Widelands - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Artifacts
fr: Artefacts

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
fr: La recherche d'anciens artefacts. Une fois qu'ils sont tous trouvés, l'équipe qui détient le plus grands nombres d'artefact gagne la partie.

en: Artifacts owned
fr: Artefacts possédés

en: No Artifacts
fr: Pas d'Artefacts

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
fr: Il n'y a pas d'artefact sur cette carte. Cela ne devrait pas se produire. S'il vous plaît, envoyez un rapport de bogue à %s en spécifiant votre version de Widelands et la carte que vous essayez de charger.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
fr: Artefact Trouvé

en: Your team found a new artifact.
fr: Votre équipe à trouvé un nouvel artefact.

en: You found a new artifact.
fr: Vous avez trouvé un nouvel artefact.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
fr: Artefact Perdu

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
fr: Un des artefacts de votre équipe a été dérobé par l'ennemi.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
fr: Un de vos artefacts a été dérobé par un ennemi.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
fr: Artefact Conquis

en: Your team stole an artifact from an enemy.
fr: Votre équipe à volé un artefact à l’ennemi.

en: You stole an artifact from an enemy.
fr: Vous avez volé un artefact à un ennemi.

en: Overview:
fr: Aperçu :

en: %i artifact | %i artifacts
fr[0]: %i artefact
fr[1]: %i artefacts
fr[2]: %i artefacts

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
fr: %1$s détient %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
fr: L'équipe %1$i (%2$s) détient %3$s.

en: Collectors
fr: Collecteurs

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
fr: Vous gagnez des points pour les marchandises précieuses dans vos entrepôts. Le joueur ayant le plus grand nombre de marchandises à la fin des 4 heures remporte la partie.

en: Status for %s
fr: État de %s

en: Total: %i point | Total: %i points
fr[0]: Total : %i point
fr[1]: Total : %i points
fr[2]: Total : %i points

en: Status for Team %d
fr: État de l'équipe %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
fr[0]: Total de l'équipe : %i point
fr[1]: Total de l'équipe : %i points
fr[2]: Total de l'équipe : %i points

en: Autocrat
fr: Autocrate

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
fr: La tribu ou l’équipe qui pourra vaincre tous les autres gagne le jeu ! Cela signifie que les adversaires n’ont plus aucun quartier général, port ou entrepôt.

en: Endless Game
fr: Jeu sans fin

en: This is an endless game without rules.
fr: Ceci est une partie sans fin ni règles.

en: Endless Game (no fog)
fr: Jeu sans fin (aucun brouillard)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
fr: C'est un jeu sans fin, sans règles. Le brouillard de guerre est désactivé.

en: HQ Hunter
fr: Chasseur de QG

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
fr: La tribu ou l’équipe qui peut trouver et détruire tous les autres quartiers généraux gagne le jeu ! Ne fonctionne pas avec des conditions de départ sans quartiers généraux.

en: Team %i
fr: Équipe %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fr: %1$s possède %2$3.0f%% des terrains (%3$i de %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
fr: %1$s possède %2$3.0f%% des terrains (%3$i de %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
fr: Pourcentage de territoire

en: You own more than half of the map’s area.
fr: Vous possédez plus de la moitié de la carte.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
fr[0]: Gardez la pendant %i minute de plus pour gagner la partie.
fr[1]: Gardez la pendant %i minutes de plus pour gagner la partie.
fr[2]: Gardez la pendant %i minutes de plus pour gagner la partie.

en: %s owns more than half of the map’s area.
fr: %s possède plus de la moitié de la carte.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
fr[0]: Vous avez encore %i minute pour empêcher la victoire.
fr[1]: Vous avez encore %i minutes pour empêcher la victoire.
fr[2]: Vous avez encore %i minutes pour empêcher la victoire.

en: Territorial Lord
fr: Maître du territoire

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
fr: Chaque joueur ou équipe doit essayer d'obtenir plus de la moitié du territoire de la carte. Le gagnant sera le joueur ou l'équipe qui gardera ce territoire au moins 20 minutes. Si le mode pacifique est activé, la partie prendra fin si un joueur a plus de terre qu'aucun autre joueur ne puisse gagner.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
fr: Actuellement aucune faction ne possède plus de la moitié de la carte.

en: Territorial Time
fr: Temps territorial

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
fr: Chaque joueur ou équipe doit essayer d'obtenir plus de la moitié du territoire de la carte. Le gagnant sera le joueur ou l'équipe qui gardera ce territoire au moins 20 minutes ou celui avec le plus grand territoire au bout de 4 heures, selon ce qui arrive en premier. Si le mode pacifique est activé, la partie prendra fin si un joueur a plus de terre qu'aucun autre joueur ne puisse gagner.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
fr[0]: %1% heure et %2%
fr[1]: %1% heures et %2%
fr[2]: %1% heures et %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
fr[0]: %1% heure
fr[1]: %1% heures
fr[2]: %1% heures

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
fr: La partie s'achèvera dans %s.

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: You have won this game!
fr: Vous avez gagné cette partie !

en: You are defeated!
fr: Vous êtes vaincu !

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
fr: Vous avez perdu votre dernier entrepôt et êtes donc vaincu. Vous pouvez continuer le jeu en spectateur si vous le désirez.

en: You won
fr: Vous avez gagné

en: You are the winner!
fr: Vous êtes le vainqueur !

en: You lost
fr: Vous avez perdu

en: You’ve lost this game!
fr: Vous avez perdu cette partie !

en: Status
fr: État

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
fr: Aperçu du joueur :

en: Wood Gnome
fr: Gnome des bois

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
fr: En tant que gnome des bois vous aimez les grandes forêts, donc votre tâche est d'avoir plus d'arbres sur votre territoire que n'importe quel autre joueur.La partie se terminera après 4 heures de jeu. Celui avec le plus d'arbres à ce moment gagnera la partie.

en: Trees owned
fr: Arbres possédés

en: %i tree | %i trees
fr[0]: %i arbre
fr[1]: %i arbres
fr[2]: %i arbres

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
fr: %1$s a %2$s pour le moment.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
fr: %1$s a eu %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
fr: Le gagnant est %1$s avec %2$s.
