Widelands - en to nl translation catalogue (33 entries)

en: Controls
nl: Bediening

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu (aan/uit)

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
nl: Gereedschapsmenu (aan/uit)

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
nl: Spelersmenu (aan/uit)

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
nl: Overdoen

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
nl: Informatiegereedschap activeren

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
nl: Kaart laden

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
nl: Kaart opslaan

en: Tools
nl: Gereedschap

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
nl: Gereedschapsgrootte veranderen

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
nl: Klik

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nl: Plaats nieuwe elementen op de kaart, of verhoog elementen op de kaart met de waarde gekozen in 'Verhoog/verlaag waarde'

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
nl: Verwijder elementen van de kaart, of verlaag elementen op de kaart met de waarde gekozen in 'Verhoog/verlaag waarde'

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
nl: Shift + Klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
nl: Ctrl + Klik

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
nl: Geef elementen op de kaart de waarde gekozen in 'Stel waarde in'

en: General
nl: Algemeen

en: Introduction
nl: Inleiding

en: Terrains
nl: Terreinen

en: Trees
nl: Bomen

en: The Widelands Editor
nl: De Widelands Editor

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
nl: Deze editor is bedoeld voor spelers die hun eigen kaarten willen ontwerpen om in Widelands te gebruiken.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
nl: Zoals je kunt zien is deze editor nog een stevig werk in uitvoering. Als de editor beter en beter wordt, zal deze tekst ook langer en completer worden.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
nl: Deze wiki bevat ook een korte handleiding hoe een kaart te maken.

en: Resources
nl: Grondstoffen

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
nl: Geldige Grondstof:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
nl: Geldige Grondstoffen:

en: Default:
nl: Standaard:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
nl: Kans dat bomen groeien

en: No trees will grow here.
nl: Hier zullen geen bomen groeien.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
nl: Voorkeursterreinen
