Widelands - en to gd translation catalogue (36 entries)

en: Controls
gd: Stiùireadh

en: Keyboard Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean a’ mheur-chlàir

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
gd: Cobhair

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
gd: Toglaich am prìomh chlàr-taice

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
gd: Toglaich clàr-taice nan inneal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
gd: Toglaich clàr-taice nan cluicheadair

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
gd: Neo-dhèan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
gd: Ath-dhèan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
gd: Gnìomhaich an t-inneal fiosrachaidh

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
gd: Luchdaich mapa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
gd: Sàbhail am mapa

en: Tools
gd: Innealan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
gd: Atharraich meud nan innealan

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
gd: Briogadh

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
gd: Cuir nithean ùra air a’ mhapa no meudaich nithean a’ mhapa leis an luach a tha air “Meudaich/Lùghdaich an luach”

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
gd: Thoir nithean air falbh on mhapa no lùghdaich nithean a’ mhapa leis an luach a tha air “Meudaich/Lùghdaich an luach”

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
gd: Shift + Briogadh

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
gd: Ctrl + Briogadh

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
gd: Suidhich nithean a’ mhapa air an luach a tha air “Suidhich an luach”

en: Editor Help
gd: Cobhair leis an deasaiche

en: General
gd: Coitcheann

en: Introduction
gd: Ro-ràdh

en: Tips
gd: Gliocasan

en: Terrains
gd: Cruthan-tìre

en: Trees
gd: Craobhan

en: The Widelands Editor
gd: An deasaiche Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
gd: Tha an deasaiche seo airson cluicheadairean a bu toigh leotha na mapaichean aca fhèin a chruthachadh gus an cleachdadh le Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
gd: Tha mòran prògramachaidh againn ri dhèanamh fhathast air an deasaiche is nuair a bheir sinn piseach air, nì sinn an teacsa seo nas fhaide is nas coileanta cuideachd.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
gd: Tha oideachadh goirid air mar a chruthaicheas tu mapa san uicidh cuideachd.

en: Resources
gd: Stòrasan

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
gd: Stòras dligheach:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
gd: Stòrasan dligheach:

en: Default:
gd: Bunaiteach:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
gd: Coltachd gum fàs craobhan

en: No trees will grow here.
gd: Chan fhàs craobh an-seo.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
gd: Na cruthan-tìre as fheàrr leatha
