um ’t to hören.

en: Play your own music in-game
nds: Eegene Musik im Speel hören

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
nds: Du kannst eegene Musik im Speel hören, wenn du diene Musik-Dateien unner <Widelands-Heemverteeknis/music/custom_XX.*> ofleggst (waar »XX« nau twee Tahlen sünd, wat mit 00 begünnen un all um nau eens groter worden). Unnerstütt Dateiformaaten sünd ».mp3« un ».ogg«.

[ctx: sound_options]
en: Music
nds: Musik

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
nds: Snack-Narichten

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
nds: Speel-Narichten

[ctx: sound_options]
en: User Interface
nds: Bedeenen

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
nds: Umgevens-Gedrüüs

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
nds: Dat Gedrüüs is utknipst, wiel de Gedrüüs-Driever een Probleem hett of du dat vun de Oorderreeg so fastleggt hest.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
nds: Beweerten

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
nds: De Tahlen im Bestand mit de Weertskupp-Enn-Tahlen verglieken

en: Red:
nds: Rood:

en: Stock is lower than the target
nds: Bestand is unner de Enn

en: Yellow:
nds: Geel:

en: Stock is equal to the target
nds: Bestand is gliek de Enn

en: Green:
nds: Gröön:

en: Stock is higher than the target
nds: Bestand is boven de Enn

en: Wares (total)
nds: Waren (all)

en: Workers (total)
nds: Arbeiders (all)

en: Wares in warehouses
nds: Waren in Kraamhusen

en: Workers in warehouses
nds: Arbeiders in Kraamhusen

en: Next Mission
nds: Anner Rutfödderung

en: Start the next mission now
nds: Stracks de anner Rutfödderung begünnen

en: Continue playing this mission
nds: De stedenwies Rutfödderung wiederspölen

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
nds: Vörslagen för Klottjen

en: Soldiers in training
nds: Soldaten bi’m Öven

en: Production
nds: Produzeren

en: Consumption
nds: Verbruuk

en: Economy health
nds: Weertskupp-Utglekenheid

en: Remove 10 wares
nds: 10 Waren wegdoon

en: Remove a ware
nds: Waar wegdoon

en: Add a ware
nds: Waar hentofögen

en: Add 10 wares
nds: 10 Waren hentofögen

en: Configure this building’s economy
nds: Weertskupp-Instellens för deeses Huus sien Weertskupp

en: Wares waiting to be shipped
nds: Waren de up een Schipp wachten

en: Workers waiting to embark
nds: Arbeiders de up een Schipp wachten

en: Expedition
nds: Söök

en: Follow
nds: Nagahn

en: Center the main view on this
nds: Hierher springen
