Widelands - en to da translation catalogue (37 entries)

en: Controls
da: Kontroller

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
da: Hjælp

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
da: Vis/skjul hovedmenu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
da: Vis/skjul værktøjsmenu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
da: Vis/skjul spillermenu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
da: Fortryd

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
da: Gentag

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
da: Aktiver info-værktøj

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
da: Indlæs kort

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
da: Gem kort

en: Tools
da: Værktøjer

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
da: Ændr værktøjsstørrelse

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
da: Klik

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
da: Placer nye elementer på kortet, eller øg kortelementer med værdien fra »Øg/sænk værdi

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
da: Fjern elementer fra kortet, eller sænk kortelementer med værdien valgt af »Øg/sænk værdi«

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
da: Skift + klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
da: Ctrl + klik

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
da: Indstil kortelementer til værdien valgt af »Angiv værdi

en: Editor Help
da: Hjælp til redigering

en: General
da: Generelt

en: Introduction
da: Introduktion

en: Tips
da: Fif

en: Terrains
da: Terræner

en: Trees
da: Træer

en: The Widelands Editor
da: Redigeringsværktøj til Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
da: Dette redigeringsværktøj er beregnet til spillere som gerne vil designe deres egne kort til Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
da: Som du kan se, er dette værktøj under kraft udvikling, og efterhånden som det bliver bedre og bedre, vil denne tekst også blive længere og længere.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
da: Wikien indeholder også en kort gennemgang af hvordan man opbygger et kort.

en: Resources
da: Ressourser

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
da: Gyldig ressource:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
da: Gyldige ressourcer:

en: Default:
da: Standard:

note: TRANSLATORS: e.g. "5x Water"
en: %1%x %2%
da: %1% x %2%

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
da: Sandsynlighed for at træer groer

en: No trees will grow here.
da: Ingen træer gror her.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
da: Foretrukne terræner
