Widelands - en to cs translation catalogue (36 entries)

en: Controls
cs: Ovládání

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
cs: Nápověda

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
cs: Zapnout hlavní nabídku

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
cs: Zapnout nabídku nástrojů

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
cs: Zobrazit nabídku hráčů

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
cs: Zpět

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
cs: Provést znovu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
cs: Zapnout režim zobrazení informací

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
cs: Nahrát mapu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
cs: Uložit mapu

en: Tools
cs: Nástroje

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
cs: Změnit velikost nástroje

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
cs: Klik

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
cs: Vlož nové prvky do mapy nebo zvyš počet prvků na mapě o hodnotu v "Zvýšit/Snížit hodnotu"

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
cs: Odstranit prvky z mapy nebo snížit počet prvků o hodnotu v "Zvýšit/Snížit hodnotu"

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
cs: Shift + klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
cs: Ctrl + klik

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
cs: Nastavit počet prvků na mapě v "Nastavit hodnotu"

en: Editor Help
cs: Nápověda editoru

en: General
cs: Obecné

en: Introduction
cs: Úvod

en: Tips
cs: Tipy

en: Terrains
cs: Terén

en: Trees
cs: Stromy

en: The Widelands Editor
cs: Widelands editor

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
cs: Tento editor má za cíl umožnit tvoření vlastních map pro hru Widelands těm, kdo o to mají zájem.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
cs: Jak si můžeš všimnout, na tomto editoru se neustále intenzivně pracuje. S tím, jak se bude editor zlepšovat, bude i tento popis delší a úplnější.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
cs: Wiki také zahrnuje krátký tutoriál na vytváření map.

en: Resources
cs: Suroviny

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
cs: Platný zdroj:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
cs: Platné zdroje:

en: Default:
cs: Výchozí:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
cs: Pravděpodobnost růstu stromů.

en: No trees will grow here.
cs: Zde stromy neporostou.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
cs: Preferovaný terén
