Widelands - en to bg translation catalogue (37 entries)

en: Controls
bg: Управление

en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавиши и комбинации

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
bg: Помощ

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
bg: Превключване на главното меню

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
bg: Превключване на менюто с инструментите

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
bg: Превключване на менюто за играча

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
bg: Отмяна

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
bg: Повторение

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
bg: Включване на инструмента за информация

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
bg: Зареждане на карта

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
bg: Запазване на картата

en: Tools
bg: Инструменти

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
bg: Промяна на размера на инструмента

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
bg: Щракване

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
bg: Поставяне на нови елементи върху картата, или увеличаване на елементите на картата според стойността, избрана чрез „увеличаване/намаляване на стойност“

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
bg: Премахване на елементи от картата, или намаляване на елементите на картата според стойността, избрана чрез „увеличаване/намаляване на стойност“

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
bg: Шифт + щракване

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
bg: Контрол + щракване

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
bg: Задаване на елементите на картата на стойността, избрана чрез „задаване на стойност“

en: Editor Help
bg: Помощ за редактора

en: General
bg: Общи

en: Introduction
bg: Въведение

en: Tips
bg: Съвети

en: Terrains
bg: Терени

en: Trees
bg: Дървета

en: The Widelands Editor
bg: Редакторът на Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
bg: Този редактор е предназначен за играчите, които биха искали да проектират свои собствени карти за Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
bg: Както виждате, редакторът е в процес на разработка и с развитието му този текст ще става все по-дълъг.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
bg: Уикито също включва кратко обучение за създаване на карти.

en: Resources
bg: Ресурси

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
bg: Позволен ресурс:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
bg: Позволени ресурси:

en: Default:
bg: По подразбиране:

note: TRANSLATORS: e.g. "5x Water"
en: %1%x %2%
bg: %1%х %2%

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
bg: Шанс да растат дървета

en: No trees will grow here.
bg: Тук няма да растат дървета.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
bg: Предпочитани видове терен
