Widelands - en to hr translation catalogue (29 entries)

en: Collectors
hr: Sakupljači

en: Points
hr: Bodovi

en: Status for %s
hr: Stanje za %s

en: Total: %i point | Total: %i points
hr[0]: Ukupno: %i bod
hr[1]: Ukupno: %i boda
hr[2]: Ukupno: %i boda

en: Autocrat
hr: Suverenjak

en: Endless Game
hr: Partija bez završetka

en: This is an endless game without rules.
hr: Ovo je partija bez završetka i nema pravila.

en: Endless Game (no fog)
hr: Partija bez završetka (nema magle)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
hr: Ovo je partija bez završetka i nema pravila. Magla je onemogućena.

en: Team %i
hr: Ekipa %i

en: Territorial Lord
hr: Gospodar područja

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
hr[0]: %i minutu
hr[1]: %i minute
hr[2]: %i minuta

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
hr: Partija će završiti za %s.

en: Congratulations!
hr: Čestitamo!

en: You have won this game!
hr: Ti si pobijednik ove partije!

en: You are defeated!
hr: Poraženi smo!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
hr: Izgubljeno je posljednje skladište, a samim time i igra. Možete nastaviti igru kao gledatelj.

en: You won
hr: Pobijedio si

en: You are the winner!
hr: Ti si pobjednik!

en: You lost
hr: Izgubio si

en: You’ve lost this game!
hr: Ova igra je izgubljena!

en: Status
hr: Stanje

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
hr: Pregled igrača:

en: Wood Gnome
hr: Drveni patuljak

en: Trees owned
hr: Posjed stabla

en: %i tree | %i trees
hr[0]: %i stablo
hr[1]: %i stabla
hr[2]: %i stabala

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
hr: %1$s ima %2$s trenutno.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
hr: %1$s je imao %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
hr: Pobjednik je %1$s sa %2$s.
