Widelands - en to ru translation catalogue (37 entries)

en: Controls
ru: Управление

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
ru: Помощь

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
ru: Показать главное меню

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
ru: Показать меню инструментов

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
ru: Показать меню игрока

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
ru: Отменить

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
ru: Повторить

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
ru: Активировать информационный инструмент

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
ru: Загрузить карту

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
ru: Сохранить Карту

en: Tools
ru: Инструменты

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
ru: Изменить размер инструмента

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
ru: Щёлчок

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ru: Разместите новые элементы на карте или увеличьте количество элементов выбрав "Увеличить/Уменьшить значение"

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
ru: Удалите элементы с карты, или уменьшите количество элементов, выбрав «Увеличить/уменьшить значение»

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
ru: Shift + щелчок

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
ru: Ctrl + щелчок

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
ru: Установить для элементов карты значение, выбранное "Установить значение"

en: Editor Help
ru: Помощь по редактору карт

en: General
ru: Главное

en: Introduction
ru: Введение

en: Tips
ru: Подсказки

en: Terrains
ru: Местности

en: Trees
ru: Деревья

en: The Widelands Editor
ru: Редактор карт Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
ru: Этот редактор карт предназначен для игроков, которые хотели бы разрабатывать свои собственные карты для Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
ru: Как вы видите, этот редактор тяжелая постоянная работа и редактор становится лучше и лучше, этот текст также будет длиннее и более полным.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
ru: Вики также включает в себя краткое руководство, поясняющее создание карты.

en: Resources
ru: Ресурсы

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
ru: Доступный ресурс:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
ru: Доступные ресурсы:

en: Default:
ru: По умолчанию:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
ru: Вероятность роста деревьев

en: No trees will grow here.
ru: Деревья здесь не будут расти.

en: %2.1f%%
ru: %2.1f %%

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
ru: Предпочитаемые местности
