Widelands - en to pt_BR translation catalogue (68 entries)

en: Artifacts
pt_BR: Artefatos

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
pt_BR: Busque por artefatos antigos. Uma vez que todos sejam encontrados, o time que possuir mais deles ganhará a partida.

en: Artifacts owned
pt_BR: Artefatos possuídos

en: No Artifacts
pt_BR: Sem artefatos

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
pt_BR: Não há artefatos nesse mapa. Isso não deveria acontecer. Por gentileza reporte o bug em %s e especifique sua versão de Widelands e o mapa que você tentou carregar.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
pt_BR: Artefato encontrado

en: Your team found a new artifact.
pt_BR: Sua equipe encontrou um novo artefato.

en: You found a new artifact.
pt_BR: Você encontrou um novo artefato.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
pt_BR: Artefato perdido

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
pt_BR: Um artefato de sua Equipe foi roubado por um inimigo.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
pt_BR: Um de seus artefatos foi roubado por um inimigo.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
pt_BR: Artefato conquistado

en: Your team stole an artifact from an enemy.
pt_BR: Sua Equipe roubou um artefato de um inimigo.

en: You stole an artifact from an enemy.
pt_BR: Você roubou um artefato de um inimigo.

en: Overview:
pt_BR: Visão Geral:

en: %i artifact | %i artifacts
pt_BR[0]: %i artefato
pt_BR[1]: %i artefatos
pt_BR[2]: %i artefatos

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
pt_BR: %1$s possui %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
pt_BR: Equipe %1$i (%2$s)  possui %3$s.

en: Collectors
pt_BR: Colecionadores

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
pt_BR: Você recebe pontos pelas preciosas mercadorias que tiver em seus armazéns. O jogador que tiver a maior quantidade de mercadorias ao fim de 4 horas vencerá o jogo.

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Status for %s
pt_BR: Status para %s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
pt_BR: %1$s(%2$i P) x %3$i = %4$i P

en: Total: %i point | Total: %i points
pt_BR[0]: Total: %i ponto
pt_BR[1]: Total: %i pontos
pt_BR[2]: Total: %i pontos

en: Status for Team %d
pt_BR: Status da Equipe %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
pt_BR[0]: Total da Equipe: %i ponto
pt_BR[1]: Total da Equipe: %i pontos
pt_BR[2]: Total da Equipe: %i pontos

en: Autocrat
pt_BR: Autocrata

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
pt_BR: A tribo ou time que perder faz com que todos os outros ganhem o jogo! Isso significa que o oponente não pode ter nem um quartel-general, portos ou armazéns faltando

en: Endless Game
pt_BR: Jogo Infinito

en: This is an endless game without rules.
pt_BR: Este é um jogo infinito sem regras.

en: Endless Game (no fog)
pt_BR: Jogo sem fim (sem nevoeiro)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
pt_BR: Este é um jogo sem fim e sem regras. Nevoeiro de guerra esta desabilitado.

en: HQ Hunter
pt_BR: Caçador HQ

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
pt_BR: A tribo ou time que achar e destruir todos os quarteis-generais ganha o jogo! Não funciona se começado com a condição sem quartel-general

en: Team %i
pt_BR: Time %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
pt_BR: %1$s tem %2$3.0f%% da terra (%3$i de %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
pt_BR: %1$s tem %2$3.0f%% da terra (%3$i de %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
pt_BR: Porcentagem do território

en: You own more than half of the map’s area.
pt_BR: Você é dono de mais metade das áreas do mapa.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
pt_BR[0]: Mantenha por mais %i minutos para vencer a partida.
pt_BR[1]: Mantenha por mais %i minutos para vencer a partida.
pt_BR[2]: Mantenha por mais %i minutos para vencer a partida.

en: %s owns more than half of the map’s area.
pt_BR: %s possui mais da metade da área do mapa.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
pt_BR[0]: Você ainda tem %i minuto para evitar uma vitória
pt_BR[1]: Você ainda tem %i minutos para evitar uma vitória
pt_BR[2]: Você ainda tem %i minutos para evitar uma vitória

en: Territorial Lord
pt_BR: Senhor do Território

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
pt_BR: Todo jogador ou time que obter mais da metade da área do mapa, ganha se mantida por 20 minutos. Se o modo pacifico estiver sido selecionado, o jogo acaba se um jogador tem mais terra do que quais quer outro jogador possa obter.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
pt_BR: Atualmente não há uma facção que possua mais da metade da área do mapa.

en: Territorial Time
pt_BR: Tempo Territorial

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
pt_BR: Todo jogador ou time que obter mais da metade da área do mapa, ganha se a liderança for mantida por 20 minutos, ou se depois de 4 horas a liderança de mais terras também for mantida. Se o modo pacifico estiver sido selecionado o jogo acaba se um jogador tem mais terra do que quais quer outro jogador possa obter.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
pt_BR[0]: %i minuto
pt_BR[1]: %i minutos
pt_BR[2]: %i minutos

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
pt_BR[0]: %1% hora e %2%
pt_BR[1]: %1% horas e %2%
pt_BR[2]: %1% horas e %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
pt_BR[0]: %1% hora
pt_BR[1]: %1% horas
pt_BR[2]: %1% horas

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
pt_BR: O jogo vai terminar em %s.

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: You have won this game!
pt_BR: Você venceu este jogo!

en: You are defeated!
pt_BR: Você está derrotado!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
pt_BR: Vocẽ perdeu seu último Armazém sendo assim derrotado. Você pode continuar como espectador se quiser.

en: You won
pt_BR: Você venceu!

en: You are the winner!
pt_BR: Você é o vencedor!

en: You lost
pt_BR: Você perdeu

en: You’ve lost this game!
pt_BR: Você perdeu o jogo!

en: Status
pt_BR: Situação

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
pt_BR: Visão do jogador:

en: Wood Gnome
pt_BR: Gnomo de Madeira

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
pt_BR: Agora que você é um gnomo de madeira que gosta de grandes florestas, a sua tarefa vai ser ter mais árvores em seu território que qualquer outro jogador. O jogo terá a duração de 4 horas ao fim das quais quem tiver mais árvores será o grande vencedor do jogo.

en: Trees owned
pt_BR: Arvores possuídas

en: %i tree | %i trees
pt_BR[0]: %i árvore
pt_BR[1]: %i árvores
pt_BR[2]: %i árvores

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
pt_BR: %1$s tem %2$s até o momento.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
pt_BR: %1$s tem %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
pt_BR: O vencedor é %1$scom %2$s.
