Widelands - en to eo translation catalogue (31 entries)

en: Controls
eo: Kontroloj

en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavaraj ŝparvojoj

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
eo: helpo

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
eo: Baskuli ĉefa menuo

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
eo: Baskuli menuon de iloj

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
eo: Baskuli ludanta menuo

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
eo: Malfari

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
eo: Refari

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
eo: Aktivigi informan ilon

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
eo: Ŝargi mapon

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
eo: Konservi mapon

en: Tools
eo: Iloj

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
eo: Ŝanĝi ilan grandecon

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
eo: Klaki

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
eo: Shift + Klaki

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
eo: Ctrl + Klaki

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
eo: Agordu la mapaĵojn al la valoro elektita de 'Agordu Valoron'

en: Editor Help
eo: Redaktoro Helpo

en: General
eo: Generalo

en: Introduction
eo: Enkonduko

en: Tips
eo: Sugestoj

en: Terrains
eo: Terenoj

en: Trees
eo: Arboj

en: The Widelands Editor
eo: La Widelands Redaktoro

en: Resources
eo: Resursoj

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
eo: Valida Resurso:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
eo: Validaj Resursoj:

en: Default:
eo: Defaŭlte:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
eo: Probableco ke arboj kreskos

en: No trees will grow here.
eo: Neniu arbo kreskos ĉi tie.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
eo: Preferataj terenoj
