Widelands - en to nds translation catalogue (68 entries)

en: Artifacts
nds: Künstelk Schatten

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
nds: Söök olle Künstelk Schatten. Wenn all funnen sünd, winnt de Speler of Klottje, wat de meesten hett, dat Speel.

en: Artifacts owned
nds: Eegene Künstelk Schatten

en: No Artifacts
nds: Keene künstelk Schatten

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
nds: Deese Kaart hett keene Künstelk Schatten. Dat sall nich passeren. Bidde schriev eenen Fehler-Bericht unner %s un geev diene Versioon vun Widelands un de Naam vun de Kaart, wat du laden wullst, an.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
nds: Künstelk Schatten funnen

en: Your team found a new artifact.
nds: Dien Klottje hett een nejen Künstelk Schatten funnen.

en: You found a new artifact.
nds: Du hest een nejen Künstelk Schatten funnen.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
nds: Künstelk Schatten verloren

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
nds: Een vun dien Klottje hör Künstelk Schatten is vun Feinden klaut worden.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
nds: Een vun dien Künstelk Schatten is vun Feinden klaut worden.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
nds: Künstelk Schatten innohmen

en: Your team stole an artifact from an enemy.
nds: Dien Klottje hett een Künstelk Schatten vun Feinden klaut.

en: You stole an artifact from an enemy.
nds: Du hest een Künstelk Schatten vun Feinden klaut.

en: Overview:
nds: Översicht:

en: %i artifact | %i artifacts
nds[0]: %i künstelk Schatt
nds[1]: %i künstelk Schatten

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
nds: %1$s hett %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
nds: Klottje %1$i (%2$s) hett %3$s.

en: Collectors
nds: Sammler

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
nds: Du kriggst Punkten för dürabele Waren in diene Kraamhusen. De Speler mit de hoogst Tahl vun Punkten na 4 Stünnen winnt dat Speel.

en: Points
nds: Punkten

en: Status for %s
nds: Tostand för %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
nds: %1$s (%2$i P) × %3$i = %4$i P

en: Total: %i point | Total: %i points
nds[0]: All tosamen: %i Punkt
nds[1]: All tosamen: %i Punkten

en: Status for Team %d
nds: Tostand för Klottje %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
nds[0]: Ergebnis vun de Klottje: %i Punkt
nds[1]: Ergebnis vun de Klottje: %i Punkten

en: Autocrat
nds: Dwingelant

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
nds: De Volk of Klottje dat manntjet all anner winnt dat Speel! Dat heet, dat de Feinden keene Raadhusen, Muden of Kraamhusen mehr hebben.

en: Endless Game
nds: Ewich Speel

en: This is an endless game without rules.
nds: Dat is een Speel sünner Enn un Örders.

en: Endless Game (no fog)
nds: Ewich Speel (sünner Kriegsnevel)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
nds: Dat is een Speel sünner Enn, Upgaven un Kriegsnevel.

en: HQ Hunter
nds: Raadhuushatz

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
nds: De Volk of Klottje dat finnt un verneelt all anner Raadhusen winnt dat Speel! Dat gaht nich mit Anfangs-Kondiesjes sünner Raadhuus.

en: Team %i
nds: Klottje %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nds: %1$s hett %2$3.0f %% vun de Kaart (%3$i vun %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nds: %1$s harr %2$3.0f %% vun de Kaart (%3$i vun %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
nds: Gewest-Andeel

en: You own more than half of the map’s area.
nds: Du hest tominnst de halve Kaart innohmen.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
nds[0]: Beholl’t noch %i Menüüt un du winnst dat Speel.
nds[1]: Beholl’t noch %i Menüten un du winnst dat Speel.

en: %s owns more than half of the map’s area.
nds: %s hett mehr as de halve Kaart innohmen.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
nds[0]: Du hest noch %i Menüüt, dat du nich daarbiliggst.
nds[1]: Du hest noch %i Menüten, dat du nich daarbiliggst.

en: Territorial Lord
nds: Gewestensammler

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nds: All de Spelers of Klottjen versöken, tominnst de halvig Kaart intonehmen. De Speler of Klottje dat hett deese Gewest för tominnst 20 Menüten winnt dat Speel. In freedsamen Spelen ennt dat Speel, wenn een Speler mehr Land hett, as elkeen anner Speler noch kriggen kann.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
nds: Upstünds hett keene Klottje mehr as de halve Kaart innohmen.

en: Territorial Time
nds: Gewestenloper

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nds: All de Spelers of Klottjen versöken, tominnst de halvig Kaart intonehmen. De Speler of Klottje dat hett deese Gewest för tominnst 20 Menüten winnt dat Speel. Wenn dat Speel na 4 Stünnen noch löppt, winnt de Speler of Klottje mit de grootste Gewest. In freedsamen Spelen ennt dat Speel, wenn een Speler mehr Land hett, as elkeen anner Speler noch kriggen kann.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
nds[0]: %i Menüüt
nds[1]: %i Menüten

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
nds[0]: %1% Stunn un %2%
nds[1]: %1% Stünnen un %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
nds[0]: %1% Stünne
nds[1]: %1% Stünnen

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
nds: Dat Speel düürt noch %s.

en: Congratulations!
nds: Glückwunsk!

en: You have won this game!
nds: Du hest dat Speel winnt!

en: You are defeated!
nds: Du hest dat Speel verlüst!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
nds: Dien leste Kraamhuus is verneelt, also hest du dat Speel verlüst. Wenn du willst, kannst du as Tokieker biblieven.

en: You won
nds: Du hest wunnen

en: You are the winner!
nds: Du hest dat Speel wunnen!

en: You lost
nds: Du hest verloren

en: You’ve lost this game!
nds: Du wurrst unnerkregen!

en: Status
nds: Tostand

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
nds: Speler-Översicht:

en: Wood Gnome
nds: Holtlöper

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
nds: De Holtlöper mag geern grote Walden, du sallst also mehr Bomen up dien Gewest hebben as de annern Spelers. Dat Speel düürt 4 Stünnen; dann winnt de Speler mit de meeste Bomen dat Speel.

en: Trees owned
nds: Tahl vun Bomen

en: %i tree | %i trees
nds[0]: %i Boom
nds[1]: %i Bomen

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
nds: %1$s hett jüüst %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
nds: %1$s harr %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
nds: %1$s hett mit %2$s wunnen.
