Widelands - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: Controls
ja: 操作

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
ja: ヘルプ

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
ja: メインメニュー表示／非表示

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
ja: ツールメニュー表示／非表示

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
ja: プレイヤーメニュー表示／非表示

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
ja: アンドゥ

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
ja: リドゥ

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
ja: 情報ツールへ切り替え

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
ja: マップ読み込み

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
ja: マップ保存

en: Tools
ja: ツール

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
ja: ツールサイズ変更

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
ja: クリック

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ja: マップに新たな要素を配置、もしくは設定した値をマップ要素に追加

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ja: マップ要素を消去、もしくは設定した値をマップ要素から差し引く

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ja: マップ要素の値を「値を設定」で選択した値にする

en: Editor Help
ja: エディタヘルプ

en: General
ja: 概要

en: Introduction
ja: 紹介

en: Tips
ja: ヒント

en: Terrains
ja: 地形

en: Trees
ja: 木々

en: The Widelands Editor
ja: Widelandsエディタ

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
ja: このエディタは、Widelandsで使うマップをデザインする人のためのものです。

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
ja: 見ての通り、エディタはどんどん改善されてはいるものの、まだまだ開発が必要です。解説文ももっと長くし、様々な要素をきちんと説明しなければなりません。

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
ja: Wikiにはマップ作成に関する短いチュートリアルもあります。

en: Resources
ja: 資源

en: Default:
ja: デフォルト

note: TRANSLATORS: e.g. "5x Water"
en: %1%x %2%
ja: %2% x %1%

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
ja: 樹木の成長確率

en: No trees will grow here.
ja: ここでは木々は育ちません。

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
ja: 好む地形
