Widelands - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Controls
id: Kontrol

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ketik

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
id: Bantuan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
id: beralih ke menu utama

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
id: beralih ke menu peralatan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
id: beralih ke menu pemain

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
id: Aktivasi alat informasi

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
id: Memuat peta

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
id: Simpan Peta

en: Tools
id: Peralatan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
id: Ubah ukuran alat

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
id: Klik

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
id: Tempatkan elemen baru di peta, atau naikkan elemen peta dengan nilai yang dipilih dengan ‘Naikkan/Turunkan nilai’

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
id: Hapus elemen dari peta, atau turunkan elemen peta dengan nilai yang dipilih dengan ‘Tinggikan/Turunkan nilai’

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
id: Shift + Klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
id: Ctrl + Klik

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
id: Atur elemen peta ke nilai yang dipilih dengan ‘Atur Nilai’

en: Editor Help
id: Bantuan Editor

en: General
id: Umum

en: Introduction
id: Pengantar

en: Terrains
id: Medan

en: Trees
id: Pepohonan

en: The Widelands Editor
id: Penyunting Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
id: Penyunting ini diperuntukkan bagi para pemain yang suka merancang petanya sendiri untuk digunakan di Widelands.
