Widelands - en to pt translation catalogue (60 entries)

en: Artifacts
pt: Artefactos

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
pt: Procura por artefactos antigos. Quando todos forem encontrados, a equipa que tiver mais ganha o jogo.

en: Artifacts owned
pt: Artefactos possuídos

en: No Artifacts
pt: Nenhum artefacto

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
pt: Este mapa não tem artefactos. Isto não devia acontecer. Por favor reporta o erro em %s, dizendo qual a tua versão de Widelands e qual o mapa que tentaste carregar.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
pt: Artefacto encontrado

en: Your team found a new artifact.
pt: A tua equipa encontrou um novo artefacto.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
pt: Artefacto perdido

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
pt: Um dos artefactos da tua equipa foi roubado por um inimigo.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
pt: Artefacto conquistado

en: Your team stole an artifact from an enemy.
pt: A tua equipa roubou um dos artefactos de um inimigo.

en: Overview:
pt: Situação:

en: %i artifact | %i artifacts
pt[0]: %i artefacto
pt[1]: %i artefactos
pt[2]: %i artefactos

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
pt: %1$s tem %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
pt: A equipa %1$i (%2$s) tem %3$s.

en: Collectors
pt: Recoletores

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
pt: Recebes pontos pelas preciosas mercadorias que tiveres nos teus armazéns. O jogador que tiver a maior quantidade de mercadorias ao fim de 4 horas vencerá o jogo.

en: Points
pt: Pontos

en: Status for %s
pt: Estado de %s

en: Total: %i point | Total: %i points
pt[0]: Total: %i ponto
pt[1]: Total: %i pontos
pt[2]: Total: %i pontos

en: Status for Team %d
pt: Estado da Equipa %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
pt[0]: Total da Equipa: %i ponto
pt[1]: Total da Equipa: %i pontos
pt[2]: Total da Equipa: %i pontos

en: Autocrat
pt: Autocrata

en: Endless Game
pt: Jogo sem fim

en: This is an endless game without rules.
pt: Este é um jogo infinito sem regras.

en: Endless Game (no fog)
pt: Jogo sem fim (sem nevoeiro)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
pt: Este é um jogo infinito sem regras. O nevoeiro de guerra foi desativado.

en: Team %i
pt: Equipa %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
pt: %1$s tem %2$3.0f%% do terreno (%3$i de %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
pt: %1$s teve %2$3.0f%% do terreno (%3$i de %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
pt: Percentagem de território

en: You own more than half of the map’s area.
pt: Dominas mais de metade da área do mapa.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
pt[0]: Mantém-na por mais %i minuto para vencer o jogo.
pt[1]: Mantém-na por mais %i minutos para vencer o jogo.
pt[2]: Mantém-na por mais %i minutos para vencer o jogo.

en: %s owns more than half of the map’s area.
pt: %s domina mais de metade da área do mapa.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
pt[0]: Ainda tens %i minuto para impedir uma vitória.
pt[1]: Ainda tens %i minutos para impedir uma vitória.
pt[2]: Ainda tens %i minutos para impedir uma vitória.

en: Territorial Lord
pt: Senhor do território

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
pt: Cada jogador ou equipa tenta obter mais de metade da área do mapa. O vencedor será o jogador ou a equipa que for capaz de manter esta área pelo menos durante 20 minutos. Se o modo pacífico for ativado, o jogo pára quando um jogador obtem mais território de que qualquer outro ainda poderia obter.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
pt: Por enquanto nenhuma parte domina mais de metade da área do mapa.

en: Territorial Time
pt: Tempo do território

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
pt[0]: %i minuto
pt[1]: %i minutos
pt[2]: %i minutos

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
pt[0]: %1% horas e %2%
pt[1]: %1% horas e %2%
pt[2]: %1% horas e %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
pt[0]: %1% hora
pt[1]: %1% horas
pt[2]: %1% horas

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
pt: O jogo irá terminar em %s.

en: Congratulations!
pt: Parabéns!

en: You have won this game!
pt: Venceste o jogo!

en: You are defeated!
pt: Foste derrotado!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
pt: Perdeste todos os teus armazéns e por isso derrotaram-te. Podes continuar como espetador se quiseres.

en: You won
pt: Venceste

en: You are the winner!
pt: És o vencedor!

en: You lost
pt: Perdeste

en: You’ve lost this game!
pt: Perdeste o jogo!

en: Status
pt: Estado

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
pt: Situação do jogador:

en: Wood Gnome
pt: Gnomo de madeira

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
pt: Agora que és um gnomo de madeira que gosta de grandes florestas, a tua tarefa vai ser ter mais árvores no teu território que qualquer outro jogador. O jogo terá a duração de 4 horas ao fim das quais quem tiver mais árvores será o grande vencedor do jogo.

en: Trees owned
pt: Árvores que possuis

en: %i tree | %i trees
pt[0]: %i árvore
pt[1]: %i árvores
pt[2]: %i árvores

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
pt: %1$s tem %2$s neste momento.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
pt: %1$s teve %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
pt: O vencedor é %1$s com %2$s.
