Widelands - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Artifacts
sv: Artefakter

en: Search for ancient artifacts. Once all of them are found, the team who owns most of them will win the game.
sv: Sök efter uråldriga artefakter. När alla är hittade kommer det lag som äger flest av dem att vinna spelet.

en: Artifacts owned
sv: Ägda artefakter

en: No Artifacts
sv: Inga artefakter

en: There are no artifacts on this map. This should not happen. Please file a bug report on %s and specify your Widelands version and the map you tried to load.
sv: Det finns inga artefakter på kartan. Detta bör inte hända. Vänligen lämna in en felrapport på %s och ange din Widelands-version och kartan du försökte läsa in.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible. You can also translate this as "New artifact"
en: Artifact Found
sv: Artefakt hittad

en: Your team found a new artifact.
sv: Ditt lag har hittat en ny artefakt.

en: You found a new artifact.
sv: Du hittade en ny artefakt.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Lost
sv: Artefakt förlorad

en: One of your team’s artifacts was stolen by an enemy.
sv: En av ditt lags artefakter stals av fienden.

en: One of your artifacts was stolen by an enemy.
sv: En av dina artefakter stals av fienden.

note: TRANSLATORS: Keep this as short as possible.
en: Artifact Conquered
sv: Artefakt erövrad

en: Your team stole an artifact from an enemy.
sv: Ditt lat stal en artefakt från fienden.

en: You stole an artifact from an enemy.
sv: Du stal en artefakt från en fiende.

en: Overview:
sv: Översikt:

en: %i artifact | %i artifacts
sv[0]: %i artefakt
sv[1]: %i artefakter

note: TRANSLATORS: e.g. Team 1 owns 5 artifacts.
en: %1$s owns %2$s.
sv: %1$s äger %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$i is the team's number; %2$s is a list of team members (e.g. "Steve, Robert, David"), %3$s is something like "x artifact(s)"
en: Team %1$i (%2$s) owns %3$s.
sv: Lag %1$i (%2$s) äger %3$s.

en: Collectors
sv: Samlare

en: You get points for precious wares in your warehouses. The player with the highest number of wares at the end of 4 hours wins the game.
sv: Du får poäng för dyrbara varor i dina lager. Spelaren med flest varor efter att 4 timmar har gått vinner spelet.

en: Points
sv: Poäng

en: Status for %s
sv: Status för %s

en: Total: %i point | Total: %i points
sv[0]: Totalt: %i poäng
sv[1]: Totalt: %i poäng

en: Status for Team %d
sv: Status för lag %d

en: Team Total: %i point | Team Total: %i points
sv[0]: Lag totalt: %i poäng
sv[1]: Lag totalt: %i poäng

en: Autocrat
sv: Envåldshärskare

en: The tribe or team that can defeat all others wins the game! This means the opponents do not have any headquarters, ports or warehouses left.
sv: Den stam eller det lag som kan besegra alla andra vinner spelet! Det innebär att motståndarna inte har några högkvarter, hamnar eller magasin/lagerbyggnader kvar.

en: Endless Game
sv: Evigt spel

en: This is an endless game without rules.
sv: Det här är ett evigt spel utan regler.

en: Endless Game (no fog)
sv: Evigt spel (utan krigsdimma)

en: This is an endless game without rules. Fog of war is disabled.
sv: Det här är ett evigt spel utan regler. Krigsdimman är avaktiverad.

en: HQ Hunter
sv: Högkvartersjägare

en: The tribe or team that can find and destroy all other headquarters wins the game! Does not work with starting conditions without headquarters.
sv: Den stam eller det lag som kan hitta och förstöra alla andras högkvarter vinner spelet! Fungerar inte med startförutsättningar utan högkvarter.

en: Team %i
sv: Lag %i

en: %1$s has %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
sv: %1$s har %2$3.0f%% av landytan (%3$i av %4$i).

en: %1$s had %2$3.0f%% of the land (%3$i of %4$i).
sv: %1$s hade %2$3.0f%% av landytan (%3$i av %4$i).

note: TRANSLATORS: subtext of the territorial statistics hook. Keep it short and consistent with the translation of the Win condition.
en: Territory percentage
sv: Territorieprocent

en: You own more than half of the map’s area.
sv: Du kontrollerar mer än hälften av kartområdet.

en: Keep it for %i more minute to win the game. | Keep it for %i more minutes to win the game.
sv[0]: Behåll det i %i minut till för att vinna spelet.
sv[1]: Behåll det i %i minuter till för att vinna spelet.

en: %s owns more than half of the map’s area.
sv: %s äger med än hälften av kartområdet.

en: You’ve still got %i minute to prevent a victory. | You’ve still got %i minutes to prevent a victory.
sv[0]: Du har fortfarande %i minut på dig att förhindra en seger.
sv[1]: Du har fortfarande %i minuter på dig att förhindra en seger.

en: Territorial Lord
sv: Landets härskare

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
sv: Varje spelare eller lag försöker erhålla mer än halva kartområdet. Vinnare blir den som kan behålla den ytan i minst 20 minuter. Om fredligt spelläge är valt avslutas spelet om någon spelare har mer land än någon av de andra spelarna har möjlighet att få.

en: Currently no faction owns more than half of the map’s area.
sv: För tillfället innehar ingen fraktion mer än halva kartområdet.

en: Territorial Time
sv: Territorietid

en: Each player or team tries to obtain more than half of the map’s area. The winner will be the player or the team that is able to keep that area for at least 20 minutes, or the one with the most territory after 4 hours, whichever comes first. If the peaceful mode is selected, the game ends if one player has more land than any other player could gain.
sv: Varje spelare eller lag försöker erhålla mer än halva kartområdet. Vinnare blir den som kan behålla den ytan i minst 20 minuter eller den som innehar störst yta efter 4 timmar (det som inträffar först). Om fredligt spelläge är valt avslutas spelet om någon spelare har mer land än någon av de andra spelarna har möjlighet att få.

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.' TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 30 minutes.'
en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours and 30 minutes.'
en: %1% hour and %2% | %1% hours and %2%
sv[0]: %1% timme och %2%
sv[1]: %1% timmar och %2%

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in 2 hours.'
en: %1% hour | %1% hours
sv[0]: %1% timme
sv[1]: %1% timmar

note: TRANSLATORS: Context: 'The game will end in (2 hours and) 30 minutes.'
en: The game will end in %s.
sv: Spelet slutar om %s.

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: You have won this game!
sv: Du har vunnit spelet!

en: You are defeated!
sv: Du är besegrad!

en: You lost your last warehouse and are therefore defeated. You may continue as spectator if you want.
sv: Du förlorade ditt sista magasin och är därför besegrad. Du kan fortsätta som åskådare om du vill.

en: You won
sv: Du har vunnit

en: You are the winner!
sv: Du är vinnaren!

en: You lost
sv: Du förlorade

en: You’ve lost this game!
sv: Du har förlorat spelet!

note: TRANSLATORS: This is an overview for all players.
en: Player overview:
sv: Spelaröversikt:

en: Wood Gnome
sv: Skogsgnom

en: As wood gnome you like big forests, so your task is to have more trees on your territory than any other player. The game will end after 4 hours of playing. The one with the most trees at that point will win the game.
sv: Som en skogsgnom tycker du om stora skogar, så din uppgift är att ha fler träd i ditt territorium än någon annan spelare. Spelet tar slut efter 4 timmar. Den som har flest träd vid den tidpunkten vinner spelet.

en: Trees owned
sv: Träd ägda

en: %i tree | %i trees
sv[0]: %i träd
sv[1]: %i träd

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s has %2$s at the moment.
sv: %1$s har för tillfället %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: %1$s had %2$s.
sv: %1$s hade %2$s.

note: TRANSLATORS: %1$s = player name, %2$s = x tree(s)
en: The winner is %1$s with %2$s.
sv: Vinnare är %1$s med %2$s.
