Widelands - en to sr translation catalogue (37 entries)

en: Artifacts
sr: Artefakti

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
sr: Potraži drevne artefakte. Kada svi budu pronađeni, tim koji poseduje najviše, pobeđuje.

en: No Artifacts
sr: Nema artefakata.

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
sr: Na ovoj mapi nema artefakata. To ne bi trebalo da se desi. Molimo da prijavite grešku na %s i napišete vašu Widelands verziju i mapu koju ste probali da učitate.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
sr: Artefakt Nađen

en: Your team found a new artifact.
sr: Tvoj tim je pronašao novi artefakt.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
sr: Artefakt Izgubljen

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
sr: Jedan od artefakata tvog tima je ukraden od strane neprijatelja.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
sr: Osvojen Artefakt

en: Your team stole an artifact from an enemy.
sr: Tvoj tim je ukrao artefakt od neprijatelja.

en: Overview:
sr: Pregled:

en: %i artifact | %i artifacts
sr[0]: %i artefakt
sr[1]: %iartefakta
sr[2]: %i artefakti

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
sr: %1$s poseduje%2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
sr: Tim %1$i(%2$s) poseduje %3$s.

en: Collectors
sr: Sakupljači

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
sr: Dobijate poene za dragocenu robu u svojim skladištima. Igrač sa najvećim brojem robe na kraju 4 sata pobeđuje u igri.

en: Points
sr: Poeni

en: Status for %s
sr: Stanje za%s

note: TRANSLATORS: For example: 'gold (3 P) x 4 = 12 P', P meaning 'Points'
en: %1$s (%2$i P) x %3$i = %4$i P
sr: %1$s(%2$iP) x %3$i = %4$i P

en: Total: %i point | Total: %i points
sr[0]: Ukupno: %i poen
sr[1]: Ukupno: %i poena
sr[2]: Ukupno: %i poena

en: Status for Team %d
sr: Stanje za Tim %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
sr[0]: Ukupno za Tim: %i poen
sr[1]: Ukupno za Tim: %i poena
sr[2]: Ukupno za Tim: %i poena

en: Autocrat
sr: Autokrata

en: Endless Game
sr: Beskrajna Igra

en: This is an endless game without rules.
sr: Ovo je beskrajna igra bez pravila.

en: Endless Game (no fog)
sr: Beskrajna Igra (bez magle)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
sr: Ovo je beskrajna igra bez pravila. Ratna magla je isključena.

en: Team %i
sr: Tim %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
sr: %1$s ima %2$3.0f%% od zemlje (%3$i od %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
sr: %1$sje imao %2$3.0f%% od zemlje (%3$i od %4$i).

en: You own more than half of the map’s area.
sr: Posedujete više od polovine ukupne mape.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
sr[0]: Zadrži još %i minut da pobediš u igri.
sr[1]: Zadrži još %i minute da pobediš u igri.
sr[2]: Zadrži još %i minuta da pobediš u igri.

en: %s owns more than half of the map’s area.
sr: %s poseduje više od polovine ukupne mape.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
sr[0]: Imate još %i minut da sprečite pobedu.
sr[1]: Imate još %i minute da sprečite pobedu.
sr[2]: Imate još %i minuta da sprečite pobedu.

en: Territorial Lord
sr: Gospodar Teritorija

en: Territorial Time
sr: Teritorijalno Vreme

en: Congratulations!
sr: Честитамо!
