Widelands - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Controls
fr: Contrôles

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis Clavier

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
fr: Aide

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
fr: Bascule vers le menu principal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
fr: Bascule vers le menu des outils

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
fr: Bascule vers le menu des joueurs

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
fr: Défaire

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
fr: Refaire

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
fr: Active l'outil d'information

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
fr: Charger une Carte

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
fr: Enregistrer la Carte

en: Tools
fr: Outils

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
fr: Changer la taille de l'outil

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
fr: Clic

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
fr: Place de nouveaux éléments sur la carte, ou augmente les éléments de la carte par la valeur définie dans "Augmenter/Diminuer la valeur"

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
fr: Enlève des éléments de la carte, ou diminu les éléments de la carte par la valeur définie dans "Augmenter/Diminuer la valeur"

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
fr: Shift+Clic

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
fr: Ctrl+Clic

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
fr: Définir les éléments de la carte via la valeur sélectionnée par "Définir valeur"

en: Editor Help
fr: Aide de l'éditeur

en: General
fr: Général

en: Tips
fr: Astuces

en: Trees
fr: Arbres

en: The Widelands Editor
fr: L'éditeur de Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
fr: Cet éditeur est prévu pour les joueurs désirant créer leurs propres cartes utilisables dans Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
fr: Comme vous pouvez le voir, cet éditeur est en développement et celui-ci devient meilleur de jour en jour, ce texte deviendra aussi plus long et plus complet.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
fr: Le wiki inclus aussi un petit tutoriel sur comment construire une carte.

en: Resources
fr: Ressources

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
fr: Ressource valide:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
fr: Ressources valides:

en: Default:
fr: Défaut:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
fr: Probabilité de croissance des arbres

en: No trees will grow here.
fr: Aucun arbre ne poussera ici.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
fr: Terrains préférés
