Widelands - en to es translation catalogue (33 entries)

en: Controls
es: Controles

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos de teclado

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
es: Ayuda

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
es: Alternar el menú principal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
es: Alternar el menú de herramientas

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
es: Alternar el menú del jugador

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
es: Deshacer

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
es: Rehacer

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
es: Activar la herramienta de información

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
es: Cargar mapa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
es: Guardar mapa

en: Tools
es: Herramientas

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
es: Cambiar el tamaño de la herramienta

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
es: Colocar nuevos elementos en el mapa, o aumentar los elementos del mapa por el valor seleccionado por "Aumentar/Disminuir valor'

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
es: Remover elementos del mapa, o disminuir los elementos del mapa por el valor seleccionado por "Aumentar/Disminuir valor'

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
es: Shift + Clic

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
es: Establece los elementos del mapo al valor seleccionado por ‘Establecer valor’

en: Editor Help
es: Ayuda del Editor

en: Introduction
es: Introducción

en: Tips
es: Consejos

en: Terrains
es: Terrenos

en: Trees
es: Árboles

en: The Widelands Editor
es: El Editor de Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
es: Este editor está pensado para jugadores que quieren diseñar sus propios mapas para usarlos en Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
es: Como puedes ver, este editor está en progreso y a medida que el editor sea mejor, este texto será más largo y más completo.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
es: La wiki también incluye un corto tutorial sobre cómo construir un mapa.

en: Resources
es: Recursos

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
es: Recurso válido:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
es: Recursos válidos:

en: Default:
es: Por defecto:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
es: Probabilidad de crecimiento de los árboles

en: No trees will grow here.
es: No crecerá ningún árbol aquí.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
es: Terrenos preferidos
