Widelands - en to ms translation catalogue (34 entries)

en: Controls
ms: Kawalan

en: Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan Kekunci

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
ms: Bantuan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
ms: Togol menu utama

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
ms: Togol menu alatan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
ms: Togol menu pemain

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
ms: Buat Asal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
ms: Buat Semula

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
ms: Aktifkan alat maklumat

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
ms: Muat peta

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
ms: Simpan peta

en: Tools
ms: Alatan

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
ms: Ubah saiz alat

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
ms: Klik

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ms: Letak unsur baharu ke dalam peta, atau tingkatkan unsur peta dengan nilai terpilih mengikut 'Tingkat/Kurangkan nilai'

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ms: Buang unsur dari peta, atau kurangkan unsur peta dengan nilai terpilih mengikut 'Tingkat/Kurangkan nilai'

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
ms: Shift + Klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
ms: Ctrl + Klik

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ms: Tetapkan unsur peta pada nilai yang dipilih oleh 'Tetap Nilai'

en: Editor Help
ms: Bantuan Penyunting

en: General
ms: Am

en: Introduction
ms: Pengenalan

en: Tips
ms: Petua

en: Terrains
ms: Rupa Bumi

en: Trees
ms: Pokok

en: The Widelands Editor
ms: Penyunting Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
ms: Penyunting ini adalah untuk pemain yang mahu mereka bentuk peta mereka sendiri untuk diguna pakai dengan Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
ms: Sepertimana yang anda lihat, Penyunting ini masih lagi dalam pembangunan dan semakin lama Penyunting menjadi semakin baik, teks ini juga akan menjadi semakin banyak dan lebih kompleks.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
ms: Wiki juga menyertakan tutorial ringkas bagaimana hendak membina sebuah peta.

en: Resources
ms: Sumber

en: Default:
ms: Lalai:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
ms: Berkemungkinan pokok akan tumbuh

en: No trees will grow here.
ms: Tiada pokok akan tumbuh di sini.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
ms: Rupa bumi dikehendaki
