Widelands - en to hu translation catalogue (36 entries)

en: Controls
hu: Irányítás

en: Keyboard Shortcuts
hu: Billentyűparancsok

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
hu: Súgó

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
hu: Főmenü megjelenítése/elrejtése

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
hu: Eszközök menü megjelenítése/elrejtése

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
hu: Játékos menü megjelenítése/elrejtése

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
hu: Visszavonás

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
hu: Mégis

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
hu: Az információs eszköz aktiválása

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
hu: Térkép betöltése

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
hu: Térkép mentése

en: Tools
hu: Eszközök

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
hu: Eszköz méretének módosítása

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
hu: Kattintás

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
hu: Új elemek elhelyezése a térképen, vagy a térképen lévő elemek növelése az „Érték növelése/csökkentése” beállításban meghatározott értékkel.

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
hu: Elemek törlése a térképről, vagy a térképen lévő elemek csökkentése az „Érték növelése/csökkentése” beállításban meghatározott értékkel.

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
hu: Shift + Kattintás

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
hu: Ctrl + Kattintás

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
hu: A térképen lévő elemeket az „Érték beállítása” részben meghatározott értékre állítja.

en: Editor Help
hu: Térképszerkesztő súgó

en: General
hu: Általános

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: Tips
hu: Tippek

en: Terrains
hu: Terepek

en: Trees
hu: Fák

en: The Widelands Editor
hu: A Widelands térképszerkesztő

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
hu: Ez a térképszerkesztő olyan játékosok számára van, akik saját térképeket szeretnének készíteni a Widelands-hez.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
hu: Ahogy látod, ez a szerkesztő jelenleg fejlesztés alatt áll; ahogy fejlődik, úgy lesz e szöveg is egyre hosszabb és teljesebb.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
hu: A wiki szintén tartalmaz egy rövid oktató részt a térképszerkesztésről.

en: Resources
hu: Erőforrások

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
hu: Érvényes erőforrás:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
hu: Érvényes erőforrások:

en: Default:
hu: Alapértelmezett:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
hu: Fák növekedésének valószínűsége

en: No trees will grow here.
hu: Semmilyen fa nem nő rajta.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
hu: Kedvelt terepek
