Widelands - en to nl translation catalogue (64 entries)

en: Artifacts
nl: Artefacten

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
nl: Zoek antieke artefacten. Wanneer ze allemaal gevonden zijn wint het team dat er de meeste bezit.

en: Artifacts owned
nl: Artefacten in bezit

en: No Artifacts
nl: Geen Artefacten

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
nl: er bevinden zich geen artefacten op deze kaart.  Dit zou niet mogen gebeuren.  Dien alstublieft een bug in op %s, waarbij je je versie van Widelands en de kaart die je probeerde te laden duidelijk aangeeft.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
nl: Artefact Gevonden

en: Your team found a new artifact.
nl: Je team vond een nieuw artefact.

en: You found a new artifact.
nl: Je hebt een nieuw artefact gevonden

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
nl: Artefact Kwijt

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
nl: Een vijand stal één van de artefacten van je team.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
nl: Een van je artefacten is gestolen door een vijand

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
nl: Artefact Veroverd

en: Your team stole an artifact from an enemy.
nl: Je team stal een artefact van een vijand.

en: You stole an artifact from an enemy.
nl: Je stal een artefact van een vijand.

en: Overview:
nl: Overzicht:

en: %i artifact | %i artifacts
nl[0]: %i artefact
nl[1]: %i artefacten

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
nl: %1$s bezit %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
nl: Team %1$i (%2$s) bezit %3$s.

en: Collectors
nl: Verzamelaars

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
nl: Je krijgt punten voor waardevolle goederen in je opslagplaatsen. Na vier uur wint de speler met het hoogste aantal goederen het spel.

en: Points
nl: Punten

en: Status for %s
nl: Status voor %s

en: Total: %i point | Total: %i points
nl[0]: Totaal: %i punt
nl[1]: Totaal: %i punten

en: Status for Team %d
nl: Status voor Team %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
nl[0]: Teamtotaal: %i punt
nl[1]: Teamtotaal: %i punten

en: Autocrat
nl: Autocraat

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
nl: De stam of team die alle andere verslaat wint het spel! Dit betekend dat de tegenstanders geen enkel hoofdkwartier, haven of pakhuis meer over hebben.

en: Endless Game
nl: Eindeloos Spel

en: This is an endless game without rules.
nl: Dit is een spel zonder einde of regels.

en: Endless Game (no fog)
nl: Eindeloos Spel (geen mist)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
nl: Dit is een spel zonder einde of regels. Oorlogsmist is uitgeschakeld.

en: HQ Hunter
nl: HKw Jager

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
nl: De stam of het team dat alle andere hoofdkwartieren kan vinden en kan vernietigen wint het spel! Dit werkt niet met startcondities zonder hoofdkwartier.

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nl: %1$s heeft %2$3.0f%% van het land (%3$i van %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
nl: %1$s had %2$3.0f%% van het land (%3$i van %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
nl: Percentage van het grondgebied

en: You own more than half of the map’s area.
nl: Je bezit meer dan de helft van de kaart.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
nl[0]: Behoud het nog %i minuut om het spel te winnen.
nl[1]: Behoud het nog %i minuten om het spel te winnen.

en: %s owns more than half of the map’s area.
nl: %s bezit meer dan de helft van de kaart.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
nl[0]: Je hebt nog %i minuut om een overwinning te voorkomen.
nl[1]: Je hebt nog %i minuten om een overwinning te voorkomen.

en: Territorial Lord
nl: Landheer

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nl: Elke speler of team probeert meer dan de helft van de kaart te bemachtigen. De winnaar is degene die dat gebied minstens 20 minuten kan vasthouden. Als de vreedzame modus is geselecteerd, eindigt het spel zodra één speler meer land heeft dan elke andere speler nog kan verkrijgen.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
nl: Op dit moment bezit niemand meer dan de helft van de kaart.

en: Territorial Time
nl: Landheer (Tijd)

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
nl: Elke speler of team probeert om meer dan de helft van het gebied van de kaart te bemachtigen. De winnaar is die speler of dat team welke dit gebied voor minimaal 20 minuten weet te behouden, of degene met het grootste gebied na 4 uur, watook er als eerste komt. Als de vreedzame mode is geselecteerd, dan eindigt het spel zodra een enkele speler meer land heeft dan welke andere speler dan ook kon vergaren.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
nl[0]: %i minuut
nl[1]: %i minuten

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
nl[0]: %1% uur en %2%
nl[1]: %1% uur en %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
nl[0]: %1% uur
nl[1]: %1% uur

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
nl: Het spel zal eindigen in %s.

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: You have won this game!
nl: Je hebt dit spel gewonnen!

en: You are defeated!
nl: Je bent verslagen!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
nl: Je hebt je laatste magazijn verloren en bent daarom verslagen. Je kan doorgaan als toeschouwer als je wilt.

en: You won
nl: Je hebt gewonnen

en: You are the winner!
nl: Je bent de winnaar!

en: You lost
nl: Je hebt verloren

en: You’ve lost this game!
nl: Je hebt dit spel verloren!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
nl: Spelersoverzicht:

en: Wood Gnome
nl: Boskabouter

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
nl: De boskabouter houdt van grote wouden, dus zijn taak is om meer bomen op zijn grondgebied te hebben dan iedere andere speler. Het spel zal eindigen na vier uur speeltijd. Degene met de meeste bomen op dat moment wint het spel.

en: Trees owned
nl: Bomen in bezit

en: %i tree | %i trees
nl[0]: %i boom
nl[1]: %i bomen

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
nl: %1$s heeft momenteel %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
nl: De winnaar is %1$s met %2$s.
