Widelands - en to ar translation catalogue (32 entries)

en: Controls
ar: التحكم

en: Keyboard Shortcuts
ar: إختصارات لوحة المفاتيح

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
ar: مساعدة

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
ar: أظهر القائمة الرئيسية

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
ar: أظهر قائمة الادوات

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
ar: أظهر قائمة اللاعب

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
ar: تراجع

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
ar: إعادة

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
ar: فعلّ أداة المعلومات

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
ar: حملّ خريطة

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
ar: أحفظ خريطة

en: Tools
ar: أدوات

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
ar: غير حجم الاداة

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
ar: أضغط

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ar: أضف عناصر على الخريطة، أو زدّ عناصر الخريطة بالقيمة المحددة بـ"زيادة/تقليص القيمة"

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ar: أمسح عناصر الخريطة، او قلل عناصر الخريطة بالقيمة المحددة بــ"زيادة/تقليص القيمة"

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ar: ضَع عناصر الخريطة إلى القيمة المحددة بـ"حدد القيمة"

en: Editor Help
ar: مساعدة المُعدل

en: General
ar: عام

en: Introduction
ar: المُقدمة

en: Tips
ar: توجيهات

en: Terrains
ar: التربة

en: Trees
ar: الشجر

en: The Widelands Editor
ar: معدلّ "الأرض الواسعة"

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
ar: المُعدل موجود من أجل اللاعبين الذين يودون أن يصنعوا خرائطهم الخاصة لاستخدامها فى "الاراضى الواسعة"

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
ar: كما ترى، المُعدل هو عمل ثقيل جارى إنهائه وسوف يصبح أفضل وأفضل، أيضا الكلام هذا سوف يصبح أكبر وأكمل.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
ar: "الويكى"تحتوى أيضا على درس قصير كيف تبنى خريطة.

en: Resources
ar: الموارد

en: Default:
ar: الافتراضى

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
ar: فرصة نمو الاشجار

en: No trees will grow here.
ar: لا شجر سينمو هنا.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
ar: التربة المفضلة
