Widelands - en to nds translation catalogue (37 entries)

en: Controls
nds: Stüren

en: Keyboard Shortcuts
nds: Handigtasten

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
nds: Hülp

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
nds: Höövdmenü wiesen of verbargen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
nds: Warktüügmenü wiesen of verbargen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
nds: Spelersmenü wiesen of verbargen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
nds: Torüggnehmen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
nds: Wedderhalen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
nds: Warktüüg för Informatioon

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
nds: Kaart laden

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
nds: Kaart sekern

en: Tools
nds: Warktüügkast

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
nds: Warktüüg-Grött ännern

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
nds: Klick an

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nds: Sett neje Dingen up de Kaart of verhoogt Kaart-Elementen um de »Verhoge/Minnere«-Weert

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nds: Maakt Dingen vun de Kaart weg of minnert Kaart-Elementen um de »Verhoge/Minnere«-Weert

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
nds: Klick an un drücke daar de Umschalt-Tast bi

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
nds: Klick an un drücke daar de Strg-Tast bi

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
nds: Sett Kaart-Elementen up de »Fastmaken«-Weert fast

en: Editor Help
nds: Hülp tum Bewarker

en: General
nds: Allgemeen

en: Introduction
nds: Inföhren

en: Tips
nds: Tipps

en: Terrains
nds: Landskuppen

en: Trees
nds: Bomen

en: The Widelands Editor
nds: De Widelands-Bewarker

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
nds: De Bewarker is för Spelers berekent, de egene Kaarten för Widelands entwickeln willen.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
nds: Du süchst, dat deese Bewarker noch entwickelt word. As de Bewarker beter un beter word, word ok deeser Text langer un kumpleeter.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
nds: De Wiki hett eene lütte Inföhren, wo dat Kaarten-Maken gaht.

en: Resources
nds: Mineraale

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
nds: Gültiges Mineraal:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
nds: Gültige Mineraale:

en: Default:
nds: Normaal:

note: TRANSLATORS: e.g. "5x Water"
en: %1%x %2%
nds: %1% × %2%

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
nds: Kans för Boom-Wassdoom

en: No trees will grow here.
nds: Hier wassen keene Bomen.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
nds: Vörtrucken Landskuppen
