Widelands - en to nl translation catalogue (202 entries)

en: Badger
nl: Das

en: Brown bear
nl: Bruine beer

en: Bunny
nl: Konijn

en: Chamois
nl: Berggeit

en: Deer
nl: Hert

en: Duck
nl: Eend

en: Fox
nl: Vos

en: Marten
nl: Marter

en: Moose
nl: Eland

en: Reindeer
nl: Rendier

en: Sheep
nl: Schaap

en: Stag
nl: Hert

en: Wild boar
nl: Wild zwijn

en: Artifact
nl: Artefact

en: Ruin
nl: Ruïne

en: Debris
nl: Puin

en: Mushroom
nl: Champignon

en: Pebble
nl: Kei

en: Tombstone
nl: Grafsteen

en: Skeleton
nl: Skelet

en: Seashell
nl: Schelp

en: Snowman
nl: Sneeuwman

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
nl: Voetspoor

en: Bush
nl: Struik

en: Grass
nl: Gras

en: Rocks 1
nl: Rotsen 1

en: Rocks 2
nl: Rotsen 2

en: Rocks 3
nl: Rotsen 3

en: Rocks 4
nl: Rotsen 4

en: Rocks 5
nl: Rotsen 5

en: Rocks 6
nl: Rotsen 6

en: Standing Stone
nl: Staande Steen

en: Alder (Mature)
nl: Els (volgroeid)

en: Alder (Old)
nl: Els (oud)

en: Alder
nl: Els

en: Alder (Pole)
nl: Els (opgroeiend)

en: Alder (Sapling)
nl: Els (zaailing)

en: Aspen (Mature)
nl: Esp (volgroeid)

en: Aspen (Old)
nl: Esp (oud)

en: Aspen
nl: Esp

en: Aspen (Pole)
nl: Esp (opgroeiend)

en: Aspen (Sapling)
nl: Esp (zaailing)

en: Beech (Mature)
nl: Beuk (volgroeid)

en: Beech (Old)
nl: Beuk (oud)

en: Beech
nl: Beuk

en: Beech (Pole)
nl: Beuk (opgroeiend)

en: Beech (Sapling)
nl: Beuk (zaailing)

en: Birch (Mature)
nl: Berk (volgroeid)

en: Birch (Old)
nl: Berk (oud)

en: Birch
nl: Berk

en: Birch (Pole)
nl: Berk (opgroeiend)

en: Birch (Sapling)
nl: Berk (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
nl: Cirrusboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
nl: Cirrusboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
nl: Cirrusboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
nl: Cirrusboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
nl: Cirrusboom (zaailing)

en: Dead Tree
nl: Dode boom

en: Felled Tree
nl: Gevelde Boom

en: Larch (Mature)
nl: Lariks (volgroeid)

en: Larch (Old)
nl: Lariks (oud)

en: Larch
nl: Lariks

en: Larch (Pole)
nl: Lariks (opgroeiend)

en: Larch (Sapling)
nl: Lariks (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
nl: Lianenboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
nl: Lianenboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
nl: Lianenboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
nl: Lianenboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
nl: Lianenboom (zaailing)

en: Maple (Mature)
nl: Esdoorn (volgroeid)

en: Maple (Old)
nl: Esdoorn (oud)

en: Maple
nl: Esdoorn

en: Maple (Pole)
nl: Esdoorn (opgroeiend)

en: Maple (Sapling)
nl: Esdoorn (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
nl: Donkere Paddestoelboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
nl: Donkere Paddestoelboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
nl: Donkere Paddestoelboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
nl: Donkere Paddestoelboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
nl: Donkere Paddestoelboom (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
nl: Groene Paddestoelboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
nl: Groene Paddestoelboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
nl: Groene Paddestoelboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
nl: Groene Paddestoelboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
nl: Groene Paddestoelboom (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
nl: Rode Paddestoelboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
nl: Rode Paddestoelboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
nl: Rode Paddestoelboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
nl: Rode Paddestoelboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
nl: Rode Paddestoelboom (zaailing)

en: Oak (Mature)
nl: Eik (volgroeid)

en: Oak (Old)
nl: Eik (oud)

en: Oak
nl: Eik

en: Oak (Pole)
nl: Eik (opgroeiend)

en: Oak (Sapling)
nl: Eik (zaailing)

en: Borassus Palm (Mature)
nl: Palmyra Palm (volgroeid)

en: Borassus Palm (Old)
nl: Palmyra Palm (oud)

en: Borassus Palm
nl: Palmyra Palm

en: Borassus Palm (Pole)
nl: Palmyra Palm (opgroeiend)

en: Borassus Palm (Sapling)
nl: Palmyra Palm (zaailing)

en: Coconut Palm (Mature)
nl: Kokospalm (volgroeid)

en: Coconut Palm (Old)
nl: Kokospalm (oud)

en: Coconut Palm
nl: Kokospalm

en: Coconut Palm (Pole)
nl: Kokospalm (opgroeiend)

en: Coconut Palm (Sapling)
nl: Kokospalm (zaailing)

en: Date Palm (Mature)
nl: Dadelpalm (volgroeid)

en: Date Palm (Old)
nl: Dadelplam (oud)

en: Date Palm
nl: Dadelpalm

en: Date Palm (Pole)
nl: Dadelpalm (opgroeiend)

en: Date Palm (Sapling)
nl: Dadelpalm (zaailing)

en: Oil Palm (Mature)
nl: Oliepalm (volgroeid)

en: Oil Palm (Old)
nl: Oliepalm (oud)

en: Oil Palm
nl: Oliepalm

en: Oil Palm (Pole)
nl: Oliepalm (opgroeiend)

en: Oil Palm (Sapling)
nl: Oliepalm (zaailing)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
nl: Koningspalm (volgroeid)

en: Roystonea regia Palm (Old)
nl: Koningspalm (oud)

en: Roystonea regia Palm
nl: Koningspalm

en: Roystonea regia Palm (Pole)
nl: Koningspalm (opgroeiend)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
nl: Koningspalm (zaailing)

en: Rowan (Mature)
nl: Lijsterbes (volgroeid)

en: Rowan (Old)
nl: Lijsterbes (oud)

en: Rowan
nl: Lijsterbes

en: Rowan (Pole)
nl: Lijsterbes (opgroeiend)

en: Rowan (Sapling)
nl: Lijsterbes (zaailing)

en: Spruce (Mature)
nl: Spar (volgroeid)

en: Spruce (Old)
nl: Spar (oud)

en: Spruce
nl: Spar

en: Spruce (Pole)
nl: Spar (opgroeiend)

en: Spruce (Sapling)
nl: Spar (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
nl: Vlechtboom (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
nl: Vlechtboom (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
nl: Vlechtboom

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
nl: Vlechtboom (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
nl: Vlechtboom (zaailing)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
nl: Groene Regenscherm (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
nl: Groene Regenscherm (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
nl: Groene Regenscherm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
nl: Groene Regenscherm (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
nl: Groene Regenscherm (zaaling)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
nl: Rode Regenscherm (volgroeid)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
nl: Rode Regenscherm (oud)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
nl: Rode Regenscherm

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
nl: Rode Regenscherm (opgroeiend)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
nl: Rode Regenscherm (zaailing)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
nl: Herbivoren

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
nl: Carnivoren

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
nl: Waterdier

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
nl: Diversen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
nl: Artefacten

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
nl: Deze onbeweeglijke objecten worden gebruikt voor de winconditie "Artefacten".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
nl: Planten

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
nl: Staande stenen

en: Rocks
nl: Rotsen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
nl: Dode Bomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
nl: Naaldbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
nl: Loofbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
nl: Palmbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
nl: Ruiglandbomen

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
nl: Zomer

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
nl: Ruigland

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
nl: Woestijn

en: Coal
nl: Kolen

en: Fish
nl: Vis

en: Gold
nl: Goud

en: Iron
nl: IJzer

en: Stones
nl: Stenen

en: Beach
nl: Strand

en: Desert 1
nl: Woestijn 1

en: Desert 2
nl: Woestijn 2

en: Desert 3
nl: Woestijn 3

en: Desert 4
nl: Woestijn 4

en: Dry Soil
nl: Droge aarde

en: Forested Mountain 1
nl: Beboste Berg 1

en: Forested Mountain 2
nl: Beboste Berg 2

en: High Mountain Meadow
nl: Hoge Bergweide

en: Meadow
nl: Weide

en: Mountain 1
nl: Berg 1

en: Mountain 2
nl: Berg 2

en: Mountain 3
nl: Berg 3

en: Mountain 4
nl: Berg 4

en: Mountain Meadow
nl: Bergweide

en: Meadow 1
nl: Weide 1

en: Meadow 2
nl: Weide 2

en: Meadow 3
nl: Weide 3

en: Meadow 4
nl: Weide 4

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Barren Steppe
nl: Dorre steppe

en: Swamp
nl: Moeras

en: Ashes 1
nl: As 1

en: Ashes 2
nl: As 2

en: Hard Ground 1
nl: Harde Grond 1

en: Hard Ground 2
nl: Harde Grond 2

en: Hard Ground 3
nl: Harde Grond 3

en: Hard Ground 4
nl: Harde Grond 4

en: Igneous Rocks
nl: Stollingsgesteente

en: Lava Rocks 1
nl: Lavarotsen 1

en: Lava Rocks 2
nl: Lavarotsen 2

en: Ice
nl: IJs

en: Ice Floes 1
nl: IJsschotsen 1

en: Ice Floes 2
nl: IJsschotsen 2

en: Tundra
nl: Toendra

en: Tundra Taiga
nl: Taiga toendra
