Widelands - en to la translation catalogue (27 entries)

en: Artifacts
la: Res

en: Collectors
la: Collectores

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
la: Tibi punctas pro res in horreis dantur. Is, qui habet maximum rerum post IV horas, victor erit.

en: Points
la: Punctae

en: Status for %s
la: Status ludoris %s

en: Autocrat
la: Tyrannus

en: Endless Game
la: Ludus infiniens

en: This is an endless game without rules.
la: Hic est ludus infinitus sine regulis

en: Endless Game (no fog)
la: Ludus infiniens (non nimbatus)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
la: Hic est infinitus ludus sine regulis et non nimbatus.

en: Team %i
la: Societas %i

en: You own more than half of the map’s area.
la: Plus quam dimidiam tabulae terram habes.

en: %s owns more than half of the map’s area.
la: %s habet plus quam dimidia tabulae terra.

en: Territorial Lord
la: Rex territorii

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
la: In %s ludus finibitur.

en: Congratulations!
la: Congratulamur!

en: You have won this game!
la: Hic ludus vicisti!

en: You are defeated!
la: Victus es!

en: You won
la: Vicisti

en: You are the winner!
la: Victor es!

en: You lost
la: Victus es.

en: You’ve lost this game!
la: In hoc ludo victus es!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
la: Ludorum rationarium:

en: Wood Gnome
la: Silvanus

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
la: Tu Silvanus silvas magnas amans plus arborum quam alii ludores habeas. Ludus post 4 horas lusas finietur. Is, qui tum habet plurimes arbores in suos fines, victor eris.

en: Trees owned
la: Arbores habitas

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
la: %1$s habet nunc %2$s.
