Widelands - en to pt_BR translation catalogue (540 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
pt_BR: %1$s ou %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
pt_BR: %1$s e %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
pt_BR: Sem Espaço

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
pt_BR: Alguns de seus edifícios iniciais não tinham espaço suficiente e não foram construídos. Você está em desvantagem com isso; Considere reiniciar este mapa com uma  condição de início justa.

en: Not enough space
pt_BR: Espaço insuficiente.

en: No rocks nearby
pt_BR: Sem rochas por perto

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
pt_BR: Não há rochas perto do seu local de início. Portanto, você recebe recursos extras para iniciar a sua economia.

en: No trees nearby
pt_BR: Sem árvores por perto

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
pt_BR: Não há árvores perto do seu local de início. Portanto, você recebe recursos extras para iniciar a sua economia.

en: Status
pt_BR: Estado

en: New Objective
pt_BR: Novo Objetivo

en: New Objectives
pt_BR: Novos Objetivos

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
pt_BR: Sem AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
pt_BR: AI Normal

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
pt_BR: AI Fraca

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
pt_BR: AI Muito Fraca

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
pt_BR: Fev

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
pt_BR: Abr

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
pt_BR: Mai

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
pt_BR: Ago

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
pt_BR: Set

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
pt_BR: Out

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
pt_BR: Dez

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
pt_BR: Mostrar / Ocultar

en: Tool size
pt_BR: Tamanho da ferramenta

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Help
pt_BR: Ajuda

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
pt_BR: Novo mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
pt_BR: Novo Mapa aleatório

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
pt_BR: Carregar Mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
pt_BR: Salvar Mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
pt_BR: Opções de mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
pt_BR: Sair do editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
pt_BR: Mudar a elevação

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
pt_BR: Alterar a altura do terreno

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
pt_BR: Altura aleatória

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
pt_BR: Defina a altura do terreno para valores aleatórios

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
pt_BR: Terreno

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
pt_BR: Alterar o mapa do terreno

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
pt_BR: Imóveis

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
pt_BR: Adicionar ou remover imóveis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
pt_BR: Animais

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
pt_BR: Adicionar ou remover animais

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
pt_BR: Recursos

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
pt_BR: Definir ou alterar recursos

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
pt_BR: Espaço Portuário

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
pt_BR: Adicionar ou remover espaço Portuário

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
pt_BR: Jogadores

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
pt_BR: Defina o número de jogadores e seus nomes, tribos e posições iniciais

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
pt_BR: Origem do mapa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
pt_BR: Defina a posição que terá as coordenadas (0, 0). Este ponto será o canto superior esquerdo do mini-mapa gerado.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
pt_BR: Tamanho do mapa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
pt_BR: Alterar o tamanho do mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
pt_BR: Informação

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
pt_BR: Clique em um campo para mostrar informações sobre ele

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
pt_BR: Ocultar Espaços de Construção

en: Show Building Spaces
pt_BR: Mostrar Espaços de Construção

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
pt_BR: Ocultar Grade

en: Show Grid
pt_BR: Mostrar Grade

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
pt_BR: Ocultar Imóveis

en: Show Immovables
pt_BR: Mostrar Imóveis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
pt_BR: Ocultar Animais

en: Show Animals
pt_BR: Mostrar Animais

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
pt_BR: Ocultar Recursos

en: Show Resources
pt_BR: Mostrar Recursos

en: Unsupported Format
pt_BR: Formato não suportado

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
pt_BR: Widelands não conseguiu carregar o arquivo "%s". O formato parece ser incompatível.

en: Unsaved Map
pt_BR: Mapa não salvo

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
pt_BR: O mapa não foi salvo, você tem certeza que quer sair?

en: Error
pt_BR: Erro

en: Loading map “%s”…
pt_BR: Carregando mapa “%s”...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
pt_BR: Sem Nome

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Loading world…
pt_BR: Carregando mundo...

en: Random Player
pt_BR: Jogador Aleatório

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
pt_BR: Atual: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
pt_BR: Clique para selecionar um item. Use a tecla Ctrl para selecionar múltiplos itens.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
pt_BR: Atual: %s

en: Field Information
pt_BR: Informação sobre o campo

en: Node
pt_BR: Nó

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
pt_BR: Coordenadas: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
pt_BR: pequeno

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
pt_BR: médio

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
pt_BR: grande

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
pt_BR: Bandeira

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
pt_BR: minerar

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
pt_BR: porto

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
pt_BR: caminhável

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
pt_BR: nadável

en: Owned by: Player %u
pt_BR: Dominado por: Player %u

en: Owned by: —
pt_BR: Dominado por: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
pt_BR: Nome: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
pt_BR: É: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
pt_BR: Objetos

en: Immovable: %s
pt_BR: Imóvel: %s

en: Animals: %s
pt_BR: Animais: %s

en: Workers: %s
pt_BR: Trabalhadores: %s

en: Ships: %s
pt_BR: Navios: %s

en: Map
pt_BR: Mapa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
pt_BR: Nome: %s

en: Size: %1% × %2%
pt_BR: Tamanho: %1% × %2%

en: Players: %u
pt_BR: Jogadores: %u

en: Players: –
pt_BR: Jogadores: –

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

en: Description: %s
pt_BR: Descrição: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

en: Error!
pt_BR: Erro!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
pt_BR: Meus Mapas

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
pt_BR: Cenários Multiplayer

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
pt_BR: Diretório atual: %s

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: File names
pt_BR: Nomes de arquivos

en: Map names
pt_BR: Nomes de mapas

en: Original map names
pt_BR: Nomes de mapa originais

en: Translated map names
pt_BR: Nomes de mapa traduzidos

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Map name:
pt_BR: Nome do Mapa:

en: Authors:
pt_BR: Autores:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Hint (optional):
pt_BR: Dica (opcional):

en: Tags:
pt_BR: Rótulo:

en: Waterway length limit:
pt_BR: Limite de comprimento de cursos de água:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: %u Player | %u Players
pt_BR[0]: %u Jogador
pt_BR[1]: %u Jogadores
pt_BR[2]: %u Jogadores

en: Suggested Teams:
pt_BR: Equipes Sugeridas:

en: Main Options
pt_BR: Opções Principais:

en: Tags
pt_BR: Rótulos

en: Teams
pt_BR: Times

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
pt_BR: Não é recomendado permitir cursos de água mais longos do que %u

en: Size: %1% x %2%
pt_BR: Tamanho: %1% x %2%

en: Create Map
pt_BR: Criar Mapa

en: Terrain:
pt_BR: Terreno:

en: Creating empty map…
pt_BR: Criando mapa vazio...

en: Players:
pt_BR: Jogadores:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
pt_BR: Baixo

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
pt_BR: Médio

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
pt_BR: Elevado

en: Climate
pt_BR: Clima

en: Terrain Distribution
pt_BR: Distribuição do Terreno

en: Water:
pt_BR: Água:

en: Land:
pt_BR: Terra:

en: Wasteland:
pt_BR: Terreno Baldio:

en: Mountains:
pt_BR: Montanhas:

en: Island mode
pt_BR: modo ilha

en: Random number:
pt_BR: Número aleatório:

en: Map ID:
pt_BR: ID do Mapa:

en: Random
pt_BR: Aleatório

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
pt_BR: Padrão

en: Alpine
pt_BR: Alpino

en: Atoll
pt_BR: Atol

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
pt_BR: Terra Devastada

en: Generating random map…
pt_BR: Gerando mapa aleatório…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
pt_BR: Mapa Aleatório

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
pt_BR: O mapa foi gerado. Por favor verifique as posições iniciais do jogador para garantir que seus transportadores não se afoguem ou fiquem presos em uma ilha ou no topo de uma montanha.

en: Computer %u
pt_BR: Computador %u

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Generate Map
pt_BR: Gerar Mapa

en: Filename:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Make Directory
pt_BR: Criar Directório

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
pt_BR: sem nome

en: A file or directory with that name already exists.
pt_BR: Um arquivo ou diretório com esse nome já existe.

en: Error Creating Directory!
pt_BR: Erro ao Criar Diretório!

en: Error while creating directory ‘%s’.
pt_BR: Erro enquanto criava o diretório ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
pt_BR: Um arquivo com o nome '%s' já existe. Sobrescrever?

en: Error Saving Map!
pt_BR: Erro ao salvar mapa!

en: Saving the map…
pt_BR: Salvando o mapa...

en: Map saved
pt_BR: Mapa salvo

en: Enter Directory Name:
pt_BR: Digite o Nome do Diretório:

en: This extension is reserved!
pt_BR: Esta extensão está reservada!

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
pt_BR: Muitos Jogadores

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
pt_BR: Não recomendamos a colocação de mais de 8 jogadores, exceto para fins de testes. Tem certeza de que deseja mais de 8 jogadores?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
pt_BR: Não me lembrar novamente

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Player Options
pt_BR: Opções de jogador

en: Number of players
pt_BR: Número de jogadores

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
pt_BR: Tribo

[ctx: tribe]
en: Random
pt_BR: Aleatório

en: The tribe will be selected at random
pt_BR: A tribo será selecionada aleatóriamente

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
pt_BR: Defina a posição inicial deste jogador

en: Height Tools Options
pt_BR: Opções das Ferramentas de Elevação

en: Increase/Decrease height by:
pt_BR: Aumentar/Diminuir altura em:

en: Set height to:
pt_BR: Ajustar altura para:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
pt_BR: Clique no mapa para aumentar, Shift + Clique no mapa para diminuir a altura do terreno

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
pt_BR: Ctrl + Clique no mapa para definir a altura do terreno

en: Increase/Decrease amount by:
pt_BR: Aumentar/Diminuir valor em:

en: Set amount to:
pt_BR: Definir valor para:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
pt_BR: Clique no mapa para aumentar, Shift + Clique no mapa para diminuir a quantidade do recurso selecionado

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
pt_BR: Ctrl + Clique no mapa para definir a quantidade do recurso selecionado. Isso substituirá os recursos já configurados.

en: Random Height Options
pt_BR: Opções de Altura Aleatória

en: Minimum height:
pt_BR: Altura mínima:

en: Maximum height:
pt_BR: Altura máxima:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
pt_BR: Clique no mapa para definir a altura do terreno para um valor aleatório dentro dos limites especificados

en: Fixed height
pt_BR: Altura fixa

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: Tool Size
pt_BR: Tamanho da ferramenta

en: Current Size:
pt_BR: Tamanho Atual:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
pt_BR: Carregando jogo: %1$s (%2$u/%3$d)

en: AI
pt_BR: IA

en: Command queue
pt_BR: Fila de comandos

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Finishing
pt_BR: Finalizando

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
pt_BR: Salvando jogo: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
pt_BR: Salvando jogo automaticamente...

en: Interactive player
pt_BR: Jogador interativo

en: Tribes
pt_BR: Tribos

en: World
pt_BR: Mundo

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: Win Condition
pt_BR: Condição de Vitória

en: Starting Condition
pt_BR: Condição de Início

en: No conflicts
pt_BR: Sem conflitos

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
pt_BR: %1$s (versão esperada %2$s, encontrada %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
pt_BR: %1$s, %2$s (versão esperada %3$s, encontrada %4$s)

en: %s (missing)
pt_BR: %s (faltando)

en: %1$s, %2$s (missing)
pt_BR: %1$s, %2$s (faltando)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
pt_BR: Não definido

en: Preloading map…
pt_BR: Pré-carregando mapa...

en: Initializing game…
pt_BR: Inicializando jogo...

en: Missing starting position
pt_BR: Falta de posição inicial

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
pt_BR: Widelands não pôde iniciar o jogo porque o jogador %u não tem posição inicial. Você pode adicionar manualmente uma posição inicial com o Editor Widelands para corrigir esse problema.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
pt_BR: Verão

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
pt_BR: Inverno

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
pt_BR: Deserto

en: No description defined
pt_BR: Nenhuma descrição definida

en: %i%% built
pt_BR: %i%% construído

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
pt_BR: Mercadorias

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
pt_BR: Trabalhadores

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
pt_BR: Edificios

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
pt_BR: O fim do replay chegou e o jogo foi pausado. Você pode despausar o jogo e continuar assistindo se você quiser.

en: Saving failed!
pt_BR: Falha ao salvar!

en: Game saved
pt_BR: Jogo salvo

en: Flags
pt_BR: Bandeiras

en: Objectives
pt_BR: Objetivos

en: Minimap
pt_BR: Mini-Mapa

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
pt_BR: Mapa do Bluebyte Settlers II. Nenhum comentário definido!

en: Could not establish connection to host
pt_BR: Não foi possivel conectar com o anfitrião

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
pt_BR: /me verificou o arquivo recebido.  Embora a soma de verificação md5 tenha sido bem-sucedida, não consigo lidar com o arquivo.

en: Available host commands are:
pt_BR: Os comandos de host disponíveis são:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
pt_BR: /help  -  Mostra esta ajuda

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
pt_BR: /announce <msg>  -  Envia uma mensagem de chat como anúncio (chat do sistema)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
pt_BR: /warn <name> <reason>  -  Avise o usuário <name> por causa de <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
pt_BR: /forcePause            -  Força o jogo a pausar.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
pt_BR: Uso errado, devia ser: /announce <texto da mensagem>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
pt_BR: Uso errado, devia ser: /warn <nome_do_jogador> <texto da mensagem>

en: The client %s could not be found.
pt_BR: O cliente %s não pode ser achado.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
pt_BR: Uso errado, devia ser: /kick <nome_do_jogador> <texto da mensagem>

en: You can not kick yourself!
pt_BR: Não se pode expulsar a você próprio !

en: If yes, type: /ack_kick %s
pt_BR: Se sim, escreva: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
pt_BR: Uso errado, devia ser: /ack_kick <nome>

en: Pause was already forced - game should be paused.
pt_BR: Já foi forçada a pausa - o jogo já devia estar em pausa.

en: There is no forced pause - nothing to end.
pt_BR: Não houve nenhuma pausa forçada - nada a fazer.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
pt_BR: Comando inválido ! Escreve /help para ver a lista de comandos.

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
pt_BR: Widelands não conseguiu estabelecer conexão com o endereço fornecido
    Ou não havia nenhum metaserver em execução no suposto "port" ou
    a sua conexão está quebrada

en: Successfully reconnected to the metaserver!
pt_BR: Sucesso ao reconectar com o servidor!

en: Something went wrong: %s
pt_BR: Alguma coisa deu errado: %s

en: Mixed up
pt_BR: Misturados

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
pt_BR: O metaserver enviou um estranho ERRO durante a conexão

en: Unexpected packet
pt_BR: Pacote inesperado

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
pt_BR: AVISO: Recebemos um %s comando embora não estejamos no estado CONECTANDO.

en: Invalid chat message type "%s".
pt_BR: Tipo de mensagem de bate-papo inválido "%s".

en: Invalid message type
pt_BR: Tipo de mensagem inválida

en: The game %s is now available
pt_BR: O jogo %s já está disponível

en: The game %s has been closed
pt_BR: O jogo %s foi fechado

en: %s joined the lobby
pt_BR: %s Entrou na sala

en: %s left the lobby
pt_BR: %s saiu da sala

en: ERROR: %s
pt_BR: ERRO: %s

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
pt_BR: Recebeu um comando desconhecido do servidor: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
pt_BR: A mensagem não pôde ser enviada: Você não está conectado ao servidor!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
pt_BR: Não foi possível enviar a mensagem: Era para ser uma mensagem privada?

en: Conversion error
pt_BR: Erro de conversão

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
pt_BR: Não foi possível determinar o valor de verdade para "%s"

en: The protocol version you are using is not supported!
pt_BR: A versão do protocolo que você está usando não é suportado!

en: You are already logged in!
pt_BR: Você já está logado!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
pt_BR: Você foi desconectado, pois enviou um comando de administrador sem ter permissão de administrador.  Este incidente será registrado e relatado ao administrador.

en: Connection was closed by the client normally.
pt_BR: A conexão foi encerrada normalmente pelo cliente.

en: The connection to the metaserver was lost.
pt_BR: A conexão para o metaserver caiu.

en: Metaserver did not answer
pt_BR: Metaserver não responde.

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
pt_BR: Você foi desconectado do servidor, pois não respondeu a uma solicitação de PING a tempo.

en: Client has left the game.
pt_BR: Cliente deixou o jogo.

en: Client crashed and performed an emergency save.
pt_BR: O cliente crashou e foi feita uma salvaguarda de emergência do jogo.

en: Connection was lost.
pt_BR: A conexão caiu.

en: Server has left the game.
pt_BR: Servidor saiu do jogo.

en: The game has started just after you tried to connect.
pt_BR: O jogo começou mesmo antes de ligar.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
pt_BR: O servidor crashou e foi feita uma salvaguarda de emergência.

en: Client and host have become desynchronized.
pt_BR: O cliente e o anfitrião ficaram dessincronizados.

en: Kicked by the host: %s
pt_BR: Banido pelo host: %s

en: Unknown user has left the game (%s)
pt_BR: Usuário desconhecido deixou o jogo (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
pt_BR: O Servidor enviou um SYNCREQUEST apesar do jogo não estar correndo.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
pt_BR: Recebeu um PLAYERCOMMAND apesar de o jogo não estar sendo executado

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
pt_BR: Recebi inesperadamente um comando LAUNCH vindo do servidor.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
pt_BR: O Servidor enviou uma atualização de jogador para um que não existe.

en: Server uses a different protocol version
pt_BR: O servidor usa um protocolo diferente de versão

en: Client reports time to host that is running backwards.
pt_BR: O cliente informa o anfitrião de que o tempo está a andar para trás.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
pt_BR: O cliente simula para além do tempo de jogo permitido pelo anfitrião.

en: Client did not submit sync report in time.
pt_BR: O cliente não submeteu o relatório de sincronia em tempo útil.

en: The game has already started.
pt_BR: O jogo já começou

en: Client has no access to server settings.
pt_BR: Cliente não tem acesso às configurações do servidor.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
pt_BR: O Cliente enviou o comando TIME apesar do jogo não estar correndo.

en: Client sent unexpected synchronization report.
pt_BR: O Cliente enviou um relatorio de sincronização inesperado.

en: Client requests file although none is available to send.
pt_BR: O cliente solicitou um arquivo embora nenhum esteja disponível para envio.

en: Host sent player %s to the lobby!
pt_BR: O anfitrião enviou o jogador %s para o lóbi !

en: %s has joined the game
pt_BR: %s se conectou ao jogo

en: Decrease the value
pt_BR: Diminua o valor

en: Increase the value
pt_BR: Aumente o valor

en: Decrease the value by 10
pt_BR: Diminua o valor em 10

en: Increase the value by 10
pt_BR: Aumente o valor em 10

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Send Message
pt_BR: Enviar Mensagem

en: Send this message now?
pt_BR: Enviar esta mensagem agora?

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
pt_BR: A equipe de desenvolvimento de Widelands revisará seu complemento logo após o Envio.  Caso eles tenham mais dúvidas, eles entrarão em contato com você por MP no site da Widelands;  portanto, verifique a caixa de entrada na sua página de perfil de usuário online com frequência.

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
pt_BR: Nome

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
pt_BR: Nome (descendente)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
pt_BR: Mais populares

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
pt_BR: Menos populares

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
pt_BR: Mais baixados

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
pt_BR: Menos baixados

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
pt_BR: Mais antigos

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
pt_BR: Mais recentes

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Name: %s
pt_BR: Nome: %s

en: Size: %s
pt_BR: Tamanho: %s

en: Players: %s
pt_BR: Jogadores: %s

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Bold text markup
en: B
pt_BR: N

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Color…
pt_BR: Cor...

en: Tiny
pt_BR: Minúsculo

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Large
pt_BR: Grande

en: Huge
pt_BR: Enorme

[ctx: tx]
en: Priority:
pt_BR: Prioridade:

en: Next screenshot
pt_BR: Próxima captura de tela

en: Previous screenshot
pt_BR: Captura de tela anterior

en: Write a comment…
pt_BR: Escrever um comentário...

en: Administrator actions
pt_BR: Ações administrativas

en: Comments (%u)
pt_BR: Comentários (%u)

en: Votes (%u)
pt_BR: Votos (%u)

en: No votes yet
pt_BR: Sem votos ainda.

en: No comments yet.
pt_BR: Sem comentários ainda.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Enable
pt_BR: Ativar

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
pt_BR: Descrição

en: Return to the main menu
pt_BR: Retornar ao menu principal

en: Play this campaign
pt_BR: Jogar esta campanha

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
pt_BR: Dif.

en: Tribe Name
pt_BR: Nome da Tribo

en: Campaign Name
pt_BR: Nome da Campanha

en: Help: %s
pt_BR: Ajuda: %s

en: Metaserver Lobby
pt_BR: Saguão do Metaserver

en: Clients online:
pt_BR: Clientes on-line:

en: Join this game
pt_BR: Junte-se a este jogo

en: Name of your server:
pt_BR: Nome de seu servidor:

en: Open a new game
pt_BR: Abrir novo jogo

en: Administrator
pt_BR: Administrador

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
pt_BR: Nome

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
pt_BR: Versão

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Start game
pt_BR: Começar o jogo

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
pt_BR: Cenário

en: Win condition is set through the scenario
pt_BR: A condição de vitória é definida no cenário

en: Show the help window
pt_BR: Mostrar a janela de ajuda

en: The host has not yet selected a map or saved game.
pt_BR: O host não selecionou um mapa ou jogo salvo.

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
pt_BR: Configuração de Jogo Multiplayer

en: Show Filenames
pt_BR: Mostrar Nome de Arquivos

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Nickname:
pt_BR: Apelido:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
pt_BR: ninguém

en: Please enter a nickname!
pt_BR: Por favor escolha um Apelido

en: Please enter your password!
pt_BR: Por favor escreva sua senha !

en: New Game
pt_BR: Novo jogo

en: Campaigns
pt_BR: Campanhas

en: Tutorials
pt_BR: Tutoriais

en: Play one of our beginners’ tutorials
pt_BR: Jogar um de nossos tutoriais para iniciantes

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
pt_BR: Carregar jogo

en: LAN / Direct IP
pt_BR: Rede Local / IP Directo

en: Watch Replay
pt_BR: Ver um Replay

en: Options
pt_BR: Opções

en: Exit Widelands
pt_BR: Sair de Widelands

en: Quit the game
pt_BR: Sair do jogo

en: (no map)
pt_BR: (sem mapa)

en: Show all maps
pt_BR: Mostrar todos os mapas

en: Show original map names
pt_BR: Mostrar nomes de mapa originais

en: Back
pt_BR: Voltar

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
pt_BR: Alterar Velocidade do Jogo

en: Role
pt_BR: Papel (Função)

en: Spectator
pt_BR: Espectador

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Team
pt_BR: Equipe

en: Shared in
pt_BR: Compartilhado em

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Human
pt_BR: Humano

en: Clients
pt_BR: Clientes

en: List of games in your local network:
pt_BR: Lista de jogos em sua rede local:

en: Your nickname:
pt_BR: O seu Apelido:

en: Host to connect:
pt_BR: Ligar ao Anfitrião:

en: Load previous host
pt_BR: Carregar o Anfitrião anterior

en: Host a new game
pt_BR: Ser anfitrião de um novo jogo

en: Host
pt_BR: Anfitrião

en: State
pt_BR: Estado

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Maximum FPS:
pt_BR: FPS máximo :

en: Snap windows only when overlapping
pt_BR: Unir janelas sobrepostas

en: Dock windows to edges
pt_BR: Alinhar as janelas nos limites da tela

en: Distance for windows to snap to other panels:
pt_BR: Distância para janelas se acoplarem a painéis:

en: Distance for windows to snap to borders:
pt_BR: Distância para janelas se acoplarem a bordas:

en: Show Census
pt_BR: Mostrar Censo

en: Show Status
pt_BR: Mostrar Estado

en: Show Soldier Levels
pt_BR: Mostrar Níveis de Soldados

en: Show Buildings
pt_BR: Mostrar Edifícios

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
pt_BR: Mostrar Sobreposições de Trabalhos

en: Show in-game chat with transparent background
pt_BR: Mostrar chat de jogo com fundo transparente

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
pt_BR: Progresso...

en: Sound
pt_BR: Som

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
pt_BR: Desligado

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
pt_BR: Maximizado

en: Try system language
pt_BR: Tente o idioma do sistema

en: Choose Scenario
pt_BR: Escolha um Cenário

en: Choose Tutorial
pt_BR: Escolha um Tutorial

en: Return to campaign selection
pt_BR: Retornar à seleção de campanhas

en: Play this scenario
pt_BR: Jogar este cenário

en: Play this tutorial
pt_BR: Jogar este tutorial

en: The order in which the tutorials should be played
pt_BR: A ordem em que os tutoriais devem ser jogados

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
pt_BR: Autor

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
pt_BR: Autores

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
pt_BR: Você

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
pt_BR: Marcar Tudo

en: Unmark All
pt_BR: Desmarcar Tudo

en: Game data error
pt_BR: Erro nos dados do jogo

en: Port
pt_BR: Porto

en: Well
pt_BR: Poço

en: Bakery
pt_BR: Padaria

en: Stone Mine
pt_BR: Pedreira

en: Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão

en: Iron Mine
pt_BR: Mina de Ferro

en: Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro

en: About
pt_BR: Sobre

en: Toggle Minimap
pt_BR: Alternar Mini-Mapa

en: General Statistics
pt_BR: Estatísticas gerais

en: Ware Statistics
pt_BR: Estatísticas das mercadorias

en: Building Statistics
pt_BR: Estatísticas dos Edificios

en: Chat
pt_BR: Sala de conversação

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
pt_BR: Salvar o Jogo

en: Destroy building?
pt_BR: Destruir edifício?

en: Attack
pt_BR: Ataque

en: Number of soldiers
pt_BR: Quantidade de soldados

en: Start attack
pt_BR: Começar ataque

en: Center view on this
pt_BR: Centralizar a visão nisso

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
pt_BR: Continuar

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
pt_BR: Parar

en: Enhance to %s
pt_BR: Melhorar para %s

en: Destroy
pt_BR: Destruir

en: Dismantle
pt_BR: Desmantelar

en: Building materials
pt_BR: Construindo materiais

en: Normal policy
pt_BR: Política normal

en: Preferably store selected wares here
pt_BR: Preferencialmente guarde as ferramentas selecionadas aqui

en: Do not store selected wares here
pt_BR: Não armazenar estes bens aqui

en: Remove selected wares from here
pt_BR: Remover os bens selecionados daqui.

en: Economy options
pt_BR: Opções econômicas

en: Decrease target
pt_BR: Diminuir o alvo.

en: Increase target
pt_BR: Aumentar o alvo.

en: Action
pt_BR: Ação

en: Build road
pt_BR: Construindo rua

en: Destroy this flag
pt_BR: Destruir esta bandeira

en: Send geologist to explore site
pt_BR: Enviar geólogo para explorar o sítio

en: Destroy a road
pt_BR: Destruir a rua

en: Watch field in a separate window
pt_BR: Observar a área em outra janela

en: Watch
pt_BR: Observar

en: Build mines
pt_BR: Construir minas

en: Build flag
pt_BR: Construir bandeira

en: Cancel road
pt_BR: Cancelar rua

en: Build roads
pt_BR: Construir ruas

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
pt_BR: Sair do jogo

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
pt_BR: Campo de depuração

en: Title
pt_BR: Título

en: Show Archive
pt_BR: Mostrar Arquivo

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
pt_BR: Centralizar a Visão do Mapa principal no local

en: Show Inbox
pt_BR: Mostrar Inbox

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
pt_BR: Opções de Som

en: Map Name:
pt_BR: Nome do mapa:

en: Land
pt_BR: Terra

en: Productivity
pt_BR: Produtividade

en: Casualties
pt_BR: Baixas

en: Kills
pt_BR: Mortos

en: Military buildings lost
pt_BR: Edificação militar perdida

en: Military buildings defeated
pt_BR: Edificação militar derrotada

en: Civilian buildings lost
pt_BR: Edificação civil perdida

en: Military
pt_BR: Militar

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
pt_BR: Visão do mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
pt_BR: Ocultar Mini-Mapa

en: Show Minimap
pt_BR: Mostrar Mini-Mapa

en: PAUSE
pt_BR: PAUSA

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
pt_BR: Soldados

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
pt_BR: Estoque

en: %u new message | %u new messages
pt_BR[0]: %u nova mensagem
pt_BR[1]: %u novas mensagens
pt_BR[2]: %u novas mensagens

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
pt_BR: Desbalanceado

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
pt_BR: Artefatos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
pt_BR: Livre para todos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
pt_BR: Times de 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
pt_BR: Times de 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
pt_BR: Times de 4

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
pt_BR: parente

en: Map Name
pt_BR: Nome do Mapa

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Roads
pt_BR: Ruas

en: game
pt_BR: jogo

en: Next Level
pt_BR: Próximo nível

en: (coming)
pt_BR: (vindo)

en: (vacant)
pt_BR: (vago)

en: Go to destination
pt_BR: Ir para destino

en: Go to ship
pt_BR: Ir para navio

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Capacity
pt_BR: Capacidade

en: Click soldier to send away
pt_BR: Clica no soldado que tem que sair

en: Wares (total)
pt_BR: Mercadorias (total)

en: Workers (total)
pt_BR: Trabalhadores (total)

en: Wares in warehouses
pt_BR: Mercadorias nos armazéns

en: Workers in warehouses
pt_BR: Trabalhadores nos armazéns

en: Soldiers in training
pt_BR: Soldados em treinamento

en: Production
pt_BR: Produção

en: Consumption
pt_BR: Consumo

en: Expedition
pt_BR: Expedição

en: Follow
pt_BR: Segue

en: Center the main view on this
pt_BR: Centralizar a visão principal nisto
