Widelands - en to nb translation catalogue (26 entries)

en: Controls
nb: Kontroller

en: Keyboard Shortcuts
nb: Tastatursnarveier

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
nb: Hjelp

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
nb: Veksle mellom hovedmeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
nb: Veksle mellom verktøymeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
nb: Veklse mellom spillermeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
nb: Angre

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
nb: Gjøre om

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
nb: Aktiver informasjonsverktøy

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
nb: Laste kart

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
nb: Lagre kart

en: Tools
nb: Verktøy

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
nb: Bytt verktøystørrelse

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
nb: Trykk

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nb: Plasser nye elementer på kartet, eller øk kartelementer med verdien valgt av ‘Increase/Decrease value’

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nb: Fjern elementer fra kartet, eller reduser kartelementer med verdien valgt av ‘Increase/Decrease value’

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
nb: Velg kartelementenes verdi med ‘Set Value’

en: Editor Help
nb: Redigeringshjelp

en: General
nb: Generelt

en: Introduction
nb: Introduksjon

en: Terrains
nb: Terrenger

en: Trees
nb: Trær

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
nb: Denne editoren er ment for spillere som ønsker å designe deres eget kart i Widelands.

en: Resources
nb: Ressurser

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
nb: Mulighet for vekst av trær.

en: No trees will grow here.
nb: Ingen trær vil vokse her.
