Widelands - en to it translation catalogue (67 entries)

en: Artifacts
it: Manufatti preziosi

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
it: Cerca antichi manufatti preziosi. Nel momento in cui tutti essi vengono trovati, la squadra che ne possiede di più vince la partita

en: Artifacts owned
it: Manufatti preziosi posseduti

en: No Artifacts
it: Nessun manufatto prezioso

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
it: Non ci sono manufatti preziosi in questa mappa.  Ciò non dovrebbe normalmente accadere. Per favore, invia una segnalazione di bug a %s specificando la versione di Widelands in uso e la mappa che hai cercato di caricare.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
it: Trovato un manufatto prezioso

en: Your team found a new artifact.
it: La tua squadra ha trovato un nuovo manufatto prezioso,

en: You found a new artifact.
it: Hai trovato un nuovo manufatto prezioso.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
it: Manufatto prezioso perso

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
it: Uno dei manufatti preziosi della tua squadra è stato rubato da un nemico.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
it: Uno dei tuoi manufatti preziosi è stato rubato dal nemico.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
it: Manufatto prezioso conquistato

en: Your team stole an artifact from an enemy.
it: La tua squadra ha rubato un manufatto prezioso a un nemico.

en: You stole an artifact from an enemy.
it: Hai rubato un manufatto prezioso al nemico.

en: Overview:
it: Panoramica:

en: %i artifact | %i artifacts
it[0]: %i artefatti
it[1]: %i manufatti
it[2]: %i manufatti preziosi

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
it: %1$s possiede %2$s

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
it: Il team %1$i (%2$s) possiede %3$s.

en: Collectors
it: Collezionisti

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
it: Otterrai punti per beni preziosi nei tuoi magazzini, il giocatore con il più alto numero di beni dopo quattro ore vincerà la partita.

en: Points
it: Punti

en: Status for %s
it: Stato per %s

en: Total: %i point | Total: %i points
it[0]: Totale: %i punto
it[1]: Totale: %i punti
it[2]: Totale: %i punti

en: Status for Team %d
it: Stato per la squadra %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
it[0]: Totale della squadra: %i punto
it[1]: Totale della squadra: %i punti
it[2]: Totale della squadra: %i punti

en: Autocrat
it: Autocrate

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
it: La tribù o la squadra che riesce a sconfiggere tutti gli altri vince il gioco! Ciò significa che gli avversari non possiedono nessun quartier generale, porto o magazzino.

en: Endless Game
it: Partita senza fine

en: This is an endless game without rules.
it: Questo è un gioco senza fine e senza regole.

en: Endless Game (no fog)
it: Partita senza fine (senza nebbia)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
it: Questa è una partita senza fine e senza regole. La nebbia di guerra è disattivata.

en: HQ Hunter
it: Cacciatore di QG

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
it: La tribù o la squadra che riesce a trovare e distruggere tutti gli altri quartieri generali vince il gioco! Non funziona se le condizioni iniziali non prevedono i quartieri generali.

en: Team %i
it: Squadra %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
it: %1$s ha %2$3.0f%% della terra (%3$i di %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
it: %1$s ha avuto %2$3.0f%% della terra (%3$i di %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
it: Percentuale di territorio

en: You own more than half of the map’s area.
it: Possiedi più della metà dell'area della mappa.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
it[0]: Mantienila per %i altro minuto per vincere la partita.
it[1]: Mantienila per altri %i minuti per vincere la partita.
it[2]: Mantienila per altri %i minuti per vincere la partita.

en: %s owns more than half of the map’s area.
it: %s possiede più di metà dell'area della mappa.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
it[0]: Hai ancora %i minuto per impedire una vittoria.
it[1]: Hai ancora %i minuti per impedire una vittoria.
it[2]: Hai ancora %i minuti per impedire una vittoria.

en: Territorial Lord
it: Signore del territorio

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
it: Ciascun giocatore o squadra cerca di ottenere più della metà dell'area della mappa. Il vincitore sarà il giocatore o la squadra in grado di mantenerne il controllo per almeno 20 minuti. Se la modalità pacifica è stata selezionata, la partita termina se uno dei giocatori possiede più territorio di quanto potrebbero ottenerne gli altri.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
it: Al momento nessuna fazione possiede più della metà dell'area della mappa.

en: Territorial Time
it: Tempo territoriale

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
it: Ciascun giocatore o squadra cerca di ottenere più della metà dell'area della mappa. Il vincitore sarà il giocatore o la squadra in grado di mantenerne il controllo per almeno 20 minuti, oppure colui con più territorio posseduto dopo 4 ore, a seconda di quale condizione viene soddisfatta prima. Se la modalità pacifica è stata selezionata, la partita termina se uno dei giocatori possiede più territorio di quanto potrebbero ottenerne gli altri.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
it[0]: %i minuto
it[1]: %i minuti
it[2]: %i minuti

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
it[0]: %1% ore e %2%
it[1]: %1% ore e %2%
it[2]: %1% ore e %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
it[0]: %1% ora
it[1]: %1% ore
it[2]: %1% ore

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
it: Il gioco finirà tra %s.

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: You have won this game!
it: Hai vinto questa partita!

en: You are defeated!
it: Sei stato sconfitto!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
it: Hai perso il tuo ultimo magazzino e quindi sei stato sconfitto. Puoi continuare come spettatore, se vuoi.

en: You won
it: Hai vinto

en: You are the winner!
it: Sei il vincitore!

en: You lost
it: Hai perso

en: You’ve lost this game!
it: Hai perso questa partita!

en: Status
it: Stato

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
it: Riepilogo dei giocatori:

en: Wood Gnome
it: Gnomo del bosco

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
it: Essendo uno gnomo del bosco, ti piacciono le grandi foreste, quindi il tuo compito sarà quello di avere più alberi nel tuo territorio rispetto ad ogni altro giocatore. Il gioco finirà dopo 4 ore di gioco. Il giocatore che avrà più alberi in quel momento vincerà la partita.

en: Trees owned
it: Alberi posseduti

en: %i tree | %i trees
it[0]: %i albero
it[1]: %i alberi
it[2]: %i alberi

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
it: %1$s ha %2$s al momento.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
it: %1$s ha avuto %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
it: Il vincitore è %1$s con %2$s.
