Widelands - en to ca translation catalogue (34 entries)

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
ca: Ajuda

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
ca: Commuta el menú d’eines

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
ca: Commuta el menú del jugador

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
ca: Desfés

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
ca: Refés

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
ca: Activa l’eina d’informació

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
ca: Carrega un mapa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
ca: Desa el mapa

en: Tools
ca: Eines

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
ca: Canvia la mida d’eina

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
ca: Clic

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ca: Situa elements nous al mapa o n’incrementa directament el nombre amb «Incrementa/Redueix el valor»

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ca: Treu elements del mapa o en redueix directament el nombre amb «Incrementa/Redueix el valor»

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
ca: Maj+Clic

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
ca: Ctrl+Clic

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ca: Establiu els elements del mapa al valor desitjat amb «Estableix el valor»

en: Editor Help
ca: Ajuda de l’editor

en: Introduction
ca: Introducció

en: Tips
ca: Consells

en: Terrains
ca: Terrenys

en: Trees
ca: Arbres

en: The Widelands Editor
ca: L’editor del Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
ca: L’editor és per als jugadors que volen dissenyar els seus propis mapes per a jugar al Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
ca: Tal com podeu veure, l’editor està encara en procés de construcció. A mesura que millori l’editor, aquests textos també s’aniran completant.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
ca: El wiki també inclou un petit tutorial sobre com crear un mapa.

en: Resources
ca: Recursos

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
ca: Recurs vàlid:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
ca: Recursos vàlids:

en: Default:
ca: Per defecte:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
ca: Probabilitat de creixement d’arbres

en: No trees will grow here.
ca: Els arbres no creixeran en aquest terreny.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
ca: Terrenys preferits
