Widelands - en to de translation catalogue (36 entries)

en: Controls
de: Grundlegende Steuerung

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastaturkürzel

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
de: Hilfe

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
de: Zeige/verstecke das Hauptmenü

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
de: Zeige/verstecke das Werkzeugmenü

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
de: Zeige/verstecke das Spielermenü

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
de: Rückgängig

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
de: Wiederherstellen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
de: Aktiviere das Informationswerkzeug

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
de: Karte laden

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
de: Karte speichern

en: Tools
de: Werkzeuge

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
de: Ändere die Werkzeuggröße

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
de: Klick

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
de: Setze neue Elemente auf die Karte oder erhöhe die Anzahl der Kartenelemente um den Wert, der mit „Wert vergrößern/verkleinern“ festgelegt wurde

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
de: Entferne Elemente von der Karte oder verringere die Anzahl der Kartenelemente um den Wert, der mit „Wert vergrößern/verkleinern“ festgelegt wurde

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
de: UMSCHALT + Klick

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
de: STRG + Klick

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
de: Setze Kartenelemente auf den Wert, der mit „Wert setzen“ festgelegt wurde

en: Editor Help
de: Editorhilfe

en: General
de: Allgemein

en: Introduction
de: Einführung

en: Tips
de: Tipps

en: Terrains
de: Gelände

en: Trees
de: Bäume

en: The Widelands Editor
de: Der Widelands-Editor

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
de: Dieser Editor ist für Spieler gedacht, die gerne ihre eigenen Karten erstellen und spielen.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
de: Wie du sehen kannst, wird am Editor noch hart gearbeitet. Und so wird mit dem immer besser werdenden Editor auch dieser Text schon bald länger und vollständiger werden.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
de: Das Wiki bietet außerdem eine kurze Einführung, wie man eine Karte erstellt.

en: Resources
de: Rohstoffe

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
de: Möglicher Rohstoff:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
de: Mögliche Rohstoffe:

en: Default:
de: Standard:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
de: Wahrscheinlichkeit von Baumwuchs

en: No trees will grow here.
de: Hier wachsen keine Bäume.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
de: Bevorzugte Gelände
