Widelands - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Artifacts
ja: アーティファクト

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
ja: 古代のアーティファクトを探しましょう。全てのアーティファクトが見つかった時、一番多く所有しているチームがゲームに勝利します。

en: No Artifacts
ja: アーティファクトがありません

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
ja: マップにアーティファクトが存在しません。これはあってはならないことです。%s にバグ報告をお願いします。その際には、Widelandsのバージョンと読み込もうとしたマップ名の記載を忘れないでください。

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
ja: アーティファクト発見

en: Your team found a new artifact.
ja: あなたのチームがアーティファクトを発見しました。

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
ja: アーティファクトが奪われました

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
ja: あなたのチームが所有していたアーティファクトの一つが敵に奪われました。

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
ja: アーティファクト奪取

en: Your team stole an artifact from an enemy.
ja: あなたのチームが敵からアーティファクトを奪いました。

en: Overview:
ja: 概要:

en: %i artifact | %i artifacts
ja[0]: %i アーティファクト

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
ja: %1$s は %2$s つ所有

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
ja: チーム %1$i (%2$s) は %3$s つ所有。

en: Collectors
ja: コレクター

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
ja: 倉庫に貴重な物資を置くことでポイントが得られます。４時間後の終了時に、ポイントがもっとも多いプレイヤーが勝者です。

en: Points
ja: ポイント

en: Status for %s
ja: %sの状況

en: Total: %i point | Total: %i points
ja[0]: 合計: %i ポイント

en: Status for Team %d
ja: チーム %d の状況

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
ja[0]: チーム合計: %i ポイント

en: Autocrat
ja: 支配者

en: Endless Game
ja: エンドレス

en: This is an endless game without rules.
ja: これはルールのないエンドレスのゲームです。

en: Endless Game (no fog)
ja: エンドレス（霧なし）

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
ja: これはルールのないエンドレスのゲームです。戦場に霧はありません。

en: Team %i
ja: チーム%i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
ja: %1$sは土地の%2$3.0f%%を所有しています。(%3$i / %4$i)

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
ja: %1$sは土地の%2$3.0f%%を所有していました。(%3$i of %4$i)

en: You own more than half of the map’s area.
ja: あなたはマップ面積の半分以上を所有しています。

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
ja[0]: %i分以上維持すれば勝利です。

en: %s owns more than half of the map’s area.
ja: %sがマップ面積の半分以上を所有しています。

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
ja[0]: %i分の間に何とかしなければなりません。

en: Territorial Lord
ja: 領主

en: Territorial Time
ja: 領有時間

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
ja[0]: %1% 時間 %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
ja[0]: %1% 時間

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
ja: ゲームはあと %s で終了します。

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: You have won this game!
ja: あなたの勝ちです！

en: You are defeated!
ja: あなたの負けです！

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
ja: 全ての倉庫を失ったため、あなたは負けてしまいました。以降は、観客として参加を続けることは可能です。

en: You won
ja: 勝利しました

en: You are the winner!
ja: あなたが勝者です！

en: You lost
ja: 敗北しました

en: You’ve lost this game!
ja: あなたの負けです！

en: Status
ja: 状況

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
ja: プレイヤーの概況:

en: Wood Gnome
ja: ウッドノーム

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
ja: 木の妖精であるあなたは森が大好きです。あなたの使命は、他のプレイヤーよりも多くの木を領地に持つことです。このゲームは４時間後に終了します。その時点でもっとも木が多いプレイヤーが勝者です。

en: Trees owned
ja: 所有中の木

en: %i tree | %i trees
ja[0]: %i本の木

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
ja: %1$sは現在%2$sを所有しています。

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
ja: %1$sは%2$sを所有していました。

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
ja: 勝者は%2$sを所有している%1$sです。
