Widelands - en to la translation catalogue (28 entries)

en: Badger
la: Meles

en: Brown bear
la: Ursus

en: Bunny
la: Cuniculus

en: Chamois
la: Rupicapra

en: Deer
la: Cervus

en: Duck
la: Anas

en: Fox
la: Vulpes

en: Marten
la: Martes

en: Reindeer
la: Rangifer

en: Sheep
la: Ovis

en: Wisent
la: Bos indomitus

en: Wolf
la: Lupus

en: Mushroom
la: Fungus

en: Pebble
la: Silex

en: Skeleton
la: Ossa

en: Snowman
la: Vir niveus

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
la: Vestigia

en: Bush
la: Frutex

en: Grass
la: Gramen

en: Dead Tree
la: Arbor mortua

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
la: Obeliscus

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
la: Vastitas

en: Coal
la: Carbo

en: Fish
la: Piscis

en: Gold
la: Aurum

en: Iron
la: Ferrum

en: Stones
la: Lapis

en: Water
la: Aqua
