Widelands - en to ro translation catalogue (170 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ro: %1$s sau %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
ro: %1$s şi %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ro: Spațiu inexistent

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ro: Unele dintre clădirile de pornire nu a avut suficient spațiu și nu au fost construite. Din această cauză ai un dezavantaj; ia în considerare repornirea acestei hărți cu o condiție de pornire corectă.

en: Not enough space
ro: Spațiu insuficient

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ro: Fără Inteligență Artificială

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ro: Inteligență Artificială obișnuită

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ro: Inteligență Artificială slabă

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ro: Inteligență Artificială foarte slabă

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
ro: Ian

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ro: Mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
ro: Iun

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
ro: Iul

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
ro: Noi

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ro: Meniu principal

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
ro: Unelte

en: Undo
ro: Refă

en: Redo
ro: Refă

en: Help
ro: Ajutor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ro: Hartă nouă

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ro: Hartă nouă aleatoare

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
ro: Încarcă harta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
ro: Salvează harta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ro: Opțiuni hartă

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
ro: Ieși din editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ro: Modifică înălțimea

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ro: Înălțime aleatoare

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ro: Teren

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ro: Imobile

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
ro: Animale

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ro: Resurse

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ro: Jucători

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ro: Alege poziția care va avea coordonatele (0, 0). Aceasta va fi în colțul stânga-sus a minihărții generate.

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ro: Widelands nu a putut încarca fişierul "%s". Formatul fişierului este incompatibil

en: Unsaved Map
ro: Hartă nesalvată

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ro: Harta nu a fost salvată, vrei să închizi?

en: Loading map “%s”…
ro: Se încarcă harta “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ro: Fără nume

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Random Player
ro: Jucător aleator

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ro: Curent: %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ro: Click pentru a selecta un obiect. Folosește tasta Ctrl pentru a selecta obiecte multiple

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ro: Curent. %s

en: Field Information
ro: Informații câmp

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ro: Coordonate: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ro: mic

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ro: mediu

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ro: mare

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ro: steag

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ro: mină

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ro: Se poate traversa

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ro: Se poate înota

en: Owned by: Player %u
ro: Deţinut de jucătorul: %u

en: Owned by: —
ro: Deţinut de: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ro: Nume: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ro: Este: %s

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ro: Nume: %s

en: Players: %u
ro: Jucători: %u

en: Author: %s
ro: Autor: %s

en: Error!
ro: Eroare!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ro: Hărțile mele

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ro: Scenariu jucători multipli

en: Cancel
ro: Anulează

en: Authors:
ro: Autori:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Hint (optional):
ro: Sugestie (optional):

en: Tags:
ro: Etichete:

en: %u Player | %u Players
ro[0]: %u Jucători
ro[1]: %u Jucători
ro[2]: %u Jucători

en: Suggested Teams:
ro: Echipe sugerate:

en: Main Options
ro: Opțiuni principale

en: Tags
ro: Etichete

en: Teams
ro: Echipe

en: Size: %1% x %2%
ro: Dimensiune: %1% x %2%

en: Create Map
ro: Crează hartă

en: Terrain:
ro: Teren:

en: Creating empty map…
ro: Construire hartă goală...

en: Players:
ro: Jucători:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ro: Scăzute

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ro: Medii

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ro: Înalte

en: Water:
ro: Apă:

en: Land:
ro: Teren

en: Wasteland:
ro: Teren necultivat

en: Mountains:
ro: Munți:

en: Island mode
ro: Mod insulă

en: Map ID:
ro: ID hartă:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ro: Teren necultivat

en: Generating random map…
ro: Construiește hartă aleatoare...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ro: Hartă aleatoare

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ro: Harta a fost construită. Verifică de două ori poziția de început pentru a fi sigur că, cărăușii tăi nu se îneacă sau rămân blocați pe o insulă sau pe vârful unui munte.

en: Player
ro: Jucător

en: Generate Map
ro: Construiește hartă

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Make Directory
ro: Crează director

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ro: nedenumic

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ro: Un fișier cu numele ‘%s’ există deja. Suprascrie?

en: Error Saving Map!
ro: Eroare la salvarea hărții

en: Player Options
ro: Opțiuni jucător

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ro: Jucător %u

en: Height Tools Options
ro: Opțiuni modificare înălțime

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ro: Dă click pe hartă pentru mărire, Shift + Click pe hartă pentru a micșora înălțimea terenului

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ro: Ctrl + Click pe hartă pentru a seta înălțimea terenului

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ro: Dă click pe hartă pentru a micșora, Shift + Click pe hartă pentru a micșora cantitatea de resurse selectate

en: Random Height Options
ro: Opțiuni înălțime aleatoare

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ro: Dă click pe hartă pentru a seta înălțimea terenului la o valoare aleatoare dintr-o plajă specifică.

en: Tool Size
ro: Mărime unelte

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ro: Nesetat

en: Missing starting position
ro: Punctul de pornire lipsește

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ro: Widelands nu a putut porni jocul deoarece jucătorul %u nu are un punct de pornire.
    Pentru a rezolva această problemă poți adăuga un punct de start folosind Editorul Widelands.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ro: Vară

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ro: iarnă

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ro: Deșert

en: No description defined
ro: Nu exista o descriere definită

en: %i%% built
ro: %i%% construit

en: %u%% dismantled
ro: %u%% demontat

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ro: Pierdut!

en: Militarysite lost!
ro: Unitate militară pierdută!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ro: Inamic înfrânt!

en: Enemy at site defeated!
ro: Inamic la unitate înfrânt!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ro: Atac!

en: You are under attack
ro: Ești atacat

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ro: economia are nevoie de ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ro: economia nu are nevoie de ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ro: economia are nevoie de muncitor ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ro: economia nu are nevoie de muncitor ‘%s’

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ro: clădirea are următoarele bunuri: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ro: clădirea nu are următoarele bunuri: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ro: un muncitor are nevoie de experiență

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ro: muncitorii nu au nevoie de experiență

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ro: Nu s-a pornit %1$s pentru că %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ro: Complet %1$s pentru că %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ro: Sărit %1$s pentru că %2$s

en: No soldier found for this training level!
ro: Nu a fost găsit nici un soldat pentru acest nivel de antrenare

en: (stopped)
ro: (oprit)

en: Can’t find any more resources!
ro: Nu se mai găsesc resurse!

en: Port Space
ro: Spațiu pentru port

en: Port Space Found
ro: Spațiu pentru port găsit

en: An expedition ship found a new port build space.
ro: O navă de expediție a găsit un noi spațiu pentru a construi un port

en: Island Circumnavigated
ro: Insula circumnavigată

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
ro: Așteptând

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
ro: O navă de expediție a navigat în jurul insulei fără nici un eventiment

en: Coast Reached
ro: Ajuns la mal

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
ro: Țărm la orizont

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
ro: O navă de expediție a ajuns la mal și așteaptă viitoarele tale comenzi.

en: New port construction site is gone
ro: Noul spațiu pentru construirea portului a dispărut

en: Port Lost!
ro: Portul este pierdut!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
ro: Descărcarea bunurilor eșuată, expediția este anulată.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
ro: Expediție

en: Expedition Ready
ro: Gata de expediție

en: An expedition ship is waiting for your commands.
ro: O navă de expediție îți așteaptă comenzile

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
ro: Navigare

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
ro: Așteaptă

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
ro: Căutare

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
ro: A fost găsit un spațiu pentru port

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
ro: A fost găsită o colonie

en: Logic error
ro: Eroare logică

en: A new port was added to your economy.
ro: Un nou port a fost adăugat economiei tale

en: A new headquarters was added to your economy.
ro: Un nou sediu central a fost adăugat economiei tale

en: A new warehouse was added to your economy.
ro: Un nou depozit a fost adăugat economiei tale

en: Loading map…
ro: Încărcare hartă...

en: Loading…
ro: Încărcare

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ro: Configurare joc multiplayer

en: Show Filenames
ro: Arată denumirea fișierelor

en: Show original map names
ro: Arată numele original al hărții

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Game data error
ro: Eroare de date

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ro[0]: %u soldați
ro[1]: %u soldați
ro[2]: %u soldați

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Map Name:
ro: Nume hartă:

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ro: Anulează mărire
