Widelands - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Controls
it: Controlli

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
it: Aiuto

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
it: Mostra o togli il menù principale

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
it: Mostra o togli il menù degli strumenti

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
it: Mostra o togli il menù del giocatore

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
it: Annulla

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
it: Rifai

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
it: Attiva lo strumento per le informazioni

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
it: Carica la mappa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
it: Salva la mappa

en: Tools
it: Strumenti

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
it: Cambia la dimensione dello strumento

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
it: Mettere nuovi elementi sulla mappa, o aumentare gli elementi della mappa in base al valore selezionato da 'Incrementa / Decrementa'

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
it: Rimuovere elementi dalla mappa, o ridurre gli elementi della mappa in base al valore selezionato da 'Incrementa / Decrementa'

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
it: Impostare gli elementi della mappa al valore settato da 'Set Value'

en: Editor Help
it: Aiuto per l'editor

en: General
it: Generale

en: Introduction
it: Introduzione

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Terrains
it: Terreni

en: Trees
it: Alberi

en: The Widelands Editor
it: L'editor di Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
it: Questo editor è destinato ai giocatori che vogliono creare la propria mappa da usare su Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
it: Come puoi vedere, questo Editor è fortemente sotto sviluppo e può essere migliorato e migliorerà, questo testo inoltre diventerà più lungo e più completo.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
it: La wiki include anche un breve tutorial su come creare una mappa.

en: Resources
it: Risorse

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
it: Risorsa Valida:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
it: Risorse Valide:

en: Default:
it: Predefinito:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
it: Probabilità di crescita degli alberi

en: No trees will grow here.
it: Non crescerà nessun albero qui

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
it: Terreni preferiti
