Widelands - en to ja translation catalogue (207 entries)

en: Badger
ja: アナグマ

en: Brown bear
ja: 赤熊

en: Bunny
ja: ウサギ

en: Chamois
ja: シャモア

en: Deer
ja: シカ

en: Duck
ja: カモ

en: Fox
ja: キツネ

en: Lynx
ja: ヤマネコ

en: Marten
ja: テン

en: Reindeer
ja: トナカイ

en: Sheep
ja: ヒツジ

en: Stag
ja: アカシカ

en: Wild boar
ja: イノシシ

en: Wisent
ja: バイソン

en: Wolf
ja: オオカミ

en: Artifact
ja: アーティファクト

en: Ruin
ja: 荒廃

en: Debris
ja: 瓦礫

en: Mushroom
ja: キノコ

en: Pebble
ja: 小石

en: Tombstone
ja: 墓石

en: Skeleton
ja: 骸骨

en: Seashell
ja: 貝がら

en: Snowman
ja: 雪だるま

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
ja: 跡

en: Bush
ja: 茂み

en: Cactus
ja: サボテン

en: Grass
ja: 草

en: Rocks 1
ja: 岩１

en: Rocks 2
ja: 岩２

en: Rocks 3
ja: 岩３

en: Rocks 4
ja: 岩４

en: Rocks 5
ja: 岩５

en: Rocks 6
ja: 岩６

en: Standing Stone
ja: 立て石

en: Alder (Mature)
ja: ハンノキ(成木)

en: Alder (Old)
ja: ハンノキ(老木)

en: Alder
ja: ハンノキ

en: Alder (Pole)
ja: ハンノキ(若木)

en: Alder (Sapling)
ja: ハンノキ(苗木)

en: Aspen (Mature)
ja: ポプラ(成木)

en: Aspen (Old)
ja: ポプラ(老木)

en: Aspen
ja: ポプラ

en: Aspen (Pole)
ja: ポプラ(若木)

en: Aspen (Sapling)
ja: ポプラ(苗木)

en: Beech (Mature)
ja: ブナ(成木)

en: Beech (Old)
ja: ブナ(老木)

en: Beech
ja: ブナ

en: Beech (Pole)
ja: ブナ(若木)

en: Beech (Sapling)
ja: ブナ(苗木)

en: Birch (Mature)
ja: シラカバ(成木)

en: Birch (Old)
ja: シラカバ(老木)

en: Birch
ja: シラカバ

en: Birch (Pole)
ja: シラカバ(若木)

en: Birch (Sapling)
ja: シラカバ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
ja: サーラス(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
ja: サーラス(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
ja: サーラス

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
ja: サーラス(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
ja: サーラス(苗木)

en: Dead Tree
ja: 枯れ木

en: Larch (Mature)
ja: カラマツ(成木)

en: Larch (Old)
ja: カラマツ(老木)

en: Larch
ja: カラマツ

en: Larch (Pole)
ja: カラマツ(若木)

en: Larch (Sapling)
ja: カラマツ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
ja: リアナ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
ja: リアナ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
ja: リアナ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
ja: リアナ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
ja: リアナ(苗木)

en: Maple (Mature)
ja: カエデ(成木)

en: Maple (Old)
ja: カエデ(老木)

en: Maple
ja: カエデ

en: Maple (Pole)
ja: カエデ(若木)

en: Maple (Sapling)
ja: カエデ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
ja: クロカサ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
ja: クロカサ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
ja: クロカサ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
ja: クロカサ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
ja: クロカサ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
ja: ミドリカサ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
ja: ミドリカサ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
ja: ミドリカサ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
ja: ミドリカサ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
ja: ミドリカサ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
ja: アカカサ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
ja: アカカサ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
ja: アカカサ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
ja: アカカサ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
ja: アカカサ(苗木)

en: Oak (Mature)
ja: カシ(成木)

en: Oak (Old)
ja: カシ(老木)

en: Oak
ja: カシ

en: Oak (Pole)
ja: カシ(若木)

en: Oak (Sapling)
ja: カシ(苗木)

en: Borassus Palm (Mature)
ja: オウギヤシ(成木)

en: Borassus Palm (Old)
ja: オウギヤシ(老木)

en: Borassus Palm
ja: オウギヤシ

en: Borassus Palm (Pole)
ja: オウギヤシ(若木)

en: Borassus Palm (Sapling)
ja: オウギヤシ(苗木)

en: Coconut Palm (Mature)
ja: ココナッツ(成木)

en: Coconut Palm (Old)
ja: ココナッツ(老木)

en: Coconut Palm
ja: ココナッツ

en: Coconut Palm (Pole)
ja: ココナッツ(若木)

en: Coconut Palm (Sapling)
ja: ココナッツ(苗木)

en: Date Palm (Mature)
ja: ナツメヤシ(成木)

en: Date Palm (Old)
ja: ナツメヤシ(老木)

en: Date Palm
ja: ナツメヤシ

en: Date Palm (Pole)
ja: ナツメヤシ(若木)

en: Date Palm (Sapling)
ja: ナツメヤシ(苗木)

en: Oil Palm (Mature)
ja: アブラヤシ(成木)

en: Oil Palm (Old)
ja: アブラヤシ(老木)

en: Oil Palm
ja: アブラヤシ

en: Oil Palm (Pole)
ja: アブラヤシ(若木)

en: Oil Palm (Sapling)
ja: アブラヤシ(苗木)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
ja: ダイオウヤシ(成木)

en: Roystonea regia Palm (Old)
ja: ダイオウヤシ(老木)

en: Roystonea regia Palm
ja: ダイオウヤシ

en: Roystonea regia Palm (Pole)
ja: ダイオウヤシ(若木)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
ja: ダイオウヤシ(苗木)

en: Rowan (Mature)
ja: ナナカマド(成木)

en: Rowan (Old)
ja: ナナカマド(老木)

en: Rowan
ja: ナナカマド

en: Rowan (Pole)
ja: ナナカマド(若木)

en: Rowan (Sapling)
ja: ナナカマド(苗木)

en: Spruce (Mature)
ja: エゾマツ(成木)

en: Spruce (Old)
ja: エゾマツ(老木)

en: Spruce
ja: エゾマツ

en: Spruce (Pole)
ja: エゾマツ(若木)

en: Spruce (Sapling)
ja: エゾマツ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
ja: トワイン(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
ja: トワイン(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
ja: トワイン

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
ja: トワイン(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
ja: トワイン(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
ja: ミドリヤネ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
ja: ミドリヤネ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
ja: ミドリヤネ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
ja: ミドリヤネ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
ja: ミドリヤネ(苗木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
ja: アカヤネ(成木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
ja: アカヤネ(老木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
ja: アカヤネ

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
ja: アカヤネ(若木)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
ja: アカヤネ(苗木)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
ja: 草食動物

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
ja: 肉食動物

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
ja: 水生動物

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
ja: その他

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
ja: アーティファクト

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
ja: これらのオブジェクトは「アーティファクト」勝利条件の場合に使われます。

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
ja: 草木

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
ja: 立石

en: Rocks
ja: 岩

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
ja: 枯れ木

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
ja: 針葉樹

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
ja: 落葉樹

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
ja: ヤシの木

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
ja: 荒地の樹木

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
ja: 夏

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
ja: 荒地

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
ja: 冬

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
ja: 砂漠

en: Coal
ja: 石炭

en: Fish
ja: 魚

en: Gold
ja: 金

en: Iron
ja: 鉄

en: Stones
ja: 石

en: Water
ja: 水

en: Beach
ja: 砂浜

en: Desert 1
ja: 砂漠１

en: Desert 2
ja: 砂漠２

en: Desert 3
ja: 砂漠３

en: Desert 4
ja: 砂漠４

en: Dry Soil
ja: 乾燥土

en: Forested Mountain 1
ja: 山地の森林１

en: Forested Mountain 2
ja: 山地の森林２

en: High Mountain Meadow
ja: 高山の牧草地

en: Meadow
ja: 牧草地

en: Mountain 1
ja: 山１

en: Mountain 2
ja: 山２

en: Mountain 3
ja: 山３

en: Mountain 4
ja: 山４

en: Mountain Meadow
ja: 山肌の牧草地

en: Steppe
ja: 草地

en: Lava
ja: 溶岩

en: Meadow 1
ja: 牧草地１

en: Meadow 2
ja: 牧草地２

en: Meadow 3
ja: 牧草地３

en: Meadow 4
ja: 牧草地４

en: Snow
ja: 雪

en: Barren Steppe
ja: 乾いた草地

en: Swamp
ja: 沼

en: Ashes 1
ja: 灰１

en: Ashes 2
ja: 灰２

en: Hard Ground 1
ja: 固い地面１

en: Hard Ground 2
ja: 固い地面２

en: Hard Ground 3
ja: 固い地面３

en: Hard Ground 4
ja: 固い地面４

en: Igneous Rocks
ja: 火山岩

en: Lava Rocks 1
ja: 溶岩１

en: Lava Rocks 2
ja: 溶岩２

en: Ice
ja: 氷

en: Ice Floes 1
ja: 浮氷１

en: Ice Floes 2
ja: 浮氷２

en: Tundra Taiga
ja: ツンドラタイガ
