Widelands - en to sv translation catalogue (33 entries)

en: Controls
sv: Spelkontroller

en: Keyboard Shortcuts
sv: Snabbtangenter

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
sv: Hjälp

note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Toggle main menu
sv: Växla huvudmeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 't'
en: Toggle tools menu
sv: Växla verktygsmeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'p'
en: Toggle player menu
sv: Växla spelarmeny

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
sv: Ångra

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
sv: Gör om

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. The hotkey is 'i'
en: Activate information tool
sv: Aktivera informationsverktyget

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Load map
sv: Ladda karta

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Save map
sv: Spara karta

en: Tools
sv: Verktyg

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Change tool size
sv: Ändra verktygsstorlek

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Click
sv: Klicka

en: Place new elements on the map, or increase map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
sv: Placera nya element på kartan, eller öka kartelement med värdet som väljs med 'Öka/minska värde'

en: Remove elements from the map, or decrease map elements by the value selected by ‘Increase/Decrease value’
sv: Tag bort element från kartan, eller minska kartelement med värdet som välja med 'Öka/minska värde'

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
sv: 'Shift' + klicka

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
sv: 'Ctrl' + klicka

en: Set map elements to the value selected by ‘Set Value’
sv: Ställ in kartelement till värdet som väljs med 'Sätt värde'

en: Editor Help
sv: Kartredigerare hjälp

en: General
sv: Allmänt

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Terrains
sv: Terräng

en: Trees
sv: Träd

en: The Widelands Editor
sv: Widelands kartredigerare

en: This editor is intended for players who would like to design their own maps to use with Widelands.
sv: Denna kartredigerare är ämnad för spelare som vill designa sina egna kartor att användas i Widelands.

en: As you can see, this editor is heavy work in progress and as the editor becomes better and better, this text will also get longer and more complete.
sv: Som du kan se är denna kartredigerare ett pågående arbete och i samma takt som redigeraren blir bättre och bättre kommer denna text att bli längre och mer komplett.

en: The wiki also includes a short tutorial on how to build a map.
sv: Denna beskrivning innehåller också en kort handledning om hur man bygger en karta.

en: Resources
sv: Resurser

en: Default:
sv: Standard:

note: TRANSLATORS: A header in the editor help
en: Probability of trees growing
sv: Sannolikhet för träd att gro

en: No trees will grow here.
sv: Inga träd kommer att gro här.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
sv: Föredragen terräng
