Widelands - en to nl translation catalogue (1455 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
nl: %1$s of %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
nl: %1$s en %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
nl: Geen Ruimte

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
nl: Er was onvoldoende ruimte voor enkele van je startgebouwen en deze zijn niet gebouwd.  Dit stelt je op een achterstand, overweeg om deze kaart opnieuw te beginnen met een eerlijke startpositie.

en: Not enough space
nl: Onvoldoende ruimte

en: No rocks nearby
nl: Geen rotsen dichtbij

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
nl: Er zijn geen rotsen dicht bij je startpositie. Daarom ontvang je meer grondstoffen om je economie een zetje te geven.

en: No trees nearby
nl: Geen bomen dichtbij

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
nl: Er zijn geen bomen dicht bij je startpositie. Daarom ontvang je meer grondstoffen om je economie een zetje te geven.

en: New Objective
nl: Nieuwe doelstelling

en: New Objectives
nl: Nieuwe doelstellingen

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
nl: Geen AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
nl: Normale AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
nl: Zwakke AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
nl: Zeer Zwakke AI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
nl: vals

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
nl: waar

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
nl: jan.

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
nl: feb.

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
nl: mrt.

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
nl: apr.

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
nl: mei

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
nl: jun.

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
nl: jul.

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
nl: aug.

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
nl: sep.

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
nl: okt.

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
nl: nov.

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
nl: dec.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
nl: Gereedschap

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
nl: Toon / Verberg

en: Tool size
nl: Gereedschapsgrootte

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
nl: Nieuwe kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
nl: Nieuwe willekeurige kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
nl: Laad kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
nl: Sla kaart op

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
nl: Kaartopties

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
nl: Verlaat Editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
nl: Verander hoogte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
nl: Verander de terreinhoogte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
nl: Willekeurige hoogte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
nl: Stel de terreinhoogte in met willekeurige waarden

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
nl: Terrein

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
nl: Verander het terrein van de kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
nl: Immobiele objecten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
nl: Toevoegen of verwijderen van niet verplaatsbare objecten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
nl: Dieren

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
nl: Toevoegen of verwijderen van dieren

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
nl: Grondstoffen

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
nl: Instellen of wijzigen van grondstoffen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
nl: Havenlocaties

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
nl: Toevoegen of verwijderen van havenlocaties

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
nl: Spelers

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
nl: Instellen van aantal spelers en hun namen, stammen en startposities

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
nl: Kaartoorsprong

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
nl: Bepaal de positie voor de coördinaten (0,0). Dit zal de linkerbovenhoek van de te genereren minikaart zijn.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
nl: Kaartgrootte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
nl: Verander de kaartgrootte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
nl: Informatie

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
nl: Klik op een veld om er informatie over te tonen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
nl: Verberg Bouwlocaties

en: Show Building Spaces
nl: Toon Bouwlocaties

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
nl: Maximale bouwlocaties verbergen

en: Show Maximum Building Spaces
nl: Maximale bouwlocaties weergeven

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
nl: Schakel om het maximaal beschikbare bouwlocaties weer te geven als alle immobiele objecten (bomen, rotsen, etc.) zijn verwijderd

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
nl: Verberg Raster

en: Show Grid
nl: Toon Raster

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
nl: Verberg Immobiele Objecten

en: Show Immovables
nl: Toon Immobiele Objecten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
nl: Verberg Dieren

en: Show Animals
nl: Toon Dieren

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
nl: Verberg Grondstoffen

en: Show Resources
nl: Toon Grondstoffen

en: Unsupported Format
nl: Niet-ondersteund formaat

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
nl: Widelands kon het bestand "%s" niet laden. Het bestandsformaat lijkt niet compatibel te zijn.

en: Unsaved Map
nl: Kaart niet opgeslagen

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
nl: Deze kaart is niet opgeslagen, weet je zeker dat je wilt afsluiten?

en: Error
nl: Fout

en: Loading map “%s”…
nl: Kaart “%s” laden…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
nl: Geen naam

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Loading world…
nl: Wereld laden...

en: Random Player
nl: Willekeurige Speler

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
nl: Geselecteerd: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
nl: Klik om een gereedschap te selecteren.  Ctrl + klik om meerdere gereedschappen te selecteren.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
nl: Geselecteerd: %s

en: Field Information
nl: Veldinformatie

en: Node
nl: Knooppunt

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
nl: Coördinaten: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
nl: klein

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
nl: middelgroot

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
nl: groot

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
nl: vlag

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
nl: mijn

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
nl: haven

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
nl: begaanbaar

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
nl: bezwembaar

en: Owned by: Player %u
nl: Eigendom van: Speler %u

en: Owned by: —
nl: Eigendom van: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
nl: Naam: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
nl: Objecten

en: Immovable: %s
nl: Immobiel object: %s

en: Animals: %s
nl: Dieren: %s

en: Workers: %s
nl: Werkers: %s

en: Ships: %s
nl: Schepen: %s

en: Map
nl: Kaart

[ctx: map_name]
en: Name: %s
nl: Naam: %s

en: Size: %1% × %2%
nl: Grootte: %1% × %2%

en: Players: %u
nl: Spelers: %u

en: Players: –
nl: Spelers: –

en: Author: %s
nl: Auteur: %s

en: Description: %s
nl: Beschrijving: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
nl: (geen)

en: Enabled Add-Ons: %s
nl: Gebruikte Uitbreidingen: %s

en: Error!
nl: Fout!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
nl: Mijn Kaarten

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
nl: Multiplayerscenario's

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
nl: Singleplayerscenario's

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
nl: Gedownloade kaarten

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
nl: Huidige map: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
nl: Beeldscherm

en: Cancel
nl: Annuleren

en: File names
nl: Bestandsnamen

en: Map names
nl: Kaartnamen

en: Original map names
nl: Originele kaartnamen

en: Translated map names
nl: Vertaalde kaartnamen

en: Click player to remove
nl: Klik speler om te verwijderen

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete this suggested team lineup
nl: Verwijder de voorgestelde speleropstelling

en: Add a player to this team
nl: Voeg een speler toe aan dit team

en: Theme
nl: Thema

en: Add lineup
nl: Voeg opstelling toe

en: Add another suggested team lineup
nl: Voeg nog een voorgestelde speleropstelling toe

en: Map name:
nl: Kaartnaam:

en: Authors:
nl: Auteurs:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Hint (optional):
nl: Hint (optie):

en: Tags:
nl: Labels:

[ctx: map_theme]
en: (none)
nl: (geen)

en: Waterway length limit:
nl: Lengtelimiet waterweg:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: %u Player | %u Players
nl[0]: %u Speler
nl[1]: %u Spelers

en: Suggested Teams:
nl: Teamsuggestie:

en: Main Options
nl: Hoofdopties

en: Tags
nl: Labels

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
nl: Het wordt afgeraden om waterwegen toe te staan langer dan %u

en: Size: %1% x %2%
nl: Grootte: %1% x %2%

en: Create Map
nl: Maak kaart

en: Terrain:
nl: Terrein:

en: Creating empty map…
nl: Lege kaart aanmaken…

en: Players:
nl: Spelers:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
nl: Laag

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
nl: Middelgroot

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
nl: Hoog

en: Climate
nl: Klimaat

en: Terrain Distribution
nl: Terrein Verdeling

en: Wasteland:
nl: Ruigland:

en: Mountains:
nl: Bergen:

en: Island mode
nl: Eilandmodus

en: Random number:
nl: Willekeurig getal:

en: Map ID:
nl: Kaart ID:

en: Random
nl: Willekeurig

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
nl: Standaard

en: Alpine
nl: Alpen

en: Atoll
nl: Atol

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
nl: Ruigland

en: Generating random map…
nl: Willekeurige kaart aanmaken…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
nl: Willekeurige Kaart

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
nl: De kaart is aangemaakt.  Gelieve zelf de startposities te controleren zodat je dragers niet verdrinken, of vast komen te zitten op een eiland of een bergtop.

en: The Widelands Random Map Generator
nl: De Widelands Willekeurige Kaart Generator

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
nl: Deze kaart is automatisch aangemaakt door de Widelands Willekeurige Kaart Generator

en: Player
nl: Speler

en: Generate Map
nl: Genereer kaart

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: Make Directory
nl: Maak Map

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
nl: naamloos

en: A file or directory with that name already exists.
nl: Er bestaat al een bestand of map met die naam.

en: Error Creating Directory!
nl: Fout bij het aanmaken van map!

en: Error while creating directory ‘%s’.
nl: Fout bij het aanmaken van de map ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
nl: Een bestand met de naam '%s' bestaat al. Overschrijven?

en: Error Saving Map!
nl: Fout bij het opslaan van de kaart!

en: Saving the map…
nl: De kaart wordt opgeslagen...

en: Map saved
nl: De kaart is opgeslagen

en: Enter Directory Name:
nl: Voer mapnaam in:

en: This extension is reserved!
nl: Deze extensie is voorbehouden!

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
nl: Te veel spelers

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
nl: We raden aan om niet meer dan 8 spelers in te stellen, behalve voor testdoeleinden.  Ben je zeker dat je meer dan 8 spelers wilt?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
nl: Waarschuwing niet meer tonen

en: Abort
nl: Afbreken

en: Player Options
nl: Speleropties

en: Number of players
nl: Aantal spelers

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
nl: Speler %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
nl: Stam

[ctx: tribe]
en: Random
nl: Willekeurig

en: The tribe will be selected at random
nl: De stam zal willekeurig gekozen worden

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
nl: Stel de startpositie in voor deze speler

en: Height Tools Options
nl: Opties Hoogtegereedschap

en: Increase/Decrease height by:
nl: Verhoog/verlaag terreinhoogte met:

en: Set height to:
nl: Stel terreinhoogte in op:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
nl: Klik op de kaart om de terreinhoogte te verhogen, Shift + Klik om te verlagen

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
nl: Ctrl + Klik op de kaart om de terreinhoogte in te stellen

en: Increase/Decrease amount by:
nl: Verhoog/verlaag hoeveelheid met:

en: Set amount to:
nl: Stel hoeveelheid in op:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
nl: Klik op de kaart om de hoeveelheid geselecteerde grondstoffen te verhogen, Shift + Klik om te verlagen

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
nl: Ctrl + Klik op de kaart om de hoeveelheid geselecteerde grondstoffen in te stellen. Deze komen in de plaats van reeds ingestelde grondstoffen.

en: Random Height Options
nl: Opties voor Willekeurige Hoogte

en: Minimum height:
nl: Minimum hoogte:

en: Maximum height:
nl: Maxmum hoogte:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
nl: Klik op de kaart om de terreinhoogte in stellen op een willekeurige waarde binnen de opgegeven grenzen

en: Fixed height
nl: Vaste hoogte

en: Resize
nl: Formaat wijzigen

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
nl: Selecteer het nieuwe formaat van de kaart, klik dan op de kaart om deze te splitsen op de gewenste locatie. Wanneer de kaart wordt vergroot, zullen nieuwe kolommen/rijen worden ingevoegd ten oosten/zuiden van het geselcteerde punt. Wanneer de kaart wordt verkleind, wordt het gewenste aantal kolommen/rijen verwijderd ten oosten/zuiden van de splitsingslocatie.

en: Tool Size
nl: Gereedschapsgrootte

en: Current Size:
nl: Huidige Grote:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
nl: Laadt spel: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
nl: Elementaire data

en: Economies
nl: Economieën

en: Command queue
nl: Wachtrij voor opdrachten

en: Messages
nl: Berichten

en: Finishing
nl: Afronden

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
nl: Spel wordt opgeslagen: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
nl: Spel automatisch opslaan...

en: Interactive player
nl: Interactieve speler

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
nl: Widelands zal niet werken omdat we niet kunnen detecteren wat de versie is van de shading language.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
nl: Er is een onbekend probleem bij het lezen van de informatie van het grafisch stuurprogramma.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
nl: Widelands werkt niet omdat we de OpenGL versie niet kunnen vaststellen

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
nl: Widelands zal niet werken omdat je grafisch stuurprogramma te oud is.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
nl: Versie %1$u moet versie %2$u.%3$u of nieuwer zijn

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
nl: Versie %1$s moet versie %2$u.%3$u of nieuwer zijn

en: Shading Language
nl: Shading taal

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
nl: witruimte

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
nl: aan het begin van de bestandsnaam: %s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
nl: op geen enkele plaats in de bestandsnaam: %s

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
nl: Volgende lettertekens zijn niet toegelaten:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
nl: ja

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
nl: aan

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
nl: nee

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
nl: af

en: Tribes
nl: Stammen

en: World
nl: Wereld

en: Map Set
nl: Kaart  Klaar

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
nl: Veldtocht

en: Win Condition
nl: Winconditie

en: Starting Condition
nl: Startconditie

en: No conflicts
nl: Geen problemen

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
nl: %1$s (verwachte versie %2$s, gevonden %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
nl: %1$s,%2$s (verwachte versie %3$s, gevonden %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
nl[0]: %1$u uitbreiding met de verkeerde versie: %2$s
nl[1]: %1$uuitbreidingen met de verkeerde versie: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
nl[0]: %1$u ontbrekende uitbreiding: %2$s
nl[1]: %1$u ontbrekende uitbreidingen: %2$s

en: %s (missing)
nl: %s (ontbrekend)

en: %1$s, %2$s (missing)
nl: %1$s, %2$s (ontbrekend)

en: %1$s and %2$s: %3$s
nl: %1$s en %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
nl[0]: %u ontbrekende uitbreiding
nl[1]: %u ontbrekende uitbreidingen

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
nl[0]: %u uitbreiding met verkeerde versie
nl[1]: %u uitbreidingen met verkeerde versie

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
nl: Geen

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
nl: %1$s<br>. %2$s (versie %3$s)

en: Creating player %d…
nl: Speler %d wordt gemaakt...

en: Postloading world and tribes…
nl: Vooraf laden van wereld en stammen...

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
nl: Opruimen voor laden: Kaartobjecten (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
nl: Opruimen voor laden: Spelers (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
nl: Opruimen voor laden: Kaart (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: Preloading map…
nl: Kaart vooraf laden...

en: Initializing game…
nl: Spel initialiseren…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
nl: Spelersinfrastructuur aanmaken…

en: Missing starting position
nl: Ontbrekende startpositie

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
nl: Widelands kon het spel niet starten omdat speler %u geen startpositie heeft.
    Je kunt handmatig een startpositie toevoegen met de Widelands Editor om dit probleem op te lossen.

en: Trade Offer
nl: Handelsvoorstel

en: This market has received a new trade offer.
nl: Deze markt heeft een nieuw handelsvoorstel gekregen.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
nl: Dit spel was bewaard met een oudere versie van Widelands en kan niet meer geladen worden, of het is een nieuwe versie die nog niet herkend wordt.

en: File successfully saved!
nl: Bestand met succes opgeslagen!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
nl: Kon backupbestand ‘%s’ niet verwijderen.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
nl: Kon bestandsmap ‘%s’ niet aanmaken.

en: File ‘%s’ could not be removed!
nl: Kon bestand ‘%s’ niet verwijderen.

en: Try saving under a different name!
nl: Probeer met een andere naam op te slaan!

en: Error writing data to file ‘%s’!
nl: Fout bij het schrijven van gegevens naar bestand ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
nl: Opgeslagen bestand is mogelijk onbruikbaar!

en: File ‘%s’ could not be restored!
nl: Kon bestand ‘%s’ niet terugplaatsen!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
nl: Backupbestand ‘%s’ zal nog enige tijd beschikbaar blijven.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
nl: Bestand ‘%s’ werd hersteld vanuit een backup.

en: An unexpected error occurred:
nl: Er trad een overwachtte fout op:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
nl: Zomer

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
nl: Woestijn

en: No description defined
nl: Geen beschrijving gedefinieerd

en: %i%% built
nl: %i%% gebouwd

en: %u%% dismantled
nl: %u%% ontmanteld

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
nl: Verloren!

en: Militarysite lost!
nl: Militaire locatie verloren!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
nl: Gewonnen!

en: Enemy at site defeated!
nl: Vijand op locatie verslagen!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
nl: Aanval!

en: You are under attack
nl: Je wordt aangevallen

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
nl: de economie heeft %s nodig

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
nl: de economie heeft geen %s nodig

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
nl: de economie heeft een %s nodig

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
nl: de economie heeft geen %s nodig

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
nl: het gebouw heeft de volgende goederen: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
nl: het gebouw heeft de volgende goederen niet: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
nl: een werker heeft ervaring nodig

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
nl: de werkers hebben geen ervaring nodig

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
nl: Niet begonnen met %1$s want %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
nl: %1$s uitgevoerd want %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
nl: %1$s overgeslagen want %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
nl[0]: %s ontbreekt
nl[1]: %s ontbreken

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
nl[0]: %s geproduceerd
nl[1]: %s geproduceerd

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
nl[0]: %s gerekruteerd
nl[1]: %s gerekruteerd

en: No soldier found for this training level!
nl: Geen soldaat gevonden voor dit trainingsniveau!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
nl: Afgerond %s

en: (stopped)
nl: (gestopt)

en: Can’t find any more resources!
nl: Kan geen grondstoffen meer vinden!

en: Port Space
nl: Havenlocatie

en: Port Space Found
nl: Havenlocatie Gevonden

en: An expedition ship found a new port build space.
nl: Een expeditieschip heeft een nieuwe bouwlocatie voor een haven gevonden.

en: Island Circumnavigated
nl: Eiland rondgevaren

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
nl: Schip wacht

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
nl: Een expeditieschip is rond zijn eiland gevaren zonder dat er iets is gebeurd.

en: Coast Reached
nl: Kust bereikt

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
nl: Land in zicht!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
nl: Een expeditieschip heeft een kust bereikt en wacht op verdere opdrachten.

en: New port construction site is gone
nl: Nieuwe havenlocatie is verdwenen

en: Port Lost!
nl: Haven verloren!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
nl: Het uitladen van de goederen mislukt, de expeditie is nu geannuleerd.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
nl: Expeditie

en: Expedition Ready
nl: Expeditie gereed

en: An expedition ship is waiting for your commands.
nl: Een expeditieschip wacht op jouw opdrachten.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
nl: Transport

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
nl: Leeg

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
nl: Wacht

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
nl: Expeditie

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
nl: Havenlocatie Gevonden

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
nl: Kolonisatie

en: Logic error
nl: Logische fout

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
nl: Ladend %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
nl: Schepen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
nl: Goederen

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
nl: Werkers

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
nl: Gebouwen

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
nl: Werker ontbreekt

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
nl: Werkers ontbreken

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
nl: Werker komt eraan

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
nl: Werkers komen eraan

en: A new port was added to your economy.
nl: Een nieuwe haven is toegevoegd aan je economie.

en: A new headquarters was added to your economy.
nl: Een nieuw hoofdkwartier is toegevoegd aan je economie.

en: A new warehouse was added to your economy.
nl: Een nieuw magazijn is toegevoegd aan je economie.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
nl: Waterweg

en: Waterway destroyed
nl: Waterweg vernietigd

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
nl: Een waterweg moest vernietigd worden om ruimte te maken voor jouw nieuwe havendok

en: A geologist found resources.
nl: Een geoloog heeft grondstoffen gevonden.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
nl: Jouw %s kan geen weg naar huis vinden en zal waarschijnlijk sterven.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
nl: Werker

en: Worker got lost!
nl: Werker is verdwaald!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
nl: bewerkbaar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
nl: bevaarbaar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
nl: onbereikbaar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
nl: delfbaar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
nl: onbegaanbaar

en: A map file is invalid:
    %s
nl: Een kaart bestand is ongeldig
    %s

en: This objective has no description.
nl: Deze doelstelling heeft geen beschrijving.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
nl: Schip %d

en: Desync
nl: Ontregeling

en: End of Replay
nl: Einde van Herhaling

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
nl: Het einde van de herhaling is bereikt en het spel is gepauzeerd. Je kan het spel uit de pauzestand halen en verder kijken als je dat wilt.

en: Saving game…
nl: Spel wordt opgeslagen...

en: Saving failed!
nl: Het opslaan is mislukt!

en: Game saved
nl: Het spel is opgeslagen

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
nl: Kaart wordt opgeslagen: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
nl: Kaart wordt automatisch opgeslagen...

en: Heights
nl: Hoogtes

en: Terrains
nl: Terreinen

en: Starting positions
nl: Startposities

en: Map version
nl: Kaartversie

en: Building restrictions
nl: Bouwbeperkingen

en: Flags
nl: Vlaggen

en: Roads and waterways
nl: Wegen en waterwegen

en: Map objects
nl: Kaartobjecten

en: Win condition
nl: Winconditie

en: Flag details
nl: Vlagdetails

en: Road and waterway details
nl: Weg- en waterwegdetails

en: Building details
nl: Gebouwdetails

en: Territory
nl: Grondgebied

en: Vision
nl: Zicht

en: Objectives
nl: Doelstellingen

en: Images
nl: Beelden

en: Minimap
nl: Minikaart

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
nl: De basiscode ontving een SIGABRT signaal welke waarschijnlijk is veroorzaakt door een kapot bewaard spel. Er is nog geen oplossing voor deze Fout gevonden. Onze excuses maar dit bewaarde spel lijkt niet meer gerepareerd te kunnen worden.

en: Loading map…
nl: Kaart laden…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
nl: Bluebyte Setters II Kaart. Geen commentaar gedefinieerd!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
nl: Kaart wordt geladen: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
nl: Grondgebieden

en: Initializing flags
nl: Vlaggen initialiseren

en: Initializing roads and waterways
nl: Wegen en waterwegen initialiseren

en: Initializing buildings
nl: Gebouwen initialiseren

en: Initializing map objects
nl: Kaartobjecten initialiseren

en: Checking map
nl: Kaart controleren

en: Preparing game…
nl: Spel Voorbereiden...

en: Could not establish connection to host
nl: Kon geen verbinding met de host maken

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
nl: Widelands kon geen verbinding maken met het opgegeven adres. Ofwel draaide er geen Widelands-server op de gebruikelijke poort of werd de server afgesloten toen je probeerde te verbinden.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
nl[0]: %u uitbreiding ongelijkheid ontdekt:
nl[1]: %u uitbreiding ongelijkheden ontdekt:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
nl: %1$s
    . '%2$s' nodig voor de host is niet gevonden

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
nl: %1$s
    . '%2$s' geinstalleerd met versie %3$s maar de host gebruikt versie %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
nl: het bestand van /me  heeft een md5 checksum fout

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
nl: /me heeft het ontvangen bestand gecontroleerd. Hoewel de md5 controle succesvol was, kan ik het bestand niet verwerken.

en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
nl: De verbinding met de host is verbroken vanwege de volgende reden:
    %s

en: Available host commands are:
nl: Beschikbare host-opdrachten zijn:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
nl: /help - Toont deze hulp

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
nl: /announce <bericht> - Stuur een chatbericht als aankondiging (system chat)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
nl: /warn <naam> <reden> - Waarschuw de gebruiker <naam> vanwege <reden>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
nl: /kick <naam> <reden> - Verwijder de gebruiker <naam> vanwege >reden>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
nl: /forcePause - Dwing het spel tot pauzeren.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
nl: /endForcedPause - Ga terug naar normale spelsnelheid.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
nl: Verkeerd gebruik, moet zijn /announce <bericht>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
nl: Verkeerd gebruik, moet zijn /warn <naam> <reden>

en: The client %s could not be found.
nl: De client %s werd niet gevonden.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
nl: Verkeerd gebruik, moet zijn /kick <naam> <reden>

en: You can not kick yourself!
nl: Het is niet mogelijk jezelf te verwijderen!

en: Are you sure you want to kick %s?
nl: Weet je zeker dat je %s wilt verwijderen?

en: The stated reason was: %s
nl: De genoemde reden was: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
nl: Indien ja, type: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
nl: Verwerken aankondiging gestopt: Geen Naam gegeven!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
nl: Verkeerd gebruik, moet zijn: /ack_kick <naam>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
nl: Verwerken aankondiging gestopt: Verkeerde Naam gegeven!

en: Pause was already forced - game should be paused.
nl: Pauze was al geforceerd - spel zou gepauzeerd moeten zijn.

en: There is no forced pause - nothing to end.
nl: Er is geen geforceerde pauze - niets te stoppen.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
nl: Ongeldige opdracht! Type /help voor een opdrachtenlijst.

en: Failed to host the server!
nl: Fout bij het hosten van de server!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
nl: Widelands kon geen server instellen om te hosten.
    Dit zou niet mogen gebeuren, waarschijnlijk kan je hier zelf niets aan doen.  Gelieve deze fout te rapporteren.

en: Failed to start the server!
nl: Fout bij het starten van de server!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
nl: Widelands kon geen server starten.
    Het lijkt erop dat een ander proces al als server draait op onze poort.

en: %li second | %li seconds
nl[0]: %li seconde
nl[1]: %li seconden

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
nl: Widelands kon geen verbinding krijgen met het opgegeven netwerkadres.
    Er is op de aangegeven locatie geen poort beschikbaar of
    de netwerkverbinding is verbroken.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
nl: Gebruikers aangeduid met 'IRC' zullen misschien niet reageren op berichten.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
nl: Succesvol herverbonden met de metaserver!

en: Something went wrong: %s
nl: Er is iets mis gegeaan: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
nl: Welkom op de Metaserver van Widelands!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
nl: Je bent ingelogd als ' %s ' want de door jouw gevraagde naam is al in gebruik of gereserveerd

en: Our forums can be found at:
nl: Onze fora zijn te vinden op:

en: For reporting bugs, visit:
nl: Om bugs te melden, kijk op:

en: Mixed up
nl: Gehusseld

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
nl: De metaserver stuurde een vreemde ERROR gedurende de verbinding

en: Unexpected packet
nl: Onverwacht pakket

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
nl: Onverwacht netwerkpakket ontvangen van de metaserver.  De metaserver gebruikt misschien een andere protocolversie.  Als het probleem aanhoudt kan je proberen om je versie van het spel up to date te brengen.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
nl: WAARSCHUWING: ontvangen commando: %s zonder in CONNECTING state te zijn.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
nl[0]: Tijdsverschil met server is %d seconde.
nl[1]: Tijdsverschil met server is %d seconden.

en: Invalid chat message type "%s".
nl: Ongeldig chat bericht van type "%s".

en: Invalid message type
nl: Ongeldig bericht type

en: The game %s is now available
nl: Het spel %s is nu beschikbaar

en: The game %s has been closed
nl: Het spel %s is gesloten

en: %s joined the lobby
nl: %s sloot zich aan bij de lobby

en: %s left the lobby
nl: %s verliet de lobby

en: Chat message could not be sent.
nl: Chatbericht kon niet verzonden worden.

en: Command could not be executed.
nl: Opdracht kon niet worden uitgevoerd.

en: ERROR: %s
nl: FOUT: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
nl: Onverwachte foutboodschap ontvangen in verband met opdracht "%1%": %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
nl: Onbekende opdracht ontvangen van de metaserver: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
nl: Bericht kon niet verzonden worden: Je bent niet verbonden met de metaserver!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
nl: Bericht kon niet verzonden worden: Was dit bedoelt als een prive bericht?

en: Supported admin commands:
nl: Ondersteunde admin-opdrachten:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
nl: /motd <msg> - Stel een permanente begroeting in

en: /announce <msg> - Send a one time system message
nl: /announce <msg> - Stuur eenmalig een systeembericht

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
nl: /warn <user> <msg> - Stuur een privébericht naar de gegeven gebruiker

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
nl: /kick <user|game> - Verwijder een gebruiker of spel uit de metaserver

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
nl: /ban <user> - Ban een gebruiker 24 uur uit de metaserver

en: Conversion error
nl: Conversiefout

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
nl: Kon de waarheidswaarde van "%s" niet bepalen

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: There is no user with this name logged in.
nl: Er is geen gebruiker met die naam aangemeld.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
nl: Het spel bestaat niet meer, misschien werd het juist gesloten.

en: Wrong password, please try again.
nl: Onjuist wachtwoord, probeer het opnieuw.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
nl: Je bent tijdelijk uitgesloten van online spelen.

en: The protocol version you are using is not supported!
nl: De gebruikte versie van het protocol wordt niet ondersteund!

en: You are already logged in!
nl: Je bent reeds aangemeld!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
nl: Je verbinding werd verbroken, omdat je een superuser-opdracht verstuurde zonder toestemming als superuser. Dit incident wordt genoteerd en gerapporteerd aan de beheerder.

en: Connection was closed by the client normally.
nl: Verbinding is normaal gesloten door de cliënt.

en: The connection to the metaserver was lost.
nl: De verbinding met de metaserver is verbroken.

en: Metaserver did not answer
nl: Metaserver geeft geen respons

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
nl: De verbinding met de metaservers is verbroken, omdat je een PING-verzoek niet op tijd hebt beantwoord.

en: Client has left the game.
nl: Client heeft het spel verlaten.

en: Client crashed and performed an emergency save.
nl: Cient is gecrashed en heeft een reddingsbestand opgeslagen.

en: Connection was lost.
nl: Verbinding is verbroken.

en: Server has left the game.
nl: Server heeft het spel verlaten.

en: The game has started just after you tried to connect.
nl: Het spel is begonnen nadat je probeerde verbinding te maken.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
nl: Server is gecrashed en heeft een reddingsbestand opgeslagen.

en: Client and host have become desynchronized.
nl: Client en host zijn niet langer gesynchroniseerd.

en: Kicked by the host: %s
nl: Verwijderd door de host: %s

en: Client sent malformed commands: %s
nl: Cliënt stuurde misvormde opdrachten: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
nl: %1$s heeft het spel verlaten (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
nl: %1$s is vervangen door %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
nl: Onbekende gebruiker heeft het spel verlaten (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
nl: Server zond een "SYNCREQUEST" hoewel er geen spel draait.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
nl: PLAYERCOMMAND ontvangen terwijl er geen spel actief is.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
nl: Ontving onverwacht een "LAUNCH" commando van de server.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
nl: Server heeft een spelersupdate gestuurd voor een speler die niet bestaat.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
nl: Server verzond een gebruikers-update voor een gebruiker die niet bestaat.

en: Server uses a different protocol version
nl: Server gebruikt een andere versie van het protocol

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
nl: Opdracht nummer %s ontvangen, die niet is toegestaan in deze status.

en: Client reports time to host that is running backwards.
nl: Cliënt rapporteert teruglopende tijd aan de host.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
nl: Client simuleert langer dan de speltijd toegestaan door de host.

en: Client did not submit sync report in time.
nl: Client heeft niet op tijd een synchronisatierapport ingestuurd.

en: The game has already started.
nl: Het spel is al gestart.

en: Client has no access to other player’s settings.
nl: Cliënt heeft geen toegang tot de instellingen van andere spelers.

en: Client has no access to server settings.
nl: Cliënt heeft geen toegang tot de instellingen van de server.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
nl: Cliënt zond "TIME" commando hoewel het spel niet draait.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
nl: Cliënt verstuurde een PLAYERCOMMAND voor een andere speler.

en: Client sent unexpected synchronization report.
nl: Cliënt zond een onverwacht synchronisatierapport.

en: Client requests file although none is available to send.
nl: Cliënt verzoekt om bestand terwijl er geen beschikbaar is om te versturen.

en: Host sent player %s to the lobby!
nl: Host stuurde speler %s naar de lobby!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
nl: WAARSCHUWING: %1$s gebruikt versie: %2$s, terwijl Host versie: %3$s gebruikt

en: %s has joined the game
nl: %s heeft zich bij het spel gevoegd

en: Started to send file %1$s to %2$s!
nl: Begonnen bestand van %1$s naar %2$s te verzenden!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
nl: Bestandsoverdracht van %1$s naar %2$s voltooid

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
nl: De speler '%s' werd verslagen en is toeschouwer geworden.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
nl: Cliënt %1$s antwoordde niet gedurende meer dan %2$s.

en: Client %s is cheating!
nl: Client %s speelt Vals!

en: Failed to use the local network!
nl: Fout bij het gebruiken van het lokale netwerk!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
nl: Widelands kon het lokale netwerk niet gebruiken. Misschien voert een ander proces al een server uit op poort %s of is je netwerkconfiguratie defect.

en: Choose Color…
nl: Kies Kleur...

en: Initial Color
nl: Begin Kleur

en: Default Color
nl: Standaard Kleur

en: Red
nl: Rood

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

[ctx: dropdown]
en: Select Item
nl: Kies Item

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
nl: Niet Gekozen

en: Please wait…
nl: Even geduld a.u.b ..

en: Game ending – please wait…
nl: Het spel stopt – even geduld aub...

en: Loading…
nl: Laden…

en: Decrease the value
nl: Verlaag de waarde

en: Increase the value
nl: Verhoog de waarde

en: Decrease the value by 10
nl: Verlaag de waarde met 10

en: Increase the value by 10
nl: Verhoog de waarde met 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
nl[0]: %d veld
nl[1]: %d velden

en: Close
nl: Sluit

en: Minimize
nl: Minimaliseer

en: Restore
nl: Herstel

en: Pin
nl: Vastmaken

en: Unpin
nl: Losmaken

en: About Widelands
nl: Over Widelands

en: Lua Error
nl: Lua Fout

en: Technical Info
nl: Technische informatie

en: Contact Form
nl: Contact Formulier

en: Send message
nl: Zend bericht

en: Send Message
nl: Zend Bericht

en: Send this message now?
nl: Dit bericht nu zenden?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
nl: Het is onmogelijk om je verzoek in te dienen.
    Foutmelding:
    %s

en: Sent
nl: Zend

en: Reset
nl: Zet naar beginstand

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
nl: Om een geregistreerd account te gebruiken, heb je een account nodig op de Widelands website. Log in op %s en stel op je profielpagina een wachtwoord in voor online gaming.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Add-On Manager
nl: Uitbreiding Beheer

en: Verified only
nl: alleen Gecontroleerd

en: Sort by
nl: Gerangschikt op

en: Reset the filters
nl: Zet de filters naar hun beginstand

en: Refresh
nl: Ververs

en: Refresh the list of add-ons available from the server
nl: Ververs de beschikbare uitbreidingen lijst van de server

en: Fix dependencies…
nl: Herstel afhankelijkheden...

en: Try to automatically fix the dependency errors
nl: Probeer automatisch de afhankelijkheidsfouten te herstellen

en: Move selected add-on to top
nl: Zet de geslecteerde Uitbreiding boven aan

en: Move selected add-on one step up
nl: Zet de geslecteerde uitbreiding een stap hoger

en: Move selected add-on one step down
nl: Zet de geslecteerde uitbreiding een stap lager

en: Move selected add-on to bottom
nl: Zet de geslecteerde uitbreiding onderaan

en: Launch the add-ons packager…
nl: Activeer de uitbreidingen verpakker...

en: Tools for Add-Ons Developers
nl: Gereedschap voor Uitbreiding Ontwikkelaars

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
nl: De interactieve uitbreidingen verpakker kan je uitbreidingen helpen maken, bewerken en verwijderen. Je bundelt met de Widelands Kaart Editor ontworpen kaarten als een uitbreiding  met gebruik van de grafische interface en deelt ze met andere spelers. zonder dat je een enkele regel code hoeft te schrijven.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
nl: Voor meer informatie betreffende over het ontwerpen en samenvoegen van je eigen uitbreidingen, kom ajb langs op %s .

en: Open Link
nl: Open link

en: Copy Link
nl: Kopieer link

en: Development
nl: Ontwikkeling

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
nl: Naam

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
nl: Naam (aflopend)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
nl: Het meest vaak gedownload

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
nl: Het minst vaak gedownload

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
nl: Oudste

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
nl: Nieuwste

en: Filter add-ons by name
nl: Selecteer Uitbereidingen op Naam

en: Toggle category ‘%s’
nl: Wissel catagorie '%s'

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
nl[0]: Weet je zeker dat je %u uitbreiding wilt opwaarden?
nl[1]: Weet je zeker dat je deze %u uitbreidingen wilt opwaarden?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
nl: 
    . %1$s (%2$s) by %3$s

en: NOT VERIFIED
nl: NIET GECONTROLEERD

en: verified
nl: gecontroleerd

en: Upgrade All
nl: Alles Opwaarderen

en: Server Error
nl: Serverfout

en: Wrong Password
nl: Verkeerd wachtwoord

en: Server Connection Error
nl: Server Verbindingsfout

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
nl: een netwerk fout

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
nl: Onmogelijk om de lijst met uitbreidingen van de server te halen! <br> Fout boodschap: %s

en: Installed (%u)
nl: Geinstalleerd ( %u )

en: Browse
nl: Bladeren

en: Browse (%u)
nl: Bladeren (%u)

en: Upgrade all (%u)
nl: Alles Opwaarderen (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
nl: Geen opwaarderingen beschikbaar voor de geinstalleerde uitbreidingen

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
nl[0]: Opwaarden van de volgende %u uitbreiding:
nl[1]: Opwaarden van de volgende %u uitbreidingen:

en: · %s
nl: . %s

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
nl: . '%1$s' heeft '%2$s' nodig welke niet kon worden gevonden

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
nl: . '%1$s' heeft '%2$s' nodig welke is uitgezet

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
nl: . '%1$s' heeft '%2$s' nodig welke is opgegeven na de uitbreiding die het nodig heeft

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
nl: . '%1$s' heeft '%2$s' nodig en daarna '%3$s', maar ze zijn in de verkeerde volgorde opgegeven

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
nl: Een actieve uitbreiding is kapot. Er kan geen spel gestart worden met de huidige configuratie.
    Foutmeldig:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
nl[0]: %u Afhankelijksheid Fout
nl[1]: %u Afhankelijksheid Fouten

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
nl: UItbreidingen met afhankelijkheids fouten kunnen incorrect werken of verhinderen spelen en kaarten om geladen te worden

en: Upload
nl: Zend

en: Downloading ‘%s’…
nl: Ophalen '%s'...

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
nl: De uitbreiding '%1$s' kon niet worden opgehaald van de server. Installeren/opwaarderen van deze uitbreiding zal worden overgeslagen.
    
    Fout melding:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
nl: De benodigde uitbreiding '%s' kon niet worden gevonden op de server

en: Add-Ons Packager
nl: Uitbreidingen Verpakker

en: New add-on
nl: Nieuwe uitbreidingen

en: Delete this add-on
nl: Verwijder deze uitbreiding

en: Discard changes
nl: Gooi veranderingen Weg

en: Save changes
nl: Bewaar veranderingen

en: Writing Add-Ons…
nl: Uitbreidingen Schrijven...

en: Please be patient while your changes are written.
nl: Heb A.J.B. geduld tot jouw veranderingen zijn opgeschreven.

en: Name:
nl: Naam:

en: Author:
nl: Autheur:

en: Version:
nl: Versie:

en: New Add-On
nl: Nieuwe Uitbreiding

en: Enter the name for the new add-on.
nl: Geef de naam voor de nieuwe uitbreiding.

en: Category
nl: Catagorie

en: Invalid Name
nl: Ongeldige Naam

en: An add-on with this internal name already exists.
nl: Een uitbreiding met deze interne naam bestaat al.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
nl: Een uitbreiding met deze interne naam was onlangs verwijderd. Voer alsjeblieft eerst je veranderingen door voordat je deze naam weer gebruikt.

en: Delete Add-on
nl: Verwijder Uitbreiding

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
nl: Wil je echt de uitbreiding  ' %s '  verwijderen ?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
nl: Wil je echt de locale uitbreiding ' %s ' verwijderen?
    
    Merk op dat deze uitbreiding Niet meer kan worden opgehaald van de server.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
nl[0]: Als je de verpakker nu sluit, worden alle veranderingen aan de volgende %u uitbreidng weggegooid
nl[1]: Als je de verpakker nu sluit, worden alle veranderingen aan de volgende %u uitbreidingen weggegooid.

en: %1$s
    · %2$s
nl: %1$s
    . %2$s

en: Quit Packager
nl: Sluit Verpakker

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
nl: Will je echt alle veranderingen aan de uitbreiding '%s' weggooien?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
nl[0]: Wil je echt alle veranderingen aan de volgende %uuitbereiding weggooien?
nl[1]: Wil je echt alle veranderingen aan de volgende %u uitbereidingen weggooien?

en: Discard Changes
nl: Veranderingen Weggooien

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
nl: Wil je echt alle veranderingen doorvoeren naar de uitbreiding '%s' op disk ?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
nl[0]: Wil je echt alle veranderingen doorvoeren naar de volgende %u uitbreiding op disk?
nl[1]: Wil je echt alle veranderingen doorvoeren naar de volgende %u uitbreidingen op disk?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
nl: Waarschuwing: als je handmatig files hebt aangepast voor deze uitbreiding, dan worden jouw aanpassingen mogelijk overschreven!

en: Confirm Saving
nl: Bevestig Bewaren

en: Invalid Version
nl: Ongeldige Versie

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
nl: '%1$s' is een ongeldige versie string. De uitbreiding '%2$s' zal niet bewaard worden.

en: Error Writing Addon
nl: Fout tijdens Schrijven Uitbreiding

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
nl: De uitbreiding '%1$s' kan niet op disk bewaard worden
    %2$s

en: Add selected map
nl: Voeg geselecteerde kaart toe

en: Create subdirectory
nl: Maak onderliggende map

en: Remove selected map or directory
nl: Verwijder geselecteerde kaart of map.

en: Directory Tree
nl: Mappen Boom

en: Name: %s
nl: Naam: %s

en: Size: %s
nl: Grootte: %s

en: Players: %s
nl: Spelers: %s

en: Top-level directory
nl: Hoogste map

en: New Directory
nl: Nieuwe Map

en: Enter the name for the new directory.
nl: Geef de naam voor de nieuwe map.

en: A directory with this name already exists.
nl: Een map met deze naam bestaat al.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
nl: Wil je echt de map ' %s ' verwijderen met alles wat erin zit?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
nl: wil je echt de map ' %s '  verwijderen ?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad

en: Difficulty:
nl: Moeilijkheid:

en: The campaigns difficulty. One word.
nl: De moeilijkheids graad van de veldtocht. Een Woord.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
nl: Korte omschrijving, die toegevoegd word aan de moeilijkheidsgraad.

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Cursief

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Shadow
nl: Schaduw

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Color text markup
en: C
nl: K

en: Color…
nl: Kleur...

[ctx: priority]
en: Low
nl: Laag

[ctx: priority]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: priority]
en: High
nl: Hoog

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
nl: Gecontroleerd

en: Your vote
nl: Jouw stem

en: Next screenshot
nl: Volgende schermafbeelding

en: Previous screenshot
nl: Vorige schermafbeelding

en: Not voted
nl: Niet gestemd

en: Screenshots (%u)
nl: Schermafbeeldingen (%u)

en: Comments (%u)
nl: Opmerkingen (%u)

en: Votes (%u)
nl: Stemmen (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
nl[0]: Gemiddelde waardering: %1$.3f (%2$u stem)
nl[1]: Gemiddelde waardering: %1$.3f (%2$u stemmen)

en: No votes yet
nl: Nog geen stemmen:

en: No comments yet.
nl: Nog geen opmerking

en: %u comment: | %u comments:
nl[0]: %u opmerking:
nl[1]: %u opmerkingen:

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
nl: '%1$s' merkte op over versie %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
nl: Deze schermafbeelding kon door een fout niet van de server gehaald worden.

en: Uninstall
nl: Maak instalatie ongedaan

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
nl: Weet je zeker dat je deze uitbreiding wilt verwijderen?
    
    %1$s
    door %2$s
    Versie %3$s
    Catagorie: %4$s
    %5$s
    
    Wees geinformeerd dat deze uitbeiding niet opnieuw kan worden opgehaald van de server.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
nl: Weet je zeker dat je deze uitbreiding wilt verwijderen?
    
    %1$s
    door %2$s
    Versie %3$s
    Catagorie: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
nl: Van deze Uitbreiding is bekend dat het ontregelingen veroorzaakt in meerspeler spellen en herhalingen

en: Requires a Widelands version of at least %s.
nl: Heeft een Widelands versie nodig van tenminste %s.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
nl: Heeft een Widelands versie nodig van maximaal %s.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
nl: Heeft een Widelands versie nodig van tenminste %1$s en maximaal %2$s.

en: Disable
nl: Uitzetten

en: Enable
nl: Aanzetten

en: by %s
nl: door %s

en: Category: %s
nl: Catagorie: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
nl: Versie: %1$s+%2$u

en: Install
nl: Installeer

en: Upgrade
nl: Opwaarderen

en: Comments and Votes
nl: Opmerkingen en Stemmen

note: * TRANSLATORS: Filesize · Download count · Average rating · Number of comments · Number of screenshots
en: %1$s   ⬇ %2$u   ★ %3$s   “” %4$u   ▣ %5$u
nl: %1$s  ⬇ %2$u  ★ %3$s  “” %4$u  ▣ %5$u

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
nl: door %1$s ( ingebracht door %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
nl: Weet je zeker dat je deze uitbreiding wilt instaleren?
    
    %1$s
    door %2$s
    %3$s
    Versie %4$s
    Catagorie: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
nl: Weet je zeker dat je deze uitbreiding wilt opwaarderen?
    
    %1$s
    door %2$s
    %3$s
    Geinstaleerde versie:%4$s
    Beschikbare versie : %5$s
    Categarie:%6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
nl: Gecontroleerd door het Widelands Development Team

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
nl: Deze uitbreiding is nog niet gechecked door het Widelands Development Team. We kunnen niet garanderen dat het geen pijnlijke of schofferende inhoud bevat.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
nl[0]: Totale grote: %u byte
nl[1]: Totale grote: %u bytes

en: %u comment | %u comments
nl[0]: %u opmerking
nl[1]: %u opmerkingen

en: %u screenshot | %u screenshots
nl[0]: %u schermafbeelding
nl[1]: %u schermafbeeldingen

en: Upload Screenshot for ‘%s’
nl: Zend Schermafbeelding voor '%s'

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
nl: Beschrijving

en: Uploading…
nl: Zenden...

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
nl: De schermafbeelding '%1$s' voor de uitbreiding '%2$s' kon niet worden verzonden naar de server.
    
    Foutmelding:
    %3$s

en: Choose Campaign
nl: Kies een Veldtocht

en: Return to the main menu
nl: Keer terug naar het hoofdmenu

en: Play this campaign
nl: Speel deze veldtocht

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
nl: M

en: Tribe Name
nl: Naam van de Stam

en: Campaign Name
nl: Naam Veldtocht

en: Metaserver Lobby
nl: Metaserver lobby

en: Clients online:
nl: Cliënten online:

en: Open Games:
nl: Open spellen:

en: Join this game
nl: Sluit aan bij dit spel

en: Name of your server:
nl: Naam van je server:

en: Open a new game
nl: Open een nieuw spel

en: Leave Lobby
nl: Verlaat Lobby

en: User Status
nl: Gebruikersstatus

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Registered
nl: Geregistreerd

en: Unregistered
nl: Niet geregistreerd

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
nl: Naam

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
nl: Versie

en: Game
nl: Spel

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
nl: Het spel %s loopt al. Kies een andere naam.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
nl: Widelands kon niet snel genoeg het IP-adres van de server verkrijgen. Er schijnt een netwerkprobleem te zijn, òf aan jouw kant òf aan de kant van de server.

en: Connection Timed Out
nl: Wachttijd voor Verbinding Verstreken

en: Network Error
nl: Netwerk Fout

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
nl: naamloos %u

en: Reset to default
nl: Hestel de standaard waardes

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
nl: Druk op de nieuwe sneltoets of sluit dit venster om te stoppen.

en: Reset all
nl: Zet alles naar begin

en: Reset all to defaults
nl: Zet alles naar standaard waardes

en: Keyboard Shortcut Conflict
nl: Konflikterende Sneltoetsen

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
nl: De sneltoets die je selecteerd ('%1$s') wordt al gebruiklt door '%2$s'. Kies a.j.b. een andere sneltoets of verander eerst de konflikterende sneltoets

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
nl: Algemeen

en: Editor
nl: Bewerkingen

en: Launch Game
nl: Begin Spel

en: Configure this game
nl: Configureer dit spel

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
nl: Een uitbreiding die aanstaat veroorzaakt mogelijk onregelmatigheden. Er wordt geen herhaling opgenomen.

en: Peaceful mode
nl: Vreedzame modus

en: Custom starting positions
nl: Handmatige start posities

en: Change map…
nl: Verander kaart...

en: Change saved game…
nl: Verander bewaard spel...

en: Start game
nl: Start spel

en: The relations between players are set by the scenario
nl: De verhouding tussen spelers is bepaald door het scenario

en: The relations between players are set by the saved game
nl: De verhouding tussen spelers is bepaald door het opgeslagen spel

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
nl: De geselecteerde winconditie staat geen vreedzame spellen toe

en: Forbid fighting between players
nl: Verbied gevechten tussen spelers

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
nl: Alle geslecteerde startposities negeren de startposities van de kaart

en: The starting positions are set by the scenario
nl: De start posities zijn door het scenario ingesteld

en: The starting positions are set by the saved game
nl: De begin posities zijn ingesteld door het bewaarde spel

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
nl: Sta toe dat spelers aan het begin van het spel hun eigen start posities kiezen

en: Win condition is set through the scenario
nl: Winconditie wordt tijdens het scenario gesteld

en: Saved Game
nl: Opgeslagen Spel

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
nl: Het spel is een bewaard spel - de winconditie was al eerder ingesteld.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
nl: Onmogelijk om de geldigheid van de win condities te bepalen omdat de kaart '%s' niet kon worden geladen.

en: Show the help window
nl: Toon het helpvenster

en: Please select a map or saved game.
nl: Selecteer een kaart of een opgeslagen spel.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
nl: De host heeft nog geen kaart of opgeslagen spel gekozen.

en: Saved Game is Directory
nl: Opgeslagen Spel is een Bestandsmap

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
nl: WAARSCHUWING:
    Het opgeslagen spel dat je hebt geselecteerd is een bestandsmap. Dit gebeurt als je de optie 'nozip' aanvinkt of het bewaarde spel handmatig unzipt. Widelands kan geen mapstructuur versturen naar de cliënten, selecteer a.u.b. een ander bewaard spel of zip de inhoud van de map.

en: File not found
nl: Bestand niet gevonden

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
nl: Widelands probeerde een spel te starten met een bestand dat niet kon worden gevonden in het opgegeven pad.
    Het bestand was: %s
    Als dit gebeurt tijdens een netwerkspel, dan kan het zijn dat de host een spel heeft gekozen dat jij niet bezit. Normaal gesproken zou zo'n bestand van de host naar jou moeten worden verzonden, maar mogelijk is de overdracht nog niet voltooid!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
nl: Het gekozen bestand kan niet worden gevonden. Als het niet automatisch naar jou wordt overgegebracht, scrhijf dan a.u.b. naar de host over dit probleem.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
nl: Niet instaat om het win conditie script bestand '%s' te laden

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
nl: Multiplayer Spel Instellen

en: Choose Game
nl: Kies Spel

en: Choose Replay
nl: Kies Herhaling

en: Show Filenames
nl: Toon Bestandsnamen

en: Load this replay
nl: Laad deze herhaling

en: Return to the multiplayer game setup
nl: Keer terug naar de instellingen van het multiplayer spel

en: Return to the single player menu
nl: Keer terug naar het menu alleen spelen

en: Load this game
nl: Laad dit spel

en: Version Mismatch
nl: Versie Konflikt

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
nl: Deze herhaling is met een andere versie van Widelands gemaakt. Het is mogelijk compatible, maar zal eerder onregelmatigheden veroorzaken en niet eens laden.
    
    A.U.B. raporteer geen bugs die gebeuren terwijl je naar deze herhaling kijkt.
    
    Wil je de herhaling toch laden?

en: Online Game Settings
nl: Instellingen Online Spel

en: Save
nl: Opslaan

en: Log in to a registered account.
nl: Log in met een geregistreerd account.

en: Nickname:
nl: Bijnaam:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
nl: niemand

en: Please enter a nickname!
nl: Vul alsjeblieft een bijnaam in!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
nl: Kies een geldige bijnaam. Deze waarde mag alleen normale letters, cijfers, en @ . + - _ tekens bevatten.

en: Please enter your password!
nl: Voer alsjeblieft je wachtwoord in!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
nl: Niet in staat een spel situatie te creëren.
    Foutmelding:
    %s

en: Begin a new game
nl: Begin een nieuw spel

en: New Game
nl: Nieuw Spel

en: New Random Game
nl: Nieuw Willekeurig Spel

en: Create a new random match
nl: Maak een nieuw willekeurig gevecht

en: Campaigns
nl: Veldtochten

en: Play a campaign
nl: Speel een veldtocht

en: Tutorials
nl: Uitlegspelen

en: Play one of our beginners’ tutorials
nl: Speel een van de beginners uitlegspelen.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
nl: Laad spel

en: Continue a saved game
nl: Ga verder met een bewaard spel

en: Continue Playing
nl: Ga door met spelen

en: Map: %s
nl: Kaart: %s

en: Win Condition: %s
nl: Win Condities: %s

en: Gametime: %s
nl: Speeltijd: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
nl: Bewaard: %s

en: Online Game
nl: Online Spel

en: Join the Widelands lobby
nl: Kom bij de Widelands club

en: Log in as a registered user
nl: Log in als een geregistreerd gebruiker

en: Play a private online game
nl: Speel een prive spel online

en: Create a new empty map
nl: Maak een nieuwe lege kaart

en: Create a new random map
nl: Maak een nieuwe willekeurige kaart

en: Edit an existing map
nl: Bewerk een bestaande kaart

en: Continue Editing
nl: Ga door met editten

en: Single Player…
nl: Eenspeler...

en: Multiplayer…
nl: Meerspeler...

en: Editor…
nl: Bewerken...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
nl: Begin of laad een een-speler veldtocht of een vrij spel

en: Play with your friends over the internet
nl: Speel met je vrienden over internet.

en: Launch the map editor
nl: Start met kaarten bewerken

en: Watch Replay
nl: Bekijk herhaling

en: Watch the replay of an old game
nl: Bekijk de herhaling van een oud spel

en: Add-Ons
nl: Uitbreidingen

en: Install and manage add-ons
nl: Instaleer en beheer Uitbreidingen

en: Options
nl: Opties

en: Technical and game-related settings
nl: Technische en spel gerelateerde instellingen

en: Readme, License, and Credits
nl: Leesmij, Licentie en Credits

en: Exit Widelands
nl: Verlaat Widelands

en: Quit the game
nl: Stop het spel

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
nl: (C) %1%-%2% door het Widelands Development Team . Licentie onder de GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
nl: Onregelmatigheden Uitbreiding Gevonden

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
nl: Een uitbreiding die aanstaat veroorzaakt onregelmatigheden. Ga verder op eigen risico.

en: No tribes found!
nl: Geen stammen gevonden!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
nl: Geen stammen gevonden in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
nl: Ongeldige stam '%s'

en: Saved Players
nl: Bewaarde spelers

en: Player %u: –
nl: Speler %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
nl: Speler %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
nl: Kaart Details

en: No map selected
nl: geen kaart geselecteerd

en: (no map)
nl: (geen kaart)

en: Choose Map
nl: Kies Kaart

en: Show all maps
nl: Toon alle kaarten

en: Show original map names
nl: Toon originele kaartnamen

en: Official & Unofficial
nl: Officieel & Onofficieel

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
nl: Alle Teams

en: Balanced & Unbalanced
nl: Gebalanceerd & Ongebalanceerd

[ctx: balancing]
en: Unspecified
nl: Niet gespecificeerd

en: Back
nl: Terug

en: Back to ‘%s’
nl: Terug naar '%s'

en: Close window
nl: Sluit venster

en: Role
nl: Rol

en: Divergent Player Name
nl: Afwijkende Speler Naam

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
nl: De speler naamin het gekozen vak (%1%) is niet dezelfde als je eigen naam (%2%). Weet je zeker dat je dit vak wilt gebruiken?

en: Spectator
nl: Toeschouwer

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
nl: Willekeurige AI

en: Shared in
nl: Gedeeld in

en: Closed
nl: Gesloten

en: Human
nl: Mens

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
nl: Gedeeld in speler %u

en: Start type is set via the scenario
nl: Starttype is ingesteld door het scenario

en: No Team
nl: Geen Team

en: Clients
nl: Cliënten

en: Begin LAN Game
nl: Begin een LAN spel

en: List of games in your local network:
nl: Lijst van spellen op het locale netwerk:

en: Your nickname:
nl: Je bijnaam:

en: Host to connect:
nl: Verbind met host:

en: Load previous host
nl: Laad vorige host

en: Host a new game
nl: Host een nieuw spel

en: State
nl: Status

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
nl: Geef een geldige Spelnaam. Deze waarde mag alleen Engelse letters , nummers, en @ . + - _  als characters bevatten en mag niet "team" zijn.

en: Invalid Address
nl: Ongeldig Adres

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
nl: De hostnaam of het adres dat je ingaf is ongeldig, er kan geen verbinding mee gelegd worden.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Language
nl: Taal

en: Window Size
nl: Schermgrootte

en: Grab Input
nl: Pak invoer

en: Use system mouse cursor
nl: Gebruik de systeem-muiscursor

en: Accessibility mode for tooltips
nl: Toegangelijkheids mode voor gebruikstips

en: Snap windows only when overlapping
nl: Haak schermen alleen bij overlappen

en: Dock windows to edges
nl: Zet schermen vast aan de randen

en: Animate automatic map movements
nl: Animatie van automatische kaartbewegingen

en: Distance for windows to snap to other panels:
nl: Afstand voor vensters om aan te haken aan andere panelen:

en: Distance for windows to snap to borders:
nl: Afstand voor vensters om aan kaders aan te haken:

en: Save game automatically every:
nl: Sla spel automatisch op elke:

en: Maximum number of autosave files:
nl: Maximum aantal automatisch opgeslagen spellen:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
nl: Schrijf "syncstreams" in netwerkspellen om desynchronisaties te debuggen

en: Show Census
nl: Toon gebouwnamen

en: Show Status
nl: Toon Status

en: Show Soldier Levels
nl: Toon Soldaatniveaus

en: Show Buildings
nl: Toon Gebouwen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
nl: Toon overlappend werkgebied

en: Start building road after placing a flag
nl: Start met wegenaanleg na het plaatsen van een vlag

en: Show in-game chat with transparent background
nl: Toon chat tijdens het spel met doorzichtige achtergrond

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
nl: Gebruik één venster met tabs voor aparte observatie

en: Display system time in the info panel
nl: Toon de systeem klok in het info paneel

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
nl: Sta diagonaal scrollen toe met het nummer-toetsenbord

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
nl: Scroll wanneer de muis vlakbij de rand van het scherm is.

en: Invert click-and-drag map movement direction
nl: Draai klik-en-sleep kaart richting om

en: Teach me how to play
nl: Leer mij om te spelen

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
nl: Voortgang...

en: Sound
nl: Geluid

en: Saving
nl: Opslaan

en: New Games
nl: Nieuwe Spelen

en: In-Game
nl: Tijdens Spelen

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
nl: Uit

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
nl: UItvergroot

en: Try system language
nl: Probeer systeemtaal

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
nl: De vertaling in het %s is volledig.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
nl: De vertaling in het %1% is voor %2%%% volledig.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
nl: Als je ons wilt helpen met vertalen, ga dan naar %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
nl: De willekeurige kaart ontwerper is nog in de beta fase. De kaarten die het ontwerpt zijn meestal – maar niet altijd – goed speelbaar. Zeevaart en kunstschatten worden niet onderhouden. Uitbreidingen van de Wereld, Stammen en Script catagorien zijn uitgeschakeld in de willekeurige gevechten.

en: Map Generation Error
nl: Kaart Ontwerp Fout

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
nl: De willekeurige kaart ontwerper kon geen bruikbare kaart maken. Dit gebeurd soms omdat de ontwerper nog in de beta fase is. Probeer het ajb opnieuw met iets andere instellingen.

en: Choose Scenario
nl: Kies Scenario

en: Choose Tutorial
nl: Kies Speluitleg

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
nl: Kies een oefencampagne uit de lijst, klik dan op “OK”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
nl: Je ziet rechts een beschrijving van de geselecteerde oefencampagne.

en: Return to campaign selection
nl: Ga terug naar de veldtocht selectie

en: Play this scenario
nl: Speel dit scenario

en: Play this tutorial
nl: Speel deze oefencampagne

en: The order in which the tutorials should be played
nl: Volgorde waarin de campagnes bedoeld zijn te spelen

en: Tutorial Name
nl: Naam Oefencampagne

en: The number of this scenario in the campaign
nl: Volgnummer van dit scenario in de veldtocht

en: Scenario Name
nl: Naam Scenario

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
nl: Ongeldig pad naar bestand in 'veldtocht' campaigns.lua van tutorials.lua: %s

en: Tutorial
nl: Oefencampagne

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
nl: Auteur

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
nl: Auteurs

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
nl: Jij

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy the technical report to the clipboard
nl: Kopieer de technische informatie naar het klembord

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
nl: Aanpassen Les Voortgang

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
nl: Les Doelstellingen

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
nl: Alles Markeren

en: Unmark All
nl: Alle markeringen weg halen

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
nl: Foutboodschap:

en: Game data error
nl: Spelgegevensfout

en: Widelands could not find the file "%s".
nl: Widelands kon de file "%s" niet vinden.

en: File system error
nl: Bestandssysteem Fout

en: Empty value of command line parameter: %s
nl: Lege waarde in opdracht regel parameter: %s

en: %s can not be combined with other actions
nl: %s kan niet worden gecombineerd met andere acties

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
nl: Onbekende opdracht regel parameter: %s
    Misschien ontbreekt er een '=' ?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
nl: --xres/--yres, --maximized en --fullscreen kunnen niet worden gecombineerd

en: Unknown command line parameter: %s
nl: Onbekende opdracht regel parameter:  %s

en: Game ended unexpectedly
nl: Spel eindigde onverwacht

en: Unexpected error during the game
nl: Onverwachte fout gedurende dit spel

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
nl: Het spel stopte onverwacht om de volgende reden:
    
    %s
    
    Wil je dat Widelands een poging doet om als noodoplossing het spel te bewaren? Het is vaak – maar niet altijd – mogelijk om het weer te laden en verder te spelen.

en: Emergency save failed
nl: Noodprocedure Spelbewaren faalde

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
nl: Het spijt ons, maar Widelands kon dit spel Niet redden door het op te slaan vanwege de volgende reden:
    
    %s

en: Tower
nl: Toren

en: Fortress
nl: Vesting

en: Woodcutter’s House
nl: Houtvesterswoning

en: Forester’s House
nl: Boswachtershuis

en: Quarry
nl: Steengroeve

en: Fishing
nl: Vissen

en: Hunting
nl: Jagen

en: Fish/Meat Replenishing
nl: Vis/vlees aanvulling

en: Well
nl: Put

en: Primary Farm
nl: Hoofdboerderij

en: Secondary Farm
nl: Tweede boerderij

en: Mill
nl: Molen

en: Bakery
nl: Bakkerij

en: Brewery
nl: Brouwerij

en: Smokery
nl: Rokerij

en: Tavern
nl: Taverne

en: Ore Smelting
nl: Ertssmelter

en: Tool Smithy
nl: Gereedschapsmederij

en: Weapon Smithy
nl: Wapensmederij

en: Armor Smithy
nl: Harnassmederij

en: Weaving Mill
nl: Weverij

en: Shipyard
nl: Scheepswerf

en: Ferry Yard
nl: Veerbootwerf

en: Scouting
nl: Expeditie

en: Barracks
nl: Kazerne

en: Second Carrier
nl: Tweede drager

en: Charcoal
nl: Houtskool

en: Stone Mine
nl: Steenmijn

en: Coal Mine
nl: Kolenmijn

en: Iron Mine
nl: IJzermijn

en: Gold Mine
nl: Goudmijn

en: Singleplayer
nl: Eenspeler

en: Multiplayer
nl: Meerspeler

en: Editor – Load Map
nl: Editor – Laad Kaart

en: Editor – New Map
nl: Editor – Nieuwe Kaart

en: Editor – New Random Map
nl: Editor – Nieuwe Willekeurige Kaart

en: About
nl: Over Widelands

en: Internet Login
nl: Internet Inloggen

en: Toggle Building Spaces
nl: Wissel Bouwruimtes

en: Toggle Minimap
nl: Wissel Kleine Kaart

en: Encyclopedia
nl: Encyclopedie

en: Cut Text
nl: Knip Tekst

en: Copy Text
nl: Kopieer Tekst

en: Paste Text
nl: Plak Tekst

en: Select All
nl: Selecteer Alles

en: Delete Item
nl: Verwijder Onderdeel

en: Tooltip Accessibility Mode Key
nl: Gebruikstips toegangsmode Toets

en: Toggle Fullscreen
nl: Wissel Volledig Beeld

en: Take Screenshot
nl: Maak Schermafbeelding

en: Zoom In
nl: Verkleinen

en: Zoom Out
nl: Vergroten

en: Reset Zoom
nl: Herstel Vergroten

en: Jump to Next Location
nl: Spring naar de Volgende Locatie

en: Jump to Previous Location
nl: Spring naar de Vorige Locatie

en: Info Tool
nl: Informatie Hulp

en: Players Menu
nl: Spelers Menu

en: Toggle Grid
nl: Wissel Schaalverdeling

en: Toggle Immovables
nl: Wissel Onroerendegoederen

en: Toggle Animals
nl: Wissel Dieren

en: Toggle Resources
nl: Wissel grondstoffen

en: Set Toolsize to %d
nl: Zet gereedschap bereik op %d

en: Toggle Census
nl: Wissel Gebouwnamen

en: Toggle Status Labels
nl: Schakel Status aan/uit

en: Toggle Soldier Levels
nl: Wissel Soldaten Levels

en: Toggle Buildings Visibility
nl: Wissel Zichtbaarheid Gebouwen

en: Toggle Overlapping Workareas
nl: Wissel Overlappende Werkgebieden

en: General Statistics
nl: Algemene statistieken

en: Ware Statistics
nl: Goederenstatistieken

en: Building Statistics
nl: Gebouwstatistieken

en: Stock Inventory
nl: Voorraad Inventaris

en: Soldier Statistics
nl: Soldaten Statistieken

en: Seafaring Statistics
nl: Zeevaartstatistieken

en: Decrease Game Speed by 1×
nl: Verlaag spel snelheid met 1x

en: Decrease Game Speed by 0.25×
nl: Verlaag spel snelheid met 0.25x

en: Decrease Game Speed by 10×
nl: Verlaag spel snelheid met 10x

en: Increase Game Speed by 1×
nl: Verhoog spel snelheid met 1x

en: Increase Game Speed by 0.25×
nl: Verhoog spel snelheid met 0.25x

en: Increase Game Speed by 10×
nl: Verhoog spel snelheid met 10x

en: Reset Game Speed
nl: Reset Spel Snelheid

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Scroll to Starting Field
nl: Scroll naar Start Veld

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
nl: Sla spel op

en: Messages: Go to Location
nl: Berichten: Ga naar Locatie

en: Messages: Show Geologists’ Messages
nl: Berichten: Toon Geologen Berichten

en: Messages: Show Economy Messages
nl: Berichten: Toon Economische Berichten

en: Messages: Show Seafaring Messages
nl: Berichten: Toon Zeevaart Berichten

en: Messages: Show Military Messages
nl: Berichten: Toon Militaire Berichten

en: Messages: Show Scenario Messages
nl: Berichten: Toon Scenario Berichten

en: Seafaring: Go to Ship
nl: Zeevaart: ga naar een schip

en: Seafaring: Watch Ship
nl: Zeevaart: bekijk schip

en: Seafaring: Open Ship Window
nl: Zeevaart: open schipvenster

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
nl: Zeevaart: open schipvenster en ga naar een schip

en: Seafaring: Show All Ships
nl: Zeevaart: Laat alle schepen zien

en: Seafaring: Show Idle Ships
nl: Zeevaart: Laat niet gebruikte schepen zien

en: Seafaring: Show Transport Ships
nl: Zeevaart: Laat vrachtschepen zien.

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
nl: Zeevaart: Laat wachtende expedities zien

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
nl: Zeevaart: Laat verkennende expedities zien

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
nl: Zeevaart: Laat expedities met Havengebied zien

en: Set Landmark #%d
nl: Maak herkenningspunt #%d

en: Go To Landmark #%d
nl: Ga naar herkenningspunt #%d

en: %1$s+%2$s
nl: %1$s + %2$s

[ctx: hotkey]
en: Space
nl: Spatie

[ctx: hotkey]
en: Page Up
nl: Pagina Omhoog

[ctx: hotkey]
en: Page Down
nl: Pagina naar beneden

[ctx: hotkey]
en: Home
nl: Thuis

[ctx: hotkey]
en: End
nl: Eind

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
nl: Pijltjestoets Links

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
nl: Pijltjestoets Rechts

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
nl: Pijltjestoets Omhoog

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
nl: Pijltjestoets Beneden

[ctx: hotkey]
en: Insert
nl: Invoegen

[ctx: hotkey]
en: Delete
nl: Verwijder

[ctx: hotkey]
en: Backspace
nl: Terugtoets

note: * TRANSLATORS: The first placeholder is the stock amount of a ware/worker, and the second is an * icon indicating a trend. Very little space is available.
en: %1$s%2$s
nl: %1$s %2$s

en: Destroy building?
nl: Vernietig gebouw?

en: Do you really want to destroy this building?
nl: Wil je dit gebouw echt vernietigen?

en: Dismantle building?
nl: Gebouw ontmantelen?

en: Do you really want to dismantle this building?
nl: Wil je dit gebouw echt ontmantelen?

en: Preserve wares
nl: Behoud waren

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
nl: Alle resterende waren in het gebouw zullen door de bouwvakker worden uitgeworpen, wat de ontmantelingstijd verlengt

en: Enhance building?
nl: Gebouw opwaarderen?

en: Do you really want to enhance this building?
nl: Wil je dit gebouw echt opwaarderen?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
nl: Wees voorzichtig als de vijand dichtbij is!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
nl: Alle resterende waren in het gebouw zullen door de bouwvakker worden uitgeworpen, wat de opwaarderingstijd verlengt

en: Sink the ship?
nl: Het schip laten zinken?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
nl: Wil je echt %s laten zinken?

en: Cancel expedition?
nl: Expeditie annuleren?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
nl: Wil je echt de expeditie die gaande is annuleren?

en: Attack
nl: Aanval

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
nl[0]: %u soldaat
nl[1]: %u soldaten

en: Number of soldiers
nl: Aantal soldaten

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
nl: Stuur minder soldaten. Houd Ctrl ingedrukt om geen soldaten te sturen

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
nl: Stuur meer soldaten. Houd Ctrl ingedrukt om het maximale aantal soldaten te sturen

en: Start attack
nl: Start aanval

en: Attackers:
nl: Aanvallers:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
nl: Klik op een soldaat om deze te verwijderen uit de lijst van aanvallers

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
nl: Houd Ctrl ingedrukt om alle soldaten uit de lijst te verwijderen

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
nl: Houd Shift ingedrukt om de soldaten te verwijderen tot degene die je aanwijst

en: Not attacking:
nl: Niet aanvallen:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
nl: Klik op een soldaat om deze toe te voegen aan de lijst van aanvallers

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
nl: Houd Ctrl ingedrukt om alle soldaten aan de lijst toe te voegen

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
nl: Houd Shift ingedrukt om de soldaten toe te voegen tot degene die je aanwijst

en: Destroy target
nl: Vernietig gekozen doel

en: Destroy the target building instead of conquering it
nl: Vernietig het  gekozen gebouw in plaats van het te veroveren

en: Show Debug Window
nl: Toon Debugvenster

en: Center view on this
nl: Beeld centreren

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
nl: L: %1$u/%2$u A: %3$u/%4$u V: %5$u/%6$u O: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
nl: (geen gebouw geselecteerd)

en: Owned:
nl: In bezit:

en: Under construction:
nl: Wordt gebouwd

en: Low productivity threshold:
nl: Lage productie drempel

en: Show previous building
nl: Toon vorig gebouw

en: Show next building
nl: Toon volgend gebouw

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
nl: Gebouwen zullen als Onproductief beschouwd worden als hun productiviteit beneden dit percentage komt

en: Small buildings
nl: Kleine gebouwen

en: Medium buildings
nl: Middelgrote gebouwen

en: Big buildings
nl: Grote gebouwen

en: Mines
nl: Mijnen

en: Ports
nl: Havens

en: Low productivity:
nl: Lage productiviteit:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
nl: Ontbrekende soldaten:

en: Muted – click to unmute
nl: Berichten gestopt – klik om berichten aan te zetten

en: Mute this building’s messages
nl: Stop de berichten van dit gebouw

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
nl: Alle berichten van gebouwen van dit type zijn gestopt – klik om weer door te geven

en: Mute all buildings of this type
nl: Stop berichten van alle gebouwen van dit type

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
nl: Doorgaan

en: Enhance to %s
nl: Verbeter naar %s

en: Construction costs:
nl: Bouwkosten:

en: Destroy
nl: Vernietigen

en: Dismantle
nl: Ontmantelen

en: Returns:
nl: Levert op:

en: Watch the scout
nl: Bekijk de Verkenner

en: Hide work area
nl: Verberg werkgebied

en: Show work area
nl: Toon werkgebied

en: Start an expedition
nl: Begin een expeditie

en: Cancel the expedition
nl: Annuleer de expeditie

en: Building materials
nl: Bouwmaterialen

en: Stop this building’s work after completion
nl: Stop de werkzaamheden van dit gebouw na voltooiing

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Prefer heroes
nl: Prefereer helden

en: Prefer rookies
nl: Prefereer groentjes

en: Normal policy
nl: Normaal beleid

en: Preferably store selected wares here
nl: Sla geselecteerde goederen het liefst hier op

en: Do not store selected wares here
nl: Sla geselecteerde goederen hier niet op

en: Remove selected wares from here
nl: Verwijder geselecteerde goederen van hier

en: Ware settings to apply after construction
nl: Wareninstellingen toe te passen na bouw

en: Worker settings to apply after construction
nl: Werkersinstellingen toe te passen na bouw

en: Start an expedition from this port after completion
nl: Begin een expeditie vanuit deze haven na voltooiing

en: Settings to apply after construction
nl: Instellingen toe te passen na bouw

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
nl: Verlaag capaciteit. Houd Ctrl ingedrukt voor een zo laag mogelijke capaciteit

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
nl: Verhoog capaciteit. Houd Ctrl ingedrukt voor een zo hoog mogelijke capaciteit

en: Economy options
nl: Economie opties

en: Decrease target by 10
nl: Verklein doelhoeveelheid met 10

en: Decrease target
nl: Verklein doelhoeveelheid

en: Toggle infinite target
nl: Oneindige doelhoeveelheid (aan/uit)

en: Increase target
nl: Vergroot doelhoeveelheid

en: Increase target by 10
nl: Vergroot doelhoeveelheid met 10

en: Profile to apply to the selected items
nl: Profiel toe te passen op geselecteerde items

en: Save target settings
nl: Sla doelinstellingen op

en: The profile name cannot be empty
nl: De profielnaam mag niet leeg zijn

en: The default profile cannot be overwritten
nl: Het standaardprofiel mag niet overschreven worden

en: Save the profile under this name
nl: Sla het profiel op onder deze naam

en: The predefined profiles cannot be deleted
nl: De vooraf bepaalde profielen kunnen niet worden gewist

en: Delete the selected profiles
nl: Verwijder de geselecteerde profielen

en: Overwrite?
nl: Overschrijven?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
nl: Er bestaat al een profiel met deze naam. Wil je dit vervangen?

en: Save Profile
nl: Profiel opslaan

en: Existing Profiles
nl: Bestaande profielen

en: Build small building
nl: Bouw klein gebouw

en: Build big building
nl: Bouw groot gebouw

en: Build medium building
nl: Bouw middelgroot gebouw

en: Build port building
nl: Bouw havengebouw

en: Action
nl: Actie

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
nl: Gemerkt voor verwijdering door een werker – klik om merk te verwijderen

en: Immovable Actions
nl: Acties met Onbewegelijke Objecten

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
nl: Markeer dit onroerendgoed voor spoedige verwijdering door een kundige werker

en: Build road
nl: Leg weg aan

en: Build waterway
nl: Leg waterweg aan

en: Destroy this flag
nl: Vernietig deze vlag

en: Configure this flag’s economy
nl: Configureer de economie van deze flag

en: Send geologist to explore site
nl: Stuur geoloog om locatie te verkennen

en: Send scout to explore surroundings
nl: Stuur een Verkenner om de omgeving te verkennen.

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
nl: Je moet eerst deze vlag met een Verkennershuis verbinden voordat je de Verkenner hier heen kan sturen.

en: Place a flag
nl: Plaats een vlag

en: Destroy a road
nl: Vernietig een weg

en: Destroy a waterway
nl: Vernietig een waterweg

en: Watch field in a separate window
nl: Bekijk veld in apart scherm

en: Watch
nl: Bekijk

en: Build mines
nl: Bouw mijnen

en: Build flag
nl: Plaats vlag

en: Cancel road
nl: Weg annuleren

en: Cancel road and start building waterway
nl: Annuleer weg en leg waterweg aan

en: Build roads
nl: Leg wegen aan

en: Cancel waterway
nl: Annuleer waterweg

en: Cancel waterway and start building road
nl: Annuleer waterweg en leg weg aan

en: Build waterways
nl: Leg waterwegen aan

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Unknown Recipient
nl: Onbekende Ontvanger

en: All
nl: Alle

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
nl: Verbinding met client verbroken

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
nl: De verbinding met één van de spelers is verbroken.  Het spel is automatisch opgeslagen.  Wil je voortspelen?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
nl: Spel verderzetten

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
nl: Een AI uitkiezen om de speler te vervangen en voortspelen

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
nl: AI ter vervanging van de speler

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
nl: Verlaat Spel

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
nl: Vervang de speler door %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
nl: Debug: veld

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
nl: Bevestig verlaten van het spel

en: Are you sure you wish to exit this game?
nl: Weet je zeker dat je het spel wil verlaten?

en: Error Saving Game!
nl: Fout bij het opslaan van het spel!

en: Messages: Inbox
nl: Berichten: Postbus

en: Title
nl: Titel

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
nl: Tijd

en: Show Archive
nl: Toon Archief

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
nl: Centreer de kaart op locatie

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
nl: Toon alle berichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
nl: Toon alleen berichten van geologen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
nl: Toon enkel berichten van de economie

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
nl: Toon enkel berichten van de zeevaart

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
nl: Toon enkel berichten van de krijgskunst

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
nl: Toon enkel berichten van het scenario

en: Messages: Archive
nl: Berichten: Archief

en: Show Inbox
nl: Toon Postbus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
nl[0]: Plaats %d geselecteerd bericht terug in postbus
nl[1]: Plaats %d geselecteerde berichten terug in postbus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
nl: Plaats geselecteerd bericht terug in postbus

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
nl[0]: Archiveer %d geselecteerd bericht
nl[1]: Archiveer %d geselecteerde berichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
nl: Archiveer geselecteerd bericht

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
nl: Geluidsopties

en: Game over
nl: Spel afgelopen

en: Player Info:
nl: Info Spelers:

en: Elapsed time:
nl: Verstreken tijd:

en: Continue playing
nl: Doorgaan met spelen

en: Time
nl: Tijd

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
nl: Verloren

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
nl: Gewonnen

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
nl: Overgegeven

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
nl: Onbekend

en: You won!
nl: Je hebt gewonnen!

en: You lost.
nl: Je hebt verloren.

en: %s won!
nl: %s heeft gewonnen!

en: Score
nl: Uitslag

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
nl[0]: %d bestand
nl[1]: %d bestanden

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
nl[0]: Slecteer %1% map en %2%:
nl[1]: Slecteer %1% mappen en %2%:

en: Directory Name:
nl: Mapnaam:

en: Error:
nl: Fout:

en: Map Name:
nl: Kaartnaam:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
nl: Begin van de herhaling:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
nl: Speltijd:

en: Widelands Version:
nl: Versie Widelands:

en: Win Condition:
nl: Winconditie:

en: Add-Ons:
nl: Uitbreidingen:

en: Productivity
nl: Productiviteit

en: Casualties
nl: Doden

en: Kills
nl: Gedood

en: Military buildings lost
nl: Militaire gebouwen verloren

en: Military buildings defeated
nl: Militaire gebouwen verslagen

en: Civilian buildings lost
nl: Civiele gebouwen verloren

en: Military
nl: Leger

en: Info Panel Visibility
nl: Zichtbaarheid Informatie Paneel

en: Follow mouse
nl: Volg muis

en: Hide
nl: Verberg

en: Move panel to bottom
nl: Verplaats paneel naar beneden

en: Move panel to top
nl: Verplaats paneel naar boven

en: Cheat mode enabled
nl: Valsspeel mode staat aan

note: * TRANSLATORS: (Gametime · Realtime) or (Gametime · Gamespeed) or (Realtime · Gamespeed)
en: %1$s · %2$s
nl: %1$s . %2$s

note: * TRANSLATORS: Gametime · Realtime · Gamespeed
en: %1$s · %2$s · %3$s
nl: %1$s . %2$s . %3$s

en: Priority: Very Low
nl: Prioriteit: Zeer Laag

en: Priority: Low
nl: Prioriteit: Laag

en: Priority: Normal
nl: Prioriteit: Normaal

en: Priority: High
nl: Prioriteit: Hoog

en: Priority: Very High
nl: Prioriteit: Zeer Hoog

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
nl: Verhoog het aantal waren dat je hier opgeslagen wilt hebben

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
nl: Verlaag het aantal waren dat je hier opgeslagen wilt hebben

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
nl: Houd Shift ingedrukt om alle soorten waren tegelijk te verhogen

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
nl: Houd Shift ingedrukt om alle soorten waren tegelijk te verlagen

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
nl: Houd Ctrl ingedrukt om dit goed onbeperkt toe te staan

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
nl: Houd Ctrl ingedrukt om dit goed niet toe te staan

en: Remove ware
nl: Verwijder goederen

en: Add ware
nl: Voeg waren toe

en: Hide controls
nl: Verberg bediening

en: Show controls
nl: Toon bediening

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
nl: Kaartweergave

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
nl: Verberg Minikaart

en: Show Minimap
nl: Toon Minikaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
nl: Zoom herstellen naar standaard

en: Road length: %u
nl: Weg lengte: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
nl: Waterweg lengte: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
nl: Schermafbeelding opslaan is mislukt!

en: Screenshot saved
nl: Schermafbeelding opgeslagen

en: PAUSE
nl: PAUZE

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
nl: Speltempo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
nl: Pas geluids- en muziekinstellingen aan

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
nl: Herstart Scenario

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
nl: Weet je zeker dat je dit scenario opnieuw wilt beginnen?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
nl: Verberg gebouwnamen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
nl: Verberg Status

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
nl: Verberg Soldaatniveaus

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
nl: Verberg Gebouwen

en: Speed +
nl: Tempo +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
nl: Verhoog de snelheid van het spel

en: Speed -
nl: Tempo -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
nl: Verlaag de snelheid van het spel

en: Resume
nl: Hervatten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
nl: Spel Hervatten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
nl: Spel Pauzeren

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
nl: Statistieken

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
nl: Zeevaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
nl: Soldaten

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
nl: Voorraad

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
nl: Verberg overlappend werkgebied

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
nl: Indicatie overlappend werkgebied bij plaatsing bouwplaats (aan/uit)

en: %u new message | %u new messages
nl[0]: %u nieuw bericht
nl[1]: %u nieuwe berichten

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
nl: Verwijder deze herhaling

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
nl: Verwijder dit spel

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
nl: Verwijder deze herhaling

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
nl: Verwijder deze spellen

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
nl: Officieel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
nl: Onofficieel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
nl: Gebalanceerd

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
nl: Ongebalanceerd

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
nl: Veerboten

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
nl: Artefacten

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
nl: Ieder voor zich

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
nl: Teams van 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
nl: Teams van 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
nl: Teams van 4

en: No Author
nl: Geen Auteur

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
nl: bovenliggende map

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
nl: leeg

en: Directory
nl: Map

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
nl: Originele naam van deze kaart: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
nl: Naam van deze kaart in jouw taal: %s

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
nl: #S

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: The name of the map or scenario
nl: Naam van de kaart of het scenario

en: Size
nl: Grootte

en: The size of the map (Width x Height)
nl: De grootte van de kaart (breedte x hoogte)

en: Map Name
nl: Kaartnaam

en: Owner
nl: Bezet door

en: Roads
nl: Wegen

en: Zoom
nl: Zoomen

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
nl[0]: %1%u
nl[1]: %1%u

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
nl: dagen

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
nl: uren

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
nl: minuten

en: game
nl: spel

en: Additional item
nl: Extra item

en: (Empty)
nl: (Leeg)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
nl: Aanwezig

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
nl: Ontbreekt

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
nl: Onderweg

en: Exp
nl: Erv

en: Next Level
nl: Volgend Niveau

en: Decrease experience by 1
nl: Verlaag ervaring met 1

en: Increase experience by 1
nl: Verhoog ervaring met 1

en: Terminate the employment of the selected worker
nl: Beëindig de inzet van de geselecteerde werker

en: (coming)
nl: (onderweg)

en: (vacant)
nl: (leeg)

en: Confirm Deleting File
nl: Bevestig Verwijderen van Bestand

en: Confirm Deleting Files
nl: Bevestig Verwijderen van Bestanden

en: Do you really want to delete this game?
nl: Wil je dit spel echt verwijderen?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
nl[0]: Wil je dit %d spel echt verwijderen?
nl[1]: Wil je deze %d spellen echt verwijderen?

en: Error Deleting File!
nl: Fout bij het verwijderen van bestand!

en: Error Deleting Files!
nl: Fout bij het verwijderen van bestanden!

en: The game could not be deleted.
nl: Kon het opgeslagen spel niet verwijderen.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
nl[0]: Kon %d opgeslagen spel niet verwijderen.
nl[1]: Kon %d opgeslagen spellen niet verwijderen.

en: Do you really want to delete this replay?
nl: Wil je deze herhaling echt verwijderen?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
nl[0]: Wil je deze %d herhaling echt verwijderen?
nl[1]: Wil je deze %d herhalingen echt verwijderen?

en: The replay could not be deleted.
nl: Kon de herhaling niet verwijderen.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
nl[0]: Kon %d herhaling niet verwijderen.
nl[1]: Kon %d herhalingen niet verwijderen.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
nl: Dit bestand heeft het verkeerde formaat en kan niet geladen worden.  Misschien is het aangemaakt met een oudere versie van Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
nl: Vandaag, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
nl: vandaag opgeslagen om  %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
nl: Gisteren, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
nl: gisteren opgeslagen om  %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
nl: %2% %1% %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
nl: Opgeslagen op %1$s %2$u , %3$u

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
nl: AS

en: Incompatible: %s
nl: Incompatibel: %s

en: Save Date
nl: Datum van opslaan

en: The date this game was saved
nl: De datum waarop dit spel werd opgeslagen

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
nl: Bestandsnaam waaronder het spel werd opgeslagen gevolgd door de naam van de kaart, of de naam van de kaart gevolgd door de laatst verwezenlijkte doelstelling.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
nl: Spelmodus

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
nl: AS = Alleen spelen

en: Numbers are the number of players.
nl: Getallen zijn het aantal spelers.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
nl: Modus

en: Filename: Map name (start of replay)
nl: Bestandsnaam: Kaartnaam (begin van herhaling)

en: Map name (start of replay)
nl: Kaartnaam (begin van herhaling)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
nl: Het geselecteerde schip bekijken

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
nl: Venster van het geselecteerde schip openen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
nl: Naar het geselecteerde schip gaan en het venster openen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
nl: Centreer de kaart op het geselecteerde schip

[ctx: ship]
en: Name
nl: Naam

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
nl: Alle schepen tonen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
nl: Laat lege schepen zien

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
nl: Schepen die goederen en werkers transporteren tonen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
nl: Schepen die wachten voor expeditie tonen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
nl: Schepen op expeditie tonen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
nl: Schepen die een havenlocatie gevonden hebben of koloniseren tonen

en: Scout towards the north west
nl: Verken naar het noordwesten

en: Explore the island’s coast clockwise
nl: Verken de kust van het eiland met de klok mee

en: Scout towards the north east
nl: Verken naar het noordoosten

en: Scout towards the west
nl: Verken naar het westen

en: Construct a port at the current location
nl: Bouw een haven op de huidige locatie

en: Scout towards the east
nl: Verken naar het oosten

en: Scout towards the south west
nl: Verken naar het zuidwesten

en: Explore the island’s coast counter clockwise
nl: Verken de kust van het eiland tegen de klok in

en: Scout towards the south east
nl: Verken naar het zuidoosten

en: Sink the ship
nl: Laat het schip zinken

en: Cancel the Expedition
nl: Annuleer de expeditie

en: Go to destination
nl: Ga naar bestemming

en: Go to ship
nl: Ga naar schip

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
nl: Expeditie Annuleren

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
nl: Deze expeditie kan je niet annuleren, omdat er geen haven is waar het schip weer naar toe kan gaan.

en: Health: %u
nl: Gezondheid: %u

en: Attack: %u
nl: Aanval: %u

en: Defense: %u
nl: Verdediging: %u

en: Evade: %u
nl: Ontwijken: %u

en: Overview
nl: Overzicht

en: By Attribute
nl: Op Atribuut

en: ×%u
nl: x %u

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Click soldier to send away
nl: Klik op een solaat om hem weg te sturen

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
nl: Verandert het volume. Klik om een voorbeeld te horen.

[ctx: sound_options]
en: Music
nl: Muziek

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
nl: Chatberichten

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
nl: Spelberichten

[ctx: sound_options]
en: User Interface
nl: Gebruikersinterface

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
nl: Omgevingsgeluiden

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
nl: Geluid is uitgeschakeld wegens een driverprobleem of omdat het is uitgezet via de opdrachtregel.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
nl: Evaluatie

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
nl: Vergelijk voorraadcijfers met de economische doelstellingen

en: Red:
nl: Rood:

en: Stock is lower than the target
nl: Voorraad is lager dan het doel

en: Yellow:
nl: Geel:

en: Stock is equal to the target
nl: Voorraad is gelijk aan het doel

en: Green:
nl: Groen:

en: Stock is higher than the target
nl: Voorraad is hoger dan het doel

en: Wares (total)
nl: Goederen (totaal)

en: Workers (total)
nl: Werkers (totaal)

en: Wares in warehouses
nl: Goederen in magazijnen

en: Workers in warehouses
nl: Werkers in magazijnen

en: Next Mission
nl: Volgende Missie

en: Start the next mission now
nl: Begin nu met de volgende missie

en: Continue playing this mission
nl: Ga door met het spelen van deze missie

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
nl: Teamsuggestie

en: Soldiers in training
nl: Soldaten in training

en: Production
nl: Productie

en: Consumption
nl: Consumptie

en: Economy health
nl: Economische gezondheid

en: Remove 10 wares
nl: Verwijderen 10 goederen

en: Remove a ware
nl: Verwijder goederen

en: Add a ware
nl: Voeg goederen toe

en: Add 10 wares
nl: Voeg 10 goederen toe

en: Configure this building’s economy
nl: Configureer de economie van dit gebouw

en: Wares waiting to be shipped
nl: Goederen die wachten om verscheept te worden

en: Workers waiting to embark
nl: Werkers die wachten om aan boord te gaan

en: Expedition
nl: Expeditie

en: Follow
nl: Volg

en: Center the main view on this
nl: Beeld centreren
