Widelands - en to sv translation catalogue (1442 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
sv: %1$s eller %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
sv: %1$s och %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
sv: Inget utrymme

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
sv: Några av dina startbyggnader fick inte plats och byggdes därför inte. Detta är till din nackdel, så överväg att starta om denna karta med ett rimligt startförhållande.

en: Not enough space
sv: Inte tillräckligt med utrymme

en: No rocks nearby
sv: Inga klippor i närheten

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
sv: Det finns inga klippor i närheten av din startposition. Därför får du extra resurser för att få fart på din ekonomi.

en: No trees nearby
sv: Inga träd i närheten

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
sv: Det finns inga träd i närheten av din startposition. Därför får du extra resurser för att få fart på din ekonomi.

en: New Objective
sv: Nytt uppdrag

en: New Objectives
sv: Nya uppdrag

en: “%s”
sv: "%s"

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
sv: Ingen AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
sv: Svag AI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
sv: Väldigt svag AI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
sv: falskt

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
sv: sant

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
sv: Maj

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
sv: Okt

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
sv: Verktyg

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
sv: Visa / Dölj

en: Tool size
sv: Verktygsstorlek

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Help
sv: Hjälp

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
sv: Ny karta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
sv: Ny slumpmässig karta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
sv: Ladda karta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
sv: Spara karta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
sv: Inställningar för karta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
sv: Stäng kartbyggare

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
sv: Ändra höjd

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
sv: Ändra terränghöjden

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
sv: Slumpmässig höjd

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
sv: Ändra terränghöjden slumpmässigt

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
sv: Terräng

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
sv: Ändra kartans terräng

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
sv: Fasta hinder

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
sv: Lägg till eller ta bort fasta föremål

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
sv: Djur

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
sv: Lägg till eller ta bort djur

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
sv: Resurser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
sv: Placera ut eller ändra resurser

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
sv: Hamnplatser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
sv: Lägg till eller ta bort hamnplatser

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
sv: Spelare

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
sv: Ställ in antal spelare och deras namn, stammar och startpositioner

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
sv: Kartans origo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
sv: Välj vilken position som ska ha koordinaterna (0, 0). Detta kommer vara det övre vänstra hörnet på en genererad minikarta.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
sv: Kartstorlek

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
sv: Ändra kartans storlek

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
sv: Klicka på ett fält för att visa information om det

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
sv: Dölj byggnadsytor

en: Show Building Spaces
sv: Visa byggnadsytor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
sv: Dölj Maximala Byggnadsytor

en: Show Maximum Building Spaces
sv: Visa Maximala Byggnadsytor

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
sv: Växla mellan att visa och dölja maximala byggnadsytor som blir tillgängliga ifall allt orörligt (träd, sten, etc.) tas bort

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
sv: Dölj rutnät

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
sv: Dölj fasta föremål

en: Show Immovables
sv: Visa fasta föremål

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
sv: Dölj djur

en: Show Animals
sv: Visa djur

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
sv: Dölj resurser

en: Show Resources
sv: Visa resurser

en: Unsupported Format
sv: Format som inte stöds

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
sv: Widelands kunde inte ladda filen "%s". Filformatet verkar vara inkompatibelt.

en: Unsaved Map
sv: Osparad karta

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
sv: Kartan är osparad, vill du verkligen avsluta?

en: Error
sv: Fel

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
sv: Ett fel har uppstått. Felmeddelandet är:
    
    %1$s
    
    Var vänlig och rapportera detta problem för att hjälpa till att förbättra Widelands. Du kan hitta relaterade meddelanden i standard output (stdout.txt i Windows). Du använder version%2$s.
    Var vänlig och bifoga denna information till din rapport.

en: Loading map “%s”…
sv: Läser in karta “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
sv: Inget namn

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
sv: Okänd

en: Loading world…
sv: Laddar värld...

en: Random Player
sv: Slumpmässig spelare

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
sv: Nuvarande: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
sv: Klicka för att välja ett föremål. Använd ctrl-tangenten för att välja flera föremål.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
sv: Nuvarande: %s

en: Field Information
sv: Fältinformation

en: Node
sv: Nod

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
sv: Koordinater: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
sv: liten

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
sv: medel

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
sv: stor

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
sv: flagga

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
sv: gruva

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
sv: hamn

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
sv: möjlig att gå på

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
sv: möjlig att simma över

en: Caps: %s
sv: Terräng: %s

en: Owned by: Player %u
sv: Ägs av: Spelare %u

en: Owned by: —
sv: Ägs av: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
sv: Namn: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
sv: Objekt

en: Immovable: %s
sv: Fast föremål: %s

en: Animals: %s
sv: Djur: %s

en: Workers: %s
sv: Arbetare: %s

en: Ships: %s
sv: Fartyg: %s

en: Map
sv: Karta

[ctx: map_name]
en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Size: %1% × %2%
sv: Storlek: %1% × %2%

en: Players: %u
sv: Spelare: %u

en: Players: –
sv: Spelare: –

en: Author: %s
sv: Upphovsman: %s

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
sv: (inga)

en: Enabled Add-Ons: %s
sv: Aktiverade tillägg: %s

en: Error!
sv: Fel!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
sv: Mina kartor

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
sv: Scenarier med flera spelare

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
sv: Scenarier med en Spelare

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
sv: Nedladdade kartor

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
sv: Nuvarande katalog: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
sv: Visning

en: Cancel
sv: Avbryt

en: File names
sv: Filnamn

en: Map names
sv: Kartnamn

en: Original map names
sv: Kartornas originalnamn

en: Translated map names
sv: Översatta kartnamn

en: Click player to remove
sv: Klicka för att ta bort spelare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete this suggested team lineup
sv: Ta bort denna föreslagna laguppställning

en: Add a player to this team
sv: Lägg till en spelare till detta lag

en: Theme
sv: Tema

en: Add lineup
sv: Lägg till lag

en: Add another suggested team lineup
sv: Lägg till ytterligare en föreslagen laguppställning

en: Map name:
sv: Kartnamn:

en: Authors:
sv: Upphovsmän:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Hint (optional):
sv: Tips (frivilligt):

en: Tags:
sv: Märkning:

[ctx: map_theme]
en: (none)
sv: (ingen)

en: Waterway length limit:
sv: Maximal längd på vattenväg:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
sv: Avstängd

en: %u Player | %u Players
sv[0]: %u spelare
sv[1]: %u spelare

en: Suggested Teams:
sv: Föreslagna lag:

en: Main Options
sv: Huvudinställningar

en: Tags
sv: Märkningar

en: Teams
sv: Lag

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
sv: Det är inte rekommenderat att tillåta vattenvägar som är längre än %u

en: Size: %1% x %2%
sv: Storlek: %1% x %2%

en: Create Map
sv: Skapa karta

en: Terrain:
sv: Terräng:

en: Creating empty map…
sv: Skapar tom karta...

en: Players:
sv: Spelare:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
sv: Låg

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
sv: Medel

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
sv: Hög

en: Climate
sv: Klimat

en: Terrain Distribution
sv: Fördelning av terräng

en: Water:
sv: Vatten:

en: Wasteland:
sv: Ödemark:

en: Mountains:
sv: Berg:

en: Island mode
sv: Ö-läge

en: Random number:
sv: Slumptal:

en: Map ID:
sv: Kart-ID:

en: Random
sv: Slumpmässig

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
sv: Standard

en: Alpine
sv: Alpin

en: Atoll
sv: Korallö

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
sv: Ödemark

en: Generating random map…
sv: Genererar slumpmässig karta...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
sv: Slumpmässig karta

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
sv: Kartan har skapats. Var vänlig och titta noga på spelarnas startpositioner för att säkerställa att bärarna inte kommer att drunkna eller fastna på en ö eller på toppen av ett berg.

en: The Widelands Random Map Generator
sv: Widelands slumpmässiga kartgenerator

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
sv: Kartan skapades automatiskt av Widelands slumpmässiga kartgenerator.

en: Computer %u
sv: Dator %u

en: Player
sv: Spelare

en: Generate Map
sv: Generera karta

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Make Directory
sv: Skapa katalog

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
sv: ej namngiven

en: A file or directory with that name already exists.
sv: En fil eller katalog med det namnet finns redan.

en: Error Creating Directory!
sv: Fel vid skapande av katalog!

en: Error while creating directory ‘%s’.
sv: Det gick inte att skapa katalogen "%s".

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
sv: En fil med namnet ‘%s’ finns redan. Vill du skriva över den?

en: Error Saving Map!
sv: Fel när kartan skulle sparas!

en: Saving the map…
sv: Sparar kartan...

en: Map saved
sv: Kartan sparad

en: Enter Directory Name:
sv: Skriv katalogens namn:

en: This extension is reserved!
sv: Detta tillägg är reserverat!

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
sv: För många spelare

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
sv: Vi rekommenderar inte inställningar med fler än 8 spelare för annat än att prova ändamål. Är du säker på att du vill ha fler än 8 spelare?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
sv: Påminn mig inte igen

en: Abort
sv: Avbryt

en: Player Options
sv: Spelarinställningar

en: Number of players
sv: Antal spelare

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
sv: Spelare %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
sv: Stam

[ctx: tribe]
en: Random
sv: Slumpmässig

en: The tribe will be selected at random
sv: Stammen kommer att väljas slumpmässigt

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
sv: Ställ in denna spelares startposition

en: Height Tools Options
sv: Höjdverktygsalternativ

en: Increase/Decrease height by:
sv: Öka/minska höjd med:

en: Set height to:
sv: Ställ in höjden på:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
sv: Klicka på kartan för att öka och shift + klicka för att minska terränghöjd

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
sv: Ctrl + klicka på kartan för att ställa in terränghöjden

en: Increase/Decrease amount by:
sv: Öka/minska antal med:

en: Set amount to:
sv: Ställ in antal till:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
sv: Klicka på kartan för att öka och shift + klicka för att minska antalet av vald resurs

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
sv: Håll inne ctrl-tangenten och klicka på kartan för att ställa in antalet av vald resurs. Detta kommer att ersätta redan inställda värden.

en: Random Height Options
sv: Slumpmässiga höjdval

en: Minimum height:
sv: Lägsta höjd:

en: Maximum height:
sv: Högsta höjd:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
sv: Klicka på kartan för att ge terrängen ett slumpmässigt höjdvärde inom specifierade gränser

en: Fixed height
sv: Fast höjd:

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
sv: Välj den nya storleken på kartan, och klicka sedan på kartan för att dela den i vald position. När kartstorleken ökas kommer nya rader och kolumner att läggas till öster/söder om vald position. När kartstorleken minskas kommer det valda antalet kolumner och rader att tas bort öster/söder om delningspunkten.

en: Tool Size
sv: Verktygsstorlek

en: Current Size:
sv: Nuvarande storlek:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
sv: Laddar spel: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
sv: Grundläggande data

en: Economies
sv: Ekonomier

en: Command queue
sv: Kommandokö

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Finishing
sv: Avslutning

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Sparar spel: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
sv: Automatisk sparning...

en: Interactive player
sv: Interaktiv spelare

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
sv: Widelands fungerar inte eftersom vi inte kunde hitta versionen av OpenGL Shading Language.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
sv: Det har uppstått ett okänt problem med att läsa information från grafikdrivrutinen.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
sv: Widelands fungerar inte eftersom vi inte kunde hitta versionen av OpenGL.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
sv: Widelands fungerar inte eftersom din grafikdrivrutin är för gammal.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
sv: %1$u-versionen måste vara version %2$u.%3$u eller nyare.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
sv: %1$s måste vara version %2$u.%3$u eller nyare.

en: Shading Language
sv: OpenGL Shading Language

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
sv: mellanslag

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
sv: %s i början av filnamnet

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
sv: %s någonstans i filnamnet

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
sv: Följande tecken är inte tillåtna:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
sv: ja

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
sv: på

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
sv: nej

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
sv: av

en: Tribes
sv: Stammar

en: World
sv: Värld

en: Script
sv: Skript

en: Map Set
sv: Kartuppsättning

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
sv: Fälttåg

en: Win Condition
sv: Segervillkor

en: Starting Condition
sv: Ursprungligt förhållande

en: No conflicts
sv: Inga konflikter

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
sv: %1$s (förväntad version %2$s, hittade %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
sv: %1$s, %2$s (förväntad version %3$s, hittade %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
sv[0]: %1$u tillägg med fel version: %2$s
sv[1]: %1$u tillägg med fel version: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
sv[0]: %1$usaknat tillägg: %2$s
sv[1]: %1$usaknade tillägg: %2$s

en: %s (missing)
sv: %s (saknas)

en: %1$s, %2$s (missing)
sv: %1$s, %2$s (saknas)

en: %1$s and %2$s: %3$s
sv: %1$s och %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
sv[0]: %u saknat tillägg
sv[1]: %u saknade tillägg

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
sv[0]: %u tillägg med fel version
sv[1]: %u tillägg med fel version

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
sv: Inga

en: Creating player %d…
sv: Genererar spelare %d...

en: Postloading world and tribes…
sv: Avslutar inläsning av värld och stammar...

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
sv: Rensar upp för inläsning: Kartobjekt (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
sv: Rensar upp för inläsning: Spelare (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
sv: Rensar upp för inläsning: Karta (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
sv: Inte inställd

en: Preloading map…
sv: Laddar karta i förväg...

en: Initializing game…
sv: Initialiserar spel...

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
sv: Skapar spelarinfrastruktur...

en: Missing starting position
sv: Saknar startposition

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
sv: Widelands kunde inte starta spelet eftersom spelare %u inte har någon startposition
    Du kan lägga till en startposition för hand med kartredigeraren för att lösa detta problem.

en: Initializing…
sv: Initialiserar...

en: Trade Offer
sv: Handelserbjudande

en: This market has received a new trade offer.
sv: Den här marknaden har mottagit ett nytt handelserbjudande.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
sv: Detta spel sparades i en äldre version av Widelands och kan inte längre laddas in, eller så är det en ny version som ännu inte kan hanteras.

en: File successfully saved!
sv: Sparning av fil lyckades!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
sv: Säkerhetskopia "%s" kunde inte tas bort.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
sv: Katalog "%s" kunde inte skapas!

en: File ‘%s’ could not be removed!
sv: Filen "%s" kunde inte tas bort.

en: Try saving under a different name!
sv: Prova att spara under ett annat namn!

en: Error writing data to file ‘%s’!
sv: Fel vid skrivning av data till filen "%s".

en: Saved file may be corrupt!
sv: Den sparade filen kan vara korrumperad.

en: File ‘%s’ could not be restored!
sv: Filen "%s" kunde inte återställas.

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
sv: Säkerhetskopian "%s" kommer att finnas tillgänglig under en period.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
sv: Filen "%s" återställdes från säkerhetskopian.

en: An unexpected error occurred:
sv: Ett oväntat fel inträffade:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
sv: Sommar

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
sv: Vinter

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
sv: Öken

en: No description defined
sv: Beskrivning saknas

en: %i%% built
sv: %i%% byggt

en: %u%% dismantled
sv: %u%% nedmonterat

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
sv: Förlorad!

en: Militarysite lost!
sv: Militärbyggnad förlorad!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
sv: Fiende besegrad!

en: Enemy at site defeated!
sv: Fienden på platsen besegrad!

en: You are under attack
sv: Du är under attack!

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
sv: Ekonomin behöver varan ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
sv: Ekonomin behöver inte varan ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
sv: Ekonomin behöver arbetaren ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
sv: Ekonomin behöver inte arbetaren ‘%s’

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
sv: Byggnaden har följande varor: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
sv: Byggnaden har inte följande varor: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
sv: en arbetare behöver erfarenhet

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
sv: arbetarna behöver ingen erfarenhet

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
sv: Började inte %1$s för att %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
sv: Valde att %1$s för att %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
sv: Hoppade över att %1$s för att %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
sv[0]: %s saknas
sv[1]: %s saknas

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
sv[0]: Producerade %s
sv[1]: Producerade %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
sv[0]: Rekryterade %s
sv[1]: Rekryterade %s

en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
sv: Färdig med att %s

en: (stopped)
sv: (stoppad)

en: Can’t find any more resources!
sv: Kan inte hitta mer resurser.

en: Port Space
sv: Hamnplats

en: Port Space Found
sv: Hamnplats hittad

en: An expedition ship found a new port build space.
sv: Ett expeditionsskepp hittade en ny plats för att bygga en hamn.

en: Island Circumnavigated
sv: Ön runtseglad

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
sv: Väntar

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
sv: Ett expeditionsskepp seglade runt sin ö utan några händelser.

en: Coast Reached
sv: Kust nådd

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
sv: Land i sikte!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
sv: Ett expeditionsskepp nådde en kust och väntar på order.

en: New port construction site is gone
sv: Plats för hamnbygge har försvunnit

en: Port Lost!
sv: Hamn förlorad!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
sv: Avlastning av varor misslyckades, expeditionen är avbruten.

en: Expedition Ready
sv: Expedition klar

en: An expedition ship is waiting for your commands.
sv: Ett expeditionsskepp väntar på dina order.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
sv: Fraktar

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
sv: Tomt

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
sv: Väntar

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
sv: Rekognocerar

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
sv: Hamnplats hittad

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
sv: Grundar koloni

en: Logic error
sv: Logiskt fel

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
sv: Laddar %1%:%2% (%3%/%4%)

en: Ships
sv: Skepp

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
sv: Varor

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
sv: Arbetare

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
sv: Byggnader

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
sv: Arbetare saknas

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
sv: Arbetare saknas

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
sv: Arbetare är på väg

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
sv: Arbetare är på väg

en: A new port was added to your economy.
sv: Din ekonomi utökades med en ny hamn.

en: A new headquarters was added to your economy.
sv: Din ekonomi utökades med ett nytt högkvarter.

en: A new warehouse was added to your economy.
sv: Din ekonomi utökades med ett nytt magasin.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
sv: Vattenväg

en: Waterway destroyed
sv: Vattenväg förstörd

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
sv: En vattenväg behövde förstöras för att ge plats åt din nya hamn.

en: A geologist found resources.
sv: En geolog hittade resurser.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
sv: Din %s hittar inte hem och kommer troligen att dö.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
sv: Arbetare

en: Worker got lost!
sv: Arbetaren gick vilse!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
sv: odlingsbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
sv: navigerbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
sv: onåbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
sv: brytbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
sv: opasserbar

en: A map file is invalid:
    %s
sv: En kartfil är ogiltig:
    %s

en: This objective has no description.
sv: Detta objektiv har ingen beskrivning

[ctx: shipname]
en: Ship %d
sv: Skepp %d

en: Diplomacy
sv: Diplomati

en: %s has resigned and is now a spectator.
sv: %s har gett upp och är nu en åskådare

en: Player Resigned
sv: Spelare Gav Upp

en: Player Leaves Team
sv: Spelare Lämnar Lag

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
sv: %1$s har lämnat lag %2$u och har nu inget lag.

en: Team Joining Request
sv: Lagmedgångsförfrågan

en: Team Joining Invitation
sv: Lagmedgångsinbjudan

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
sv: %1$s har skickat en förfrågan %2$s om att gå med i deras lag.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
sv: %1$s har bjudit in %2$s till att gå med i deras lag.

en: Team Change Accepted
sv: Lagbyte Accepterat

en: Team Change Rejected
sv: Lagbyte Avslaget

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
sv: %1$s har accepterat att %2$s går med i deras lag.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
sv: %1$s har accepterat inbjudan från %2$s att gå med i deras lag.

en: End of Replay
sv: Slut på reprisen

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
sv: Slutet på reprisen har nåtts och spelet har pausats. Du kan sätta igång det och fortsätta titta om du vill.

en: Saving game…
sv: Sparar spel...

en: Saving failed!
sv: Misslyckades spara

en: Game saved
sv: Spel sparat

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Sparar karta: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
sv: Karta sparas automatiskt...

en: Heights
sv: Höjder

en: Terrains
sv: Terräng

en: Starting positions
sv: Startpositioner

en: Map version
sv: Kartversion

en: Building restrictions
sv: Byggnadsbegränsningar

en: Flags
sv: Flaggor

en: Roads and waterways
sv: Vägar och vattenvägar

en: Map objects
sv: Kartobjekt

en: Win condition
sv: Segervillkor

en: Flag details
sv: Flaggdetaljer

en: Road and waterway details
sv: Detaljer, vägar och vattenvägar

en: Building details
sv: Byggnadsdetaljer

en: Territory
sv: Territorium

en: Vision
sv: Sikt

en: Scripting
sv: Skript

en: Objectives
sv: Uppdrag

en: Images
sv: Bilder

en: Minimap
sv: Minikarta

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
sv: Spelmotorn mottog en SIGABRT-signal, vilken troligen orsakades av ett korrumperat sparat spel. Någon lösning på detta problem har ännu inte implementerats. Vi beklagar, men det här sparade spelet verkar vara för trasigt för att kunna repareras.

en: Loading map…
sv: Läser in karta...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
sv: Bluebyte Settlers II karta. Ingen kommentar angiven!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
sv: Laddar karta: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
sv: Territorier

en: Initializing flags
sv: Initialiserar flaggor

en: Initializing roads and waterways
sv: Initialiserar vägar och vattenvägar

en: Initializing buildings
sv: Initialiserar byggnader

en: Initializing map objects
sv: Initialiserar kartobjekt

en: Checking map
sv: Kontrollerar kartan

en: Preparing game…
sv: Förbereder spel...

en: Could not establish connection to host
sv: Kunde inte upprätta anslutning till värd

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
sv: Widelands kunde inte etablera en anslutning till den angivna adressen. Antingen var ingen Widelandsserver igång på den förväntade porten, eller så stängde servern av när du försökte ansluta.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
sv[0]: %u felaktighet i tillägg upptäckt:
sv[1]: %u felaktigheter i tillägg upptäckta:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
sv: %1$s
    ·"%2$s" som krävs av värden kunde inte hittas

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
sv: %1$s
    ·"%2$s" installerad med version %3$s men värden använder version %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
sv: /me ’s fil misslyckades med md5 kontrollsummering

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
sv: /me kontrollerade mottagen fil. Trots att md5s kontrollsumma lyckades kan inte filen hanteras..

en: Disconnected
sv: Nedkopplad

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
sv: Anslutningen till värden förlorades av följande anledning:
    %s

en: Available host commands are:
sv: Tillgängliga värdkommandon är:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
sv: /help - Visar denna hjälp

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
sv: /announce <medd> - Skicka ett chattmeddelande som en kungörelse (systemchatt)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
sv: /warn <namn> <anledning> - Varna användaren <namn> på grund av <anledning>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
sv: /kick <namn> <anledning> - Sparka ut användaren <namn> på grund av <anledning>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
sv: /forcePause - Tvinga spelet att pausas.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
sv: /endForcedPause - Sätter tillbaka spelet i normal hastighet.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
sv: Fel användning, bör vara: /announce <meddelande>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
sv: Fel användning, bör vara: /warn <namn> <anledning>

en: The client %s could not be found.
sv: Klienten %s hittades inte.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
sv: Fel användning, bör vara: /kick <namn> <anledning>

en: You can not kick yourself!
sv: Du kan inte sparka ut dig själv!

en: Are you sure you want to kick %s?
sv: Är du säker på att du vill sparka ut %s?

en: The stated reason was: %s
sv: Den givna anledningen var: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
sv: Om ja, skriv: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
sv: Utsparkningsbekräftelse återtagen: Inget namn angivet!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
sv: Fel användning, bör vara: /ack_kick <namn>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
sv: Utsparkningsbekräftelse avbruten: Fel namn angivet!

en: Pause was already forced - game should be paused.
sv: Pausning har redan tvingats - spelet bör vara pausat.

en: There is no forced pause - nothing to end.
sv: Det finns ingen tvingad pausning - inget att avsluta.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
sv: Ogiltigt kommando! Skriv /help för en lista över kommandon.

en: Failed to host the server!
sv: Misslyckades med att vara värd för servern!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
sv: Wideland kunde inte börja vara värd för en server.
    Detta borde inte hända och det finns troligen ingenting du kan göra åt det. Var vänlig och rapportera buggen.

en: Failed to start the server!
sv: Det gick inte att starta servern!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
sv: Widelands kunde inte starta en server.
    Förmodligen kör någon annan process redan en server på vår port.

en: %li second | %li seconds
sv[0]: %li sekund
sv[1]: %li sekunder

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
sv: Widelands kunde inte etablera en anslutning till den givna adressen.
    Antingen finns det ingen metaserver som körs på den förmodade porten eller
    är dina nätverksinställingar felaktiga.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
sv: Användare markerade med IRC kommer rimligen inte att reagera på meddelanden.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
sv: Lyckades återansluta till metaservern!

en: Something went wrong: %s
sv: Något gick fel: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
sv: Välkommen till Widelands metaserver!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
sv: Du har loggats in som "%s" eftersom ditt efterfrågade namn redan används eller är reserverat.

en: Our forums can be found at:
sv: Vårt forum kan hittas här:

en: For reporting bugs, visit:
sv: För att rapportera buggar, besök:

en: Mixed up
sv: Förväxlad

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
sv: Metaservern skickade ett underligt fel under anslutningen

en: Unexpected packet
sv: Oväntat paket

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
sv: Mottog ett oväntat nätverkspaket från metaservern. Metaservern kanske använder en annan protokollversion. Testa att uppdatera ditt spel om problemet kvarstår.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
sv: VARNING: Fick ett %s kommando fast vi inte är i anslutningsstatus.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
sv[0]: Serverns tidsförskjutning är %d sekund.
sv[1]: Serverns tidsförskjutning är %d sekunder.

en: Invalid chat message type "%s".
sv: Felaktig chattmeddelandetyp "%s".

en: Invalid message type
sv: Felaktig meddelandetyp

en: The game %s is now available
sv: Spelet %s är nu tillgängligt

en: The game %s has been closed
sv: Spelet %s har stängts

en: %s joined the lobby
sv: %s anslöt till lobbyn

en: %s left the lobby
sv: %s lämnade lobbyn

en: Chat message could not be sent.
sv: Chatmeddelandet kunde inte skickas.

en: Command could not be executed.
sv: Kommandot kunde inte utföras.

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
sv: Ett oväntat felmeddelande har mottagits angående kommandot %1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
sv: Mottog okänt kommando från metaserver: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
sv: Meddelande kunde inte skickas: Du är inte ansluten till metaservern!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
sv: Meddelande kunde inte skickas. Var det meningen att det skulle vara ett privat meddelande?

en: Supported admin commands:
sv: Administratörskommandon som stöds:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
sv: /motd <msg> - Ställ in ett permanent välkomstmeddelande

en: /announce <msg> - Send a one time system message
sv: /announce <msg> - Sänd ett engångs systemmeddelande

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
sv: /warn <user> <msg> - Sänd ett privat systemmeddelande till den angivna användaren

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
sv: /kick <user|game>  - Tag bort den angivna spelaren eller spelet från metaservern

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
sv: /ban <user> - Utestäng en spelare från metaservern i 24 timmar

en: Conversion error
sv: Samtalsfel

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
sv: Omöjligt att avgöra sant värde för "%s"

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
sv: Okänd

en: There is no user with this name logged in.
sv: Det finns ingen inloggad användare med det namnet.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
sv: Spelet finns inte längre, kanske har det bara stängts.

en: Wrong password, please try again.
sv: Fel lösenord, var vänlig och försök igen

en: You have been temporarily banned from online gaming.
sv: Du har blivit temporärt utelåst från onlinespel.

en: The protocol version you are using is not supported!
sv: Protokollversionen du använder stöds inte!

en: You are already logged in!
sv: Du är redan inloggad!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
sv: Du blev frånkopplad eftersom du sände ett superanvändarkommando utan rätt rättigheter. Denna incident kommer att loggas och rapporteras till administratören.

en: Connection was closed by the client normally.
sv: Anslutningen stängdes av klienten på normalt sätt.

en: The connection to the metaserver was lost.
sv: Anslutningen till metaservern tappades.

en: Metaserver did not answer
sv: Metaservern svarade inte

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
sv: Du blev frånkopplad från servern eftersom en PING inte besvarades i tid.

en: Client has left the game.
sv: Klient har lämnat spelet.

en: Client crashed and performed an emergency save.
sv: Klienten havererade och genomförde en nödsparning.

en: Connection was lost.
sv: Anslutningen tappades.

en: Server has left the game.
sv: Servern har lämnat spelet.

en: The game has started just after you tried to connect.
sv: Spelet påbörjades alldeles efter att du försökte ansluta.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
sv: Sververn har kraschat och nödsparat.

en: Client and host have become desynchronized.
sv: Klienten och värden tappande synkroniseringen.

en: Kicked by the host: %s
sv: Utsparkad av värden: %s

en: Client sent malformed commands: %s
sv: Klienten skickade felaktiga kommandon: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
sv: %1$s har lämnat spelet (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
sv: %1$s har ersatts av %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
sv: Okänd användare har lämnat spelet (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
sv: Servern skickade ett SYNCREQUEST trots att inget spel pågår.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
sv: Mottog ett SPELARKOMMANDO trots att inget spel pågår.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
sv: Mottog oväntat kommandot LAUNCH från servern.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
sv: Servern skickade en spelaruppdatering för en spelare som ej finns.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
sv: Servern skickade en användaruppdatering för en användare som ej finns.

en: Server uses a different protocol version
sv: Servern använder en annan protokollversion.

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
sv: Mottog kommando nr %s, vilket inte är tillåtet i detta land.

en: Client reports time to host that is running backwards.
sv: Klienten rapporterar bakåtgående tid till värden.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
sv: Klienten simulerar bortom den tidsgräns som värden tillåter.

en: Client did not submit sync report in time.
sv: Klienten skickade ej sykroniseringsrapport i tid.

en: The game has already started.
sv: Spelet har redan börjat.

en: Client has no access to other player’s settings.
sv: Klienten har inte åtkomst till andra spelares inställningar.

en: Client has no access to server settings.
sv: Klienten har inte åtkomst till serverinställningarna.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
sv: Klient skickade kommandot TIME trots att spelet ej pågår.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
sv: Klienten skickade SPELARKOMMANDO åt en annan spelare.

en: Client sent unexpected synchronization report.
sv: Klient skickade oväntad synkroniseringsrapport.

en: Client requests file although none is available to send.
sv: Klienten efterfrågar fil fast det inte finns någon fil att sända.

en: Host sent player %s to the lobby!
sv: Värden flyttade spelare %s till väntrummet!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
sv: VARNING: %1$s använder version: %2$s, men värden använder version: %3$s

en: %s has joined the game
sv: %s har anslutit till spelet

en: Started to send file %1$s to %2$s!
sv: Påbörjade överföring av fil %1$s till %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
sv: Avslutade överföring av fil %1$s till %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
sv: Spelaren ‘%s’ besegrades och blev åskådare.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
sv: Klient %1$s svarade inte i mer än %2$s.

en: Client %s is cheating!
sv: Klient %s fuskar!

en: Failed to use the local network!
sv: Misslyckades med att använda det lokala nätverket!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
sv: Widelands kunde inte använda det lokala nätverket. Kanske någon annan process redan kör en server på port %s eller dina nätverksinställningar är felaktiga.

en: Choose Color…
sv: Välj färg...

en: Initial Color
sv: Ursprunglig färg

en: Default Color
sv: Standardfärg

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

[ctx: dropdown]
en: Select Item
sv: Välj artikel

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
sv: Inte vald

en: Please wait…
sv: Var vänlig och vänta...

en: Game ending – please wait…
sv: Spel avslutas – var vänlig och vänta...

en: Loading…
sv: Läser in...

en: Decrease the value
sv: Minska värdet

en: Increase the value
sv: Öka värdet

en: Decrease the value by 10
sv: Minska värdet med 10

en: Increase the value by 10
sv: Öka värdet med 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d pixel
sv[1]: %d pixlar

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
sv[0]: %d fält
sv[1]: %d fält

en: Close
sv: Stäng

en: Minimize
sv: Minimera

en: Restore
sv: Återställ

en: Pin
sv: Lås fast

en: Unpin
sv: Lossa

en: About Widelands
sv: Om Widelands

en: Lua Error
sv: Lua fel

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Send this message now?
sv: Skicka detta meddelande nu?

en: Sent
sv: Skickat

en: Login
sv: Logga in

en: Reset
sv: Återställ

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
sv: För att kunna använda ett registrerat konto behöver du ett konto på Widelands hemsida. Var vänlig och logga in på %s och ställ in ett lösenord för uppkopplat spel i dina profilinställningar.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Add-On Manager
sv: Tilläggshanterare

en: Verified only
sv: Bara verifierade

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Upload a screenshot…
sv: Ladda upp en skärmdump...

en: Understood and confirmed
sv: Uppfattat och bekräftat

en: Reset the filters
sv: Återställ filtren

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh the list of add-ons available from the server
sv: Uppdatera listan med tillägg som är tillgängliga på servern

en: Fix dependencies…
sv: Rätta till beroenden...

en: Try to automatically fix the dependency errors
sv: Försök att automatiskt rätta till beroendefel

en: Move selected add-on to top
sv: Placera valt tillägg överst

en: Move selected add-on one step up
sv: Flytta valt tillägg ett steg uppåt

en: Move selected add-on one step down
sv: Flytta valt tillägg ett steg nedåt

en: Move selected add-on to bottom
sv: Placera valt tillägg nederst

en: Launch the add-ons packager…
sv: Starta tilläggsförpackaren...

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
sv: Kontakta oss...

en: Tools for Add-Ons Developers
sv: Verktyg för tilläggsutvecklare

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
sv: Den interaktiva tilläggsförpackaren tillåter dig att skapa, editera och ta bort tillägg. Du kan bunta ihop kartor designade med Widelands kartredigerare som ett tillägg genom att använda det grafiska gränssnittet och dela dem med andra spelare, utan att behöva skriva en enda rad kod.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
sv: För mer information angående hur du kan utveckla och packa dina egna tillägg är du välkommen att besöka %s.

en: Open Link
sv: Öppna länk

en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: Development
sv: Utveckling

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
sv: Namn

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
sv: Namn (i fallande ordning)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
sv: Oftast nedladdade

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
sv: Mest sällan nedladdade

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
sv: Äldst

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
sv: Nyast

en: Filter add-ons by name
sv: Filtrera tillägg efter namn

en: Toggle category ‘%s’
sv: Växla kategori "%s"

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
sv[0]: Är du säker på att du vill uppgradera detta %u tillägg?
sv[1]: Är du säker på att du vill uppgradera dessa %u tillägg?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
sv: 
    · %1$s (%2$s) av %3$s

en: NOT VERIFIED
sv: INTE VERIFIERADE

en: verified
sv: verifierad

en: Upgrade All
sv: Uppgradera alla

en: Logged in as %s (admin)
sv: Inloggad som %s (administratör)

en: The entered username or password is invalid:
    %s
sv: Det angivna användarnamnet eller lösenordet är felaktigt: %s

en: Server Connection Error
sv: Fel vid anslutning till servern

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
sv: ett nätverksfel

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
sv: Kunde inte hämta listan med tillgängliga tillägg från servern! <br>Felmeddelande: %s

en: Installed (%u)
sv: Installerad (%u)

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse (%u)
sv: Bläddra (%u)

en: Upgrade all (%u)
sv: Uppgradera alla (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
sv: Inga uppgraderingar finns tillgängliga för dina installerade tillägg

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
sv[0]: Uppgradera följande %u tillägg:
sv[1]: Uppgradera följande %u tillägg:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
sv: · "%1$s" kräver "%2$s" som inte kunde hittas

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
sv: · "%1$s" kräver "%2$s" som är inaktiverad

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
sv: · "%1$s" kräver "%2$s",  vilket anges under nödvändiga tillägg

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
sv: ·"%1$s" kräver först "%2$s" och därefter "%3$s", men de är listade i fel ordning.

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
sv[0]: %u beroendefel
sv[1]: %u beroendefel

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
sv: Tillägg med beroendefel kan fungera felaktigt eller förhindra spel och kartor att laddas.

en: Downloading ‘%s’…
sv: Laddar ner "%s"...

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
sv: Tillägget "%1$s" kunde inte laddas ned från servern. Installation/uppgradering av detta tillägg kommer att hoppas över.
    
    Felmeddelande:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
sv: Det nödvändiga tillägget "%s" kunde inte hittas på servern.

en: Add-Ons Packager
sv: Tillägsförpackare

en: New add-on
sv: Nytt tillägg

en: Delete this add-on
sv: Radera detta tillägg

en: Discard changes
sv: Avbryt ändringar

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Writing Add-Ons…
sv: Skriver tillägg...

en: Please be patient while your changes are written.
sv: Var vänlig och ha tålamod medan dina ändringar sparas.

en: Name:
sv: Namn:

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: New Add-On
sv: Nytt tillägg

en: Enter the name for the new add-on.
sv: Skriv det nya tilläggets namn.

en: Category
sv: Kategori

en: Invalid Name
sv: Ogiltigt namn

en: An add-on with this internal name already exists.
sv: Ett tillägg med detta interna namn existerar redan.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
sv: Ett tillägg med detta interna namn var nyligen borttaget. Var vänlig och gör dina ändringar innan du använder detta namn igen.

en: Delete Add-on
sv: Ta bort tillägg

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
sv: Vill du verkligen ta bort tillägget "%s"?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
sv: Vill du verkligen ta bort det lokala tillägget "%s"?
    
    Notera att detta tillägg inte kan laddas ned från servern igen.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
sv[0]: Om du lämnar packeteraren nu kommer alla ändringar som berör följande %u tillägg att avbrytas.
sv[1]: Om du lämnar packeteraren nu kommer alla ändringar som berör följande %u tillägg att avbrytas.

en: Quit Packager
sv: Lämna packeteraren

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
sv: Vill du verkligen avbryta alla ändringar av tillägget "%s"?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
sv[0]: Vill du verkligen avbryta alla ändringar av följande %u tillägg?
sv[1]: Vill du verkligen avbryta alla ändringar av följande %u tillägg?

en: Discard Changes
sv: Avbryt ändringar

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
sv: Vill du verkligen spara alla ändringar av tillägget "%s" på disken?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
sv[0]: Vill du verkligen spara alla ändringar av följande %u tillägg på disken?
sv[1]: Vill du verkligen spara alla ändringar av följande %u tillägg på disken?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
sv: Varning! Om du har gjort manuella förändringar i några filer i detta tillägg kan dina förändringar bli överskrivna!

en: Confirm Saving
sv: Bekräfta sparning

en: Invalid Version
sv: Ogiltig version

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
sv: "%1$s" är inte en giltig versionssträng. Tillägget "%2$s" kommer inte att sparas.

en: Error Writing Addon
sv: Fel vid skrivning av tillägg

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
sv: Tillägget "%1$s" kan inte sparas på disken:
    %2$s

en: Add selected map
sv: Lägg till vald karta

en: Create subdirectory
sv: Skapa underkatalog

en: Remove selected map or directory
sv: Tag bort vald karta eller katalog

en: Directory Tree
sv: Katalogstruktur

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Size: %s
sv: Storlek: %s

en: Players: %s
sv: Spelare: %s

en: Top-level directory
sv: Toppnivå-katalog

en: New Directory
sv: Ny katalog

en: Enter the name for the new directory.
sv: Skriv den nya katalogens namn.

en: A directory with this name already exists.
sv: En katalog med detta namn finns redan.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
sv: Vill du verkligen ta bort katalogen "%s" och allt dess innehåll?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
sv: Vill du verkligen ta bort kartan "%s"?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
sv: Svårighet

en: Difficulty:
sv: Svårighet:

en: The campaigns difficulty. One word.
sv: Fälttågets svårighet. Ett ord.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
sv: Kort beskrivning som kommer att bifogas svårighetsnivån.

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
sv: Verifierat

en: Your vote
sv: Din röst

en: Next screenshot
sv: Nästa skärmdump

en: Previous screenshot
sv: Föregående skärmdump

en: Not voted
sv: Inte röstat

en: Screenshots (%u)
sv: Skärmdumpar (%u)

en: Comments (%u)
sv: Kommentarer (%u)

en: Votes (%u)
sv: Röster (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
sv[0]: Medelbetyg: %1$.3f (%2$u röst)
sv[1]: Medelbetyg: %1$.3f (%2$u röster)

en: No votes yet
sv: Inga röster än

en: No comments yet.
sv: Inga kommentarer än.

en: %u comment: | %u comments:
sv[0]: %u kommentar:
sv[1]: %u kommentarer:

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
sv: "%1$s" kommenterade version %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
sv: Denna skärmdump kunde inte hämtas från servern på grund av ett fel.

en: Uninstall
sv: Avinstallation

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
sv: Är du säker på att du vill avinstallera detta tillägg?
    
    %1$s
    av %2$s
    Version %3$s
    Kategori: %4$s
    %5$s
    
    Notera att detta tillägg inte kan laddas ned igen från servern.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
sv: Är du säker på att du vill avinstallera detta tillägg?
    
    %1$s
    av %2$s
    Version %3$s
    Kategori: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
sv: Detta tillägg är känt för att göra så att spel med flera spelare och repriser kommer ur fas.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
sv: Kräver Widelands version %s eller högre.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
sv: Kräver Widelands version %s eller lägre.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
sv: Kräver minst Widelands version %1$s men inte senare version än %2$s.

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: by %s
sv: av %s

en: Category: %s
sv: Kategori: %s

en: Install
sv: Installera

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Comments and Votes
sv: Kommentarer och röster

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
sv: av %1$s (uppladdad av %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
sv: Är du säker på att du vill installera detta tillägg?
    
    %1$s
    av %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Kategori: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
sv: Är du säker på att du vill uppgradera detta tillägg?
    
    %1$s
    av %2$s
    %3$s
    Installerad version: %4$s
    Tillgänglig version: %5$s
    Kategori: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
sv: Verifierat av Widelands utvecklingsteam

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
sv: Detta tillägg har inte kontrollerats av Widelands utvecklingsteam än. Vi kan inte garantera att det inte innehåller skadligt eller stötande innehåll.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
sv[0]: Total storlek: %u byte
sv[1]: Total storlek: %u bytes

en: %u download | %u downloads
sv[0]: %u nedladdning
sv[1]: %u nedladdningar

en: %u comment | %u comments
sv[0]: %u kommentar
sv[1]: %u kommentarer

en: %u screenshot | %u screenshots
sv[0]: %u skärmdump
sv[1]: %u skärmdumpar

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
sv: Beskrivning

en: Choose Campaign
sv: Välj kampanj

en: Return to the main menu
sv: Återgå till huvudmenyn

en: Play this campaign
sv: Spela detta fälttåg

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
sv: Svår.

en: Tribe Name
sv: Stamnamn

en: Campaign Name
sv: Fälttågsnamn

en: Help: %s
sv: Hjälp: %s

en: Metaserver Lobby
sv: Metaserverlobby

en: Clients online:
sv: Uppkopplade klienter:

en: Open Games:
sv: Öppna spel:

en: Join this game
sv: Anslut till detta spel

en: Name of your server:
sv: Namn på din server:

en: Open a new game
sv: Öppna ett nytt spel

en: Leave Lobby
sv: Lämna lobbyn

en: User Status
sv: Användarstatus

en: Administrator
sv: Administratör

en: Registered
sv: Registrerad

en: Unregistered
sv: Oregistrerad

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
sv: Namn

en: Game
sv: Spel

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
sv: Spelet %s är redan igång. Var vänlig och välj ett annat namn.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
sv: Widelands kunde inte få serverns IP-adress i tid. Det verkar vara problem med nätverket, antingen på din eller på serverns sida.

en: Connection Timed Out
sv: Anslutning tog för lång tid

en: Network Error
sv: Nätverksfel

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
sv: okänd %u

en: Reset to default
sv: Återställ till standard

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
sv: Tryck in det nya snabbkommandot eller stäng detta fönster för att avbryta.

en: Reset all
sv: Återställ alla

en: Reset all to defaults
sv: Återställ alla till standardintällningar

en: Keyboard Shortcut Conflict
sv: Konflikt mellan snabbkommandon

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
sv: Snabbkommandot du valde ("%1$s") används redan för följande åtgärd: "%2$s". Vänligen välj ett annat snabbkommando eller ändra först på det befintliga snabbkommandot.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
sv: Allmänt

en: Editor
sv: Redigerare

en: Launch Game
sv: Starta spelet

en: Configure this game
sv: Konfigurera detta spel

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
sv: Ett aktiverat tillägg är känt för att orsaka synkningsfel. Ingen repris kommer att sparas.

en: Peaceful mode
sv: Fredligt spelläge

en: Custom starting positions
sv: Valbara startpositioner

en: Change map…
sv: Byt karta...

en: Change saved game…
sv: Byt sparat spel...

en: Start game
sv: Starta spel

en: The relations between players are set by the scenario
sv: Relationen mellan spelarna avgörs av scenariot

en: The relations between players are set by the saved game
sv: Relationen mellan spelarna avgörs av det sparade spelet

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
sv: Valda segervillkor kan inte kombineras med fredligt spelläge

en: Forbid fighting between players
sv: Förbjud strider mellan spelare

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
sv: Alla valda startförutsättningar ignorerar kartans startpositioner

en: The starting positions are set by the scenario
sv: Startpositionerna bestäms av scenariot

en: The starting positions are set by the saved game
sv: Startpositionerna bestäms av det sparade spelet

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
sv: Tillåt spelarna att välja sina egna startpositioner vid spelets början

en: Win condition is set through the scenario
sv: Vinstvillkor väljs genom scenariot

en: Saved Game
sv: Sparat spel

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
sv: Spelet är ett sparat spel - vinstvillkoret valdes förut.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
sv: Kunde inte fastställa giltiga segervillkor eftersom kartan "%s" inte kunde laddas.

en: Show the help window
sv: Visa hjälpfönstret

en: Please select a map or saved game.
sv: Var vänlig och välj en karta eller ett sparat spel.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
sv: Värden har ännu inte valt en karta eller ett sparat spel.

en: Saved Game is Directory
sv: Sparat spel är en katalog

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
sv: VARNING:
    Det markerade sparade spelet är en katalog. Det här händer om du anger väljaren "nozip" till sant eller manuellt packade upp det sparade spelet.
    Widelands kan inte överföra katalogstrukturer till klienterna; välj ett annat sparat spel eller zippa kataloginnehållet.

en: File not found
sv: Fil ej funnen

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
sv: Widelands försökte starta ett spel med en fil som inte kunde hittas vid angiven sökväg.
    Filen var: %s
    Om detta händer i ett nätverksspel kan värden ha valt en fil som du inte äger. Normalt ska en sådan fil skickas från värden till dig men kanske har överföringen fortfarande inte slutförts?

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
sv: Vald fil kan inte hittas. Om den inte automatiskt överförs till dig, var vänlig och skriv till värden om problemet.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
sv: Kunde inte ladda segervillkorskriptet "%s".

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
sv: Inställningar för flera spelare

en: Choose Game
sv: Välj spel

en: Choose Replay
sv: Välj repris

en: Show Filenames
sv: Visa filnamn

en: Load this replay
sv: Ladda denna repris

en: Return to the multiplayer game setup
sv: Återgå till inställningar för flera spelare

en: Return to the single player menu
sv: Återgå till menyn för en spelare

en: Load this game
sv: Ladda detta spel

en: Version Mismatch
sv: Version stämmer inte

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
sv: Reprisen skapades med en annan version av Widelands. Den kan vara kompatibel, men kommer troligtvis att få problem med synkningen eller inte kunna laddas in.
    
    Var vänlig och rapportera inga fel som uppkommer när du ser på denna repris.
    
    Vill du ändå försöka ladda reprisen?

en: Online Game Settings
sv: Inställningar för uppkopplat spel

en: Save
sv: Spara

en: Log in to a registered account.
sv: Inloggning till ett registrerat konto.

en: Nickname:
sv: Användarnamn:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
sv: ingen

en: Please enter a nickname!
sv: Var vänlig fyll i smeknamn!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
sv: Skriv ett giltigt användarnamn. Namnet får endast innehålla engelska bokstäver, siffror och symbolerna @ . + - _

en: Please enter your password!
sv: Vänligen ange lösenord

en: Begin a new game
sv: Påbörja ett nytt spel

en: New Game
sv: Nytt spel

en: New Random Game
sv: Nytt spel med slumpmässiga inställningar

en: Create a new random match
sv: Skapa ny match med slumpmässiga inställningar.

en: Campaigns
sv: Fälttåg

en: Play a campaign
sv: Spela ett fälttåg

en: Tutorials
sv: Handledningar

en: Play one of our beginners’ tutorials
sv: Spela en av våra nybörjarhandledningar

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
sv: Ladda spel

en: Continue a saved game
sv: Fortsätt ett sparat spel

en: Continue Playing
sv: Fortsätt spela

en: Map: %s
sv: Karta: %s

en: Win Condition: %s
sv: Segervillkor: %s

en: Gametime: %s
sv: Speltid: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
sv: Sparat: %s

en: Online Game
sv: Uppkopplat spel

en: Join the Widelands lobby
sv: Anslut dig till Widelands lobby

en: Log in as a registered user
sv: Logga in som registrerad användare

en: LAN / Direct IP
sv: LAN / Direkt IP-anslutning

en: Play a private online game
sv: Spela ett privat uppkopplat spel

en: Create a new empty map
sv: Skapa en ny tom karta

en: Create a new random map
sv: Skapa en ny slumpgenererad karta

en: Edit an existing map
sv: Editera en existerande karta

en: Continue Editing
sv: Fortsätt editera

en: Single Player…
sv: Enspelarläge...

en: Multiplayer…
sv: Flerspelarläge...

en: Editor…
sv: Redigerare...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
sv: Påbörja eller ladda fälttåg eller fritt spel för en spelare

en: Play with your friends over the internet
sv: Spela med dina vänner över internet

en: Launch the map editor
sv: Starta kartredigeraren

en: Watch Replay
sv: Se repris

en: Watch the replay of an old game
sv: Se reprisen av ett gammalt spel

en: Add-Ons
sv: Tillägg

en: Install and manage add-ons
sv: Installera och hantera tillägg

en: Options
sv: Inställningar

en: Technical and game-related settings
sv: Tekniska och spelrelaterade inställningar

en: Readme, License, and Credits
sv: Läs mig, licens och lista över dem som har bidragit till spelet

en: Exit Widelands
sv: Lämna Widelands

en: Quit the game
sv: Lämna spelet

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
sv: (C) %1% - %2% av Widelands utvecklingsteam · Licensierat under GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
sv: Tillägg som stör synkroniseringen hittat

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
sv: Ett aktiverat tillägg är känt för att skapa synkningsfel. Fortsätt på egen risk.

en: No tribes found!
sv: Inga stammar hittade!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
sv: Inga stammar hittade i data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
sv: Ogiltig stam "%s"

en: Saved Players
sv: Sparade spelare

en: Player %u: –
sv: Spelare %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
sv: Spelare %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
sv: Kartdetaljer

en: Scenario Details
sv: Scenariodetaljer

en: Hint: %s
sv: Tips: %s

en: No map selected
sv: Ingen karta vald

en: (no map)
sv: (ingen karta)

en: Choose Map
sv: Välj karta

en: Show all maps
sv: Visa alla kartor

en: Show original map names
sv: Visa kartornas originalnamn

en: Official & Unofficial
sv: Officiella och inofficiella

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
sv: Fri lagsammansättning

en: Balanced & Unbalanced
sv: Balanserade och obalanserade

[ctx: balancing]
en: Unspecified
sv: Ospecificerade

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to ‘%s’
sv: Tillbaka till "%s"

en: Close window
sv: Stäng fönstret

en: Role
sv: Roll

en: Spectator
sv: Åskådare

en: Type
sv: Typ

en: Team
sv: Lag

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
sv: Slumpmässig AI

en: Shared in
sv: Delad i

en: Closed
sv: Stängd

en: Open
sv: Öppen

en: Human
sv: Mänsklig

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
sv: Dela med spelare %u

en: Start type is set via the scenario
sv: Starttyp sätts av scenariot

en: No Team
sv: Inget lag

en: Team %d
sv: Lag %d

en: Clients
sv: Klienter

en: Begin LAN Game
sv: Påbörja LAN-spel

en: List of games in your local network:
sv: Lista över spel i det lokala nätverket:

en: Your nickname:
sv: Ditt användarnamn:

en: Host to connect:
sv: Värd att ansluta till:

en: Load previous host
sv: Ladda tidigare värd

en: Host a new game
sv: Var värd för nytt spel

en: Host
sv: Värd

en: State
sv: Status

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
sv: Okänd

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
sv: Skriv ett giltigt användarnamn. Namnet får endast innehålla engelska bokstäver, siffror och symbolerna @ . + - _ och det får inte vara "team".

en: Invalid Address
sv: Felaktig adress

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
sv: Det angivna värdnamnet eller adressen är ogiltigt och kan inte anslutas till.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Language
sv: Språk

en: Window Size
sv: Fönsterstorlek

en: Grab Input
sv: Motta inmatning

en: Use system mouse cursor
sv: Använd systemets muspekare

en: Maximum FPS:
sv: Maximal FPS:

en: Accessibility mode for tooltips
sv: Tillgänglighetsläge för verktygstips

en: Snap windows only when overlapping
sv: Fäst fönster vid fönster endast vid överlappning

en: Dock windows to edges
sv: Fäst fönster vid kanter

en: Animate automatic map movements
sv: Animera automatiska kartförflyttningar

en: Distance for windows to snap to other panels:
sv: Avstånd för att fönster ska snappa till andra paneler:

en: Distance for windows to snap to borders:
sv: Avstånd för fönster att snappa till kanter:

en: Save game automatically every:
sv: Spara spelet automatiskt var:

en: Maximum number of autosave files:
sv: Högsta antalet filer som sparats automatiskt:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
sv: Skriv syncstreams i nätverksspel för felsökning

en: Show Census
sv: Visa byggnadsbeskrivningar

en: Show Soldier Levels
sv: Visa soldatnivåer

en: Show Buildings
sv: Visa byggnader

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
sv: Visa överlappande arbetsområden

en: Start building road after placing a flag
sv: Börja vägbygge efter placering av flagga

en: Show in-game chat with transparent background
sv: Visa spelchatt med genomskinlig bakgrund

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
sv: Betraktningsfönster i enkelläge

en: Display system time in the info panel
sv: Visa systemtid i informationspanelen

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
sv: Tillåt diagonal förflyttning med det numeriska tangentbordet

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
sv: Flytta kartan när pekaren är nära skärmkanten

en: Invert click-and-drag map movement direction
sv: Invertera riktningen vid klicka och drag förflyttning av kartan

en: Teach me how to play
sv: Lär mig hur man spelar

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
sv: Framsteg...

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Sound
sv: Ljud

en: Saving
sv: Spara

en: New Games
sv: Nya spel

en: In-Game
sv: I spelet

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
sv: Av

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
sv: Fullskärm

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
sv: Maximerat

en: Try system language
sv: Försök med systemspråket

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
sv: Översättningen till %s är klar.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
sv: Översättningen till %1% är %2% %% komplett.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
sv: Om du vill hjälpa oss med översättningen, var vänlig och besök %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
sv: Den slumpmässiga kartgeneratorn är fortfarande under utveckling. Kartorna den genererar är vanligtvis – men inte alltid – väl fungerande för spel. Sjöfarande och artefakter stöds inte. Tillägg av kategorierna värld, stammar och skript är inaktiverade i slumpmässiga matcher.

en: Map Generation Error
sv: Kartgenereringsfel

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
sv: Den slumpmässiga kartgeneratorn kunde inte generera en passande karta. Detta kan hända emellanåt eftersom generatorn fortfarande är under utveckling. Var vänlig försök igen med en aning justerade inställningar.

en: Choose Scenario
sv: Välj scenario

en: Choose Tutorial
sv: Välj handledning

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
sv: Välj en handledning från listan och sedan "OK".

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
sv: Du kan se beskrivningen av vald handledning till höger.

en: Return to campaign selection
sv: Återvänd till val av fälttåg

en: Play this scenario
sv: Spela detta scenario

en: Play this tutorial
sv: Spela denna handledning

en: The order in which the tutorials should be played
sv: Ordningen som handledningarna ska spelas i

en: Tutorial Name
sv: Handledningsnamn

en: The number of this scenario in the campaign
sv: Detta scenarios nummer i fälttåget

en: Scenario Name
sv: Scenariots namn

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
sv: Felaktig sökväg till fil i campaigns.lua tillhörande tutorials.lua: %s

en: Tutorial
sv: Handledning

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
sv: Upphovsman

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
sv: Upphovsmän

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
sv: Du

en: Unknown
sv: Okänd

en: Operating System:
sv: Operativsystem:

en: Home Directory:
sv: Hemkatalog:

en: Configuration File:
sv: Konfigurationsfil:

en: Copy the technical report to the clipboard
sv: Kopiera den tekniska rapporten till urklippshanteraren

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
sv: Editera läroprocess

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
sv: Undervisningsmål

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
sv: Markera alla

en: Unmark All
sv: Avmarkera alla

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
sv: Felmeddelande:

en: Game data error
sv: Speldatafel

en: Widelands could not find the file "%s".
sv: Widelands kunde inte hitta filen "%s ".

en: File system error
sv: Fel i filsystemet

en: Empty value of command line parameter: %s
sv: Värde för kommandoradparameter saknas: %s

en: %s can not be combined with other actions
sv: %s kan inte kombineras med andra funktioner

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
sv: Okänd kommandoradparameter: %s
    Kanske ett "=" saknas?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
sv: --xres/--yres, --maximized och --fullscreen kan inte kombineras

en: Unknown command line parameter: %s
sv: Okänd kommandoradsparameter: %s

en: Game ended unexpectedly
sv: Spelet avslutades oväntat

en: Unexpected error during the game
sv: Oväntat fel under spelets gång

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
sv: Spelet avslutades oväntat av följande anledning:
    
    %s
    
    Vill du att Widelands ska försöka skapa en nödlägessparning av ditt spel? Det är ofta – men inte alltid – möjligt att ladda den och fortsätta spela.

en: Emergency save failed
sv: Nödlägessparning misslyckades

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
sv: Vi beklagar men Widelands kunde inte nödlägesspara ditt spel av följande anledning:
    
    %s

en: Singleplayer
sv: Enspelarläge

en: Multiplayer
sv: Flerspelarläge

en: Editor – Load Map
sv: Redigerare – ladda karta

en: Editor – New Map
sv: Redigerare – ny karta

en: Editor – New Random Map
sv: Redigerare – ny slumpmässig karta

en: About
sv: Information om

en: Internet Login
sv: Internet login

en: Toggle Building Spaces
sv: Visa/dölj byggnadsytor

en: Toggle Minimap
sv: Visa/dölj minikarta

en: Encyclopedia
sv: Encyklopedi

en: Cut Text
sv: Klipp ut text

en: Copy Text
sv: Kopiera text

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Select All
sv: Markera allt

en: Delete Item
sv: Tag bort

en: Tooltip Accessibility Mode Key
sv: Tangent för tillgång till verktygstips

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla fullskärmsläge

en: Take Screenshot
sv: Gör skärmdump

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ zoomningsläge

en: Jump to Next Location
sv: Hoppa till nästa plats

en: Jump to Previous Location
sv: Hoppa till föregående plats

en: Menu
sv: Meny

en: Info Tool
sv: Informationsverktyg

en: Players Menu
sv: Spelarmeny

en: Toggle Grid
sv: Visa/dölj nät

en: Toggle Immovables
sv: Visa/dölj fasta föremål

en: Toggle Animals
sv: Visa/dölj djur

en: Toggle Resources
sv: Visa/dölj resurser

en: Set Toolsize to %d
sv: Ställ in verktygsstorlek %d

en: Toggle Census
sv: Visa/dölj byggnadstyper

en: Toggle Soldier Levels
sv: Visa/dölj soldatnivåer

en: Toggle Buildings Visibility
sv: Växla byggnaders synlighet

en: Toggle Overlapping Workareas
sv: Visa/dölj överlappande arbetsområden

en: General Statistics
sv: Allmän statistik

en: Ware Statistics
sv: Varustatistik

en: Building Statistics
sv: Byggnadsstatistik

en: Stock Inventory
sv: Varor i lager

en: Soldier Statistics
sv: Soldatstatistik

en: Seafaring Statistics
sv: Sjöfartsstatistik

en: Decrease Game Speed by 1×
sv: Minska spelhastighet med 1×

en: Decrease Game Speed by 0.25×
sv: Minska spelhastighet med 0,25×

en: Decrease Game Speed by 10×
sv: Minska spelhastighet med 10×

en: Increase Game Speed by 1×
sv: Öka spelhastighet med 1×

en: Increase Game Speed by 0.25×
sv: Öka spelhastighet med 0,25×

en: Increase Game Speed by 10×
sv: Öka spelhastighet med 10×

en: Reset Game Speed
sv: Återställ spelhastighet

en: Pause
sv: Pausa

en: Scroll to Starting Field
sv: Förflytta kartan till startpositionen

en: Chat
sv: Chatt

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
sv: Spara spel

en: Messages: Go to Location
sv: Meddelanden: Gå till platsen

en: Messages: Show Geologists’ Messages
sv: Meddelanden: Visa geologmeddelanden

en: Messages: Show Economy Messages
sv: Meddelanden: Visa ekonomimeddelanden

en: Messages: Show Seafaring Messages
sv: Meddelanden: Visa sjöfartsmeddelanden

en: Messages: Show Military Messages
sv: Meddelanden: Visa militärmeddelanden

en: Messages: Show Scenario Messages
sv: Meddelanden: Visa scenariomeddelanden

en: Seafaring: Go to Ship
sv: Sjöfart: Gå till skepp

en: Seafaring: Watch Ship
sv: Sjöfart: Betrakta skepp

en: Seafaring: Open Ship Window
sv: Sjöfart: Öppna skeppsfönster

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
sv: Sjöfart: Öppna skeppsfönster och gå till skepp

en: Seafaring: Show All Ships
sv: Sjöfart: Visa alla skepp

en: Seafaring: Show Idle Ships
sv: Sjöfart: Visa inaktiva skepp

en: Seafaring: Show Transport Ships
sv: Sjöfart: Visa transportskepp

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
sv: Sjöfart: Visa väntande expeditioner

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
sv: Sjöfart: Visa rekognoceringsexpeditioner

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
sv: Sjöfart: Visa expeditioner med hamnplatser

en: Set Landmark #%d
sv: Ställ in landmärke nr %d

en: Go To Landmark #%d
sv: Gå till landmärke nr %d

[ctx: hotkey]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: hotkey]
en: Enter
sv: Retur

[ctx: hotkey]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: hotkey]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
sv: Vänsterpil

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
sv: Högerpil

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
sv: Uppåtpil

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
sv: Nedåtpil

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
sv: Num Lock

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
sv: Numeriskt tangentbord 1

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
sv: Numeriskt tangentbord 2

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
sv: Numeriskt tangentbord 3

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
sv: Numeriskt tangentbord 4

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
sv: Numeriskt tangentbord 5

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
sv: Numeriskt tangentbord 6

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
sv: Numeriskt tangentbord 7

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
sv: Numeriskt tangentbord 8

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
sv: Numeriskt tangentbord 9

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
sv: Numeriskt tangentbord 0

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
sv: Numeriskt tangentbord ,

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
sv: Numeriskt tangentbord +

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
sv: Numeriskt tangentbord -

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
sv: Numeriskt tangentbord *

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
sv: Numeriskt tangentbord /

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
sv: Numeriskt tangentbord 'Enter'

en: Destroy building?
sv: Förstör byggnad?

en: Do you really want to destroy this building?
sv: Vill du verkligen förstöra denna byggnad?

en: Dismantle building?
sv: Demontera byggnad?

en: Do you really want to dismantle this building?
sv: Vill du verkligen demontera denna byggnad?

en: Preserve wares
sv: Spara varor

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
sv: Alla varor som finns kvar i byggnaden kommer att bäras ut av byggaren, vilket ökar demonteringstiden

en: Enhance building?
sv: Bygga ut byggnad?

en: Do you really want to enhance this building?
sv: Vill du verkligen bygga ut denna byggnad?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
sv: Var försiktig om fienden finns i närheten!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
sv: Alla varor som finns kvar i byggnaden kommer att bäras ut av byggnaden, vilket ökar utbyggnadstiden

en: Sink the ship?
sv: Sänka skeppet?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
sv: Vill du verkligen sänka %s?

en: Cancel expedition?
sv: Avbryt expeditionen?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
sv: Vill du verkligen avbryta den aktiva expeditionen?

en: Attack
sv: Anfall

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
sv[0]: %u soldat
sv[1]: %u soldater

en: Number of soldiers
sv: Antal soldater

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
sv: Skicka färre soldater. Håll ner 'Ctrl' för att inte skicka några soldater alls

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
sv: Sänd fler soldater. Håll ner 'Ctrl' för att sända så många soldater som möjligt

en: Start attack
sv: Påbörja anfall

en: Attackers:
sv: Attackerande:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
sv: Klicka på en soldat för att ta bort den från listan av attackerande

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
sv: Håll ner 'Ctrl' för att ta bort alla soldater från listan

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
sv: Håll ner 'Shift' för att ta bort alla soldater fram till den du pekar på

en: Not attacking:
sv: Inte attackerande:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
sv: Klicka på en soldat för att lägga till den till listan av attackerande

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
sv: Håll ner 'Ctrl' för att lägga till alla soldater i listan

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
sv: Håll ner 'Shift' för att lägga till alla soldater fram till den du klickar på

en: Destroy target
sv: Förstör målet

en: Destroy the target building instead of conquering it
sv: Förstör målbyggnaden istället för att erövra den

en: Show Debug Window
sv: Visa felsökningsfönster

en: Center view on this
sv: Centrera bilden på detta

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
sv: HÄ: %1$u/%2$u AT: %3$u/%4$u FÖ: %5$u/%6$u UN: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
sv: (ingen byggnad vald)

en: Owned:
sv: Ägd:

en: Under construction:
sv: Under uppförande:

en: Low productivity threshold:
sv: Låg produktivitetströskel:

en: Show previous building
sv: Visa föregående byggnad

en: Show next building
sv: Visa nästa byggnad

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
sv: Byggnader kommer att anses som improduktiva om deras produktivitet sjunker till under denna procentnivå

en: Small buildings
sv: Små byggnader

en: Medium buildings
sv: Mellanstora byggnader

en: Big buildings
sv: Stora byggnader

en: Mines
sv: Gruvor

en: Ports
sv: Hamnar

en: Low productivity:
sv: Låg produktivitet:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
sv: Brist på soldater:

en: Muted – click to unmute
sv: Tystad – klicka för att tillåta meddelanden

en: Mute this building’s messages
sv: Tysta meddelanden från denna byggnad

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
sv: Alla byggnader av denna typ är tystade – klicka för att tillåta meddelanden från dem

en: Mute all buildings of this type
sv: Tysta meddelanden från byggnader av denna typ

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
sv: Fortsätt

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
sv: Stoppa

en: Enhance to %s
sv: Utöka till %s

en: Construction costs:
sv: Uppförandekostnad:

en: Destroy
sv: Förstör

en: Dismantle
sv: Demontera

en: Returns:
sv: Återvänder:

en: Watch the scout
sv: Betrakta spejaren

en: Hide work area
sv: Göm arbetsområde

en: Show work area
sv: Visa arbetsområde

en: Start an expedition
sv: Starta en expedition

en: Cancel the expedition
sv: Avbryt expeditionen

en: Building materials
sv: Byggnadsmaterial

en: Stop this building’s work after completion
sv: Stoppa denna byggnads arbete efter slutförande

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Prefer heroes
sv: Föredra hjältar

en: Prefer rookies
sv: Föredra nybörjare

en: Preferably store selected wares here
sv: Föredra att lagra valda varor här

en: Do not store selected wares here
sv: Lagra inte valda varor här

en: Remove selected wares from here
sv: För ut valda varor härifrån

en: Ware settings to apply after construction
sv: Varuinställningar att tillämpa efter byggandet

en: Worker settings to apply after construction
sv: Arbetarinställningar att tillämpa efter byggandet

en: Start an expedition from this port after completion
sv: Starta en expedition från denna hamn efter färdigställandet

en: Settings to apply after construction
sv: Inställningar att tillämpa efter byggandet

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
sv: Minska kapaciteten. Håll ner 'Ctrl' för att sätta kapaciteten på den lägsta nivån

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
sv: Öka kapaciteten. Håll ner 'Ctrl' för att sätta kapaciteten på den högsta nivån

en: Economy options
sv: Ekonomialternativ

en: Decrease target by 10
sv: Minska målet med 10

en: Decrease target
sv: Minska mål

en: Toggle infinite target
sv: Slå av/på oändligt mål

en: Increase target
sv: Öka mål

en: Increase target by 10
sv: Öka målet med 10

en: Profile to apply to the selected items
sv: Profil att applicera på valda föremål

en: Save target settings
sv: Spara målinställningar

en: The profile name cannot be empty
sv: Profilnamnet kan inte vara tomt

en: The default profile cannot be overwritten
sv: Standardprofilen kan inte skrivas över

en: Save the profile under this name
sv: Spara profilen under detta namn

en: The predefined profiles cannot be deleted
sv: Fördefinierade profiler kan inte tas bort

en: Delete the selected profiles
sv: Tag bort valda profiler

en: Overwrite?
sv: Skriva över?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
sv: En profil med detta namn existerar redan. Vill du ersätta den?

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Existing Profiles
sv: Existerande profiler

en: Build small building
sv: Bygg liten byggnad

en: Build big building
sv: Bygg en stor byggnad

en: Build medium building
sv: Bygg medelstor byggnad

en: Build port building
sv: Bygg hamn

en: Action
sv: Åtgärd

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
sv: Markerad för borttagning av en arbetare – klicka för att avmarkera

en: Immovable Actions
sv: Åtgärder med fasta föremål

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
sv: Markera detta fasta föremål för långsam borttagning av lämplig arbetare

en: Build road
sv: Bygg väg

en: Build waterway
sv: Bygg vattenväg

en: Destroy this flag
sv: Förstör denna flagga

en: Configure this flag’s economy
sv: Konfigurera denna flaggas ekonomi

en: Send geologist to explore site
sv: Skicka geolog att utforska här

en: Send scout to explore surroundings
sv: Skicka spanare för att utforska omgivningarna

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
sv: Du måsta ansluta denna flagga till en spejares/spanares byggnad innan du kan utforska här.

en: Place a flag
sv: Placera flagga

en: Destroy a road
sv: Förstör väg

en: Destroy a waterway
sv: Förstör en vattenväg

en: Watch field in a separate window
sv: Se fält i ett separat fönster

en: Watch
sv: Iakttag

en: Build mines
sv: Bygg gruvor

en: Build flag
sv: Sätt flagga

en: Cancel road
sv: Avbryt väg

en: Cancel road and start building waterway
sv: Avbryt väg och börja bygga vattenväg

en: Build roads
sv: Bygg vägar

en: Cancel waterway
sv: Avbryt vattenväg

en: Cancel waterway and start building road
sv: Avbryt vattenväg och börja bygga väg

en: Build waterways
sv: Bygg vattenvägar

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
sv: Skriptkonsol

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Unknown Recipient
sv: Okänd mottagare

en: All
sv: Alla

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
sv: Klient kopplades ifrån

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
sv: En spelare kopplade ifrån spelet. En automatisk sparning har gjorts. Vill du fortsätta spela?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
sv: Fortsätt spela

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
sv: Ersätt den frånkopplade spelaren med vald AI-spelare och fortsätt spela

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
sv: AI-spelare för den frånkopplade spelaren

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
sv: Avsluta spel

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
sv: Ersätt spelare med%s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
sv: Felsökningsfält

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
sv: Bekräftelse, lämna spel

en: Are you sure you wish to exit this game?
sv: Är du säker på att du vill lämna detta spel?

en: Error Saving Game!
sv: Fel vid sparning av spel!

en: Messages: Inbox
sv: Meddelande: Inkorg

en: Title
sv: Rubrik

[ctx: message]
en: Type
sv: Typ

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
sv: Skickat

en: Show Archive
sv: Visa arkiv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
sv: Centrera kartan på platsen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
sv: Visa alla meddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
sv: Visa bara geologmeddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
sv: Visa endast ekonomimeddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
sv: Visa endast sjöfartsmeddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
sv: Visa endast krigsmeddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
sv: Visa endast scenariomeddelanden

en: Messages: Archive
sv: Meddelanden: Arkiv

en: Show Inbox
sv: Visa inkorg

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
sv[0]: Återställ valt %d meddelande
sv[1]: Återställ valda %d meddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
sv: Återställ valt meddelande

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
sv[0]: Arkivera valt %d meddelande
sv[1]: Arkivera valda %d meddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
sv: Arkivera valt meddelande

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
sv: Ljudinställningar

en: Game over
sv: Spelet är slut

en: Player Info:
sv: Spelarinformation:

en: Elapsed time:
sv: Förfluten tid:

en: Continue playing
sv: Fortsätt spela

en: Time
sv: Tid

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
sv: Förlorat

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
sv: Vunnit

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
sv: Gett upp

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
sv: Okänt

en: You won!
sv: Du vann!

en: You lost.
sv: Du förlorade.

en: %s won!
sv: %s vann!

en: Score
sv: Poäng

en: Team Score
sv: Lagpoäng

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
sv[0]: %1% katalog och %2% valda:
sv[1]: %1% kataloger och %2% valda:

en: Directory Name:
sv: Katalognamn:

en: Error:
sv: Fel:

en: Map Name:
sv: Kartnamn:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
sv: Start av repris:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
sv: Speltid:

en: Widelands Version:
sv: Widelands version:

en: Win Condition:
sv: Vinstförutsättning:

en: Add-Ons:
sv: Tillägg:

en: Land
sv: Mark

en: Productivity
sv: Produktivitet

en: Casualties
sv: Stupade

en: Kills
sv: Antal dödade

en: Military buildings lost
sv: Förlorade militära byggnader

en: Military buildings defeated
sv: Besegrade militära byggnader

en: Civilian buildings lost
sv: Förlorade civila byggnader

en: Military
sv: Militär

en: Info Panel Visibility
sv: Informationspanelens synlighet

en: Follow mouse
sv: Följ musen

en: Hide
sv: Dölj

en: Move panel to bottom
sv: Flytta panelen till nederkanten

en: Move panel to top
sv: Flytta panelen till överkanten

en: Cheat mode enabled
sv: Fuskläge aktiverat

en: Priority: Very Low
sv: Prioritet: Väldigt låg

en: Priority: Low
sv: Prioritet: Låg

en: Priority: Normal
sv: Prioritet: Normal

en: Priority: High
sv: Prioritet: Hög

en: Priority: Very High
sv: Prioritet: Väldigt hög

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
sv: Öka antalet varor som du vill ska lagras här

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
sv: Minska antalet varor som du vill ska lagras här

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
sv: Håll ner 'Shift' för att öka alla varutyper på en gång

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
sv: Håll ner 'Shift' för att minska alla varutyper på en gång

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
sv: Håll ner 'Ctrl' för att tillåta alla av denna vara

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
sv: Håll ner 'Ctrl' för att inte tillåta någon av denna vara

en: Remove ware
sv: Tag bort vara

en: Add ware
sv: Lägg till vara

en: Hide controls
sv: Dölj kontrollpanel

en: Show controls
sv: Visa kontrollpanel

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
sv: Kartvy

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
sv: Dölj minikartan

en: Show Minimap
sv: Visa minikartan

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
sv: Återställ zoom

en: Road length: %u
sv: Väglängd: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
sv: Vattänväglängd: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
sv: Misslyckades med att spara skärmdump!

en: Screenshot saved
sv: Skärmdump sparad

en: PAUSE
sv: PAUS

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
sv: Spelhastighet

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
sv: 'Ctrl' + 'Shift' + 'Mellanslag'

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
sv: Inställningar för ljudeffekter och musik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
sv: Återstarta scenario

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
sv: Är du säker på att du vill återstarta detta scenario?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
sv: Dölj byggnadsnamn

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
sv: Dölj status

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
sv: Dölj soldatnivåer

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
sv: Dölj byggnader

en: Speed +
sv: Hastighet +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
sv: Öka spelhastigheten

en: Speed -
sv: Hastighet -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
sv: Minska spelhastigheten

en: Resume
sv: Återuppta

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
sv: Återuppta spelet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
sv: Pausa spelet

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
sv: Statistik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
sv: Sjöfart

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
sv: Soldater

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
sv: Lager

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
sv: Dölj överlappning mellan arbetsområden

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
sv: Växla om överlappande arbetsområden ska visas eller inte när byggnadsplatser placeras ut

en: %u new message | %u new messages
sv[0]: %u nytt meddelande
sv[1]: %u nya meddelanden

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
sv: Förstör denna repris

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
sv: Ta bort detta spel

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
sv: Tag bort dessa repriser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
sv: Tag bort dessa spel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
sv: Officiell

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
sv: Inofficiell

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
sv: Balanserad

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
sv: Obalanserad

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
sv: Transportbåtar

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
sv: Artefakter

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
sv: Öppen för alla

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
sv: 1 mot 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
sv: Lag om 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
sv: Lag om 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
sv: Lag om 4

en: No Author
sv: Ingen upphovsman

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
sv: ovanstående

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
sv: tom

en: Directory
sv: Katalog

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
sv: Originalnamnet för denna karta: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
sv: Namnet på denna karta på ditt språk: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
sv: Tips

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
sv: Sp.

en: Filename
sv: Filnamn

en: The name of the map or scenario
sv: Kartans eller scenariots namn

en: Size
sv: Storlek

en: The size of the map (Width x Height)
sv: Kartans storlek (bredd x höjd)

en: Map Name
sv: Kartnamn

en: Owner
sv: Ägare

en: Roads
sv: Vägar

en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
sv[0]: %1%t
sv[1]: %1%t

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
sv: dagar

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
sv: timmar

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
sv: minuter

en: game
sv: Speltid

en: Additional item
sv: Ytterligare objekt

en: (Empty)
sv: (Tom)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
sv: Tillgänglig

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
sv: Saknas

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
sv: På väg

en: Exp
sv: Erf

en: Next Level
sv: Nästa nivå

en: Decrease experience by 1
sv: Minska erfarenhet med 1

en: Increase experience by 1
sv: Öka erfarenhet med 1

en: Terminate the employment of the selected worker
sv: Säg upp vald arbetares anställning

en: (coming)
sv: (på väg)

en: (vacant)
sv: (vakant)

en: Confirm Deleting File
sv: Bekräfta borttagning av fil

en: Confirm Deleting Files
sv: Bekräfta att radera filer

en: Do you really want to delete this game?
sv: Vill du verkligen ta bort detta spel?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta %d sparade spel?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %d sparade spel?

en: Error Deleting File!
sv: Fel vid borttagning av fil!

en: Error Deleting Files!
sv: Fel vid borttagning av filer!

en: The game could not be deleted.
sv: Spelet kunde inte raderas.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
sv[0]: %d spel kunde inte raderas.
sv[1]: %d spel kunde inte raderas.

en: Do you really want to delete this replay?
sv: Vill du verkligen ta bort denna repris?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort denna %d repris?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %d repriser?

en: The replay could not be deleted.
sv: Reprisen kunde inte tas bort.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
sv[0]: %d repris kunde inte tas bort.
sv[1]: %d repriser kunde inte tas bort.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
sv: Denna fil har fel format och kan inte laddas. Kanske den skapades med en äldre version av Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
sv: Idag, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
sv: sparad idag klockan %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
sv: Igår, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
sv: sparad igår klockan %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
sv: %2%/%1% %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
sv: Sparad %2$u %1$s %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
sv: Autosparning: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
sv: Autosparning %1%: %2%

en: Incompatible: %s
sv: Inkompatibel: %s

en: Save Date
sv: Spara data

en: The date this game was saved
sv: Datumet när detta spel sparades

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
sv: Filnamnet som spelet sparades med följde kartnamnet eller kartnamnet följde det senaste målet som nåddes.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
sv: Spelläge

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
sv: SP = en spelare

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
sv: MP = flera spelare

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
sv: H = flera spelare (värd)

en: Numbers are the number of players.
sv: Siffrorna är antal spelare.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
sv: Läge

en: Filename: Map name (start of replay)
sv: Filnamn: Kartnamn (start av repris)

en: Map name (start of replay)
sv: Kartnamn (start av repris)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
sv: Betrakta valt skepp

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
sv: Öppna det valda skeppets fönster

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
sv: Gå till det valda skeppet och öppna dess fönster

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
sv: Centrera kartan på det valda skeppet

[ctx: ship]
en: Name
sv: Namn

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
sv: Visa alla skepp

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
sv: Visa tomma skepp

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
sv: Visa skepp som fraktar varor och arbetare

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
sv: Visa väntande expeditioner

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
sv: Visa utforskningsexpeditioner

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
sv: Visa expeditioner som har hittat en hamnplats eller grundar en koloni

en: Scout towards the north west
sv: Utforska mot nordväst

en: Explore the island’s coast clockwise
sv: Utforska öns kust medurs

en: Scout towards the north east
sv: Utforska mot nordost

en: Scout towards the west
sv: Utforska västerut

en: Construct a port at the current location
sv: Bygg en hamn på denna plats

en: Scout towards the east
sv: Utforska österut

en: Scout towards the south west
sv: Utforska mot sydväst

en: Explore the island’s coast counter clockwise
sv: Utforska öns kust moturs

en: Scout towards the south east
sv: Utforska mot sydost

en: Sink the ship
sv: Sänk skeppet

en: Cancel the Expedition
sv: Avbryt expeditionen

en: Go to destination
sv: Gå till platsen

en: Go to ship
sv: Gå till skeppet

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
sv: Avbryt expedition

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
sv: Expeditionen kan inte ställas in, för skeppet har ingen hamn att återvända till.

en: Health: %u
sv: Hälsa: %u

en: Defense: %u
sv: Försvar: %u

en: Evade: %u
sv: Hoppa undan: %u

en: Overview
sv: Översikt

en: By Attribute
sv: Efter attribut

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Click soldier to send away
sv: Klicka på en soldat för att skicka iväg

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
sv: Ändrar volymen. Klicka för att höra ett prov.

[ctx: sound_options]
en: Music
sv: Musik

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
sv: Chatmeddelanden

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
sv: Spelmeddelanden

[ctx: sound_options]
en: User Interface
sv: Användargränssnitt

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
sv: Omgivningsljud

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
sv: Ljudet är inaktiverat antingen på grund av ett problem med ljuddrivrutinen eller för att det har stängts av med en kommandorad.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
sv: Utvärdera

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
sv: Jämför lagrade mängder med inställda mål

en: Red:
sv: Röd:

en: Stock is lower than the target
sv: Lagret är under målsättningen

en: Yellow:
sv: Gul:

en: Stock is equal to the target
sv: Lager i nivå med målsättningen

en: Green:
sv: Grön:

en: Stock is higher than the target
sv: Mer i lager än målsättningen

en: Wares (total)
sv: Varor (totalt)

en: Workers (total)
sv: Arbetare (totalt)

en: Wares in warehouses
sv: Varor i lager

en: Workers in warehouses
sv: Arbetare i lager

en: Next Mission
sv: Nästa uppdrag

en: Start the next mission now
sv: Påbörja nästa uppdrag nu

en: Continue playing this mission
sv: Fortsätt spela detta uppdrag

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
sv: Föreslagna lag

en: Soldiers in training
sv: Soldater i träning

en: Production
sv: Tillverkning

en: Consumption
sv: Konsumtion

en: Economy health
sv: Ekonomisk hälsa

en: Remove 10 wares
sv: Tag bort 10 varor

en: Remove a ware
sv: Tag bort en vara

en: Add a ware
sv: Lägg till en vara

en: Add 10 wares
sv: Lägg till 10 varor

en: Configure this building’s economy
sv: Ställ in denna byggnads ekonomi

en: Wares waiting to be shipped
sv: Varor som väntar på att skeppas

en: Workers waiting to embark
sv: Arbetare som väntar på att gå ombord

en: Follow
sv: Följ

en: Center the main view on this
sv: Centrera bilden på detta
