Widelands - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Controls
pt: Controle

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
pt: Ajuda

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
pt: Abrir/fechar o menu principal

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
pt: Abrir/fechar o menu das ferramentas

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
pt: Abrir/fechar o menu dos jogadores

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
pt: Desfazer

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
pt: Refazer

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
pt: Ativar a ferramenta da informação

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
pt: Carregar Mapa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
pt: Guardar o mapa

en: Tools
pt: Ferramentas

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
pt: Mudar o tamanho das ferramentas

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
pt: Clicar

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
pt: Meter elementos novos no mapa ou aumentar elementos do mapa pelo valor que foi escolhido por «Aumentar/Diminuir o valor»

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
pt: Remover elementos do mapa ou diminuir elementos do mapa pelo valor que foi escolhido por «Aumentar/Diminuir o valor»

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
pt: Shift + clicar

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
pt: Ctrl + clicar

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
pt: Colocar elementos do mapa no valor que foi escolhido por «Definir valor»

en: Editor Help
pt: Ajuda do editor

en: General
pt: Geral

en: Introduction
pt: Introdução

en: Tips
pt: Conselhos

en: Terrains
pt: Terrenos

en: Trees
pt: Árvores

en: The Widelands Editor
pt: O editor do Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
pt: Este editor é para jogadores que querem desenhar os seus próprios mapas para usar com Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
pt: Como pode ver, este editor ainda está a ser fortemente trabalhado e, à medida que ele melhora, este texto vai ficar mais longo e completo.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
pt: Tem tutorial breve sobre como se cria um mapa no wiki tambem.

en: Resources
pt: Recursos

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
pt: Recurso válido :

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
pt: Recursos Válidos:

en: Default:
pt: Padrão :

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
pt: A probabilidade que crescerem árvores

en: No trees will grow here.
pt: Não crescerão árvores.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
pt: Terrenos preferidos
