Widelands - en to pt translation catalogue (736 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
pt: %1$s e %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
pt: %1$s ou %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
pt: Sem espaço

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
pt: Alguns dos teus edifícios iniciais não foram construídos por não haver espaço suficiente para os construir, por isso estás em desvantagem. Reinicia o mapa para poderes começar em melhores condições.

en: Not enough space
pt: Espaço insuficiente

en: No rocks nearby
pt: Sem rochas nas redondezas

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
pt: Não existem rochas próximas da tua posição inicial. Portanto, tu recebes recursos extra para o arranque da tua economia.

en: No trees nearby
pt: Sem árvores nas redondezas

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
pt: Não existem árvores próximas da tua posição inicial. Portanto, tu recebes recursos extra para o arranque da tua economia.

en: Status
pt: Estado

en: New Objective
pt: Novo objetivo

en: New Objectives
pt: Novos objetivos

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
pt: Sem IA

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
pt: IA normal

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
pt: IA fraca

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
pt: IA muito fraca

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
pt: falso

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
pt: verdadeiro

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
pt: jan

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
pt: fev

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
pt: mar

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
pt: abr

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
pt: mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
pt: jun

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
pt: jul

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
pt: ago

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
pt: set

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
pt: out

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
pt: nov

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
pt: dez

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
pt: Menu principal

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
pt: Ferramentas

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
pt: Mostrar/Ocultar

en: Tool size
pt: Tamanho da ferramenta

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Help
pt: Ajuda

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
pt: Novo mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
pt: Novo mapa aleatório

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
pt: Carregar mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
pt: Gravar mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
pt: Opções do mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
pt: Sair do Editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
pt: Mudar elevação

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
pt: Elevação aleatória

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
pt: Definir a altura do terreno aleatoriamente

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
pt: Terreno

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
pt: Objetos imóveis

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
pt: Adicionar ou remover objetos imóveis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
pt: Animais

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
pt: Recursos

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
pt: Jogadores

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
pt: Define a posição que terá as coordenadas (0, 0). Este ponto será o canto superior esquerdo do mini-mapa gerado.

en: Unsupported Format
pt: Formato não suportado

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
pt: Widelands não conseguiu carregar o ficheiro «&nbsp;%s&nbsp;». O formato parece ser incompatível.

en: Unsaved Map
pt: Mapa não gravado

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
pt: O mapa não foi guardado, queres mesmo sair?

en: Error
pt: Erro

en: Loading map “%s”…
pt: A carregar o mapa «&nbsp;%s&nbsp;»…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
pt: Sem nome

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Random Player
pt: Jogador aleatório

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
pt: Selecionado: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
pt: Clica para selecionar um item. Usa a tecla Ctrl para selecionar mais itens.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
pt: Selecionado: %s

en: Field Information
pt: Informação da célula

en: Node
pt: Nó

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
pt: Coordenadas: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
pt: pequeno

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
pt: médio

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
pt: grande

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
pt: bandeira

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
pt: mina

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
pt: porta

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
pt: andável

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
pt: nadável

en: Caps: %s
pt: Capacidades: %s

en: Owned by: Player %u
pt: Proprietário: Jogador %u

en: Owned by: —
pt: Proprietário: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
pt: Nome: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
pt: É: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
pt: Objetos

en: Immovable: %s
pt: Inamovível: %s

en: Animals: %s
pt: Animais: %s

en: Workers: %s
pt: Trabalhadores: %s

en: Ships: %s
pt: Navios: %s

en: Map
pt: Mapa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
pt: Nome: %s

en: Players: %u
pt: Jogadores: %u

en: Players: –
pt: Jogadores: -

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Description: %s
pt: Descrição: %s

en: Error!
pt: Erro!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
pt: Meus Mapas

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
pt: Cenários de multi-jogador

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
pt: Pasta atual: %s

en: OK
pt: Aceitar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Delete
pt: Apagar

en: Map name:
pt: Nome do mapa:

en: Authors:
pt: Autores:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Hint (optional):
pt: Dica (opcional):

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: %u Player | %u Players
pt[0]: %u Jogador
pt[1]: %u Jogadores
pt[2]: %u Jogadores

en: Suggested Teams:
pt: Equipas recomendadas:

en: Main Options
pt: Opções principais

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Teams
pt: Equipas

en: Size: %1% x %2%
pt: Tamanho: %1% x %2%

en: Create Map
pt: Criar mapa

en: Terrain:
pt: Terreno:

en: Creating empty map…
pt: A criar um mapa vazio…

en: Players:
pt: Jogadores:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
pt: Poucos

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
pt: Médios

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
pt: Muitos

en: Water:
pt: Água:

en: Land:
pt: Terra:

en: Wasteland:
pt: Baldio:

en: Mountains:
pt: Montanhas:

en: Island mode
pt: Modo Ilha

en: Random number:
pt: Número aleatório:

en: Map ID:
pt: ID do mapa:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
pt: Baldio

en: Generating random map…
pt: Gerando mapa aleatório …

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
pt: Mapa aleatório

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
pt: O mapa foi criado. Verifique as posições de partida dos jogadores para ter a certeza que os mineiros não vão afogar-se, ou ficar bloqueados numa ilha ou no cimo duma serra.

en: Computer %u
pt: Computador %u

en: Player
pt: Jogador

en: Generate Map
pt: Gerar mapa

en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

en: Make Directory
pt: Criar pasta

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
pt: sem nome

en: A file or directory with that name already exists.
pt: Já existe um ficheiro ou pasta com esse nome.

en: Error Creating Directory!
pt: Erro ao criar a pasta!

en: Error while creating directory ‘%s’.
pt: Erro ao criar a pasta ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
pt: Já existe um ficheiro com o nome «&nbsp;%s&nbsp;». Substituí-lo?

en: Error Saving Map!
pt: Erro ao gravar o mapa!

en: Map saved
pt: Mapa guardado

en: Enter Directory Name:
pt: Introduz o nome da pasta:

en: This extension is reserved!
pt: Esta extensão está reservada!

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
pt: Demasiados Jogadores

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
pt: Não recomendamos definir mais do que 8 jogadores a não ser para fazer testes. Tens a certeza que queres mais do que 8 jogadores?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
pt: Não me lembrar novamente

en: Abort
pt: Abortar

en: Player Options
pt: Opções os jogadores

en: Number of players
pt: Número de jogadores

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
pt: Jogador: %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
pt: Tribo

[ctx: tribe]
en: Random
pt: Aleatório

en: The tribe will be selected at random
pt: A tribo será escolhida aleatóriamente

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
pt: Definir a posição inicial deste jogador

en: Height Tools Options
pt: Opções das ferramentas de elevação

en: Increase/Decrease height by:
pt: Aumentar/Diminuir a altura de:

en: Set height to:
pt: Por a altura em:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
pt: Clique no mapa para elevar, Shift com clique no mapa para baixar a altura du terreno

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
pt: Ctrl + Clique no mapa para definir a altura do terreno

en: Increase/Decrease amount by:
pt: Aumentar/Diminuir a qunatia de:

en: Set amount to:
pt: Por a quantia em:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
pt: Clique no mapa para aumentar, Shift com clique no mapa para diminuir a quantia do elemento selecionado

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
pt: Ctrl + Clique no mapa para definir a quantia do recurso selecionado. Isto vai mudar os recursos já definidos.

en: Random Height Options
pt: Opções da elevação aleatória

en: Minimum height:
pt: Elevação mínima:

en: Maximum height:
pt: Elevação máxima:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
pt: Clique no mapa para definir a altura do terreno para um valor aleatório entre os valores indicados

en: Fixed height
pt: Elevação fixa

en: Tool Size
pt: Tamanho da ferramenta

en: Messages
pt: Mensagens

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
pt: espaço em branco

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
pt: %s no início do nome do ficheiro

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
pt: %s em qualquer lado no nome do ficheiro

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
pt: Os seguintes caracteres não são permitidos:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
pt: sim

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
pt: ligado

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
pt: não

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
pt: desligado

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
pt: Não definido

en: Initializing game…
pt: A inicializar o jogo…

en: Missing starting position
pt: Falta de posição inicial

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
pt: Widelands não conseguiu começar o jogo, porque o jogador %u não tem nenhuma posição inicial. Pode adicionar manualmente uma posição inicial com o editor de Widelands, para resolver o problema.

en: Trade Offer
pt: Oferta de Troca

en: This market has received a new trade offer.
pt: Este mercado recebeu uma nova oferta de troca.

en: File successfully saved!
pt: Ficheiro guardado com sucesso!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro da cópia de segurança ‘%s’.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
pt: Não foi possível criar a pasta ‘%s’!

en: File ‘%s’ could not be removed!
pt: Não foi possível remover o ficheiro ‘%s’!

en: Try saving under a different name!
pt: Tente gravar com um nome diferente!

en: Error writing data to file ‘%s’!
pt: Erro ao gravar os dados para o ficheiro ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
pt: O ficheiro guardado pode estar corrompido

en: File ‘%s’ could not be restored!
pt: Não foi possível restaurar o ficheiro ‘%s’!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
pt: O ficheiro da cópia de segurança ‘%s’ estará disponível brevemente.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
pt: O ficheiro ‘%s’ foi restaurado da cópia de segurança.

en: An unexpected error occurred:
pt: Ocorreu um erro inesperado:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
pt: Verão

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
pt: Inverno

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
pt: Deserto

en: No description defined
pt: Sem descrição

en: %i%% built
pt: %i%% construído

en: %u%% dismantled
pt: %u%% desmanchado

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
pt: Perdida!

en: Militarysite lost!
pt: Edificação militar perdida!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
pt: O Inimigo foi derrotado!

en: Enemy at site defeated!
pt: O Inimigo no local foi derrotado!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
pt: Ataque!

en: You are under attack
pt: Estás sob ataque

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
pt: a economia não precisa da mercadoria ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
pt: a economia não precisa da mercadoria ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
pt: a economia precisa do trabalhador ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
pt: a economia não precisa do trabalhador ‘%s’

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
pt: o prédio tem nas mercadorias seguintes: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
pt: o prédio não tem nas mercadorias seguintes: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
pt: há trabalhador que precisa de experiência

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
pt: os trabalhadores não precisam de experiência

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
pt: Não começou a %1$s porque %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
pt: Completou %1$s porque %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
pt: Omitiu %1$s porque %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
pt[0]: falta %s
pt[1]: faltam %s
pt[2]: faltam %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
pt[0]: Produzi %s
pt[1]: Produzi %s
pt[2]: Produzi %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
pt[0]: Recrutou %s
pt[1]: Recrutou %s
pt[2]: Recrutou %s

en: No soldier found for this training level!
pt: Não há soldados para treinar por este nível !

en: (stopped)
pt: (parado)

en: Can’t find any more resources!
pt: Não podia precurar mais recursos!

en: Port Space
pt: Local para um porto

en: Port Space Found
pt: Encontrámos local para um porto

en: An expedition ship found a new port build space.
pt: Um navio de expedição encontrou um bom local para construir um novo porto.

en: Island Circumnavigated
pt: Ilha circum-navegada

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
pt: Esperando

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
pt: Um navio de expedição circum-navegou uma ilha sem eventos.

en: Coast Reached
pt: Chegamos à costa

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
pt: Terra!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
pt: Um navio de expedição chegou à costa e esta a espera das tuas ordens seguintes.

en: New port construction site is gone
pt: Perdemos a construção do porto novo

en: Port Lost!
pt: Porto perdido!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
pt: Não pudemos descarregar as mercadorias, cancelamos a expedição.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
pt: Expedição

en: Expedition Ready
pt: Expedição pronta

en: An expedition ship is waiting for your commands.
pt: Um novo navio de expedição está a espera das tuas ordens.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
pt: Despachando

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
pt: Esperando

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
pt: Explorando

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
pt: Encontrámos local para um porto

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
pt: A fundir colonia

en: Logic error
pt: Erro lógico

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
pt: Mercadorias

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
pt: Trabalhadores

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
pt: Edifícios

en: A new port was added to your economy.
pt: Tem porto novo na tua economia.

en: A new headquarters was added to your economy.
pt: Tem quartel-general novo na tua economia.

en: A new warehouse was added to your economy.
pt: Tem armazém novo na tua economia.

en: A geologist found resources.
pt: Um geólogo encontrou recursos.

en: Worker got lost!
pt: O trabalhador perdeu-se !

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
pt: arável

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
pt: navegável

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
pt: inacessível

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
pt: minerável

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
pt: não andável

en: This objective has no description.
pt: Este objetivo não tem descrição.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
pt: Navio %d

en: End of Replay
pt: Fim da repetição

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
pt: A repetição acabou e o jogo foi pausado. Podes tirar o jogo da pausa e continuar a vê-la se quiseres.

en: Saving failed!
pt: Falha ao salvar!

en: Game saved
pt: O jogo foi salvo

en: Flags
pt: Bandeiras

en: Objectives
pt: Objectivos

en: Loading map…
pt: Carregando o mapa …

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
pt: Mapa Bluebyte Settlers II. Sem comentário definido!

en: Could not establish connection to host
pt: Não conseguiu estabelecer ligação ao hospedeiro

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
pt: Não foi possível ao Widelands estabelecer uma ligação ao endereço indicado. Ou nenhum servidor do Widelands estava em execução na suposta porta ou o servidor desligou-se assim que tentou ligar.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
pt: /me verificou o ficheiro que recebeu. Apesar da verificação md5 suceder, não posso manejar o ficheiro.

en: Available host commands are:
pt: Os comando de Anfitrião são:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
pt: /help  -  Mostra esta ajuda

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
pt: /announce <msg>  -  Enviar mensagem como um anúncio (chat do sistema)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
pt: /warn <nome> <razão>  -  Avisar o utilizador <nome> por causa de <razão>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
pt: /kick <nome> <razão>  -  Expulsar o utilizador <nome> por causa de <razão>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
pt: /forcePause            -  Forçar a  pausa do jogo.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
pt: /endForcedPause        -  Põe de novo o jogo à velocidade normal.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
pt: Uso errado, devia ser: /announce <texto da mensagem>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
pt: Uso errado, devia ser: /warn <nome_do_jogador> <texto da mensagem>

en: The client %s could not be found.
pt: Não foi possível localizar o cliente %s.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
pt: Uso errado, devia ser: /kick <nome_do_jogador> <texto da mensagem>

en: You can not kick yourself!
pt: Não te podes expulsar a ti próprio !

en: Are you sure you want to kick %s?
pt: Tens a certeza que queres expulsar %s?

en: The stated reason was: %s
pt: A razão declarada foi : %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
pt: Se sim, escreve: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
pt: Uso errado, devia ser: /ack_kick <nome>

en: Pause was already forced - game should be paused.
pt: Já foi forçada a pausa - o jogo já devia estar em pausa.

en: There is no forced pause - nothing to end.
pt: Não houve nenhuma pausa forçada - nada a fazer.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
pt: Comando inválido ! Escreve /help para ver a lista de comandos.

en: Failed to host the server!
pt: Erro ao iniciar o servidor!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
pt: Widelands não conseguiu lançar o servidor.
    Isto não deveria acontecer e é provável que não possas fazer nada. Indica-nos o problema por favor.

en: Failed to start the server!
pt: Erro ao iniciar o servidor!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
pt: Widelands não conseguiu iniciar um servidor.
    Provavelmente já outro programa está a utilizar a mesma porta.

en: %li second | %li seconds
pt[0]: %li segundo
pt[1]: %li segundos
pt[2]: %li segundos

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
pt: Não foi possível a Widelands estabelecer uma ligação ao endereço fornecido.
    Ou o meta-servidor do Widelands estava em execução na suposta porta ou
    as tuas definições de Internet estão corruptas.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
pt: O Jogadores marcados com IRC podem não reagir a mensagens.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
pt: Religado com sucesso ao meta-servidor!

en: Something went wrong: %s
pt: Alguma coisa correu mal:  %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
pt: Bem-vino(a) ao Widelands Metaserver!

en: Our forums can be found at:
pt: O nosso fórum pode ser encontrado em:

en: For reporting bugs, visit:
pt: Para reportar erros, aceder a:

en: Mixed up
pt: Misto

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
pt: O meta-servidor enviou um ERRO estranho durante a sessão

en: Unexpected packet
pt: Pacote inesperado

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
pt: Recebi um pacote de rede inesperado do meta-servidor. Pode ser que a versão do protocolo do meta-servidor é diferente. Si o erro persiste, tenta atualizar para uma versão mais recente do jogo.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
pt: AVISO: Fora recebido o comando %s apesar de não estar LIGADO.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
pt[0]: O atraso do Servidor é de %d segundo.
pt[1]: O atraso do Servidor é de %d segundos.
pt[2]: O atraso do Servidor é de %d segundos.

en: Invalid chat message type "%s".
pt: Tipo inválido de mensagem instantânea «&nbsp;%s&nbsp;».

en: Invalid message type
pt: Tipo inválido de mensagem

en: The game %s is now available
pt: O jogo %s está disponível agora

en: The game %s has been closed
pt: O jogo %s foi fechado

en: %s joined the lobby
pt: %s ligou-se à receção

en: %s left the lobby
pt: %s deixou à receção

en: Chat message could not be sent.
pt: Mensagem instantânea não pode ser enviada.

en: ERROR: %s
pt: ERRO: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
pt: Uma mensagem de erro inesperada foi recebida com o comando%1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
pt: Recebi um comando desconhecido do metaservidor: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
pt: A mensagem não pode ser enviada: estás ligado ao meta-servidor!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
pt: A mensagem não pode ser enviada: Fora suposto ser privada?

en: Conversion error
pt: Erro durante a conversão

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
pt: Não se pude determinar o valor de verdade de «%s»

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: There is no user with this name logged in.
pt: Não está ligado nenhum jogador com este nome.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
pt: A partida já não existe, pode ter sido fechada.

en: The protocol version you are using is not supported!
pt: A versão de protocolo que estás a usar não é suportada!

en: You are already logged in!
pt: Já entraste no servidor!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
pt: Foste desligado porque mandaste comando superuser sem permissão superuser. Este acontecimento será registado e reportado ao administrador.

en: Connection was closed by the client normally.
pt: A ligação fora terminada pelo cliente normalmente.

en: The connection to the metaserver was lost.
pt: A ligação ao meta-servidor fora perdida.

en: Metaserver did not answer
pt: O meta-servidor não respondeu.

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
pt: Perdeste a ligação ao meta-servidor, já que não respondeste ao ping a tempo.

en: Client has left the game.
pt: O cliente deixou o jogo.

en: Client crashed and performed an emergency save.
pt: O cliente deu pau e foi feita uma salvaguarda de emergência do jogo.

en: Connection was lost.
pt: A ligação ao fora perdida.

en: Server has left the game.
pt: Servidor saiu do jogo.

en: The game has started just after you tried to connect.
pt: O jogo começou mesmo antes de ligar.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
pt: O servidor deu pau e foi feita uma salvaguarda de emergência.

en: Client and host have become desynchronized.
pt: O cliente e o hospedeiro ficaram dessincronizados.

en: Kicked by the host: %s
pt: Expulso pelo hospedeiro: %s

en: Client sent malformed commands: %s
pt: O cliente enviou comandos inválidos: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
pt: Deixou %1$s o jogo (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
pt: %1$s foi substituído por %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
pt: Utilizador desconhecido deixou o jogo (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
pt: O Servidor enviou um SYNCREQUEST apesar do jogo não estar a correr.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
pt: O Servidor enviou um comando de jogar apesar nenhum jogo estar a correr.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
pt: Recebi inesperadamente um comando LAUNCH vindo do servidor.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
pt: O Servidor enviou uma atualização de jogador para um que não existe.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
pt: O Servidor enviou uma actualização de utilizador para um que não existe.

en: Server uses a different protocol version
pt: O servidor usa um protocolo diferente de versão

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
pt: Foi recebido o comando número %s que não está permitido neste estado.

en: Client reports time to host that is running backwards.
pt: O cliente informa o hospedeiro de que o tempo está a andar para trás.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
pt: O cliente simula para além do tempo de jogo permitido pelo hospedeiro.

en: Client did not submit sync report in time.
pt: O cliente não submeteu o relatório de sincronia em tempo útil.

en: The game has already started.
pt: O jogo já começou

en: Client has no access to other player’s settings.
pt: O cliente não tem acesso as definições do outro jogador.

en: Client has no access to server settings.
pt: O cliente não tem acesso as definições do servidor.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
pt: O cliente enviou o comando TIME apesar do jogo não estar a correr.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
pt: O Cliente enviou um comando de jogador PLAYERCOMMAND para outro.

en: Client sent unexpected synchronization report.
pt: O cliente enviou um relatório de sincronização inesperado.

en: Client requests file although none is available to send.
pt: O cliente solicitou um ficheiro apesar de não haver nenhum para ser enviado.

en: Host sent player %s to the lobby!
pt: O hospedeiro enviou o jogador %s para a receção !

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
pt: AVISO : %1$s usa a versão: %2$s enquanto que o anfitrião usa a versão: %3$s

en: %s has joined the game
pt: %s ligou-se ao jogo

en: Started to send file %1$s to %2$s!
pt: O ficheiro %1$s está a ser enviado para %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
pt: A transferência do ficheiro %1$s para %2$s foi concluída

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
pt: O jogador «%s» fora derrotado e tornou-se um espectador.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
pt: O cliente %1$s ficou sem resposta perante mais que %2$s.

en: Failed to use the local network!
pt: Erro no uso da rede local!

[ctx: dropdown]
en: Select Item
pt: Selecionar um elemento

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
pt: Não Selecionado

en: Loading…
pt: A carregar …

en: Decrease the value
pt: Diminui o valor

en: Increase the value
pt: Aumenta o valor

en: Decrease the value by 10
pt: Diminuir o valor por 10

en: Increase the value by 10
pt: Aumentar o valor por 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos
pt[2]: %d minutos

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
pt[0]: %d pixel
pt[1]: %d píxeis
pt[2]: %d píxeis

en: Close
pt: Fechar

en: About Widelands
pt: Sobre o Widelands

en: Password:
pt: Senha:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
pt: Dificuldade

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
pt: Descrição

en: Return to the main menu
pt: Voltar ao menu principal

en: Play this campaign
pt: Joga esta campanha

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
pt: Dif.

en: Tribe Name
pt: Nome da tribo

en: Campaign Name
pt: Nome da campanha

en: Help: %s
pt: Ajuda: %s

en: Metaserver Lobby
pt: Receção do meta-servidor

en: Clients online:
pt: Clientes em rede:

en: Join this game
pt: Junta-te a este jogo

en: Name of your server:
pt: Nome do teu servidor:

en: Open a new game
pt: Abrir novo jogo

en: User Status
pt: Estado do jogador

en: Administrator
pt: Administrador

en: Registered
pt: Registrado

en: Unregistered
pt: Sem registrar

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
pt: Nome

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
pt: Versão

en: Game
pt: Partida

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
pt: Widelands não conseguiu obter o IP do servidor em tempo útil.
    Parece haver um problema de rede, seja do teu lado ou do lado
    do servidor.

en: Connection Timed Out
pt: A ligação expirou

en: Start game
pt: Começar o jogo

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
pt: Cenário

en: Win condition is set through the scenario
pt: A condição de vitória é definida no cenário

en: Saved Game
pt: Jogo Guardado

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
pt: Este é um jogo guardado – A condição de vitória já foi definida.

en: Show the help window
pt: Mostrar a janela da ajuda

en: The host has not yet selected a map or saved game.
pt: O hospedeiro não selecionou ainda um mapa ou um jogo guardado.

en: Saved Game is Directory
pt: O nome da partida guardada é uma pasta

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
pt: AVISO:
    o jogo gravado que escolheste é uma pasta. Isto acontece se definiste a opção «nozip» como verdadeira ou se descomprimiste o jogo gravado manualmente.
    O Widelands não pode transferir estruturas de pastas aos clientes. Escolhe outro jogo gravado ou comprime o conteúdo das pastas.

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
pt: Widelands tentou iniciar um jogo com um ficheiro que não pôde ser encontrado no diretório indicado.
    O Ficheiro fora: %s
    Se isto acontecer provavelmente o anfitrião selecionou um ficheiro que ainda não tens. Normalmente tal ficheiro irá enviado pelo anfitrião, mas talvez a transferência ainda não terminou !?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
pt: O ficheiro escolhido não pode ser encontrado. Se não te fora enviado automaticamente, por favor contacta o anfitrião e conta-lhe do teu problema.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
pt: Configuração de jogo multi-jogador

en: Show Filenames
pt: Mostrar nomes dos ficheiros

en: Load this replay
pt: Carrega esta repetição

en: Return to the multiplayer game setup
pt: Voltar à configuração de jogo multi-jogador

en: Return to the single player menu
pt: Voltar ao menu do jogador individual

en: Load this game
pt: Carrega este jogo

en: Nickname:
pt: Alcunha:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
pt: sem_alcunha

en: Please enter a nickname!
pt: Por favor escolhe uma alcunha

en: Please enter your password!
pt: Por favor digita a tua palavra-passe!

en: New Game
pt: Novo jogo

en: Campaigns
pt: Campanhas

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
pt: Carregar jogo

en: LAN / Direct IP
pt: Rede local / IP direto

en: Watch Replay
pt: Ver uma repetição

en: Options
pt: Opções

en: Exit Widelands
pt: Sair do Widelands

en: (no map)
pt: (sem mapa)

en: Show all maps
pt: Mostrar todos os mapas

en: Show original map names
pt: Mostrar nomes originais do mapas

en: Back
pt: Voltar

en: Role
pt: Tipo de jogador

en: Spectator
pt: Espetador

en: Type
pt: Tipo

en: Team
pt: Equipa

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
pt: IA aleatória

en: Shared in
pt: Partilhado

en: Closed
pt: Fechado

en: Open
pt: Aberto

en: Human
pt: Humano

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
pt: Partilhado no Jogador %u

en: Start type is set via the scenario
pt: O tipo de início é definido através do cenário

en: No Team
pt: Sem Equipa

en: Team %d
pt: Equipa %d

en: Clients
pt: Clientes

en: List of games in your local network:
pt: Lista dos jogos na tua rede local:

en: Your nickname:
pt: A tua alcunha:

en: Host to connect:
pt: Ligar ao hospedeiro:

en: Load previous host
pt: Carregar o hospedeiro anterior

en: Host a new game
pt: Ser hospedeiro de novo jogo

en: Host
pt: Hospedeiro

en: State
pt: Estado

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Invalid Address
pt: Endereço Inválido

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
pt: O nome ou endereço indicado é inválido e não pode ser atingido.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Language
pt: Idioma

en: Window Size
pt: Tamanho da Janela

en: Grab Input
pt: Capturar Entrada

en: Maximum FPS:
pt: FPS máximo:

en: Snap windows only when overlapping
pt: Auto-acopla janelas quando se sobrepuserem

en: Dock windows to edges
pt: Alinha as janelas nos limites do ecrã

en: Animate automatic map movements
pt: Animar os movimentos automáticos do mapa

en: Distance for windows to snap to other panels:
pt: Distância para as janelas se acoplarem aos painéis:

en: Distance for windows to snap to borders:
pt: Distância para as janelas se acoplarem às bordas:

en: Save game automatically every:
pt: Gravar automaticamente o jogo a cada:

en: Maximum number of autosave files:
pt: Número máximo de ficheiros gravados autom.:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
pt: Gravar sincronizações nos jogos em rede para detetar erros

en: Start building road after placing a flag
pt: Começar a construir a estrada após colocar a bandeira

en: Show in-game chat with transparent background
pt: Mostrar conversação com fundo transparente

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
pt: Usar o modo janela de observação única

en: Sound
pt: Som

en: Saving
pt: Gravar

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
pt: Desligado

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Try system language
pt: Usar o idioma do sistema

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
pt: A tradução em %s está completa.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
pt: A tradução em %1% está completa a %2%%%.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
pt: Se quiseres ajudar a traduzir, acede a %s

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
pt: Podes ler a descrição to tutorial que selecionaste no lado esquerdo.

en: Play this scenario
pt: Joga este cenário

en: Play this tutorial
pt: Joga este tutorial

en: The order in which the tutorials should be played
pt: A ordem em que devias jogar os tutoriais

en: Tutorial Name
pt: Nome do tutorial

en: The number of this scenario in the campaign
pt: O número deste cenário na campanha

en: Scenario Name
pt: Nome do Cenário

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
pt: Mensagem do erro :

en: Game data error
pt: Erro de dados de jogo

en: General Statistics
pt: Estatísticas gerais

en: Ware Statistics
pt: Estatísticas da produção

en: Building Statistics
pt: Estatísticas dos edificios

en: Seafaring Statistics
pt: Estatísticas Náuticas

en: Chat
pt: Sala de conversa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
pt: Gravar o Jogo

en: Destroy building?
pt: Destruir o edifício?

en: Do you really want to destroy this building?
pt: Queres mesmo destruir este edifício?

en: Dismantle building?
pt: Desmanchar edifício ?

en: Do you really want to dismantle this building?
pt: Queres mesmo desmanchar este edifício?

en: Enhance building?
pt: Melhorar edifício?

en: Do you really want to enhance this building?
pt: Queres mesmo melhorar este edifício?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
pt: Cuidado que o inimigo está perto!

en: Sink the ship?
pt: Naufragar o navio?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
pt: Queres mesmo naufragar %s?

en: Cancel expedition?
pt: Cancelar a expedição?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
pt: Queres mesmo cancelar a expedição ativa?

en: Attack
pt: Ataque

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
pt[0]: %u soldado
pt[1]: %u soldados
pt[2]: %u soldados

en: Number of soldiers
pt: Quantidade de soldados

en: Start attack
pt: Inicia um ataque

en: Show Debug Window
pt: Mostrar a janela de depuração

en: Center view on this
pt: Centrar a vista nisto

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
pt: Saú: %1$u/%2$u  Ata: %3$u/%4$u  Def: %5$u/%6$u  Eva: %7$u/%8$u

en: Owned:
pt: Teus:

en: Show previous building
pt: Mostrar o edifício anterior

en: Show next building
pt: Mostrar o edifício seguinte

en: Small buildings
pt: Edifícios pequenos

en: Medium buildings
pt: Edifícios médios

en: Big buildings
pt: Edifícios grandes

en: Mines
pt: Minas

en: Ports
pt: Portos

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
pt: Continua

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
pt: Parar

en: Enhance to %s
pt: Melhorar para %s

en: Construction costs:
pt: Custos de construção:

en: Destroy
pt: Destruir

en: Dismantle
pt: Desmanchar

en: Returns:
pt: Voltar:

en: Hide work area
pt: Esconder a área de trabalho

en: Show work area
pt: Mostrar a área de trabalho

en: Start an expedition
pt: Começar uma nova expedição

en: Cancel the expedition
pt: Cancelar a expedição

en: Building materials
pt: Materiais de construção

en: Prefer heroes
pt: Preferir heróis

en: Prefer rookies
pt: Preferir recrutas

en: Normal policy
pt: Política normal

en: Preferably store selected wares here
pt: Armazenar mercadorias aqui de preferência

en: Do not store selected wares here
pt: Não armazenar as mercadorias selecionadas aqui

en: Remove selected wares from here
pt: Remover as mercadorias selecionadas daqui

en: Economy options
pt: Opções económicas

en: Decrease target
pt: Baixar a quantidade-alvo

en: Increase target
pt: Aumentar a quantidade-alvo

en: Build small building
pt: Construir um edifício pequeno

en: Build big building
pt: Construir um edifício grande

en: Build medium building
pt: Construir um edifício médio

en: Build port building
pt: Construir um porto

en: Action
pt: Ação

en: Build road
pt: Construir estrada

en: Destroy this flag
pt: Destruir esta bandeira

en: Send geologist to explore site
pt: Enviar geólogo para explorar o local

en: Place a flag
pt: Pôr bandeira

en: Destroy a road
pt: Destruir a estrada

en: Watch field in a separate window
pt: Observar área numa janela à parte

en: Watch
pt: Observar

en: Build mines
pt: Construir minas

en: Build flag
pt: Construir bandeira

en: Cancel road
pt: Cancelar estrada

en: Build roads
pt: Construir estradas

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
pt: O cliente desconectou-se

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
pt: Um jogador desconectou-se do jogo. Foi criado um jogo gravado automaticamente. Queres continuar a jogar?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
pt: Continuar o jogo

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
pt: Substituir o jogador desconectado pelo AI selecionado e continuar a jogar

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
pt: AI para o jogador desconectado

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
pt: Sair do jogo

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
pt: Substituir o jogador por %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
pt: Depuração do campo

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
pt: Confirma sair do jogo

en: Are you sure you wish to exit this game?
pt: Queres mesmo sair deste jogo?

en: Error Saving Game!
pt: Erro ao guardar o jogo!

en: Messages: Inbox
pt: Mensagens: Caixa de entrada

en: Title
pt: Título

[ctx: message]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
pt: Enviado

en: Show Archive
pt: Mostrar o arquivo

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
pt: Centrar a vista do mapa na localização inicial

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
pt: Mostrar todas as mensagens

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
pt: Só mostrar mensagens da economia

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
pt: Só mostrar mensagens da navegação

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
pt: Só mostrar mensagens da guerra

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
pt: Só mostrar mensagens do cenário

en: Messages: Archive
pt: Mensagens: Arquivo

en: Show Inbox
pt: Mostrar a caixa de entrada

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
pt[0]: Restaurar a %d mensagem selecionada
pt[1]: Restaurar as %d mensagens selecionadas
pt[2]: Restaurar as %d mensagens selecionadas

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
pt: Restaurar a mensagen selecionada

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
pt[0]: Arquivar a %d mensagem selecionada
pt[1]: Arquivar as %d mensagens selecionadas
pt[2]: Arquivar as %d mensagens selecionadas

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
pt: Arquivar a mensagem selecionada

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
pt: Opções de som

en: Game over
pt: Fim do jogo

en: Player Info:
pt: Informação do jogador:

en: Elapsed time:
pt: Tempo decorrido :

en: Continue playing
pt: Continuar a jogar

en: Time
pt: Tempo

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
pt: Perdeu

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
pt: Venceu

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
pt: Abandonou

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: You won!
pt: Venceste!

en: You lost.
pt: Perdeste.

en: %s won!
pt: %s venceu!

en: Score
pt: Pontos

en: Team Score
pt: Pontos da equipe

en: Error:
pt: Erro:

en: Map Name:
pt: Nome do mapa:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
pt: Inicio da Repetição:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
pt: Tempo de jogo:

en: Widelands Version:
pt: Versão de Widelands:

en: Win Condition:
pt: Condição de vitória:

en: Land
pt: Território

en: Productivity
pt: Produtividade

en: Casualties
pt: Casualidades

en: Kills
pt: Mortos

en: Military buildings lost
pt: Edificação militar perdida

en: Military buildings defeated
pt: Edificação militar derrotada

en: Civilian buildings lost
pt: Edificação civil perdida

en: Military
pt: Militar

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
pt: Reiniciar zoom

en: PAUSE
pt: PAUSA

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
pt: Escolhe opções dos efeitos sonoros e da música

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
pt: Estatísticas

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
pt: Navegação

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
pt: Soldados

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
pt: Provisão

en: %u new message | %u new messages
pt[0]: %u nova mensagem
pt[1]: %u novas mensagens
pt[2]: %u novas mensagens

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
pt: Apaga esta repetição

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
pt: Apaga este jogo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
pt: Apaga estas repetições

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
pt: Apaga estes jogos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
pt: Oficial

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
pt: Desequilibrado

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
pt: Artefactos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
pt: Todos contra todos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
pt: 1 contra 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
pt: Equipas de 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
pt: Equipas de 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
pt: Equipas de 4

en: No Author
pt: Sem autor

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
pt: pai

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
pt: vazio

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
pt: O nome original deste mapa: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
pt: O nome deste mapa em português: %s

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
pt: Jog.

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: The name of the map or scenario
pt: O nome da mapa no do cenário

en: Size
pt: Tamanho

en: The size of the map (Width x Height)
pt: O tamanho do mapa (largura x altura)

en: Map Name
pt: Nome do mapa

en: Owner
pt: Proprietário

en: Roads
pt: Estradas

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
pt[0]: %1%D
pt[1]: %1%D
pt[2]: %1%D

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
pt[0]: %1%H
pt[1]: %1%H
pt[2]: %1%H

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
pt[0]: %1%M
pt[1]: %1%M
pt[2]: %1%M

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
pt: dias

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
pt: horas

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
pt: minutos

en: game
pt: partida

en: Next Level
pt: Próximo nível

en: Terminate the employment of the selected worker
pt: Terminar a tarefa do trabalhador selecionado.

en: (coming)
pt: (vindo)

en: (vacant)
pt: (vago)

en: Confirm Deleting File
pt: Confirmação de Apagar Ficheiro

en: Confirm Deleting Files
pt: Confirmação de Apagar Ficheiros

en: Do you really want to delete this game?
pt: Queres mesmo apagar este jogo?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
pt[0]: Queres mesmo apagar este %d jogo?
pt[1]: Queres mesmo apagar estes %d jogos?
pt[2]: Queres mesmo apagar estes %d jogos?

en: Error Deleting File!
pt: Erro ao Apagar Ficheiro!

en: Error Deleting Files!
pt: Erro ao Apagar Ficheiros!

en: The game could not be deleted.
pt: Não foi possível apagar o jogo.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
pt[0]: Não foi possível apagar %d jogo.
pt[1]: Não foi possível apagar %d jogos.
pt[2]: Não foi possível apagar %d jogos.

en: Do you really want to delete this replay?
pt: Queres mesmo apagar esta repetição?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
pt[0]: Queres mesmo apagar esta %d repetição?
pt[1]: Queres mesmo apagar estas %d repetições?
pt[2]: Queres mesmo apagar estas %d repetições?

en: The replay could not be deleted.
pt: Não foi possível apagar a repetição.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
pt[0]: Não foi possível apagar %d repetição.
pt[1]: Não foi possível apagar %d repetições.
pt[2]: Não foi possível apagar %d repetições.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
pt: Este ficheiro tem formato incorreto e mão se pode carregar. Talvez que fosse criado com uma versão antiga de Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
pt: Hoje, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
pt: guardado hoje às %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
pt: Ontem, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
pt: guardado ontem às %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
pt: Auto-salvado: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
pt: Auto-salvado %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
pt: JI

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
pt: MJ (%1%)

en: Incompatible: %s
pt: Incompatível: %s

en: Save Date
pt: Data

en: The date this game was saved
pt: A data que este jogo foi guardado

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
pt: O nome do ficheiro com o qual o jogo foi gravado seguido pelo nome do mapa, ou o nome do mapa seguido pelo último objetivo que foi cumprido.

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
pt: JI = Jogador Individual

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
pt: MJ = Multi-jogador

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
pt: H  = Multi-jogador (hospedeiro)

en: Numbers are the number of players.
pt: Os números são o número de jogadores.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
pt: Modo

en: Filename: Map name (start of replay)
pt: Nome do ficheiro: nome do mapa (início da repetição)

en: Map name (start of replay)
pt: Nome do mapa (inicio da repetição)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
pt: Observar o navio selecionado

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
pt: Abrir a janela do navio selecionado

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
pt: Ir para o navio selecionado e abrir a sua janela

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
pt: Centrar o mapa no navio selecionado

[ctx: ship]
en: Name
pt: Nome

[ctx: ship]
en: Status
pt: Estado

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
pt: Mostrar todos os navios

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
pt: Mostrar navios a embarcarem mercadorias e trabalhadores

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
pt: Mostrar expedições à espera

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
pt: Mostrar expedições a explorar

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
pt: Mostrar expedições que tenham encontrado um local para um porto ou que estão a fundar uma colónia

en: Scout towards the north west
pt: Explora ao longo da costa noroeste.

en: Explore the island’s coast clockwise
pt: Explorar costa da ilha no sentido horário

en: Scout towards the north east
pt: Explora ao longo da costa nordeste.

en: Scout towards the west
pt: Explora ao longo da costa oeste.

en: Construct a port at the current location
pt: Construa um porto neste local.

en: Scout towards the east
pt: Explora ao longo da costa leste.

en: Scout towards the south west
pt: Explora ao longo da costa sudoeste.

en: Explore the island’s coast counter clockwise
pt: Explorar costa da ilha no sentido anti-horário

en: Scout towards the south east
pt: Explora ao longo da costa sudeste.

en: Sink the ship
pt: Naufragar o navio

en: Cancel the Expedition
pt: Cancelar a expedição

en: Go to destination
pt: Ir ao destino

en: Go to ship
pt: Ir ao navio

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
pt: Cancelar a expedição

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
pt: Esta expedição não pode ser cancelada, pois o navio não tem porto onde retornar.

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Click soldier to send away
pt: Clica no soldado que tem que sair

en: Wares (total)
pt: Mercadorias (total)

en: Workers (total)
pt: Trabalhadores (total)

en: Wares in warehouses
pt: Mercadorias nos armazéns

en: Workers in warehouses
pt: Trabalhadores nos armazéns

en: Soldiers in training
pt: Soldados em treino

en: Production
pt: Produção

en: Consumption
pt: Completação

en: Economy health
pt: Riqueza

en: Wares waiting to be shipped
pt: Mercadorias a esperar o despacho

en: Workers waiting to embark
pt: Trabalhadores a esperar o embarco

en: Expedition
pt: Expedição

en: Follow
pt: Segue

en: Center the main view on this
pt: Centrar a vista principal nisto
