Widelands - en to el translation catalogue (28 entries)

en: Controls
el: Χειριστήρια

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
el: Βοήθεια

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
el: Εναλλαγή κυρίως μενού

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
el: Εναλλαγή μενού εργαλείων

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
el: Εναλλαγή μενού παίκτη

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
el: Αναίρεση

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
el: Ενεργοποίηση εργαλείου πληροφόρησης

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
el: Φόρτωση χάρτη

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
el: Αποθήκευση χάρτη

en: Tools
el: Εργαλεία

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
el: Αλλαγή μεγέθους εργαλείου

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
el: Κλικ

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
el: Shift + Κλικ

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
el: Ctrl + Κλικ

en: Editor Help
el: Βοήθεια Συντάκτη

en: General
el: Γενικά

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Terrains
el: Εδάφη

en: Trees
el: Δέντρα

en: The Widelands Editor
el: Ο Συντάκτης του Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
el: Αυτός ο συντάκτης δημιουργήθηκε για παίκτες που επιθυμούν να σχεδιάσουν τους δικούς τους χάρτες για χρήση στο Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
el: Όπως μπορείτε να δείτε, αυτός ο συντάκτης αποτελεί βαριά εργασία σε εξέλιξη, και καθώς γίνεται όλο και καλύτερος, αυτό το κείμενο θα γίνεται μακρύτερο και πληρέστερο.

en: Resources
el: Πόροι

en: Default:
el: Προεπιλογή:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
el: Πιθανότητα ανάπτυξης δέντρων

en: No trees will grow here.
el: Μη ανάπτυξη δέντρων εδώ.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
el: Προτιμητέα εδάφη
