Widelands - en to pl translation catalogue (36 entries)

en: Controls
pl: Sterowanie

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
pl: Pomoc

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
pl: Przełącz menu główne

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
pl: Przełącz menu narzędzi

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
pl: Przełącz menu gracza

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
pl: Cofnij

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
pl: Ponów

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
pl: Włącz narzędzie informacyjne

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
pl: Wczytaj mapę

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
pl: Zapisz mapę

en: Tools
pl: Narzędzia

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
pl: Zmień rozmiar narzędzi

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
pl: Kliknięcie

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
pl: Umieść nowe elementy na mapie lub zwiększ liczbę elementów o wartość wybraną przez opcję "Zmniejsz/zwiększ wartość"

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
pl: Usuń elementy z mapy lub zmniejsz liczbę elementów o wartość wybraną przez opcję "Zmniejsz/zwiększ wartość"

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
pl: Shift + kliknięcie

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
pl: Ctrl + kliknięcie

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
pl: Ustaw elementy mapy na wartość wybraną przez opcję "Ustaw wartość"

en: Editor Help
pl: Pomoc edytora

en: General
pl: Ogólne

en: Introduction
pl: Wstęp

en: Tips
pl: Podpowiedzi

en: Terrains
pl: Tereny

en: Trees
pl: Drzewa

en: The Widelands Editor
pl: Edytor Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
pl: Edytor przeznaczony jest dla graczy, którzy chcieliby tworzyć własne mapy do Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
pl: Jak widać edytor jest we wczesnej fazie rozwoju, wraz z jego rozwojem polepszy się i ta dokumentacja.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
pl: Wiki zawiera krótki poradnik o tym, jak budować mapy.

en: Resources
pl: Surowce

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
pl: Dozwolony surowiec:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
pl: Dozwolone surowce:

en: Default:
pl: Domyślnie:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
pl: Prawdopodobieństwo wzrostu drzew

en: No trees will grow here.
pl: Żadne drzewa tutaj nie urosną.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
pl: Preferowane tereny
