Widelands - en to sk translation catalogue (36 entries)

en: Controls
sk: Ovládanie

en: Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové skratky

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
sk: Pomoc

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
sk: Prepnutie ponuky nástrojov

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
sk: Prepnutie ponuky hráčov

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
sk: Späť

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
sk: Znovu

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
sk: Aktivovanie informačného nástroja

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
sk: Načítanie mapy

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
sk: Uloženie mapy

en: Tools
sk: Nástroje

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
sk: Zmena veľkosti nástroja

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
sk: Kliknutie

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
sk: Umiestnenie nových prvkov do mapy alebo zvýšenie prvkov na mape o hodnotu určenú nastavením „Zvýšiť/znížiť hodnotu“

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
sk: Odstránenie prvkov z mapy alebo zníženie prvkov na mape o hodnotu určenú nastavením „Zvýšiť/znížiť hodnotu“

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
sk: Shift + kliknutie

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
sk: Ctrl + kliknutie

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
sk: Nastavenie prvkov na mape na hodnotu určenú nastavením „Nastaviť hodnotu“

en: Editor Help
sk: Pomoc pre editor

en: General
sk: Všeobecné

en: Introduction
sk: Úvod

en: Tips
sk: Tipy

en: Terrains
sk: Terény

en: Trees
sk: Stromy

en: The Widelands Editor
sk: Editor hry Widelands

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
sk: Editor je určený pre hráčov, ktorí si chcú navrhnúť vlastnú mapu do hry.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
sk: Ako si môžete všimnúť, na editore sa stále vo veľkom pracuje a s jeho zdokonaľovaním sa tento text bude predlžovať a dopĺňať.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
sk: Na našej wiki je obsiahnutý krátky návod na tvorbu máp.

en: Resources
sk: Zdroje

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is 1 valid resource
en: Valid Resource:
sk: Platný zdroj:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help if there is more than 1 valid resource
en: Valid Resources:
sk: Platné zdroje:

en: Default:
sk: Predvolené:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
sk: Pravdepodobnosť rastu stromov

en: No trees will grow here.
sk: Nevyrastú tu žiadne stromy.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
sk: Preferované terény
