Widelands - en to da translation catalogue (204 entries)

en: Badger
da: Grævling

en: Brown bear
da: Brun bjørn

en: Bunny
da: Kanin

en: Chamois
da: Gemse

en: Deer
da: Hjort

en: Duck
da: And

en: Fox
da: Ræv

en: Lynx
da: Los

en: Marten
da: Mår

en: Moose
da: Elg

en: Reindeer
da: Rensdyr

en: Sheep
da: Får

en: Stag
da: Hjort

en: Wild boar
da: Vildsvin

en: Wisent
da: Bison

en: Wolf
da: Ulv

en: Artifact
da: Artefakt

en: Debris
da: Stenrester

en: Mushroom
da: Champignon

en: Pebble
da: Grus

en: Tombstone
da: Gravsten

en: Skeleton
da: Skelet

en: Seashell
da: Muslingeskal

en: Snowman
da: Snemand

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
da: Spor

en: Bush
da: Krat

en: Cactus
da: Kaktus

en: Grass
da: Græs

en: Rocks 1
da: Sten 1

en: Rocks 2
da: Sten 2

en: Rocks 3
da: Sten 3

en: Rocks 4
da: Sten 4

en: Rocks 5
da: Sten 5

en: Rocks 6
da: Sten 6

en: Standing Stone
da: Stående sten

en: Alder (Mature)
da: Elletræ (voksent træ)

en: Alder (Old)
da: Elletræ (gammelt træ)

en: Alder
da: El

en: Alder (Pole)
da: Elletræ (pæl)

en: Alder (Sapling)
da: Elletræ (ungt træ)

en: Aspen (Mature)
da: Asp (voksent træ)

en: Aspen (Old)
da: Asp (gammelt træ)

en: Aspen
da: Asp

en: Aspen (Pole)
da: Asp (pæl)

en: Aspen (Sapling)
da: Asp (ungt træ)

en: Beech (Mature)
da: Bøg (voksent træ)

en: Beech (Old)
da: Bøg (gammelt træ)

en: Beech
da: Bøg

en: Beech (Pole)
da: Bøg (pæl)

en: Beech (Sapling)
da: Bøg (ungt træ)

en: Birch (Mature)
da: Birk (voksent træ)

en: Birch (Old)
da: Birk (gammelt træ)

en: Birch
da: Birk

en: Birch (Pole)
da: Birk (pæl)

en: Birch (Sapling)
da: Birk (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
da: Krøltræ (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
da: Krøltræ (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
da: Krøltræ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
da: Krøltræ (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
da: Krøltræ (ungt træ)

en: Dead Tree
da: Dødt træ

en: Larch (Mature)
da: Lærk (voksent træ)

en: Larch (Old)
da: Lærk (gammelt træ)

en: Larch
da: Lærk

en: Larch (Pole)
da: Lærk (pæl)

en: Larch (Sapling)
da: Lærk (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
da: Lian (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
da: Lian (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
da: Liantræ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
da: Lian (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
da: Lian (ungt træ)

en: Maple (Mature)
da: Ahorn (voksent træ)

en: Maple (Old)
da: Ahorn (gammelt træ)

en: Maple
da: Ahorn

en: Maple (Pole)
da: Ahorn (pæl)

en: Maple (Sapling)
da: Ahorn (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
da: Mørk svamp (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
da: Mørk svamp (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
da: Mørkt svampetræ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
da: Mørk svamp (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
da: Mørk svamp (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
da: Grøn svamp (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
da: Grøn svamp (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
da: Grønt svampetræ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
da: Grøn svamp (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
da: Grøn svamp (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
da: Rød svamp (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
da: Rød svamp (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
da: Rødt svampetræ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
da: Rød svamp (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
da: Rød svamp (ungt træ)

en: Oak (Mature)
da: Eg (voksent træ)

en: Oak (Old)
da: Eg (gammelt træ)

en: Oak
da: Eg

en: Oak (Pole)
da: Eg (pæl)

en: Oak (Sapling)
da: Eg (ungt træ)

en: Borassus Palm (Mature)
da: Borassuspalme (voksen palme)

en: Borassus Palm (Old)
da: Borassuspalme (gammel palme)

en: Borassus Palm
da: Borassuspalme

en: Borassus Palm (Pole)
da: Borassuspalme (pæl)

en: Borassus Palm (Sapling)
da: Borassuspalme (ung palme)

en: Coconut Palm (Mature)
da: Kokospalme(voksen palme)

en: Coconut Palm (Old)
da: Kokospalme (gammel palme)

en: Coconut Palm
da: Kokospalme

en: Coconut Palm (Pole)
da: Kokospalme (pæl)

en: Coconut Palm (Sapling)
da: Kokospalme (ung palme)

en: Date Palm (Mature)
da: Daddelpalme (voksen palme)

en: Date Palm (Old)
da: Daddelpalme (gammel palme)

en: Date Palm
da: Daddelpalme

en: Date Palm (Pole)
da: Daddelpalme (pæl)

en: Date Palm (Sapling)
da: Daddelpalme (ung palme)

en: Oil Palm (Mature)
da: Oliepalme (voksen palme)

en: Oil Palm (Old)
da: Oliepalme (gammel palme)

en: Oil Palm
da: Oliepalme

en: Oil Palm (Pole)
da: Oliepalme (palmepæl)

en: Oil Palm (Sapling)
da: Oliepalme (ung palme)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
da: Roystonea regia-palme (voksen palme)

en: Roystonea regia Palm (Old)
da: Roystonea regia-palme (gammel palme)

en: Roystonea regia Palm
da: Roystonea regia-palme

en: Roystonea regia Palm (Pole)
da: Roystonea regia-palme (palmepæl)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
da: Roystonea regia-palme (ung palme)

en: Rowan (Mature)
da: Rowan (voksent træ)

en: Rowan (Old)
da: Rowan (gammel træ)

en: Rowan (Pole)
da: Rowan (pæl)

en: Rowan (Sapling)
da: Rowan (ungt træ)

en: Spruce (Mature)
da: Gran (voksent træ)

en: Spruce (Old)
da: Gran (gammelt træ)

en: Spruce
da: Gran

en: Spruce (Pole)
da: Gran (pæl)

en: Spruce (Sapling)
da: Gran (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
da: Twine (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
da: Twine (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
da: Twine

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
da: Twine (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
da: Twine (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
da: Grøn paraply (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
da: Grøn paraply (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
da: Grøn paraply

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
da: Grøn paraply (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
da: Grøn paraply (ungt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
da: Rød paraply (voksent træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
da: Rød paraply (gammelt træ)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
da: Rød paraply

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
da: Rød paraply (pæl)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
da: Rød paraply (ungt træ)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
da: Planteædere

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
da: Rovdyr

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
da: Vanddyr

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
da: Artefakter

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
da: Disse faste ting bruges af sejrsbetingelsen »Artefakter«.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
da: Planter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
da: Stensætning

en: Rocks
da: Klipper

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
da: Døde træer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
da: Nåletræer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
da: Løvtræer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
da: Palmetræer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
da: Ødemarkstræer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
da: Sommer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
da: Ødemark

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
da: Vinter

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
da: Ørken

en: Coal
da: Kul

en: Fish
da: Fisk

en: Gold
da: Guld

en: Iron
da: Jern

en: Stones
da: Sten

en: Water
da: Vand

en: Beach
da: Strand

en: Desert 1
da: Ørken 1

en: Desert 2
da: Ørken 2

en: Desert 3
da: Ørken 3

en: Desert 4
da: Ørken 4

en: Dry Soil
da: Tør jord

en: Forested Mountain 1
da: Skovklædt bjerg 1

en: Forested Mountain 2
da: Skovklædt bjerg 2

en: High Mountain Meadow
da: Høj bjergeng

en: Meadow
da: Eng

en: Mountain 1
da: Bjerg 1

en: Mountain 2
da: Bjerg 2

en: Mountain 3
da: Bjerg 3

en: Mountain 4
da: Bjerg 4

en: Mountain Meadow
da: Bjergeng

en: Meadow 1
da: Eng 1

en: Meadow 2
da: Eng 2

en: Meadow 3
da: Eng 3

en: Meadow 4
da: Eng 4

en: Snow
da: Sne

en: Barren Steppe
da: Øde steppe

en: Swamp
da: Sump

en: Ashes 1
da: Aske 1

en: Ashes 2
da: Aske 2

en: Hard Ground 1
da: Hård jord 1

en: Hard Ground 2
da: Hård jord 2

en: Hard Ground 3
da: Hård jord 3

en: Hard Ground 4
da: Hård jord 4

en: Igneous Rocks
da: Vulkanske bjergarter

en: Lava Rocks 1
da: Lavasten 1

en: Lava Rocks 2
da: Lavasten 2

en: Ice
da: Is

en: Ice Floes 1
da: Isflager 1

en: Ice Floes 2
da: Isflager 2

en: Tundra Taiga
da: Tundra/sneskov
