Widelands - en to fi translation catalogue (36 entries)

en: Controls
fi: Hallinta

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäimistöoikotiet

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
fi: Ohje

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
fi: Päävalikko päälle/pois

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
fi: Työkaluvalikko päälle/pois

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
fi: Pelaajavalikko päälle/pois

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
fi: Kumoa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
fi: Tee uudelleen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
fi: Aktivoi tietotyökalu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
fi: Lataa kartta

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
fi: Tallenna kartta

en: Tools
fi: Työkalut

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
fi: Vaihda työkalun kokoa

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
fi: Klikkaus

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
fi: Sijoita uusia elementtejä kartalle, tai kasvata karttaelementtejä valitsimella ‘Nosto/laskumäärä’

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
fi: Poista elementit kartalta, tai vähennä karttaelementtejä valitsimella ‘Nosto/laskumäärä’

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
fi: Shift + Klikkaus

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
fi: Ctrl + Klikkaus

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
fi: Aseta karttaelementtejä valitsimella ‘Asetusarvo’

en: Editor Help
fi: Muokkain ohje

en: General
fi: Yleistä

en: Introduction
fi: Esittely

en: Tips
fi: Vinkit

en: Terrains
fi: Maastot

en: Trees
fi: Puut

en: The Widelands Editor
fi: Widelandsin karttamuokkain

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
fi: Tämä muokkain on tarkoitettu pelaajille, jotka haluavat suunnitella ja käyttää omia karttoja Widelandsissa.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
fi: Kuten näet, muokkain on vielä varsin keskeneräinen ja sen kehittyessä tämäkin teksti tulee aina vain paremmaksi ja paremmaksi sekä pidemmäksi että täydellisemmäksi.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
fi: Wikisivut sisältävät myös lyhyt tutoriaali kartan rakentamisesta.

en: Resources
fi: Resurssit

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
fi: Validi Resurssi:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
fi: Validit Resurssit:

en: Default:
fi: Oletus:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
fi: Puiden kasvamisen todennäköisyys

en: No trees will grow here.
fi: Puita ei tule kasvamaan täällä.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
fi: Suositellut maastot
